PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 74. Veertiende Jaargang. 144 XI JuL JOL «L\» JEU JJUL bJ KJ JUL met AMSTERDAM. J van ZATERDAG 17 September 1892. vTn?HmTT™rr Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 18 Sept. 1892. Nederd. Herv. Kerk. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNTJMMER ÏHT fÏL 'SI TRl TELEPHONISCHE VERBINDING ADVERTENTIEBLAD ABONNEMENTSPRIJSr/ mr,nn a i o Per drie maanaaiir ,25. 1VKKSUHUN1: franco p. post —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 centselke regel Dinsdag- en Vrijdagavond Afzonderiyke aommers 3 centen per stak. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Nam. 2 ure, Veen. Doops bediening. 'a Avonds 6 ure, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. F. van Gheel Gilde- meester, Pred. te 's-Gravenhage. (Voor van hennep). Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Barbas. Woensdag 'a av. 8 ure, de heer Nijland. Mededeelingen aangaande zijn verblijf in Palestina' en Egypte. Ingeleid door Da. Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Veen. Eglise Wallonne. Dix heures, E. Bourlïer, Pasteur a la Haye. Gereformeerde Kerk. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 'a Av. 6 nre, Mulder. Woensdag 'a av. 8 nre, Langhout. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, Schotel. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 'iAv. 6 ure, Langhout. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, C. F. Stellioag, Pred. te Deventer. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Da. Moeton kan aanstaanden Dinsdag zijne leerlingen niet afwachten. De collecte voor de school in de Antonie- atraat heeft opgebracht 707.04. Nagekomen van de dienstbode G. J 50 Cts. Nog ontvangen een doosje met heele- en halve centen f 1.01, met randschrift: „barmhartigheid zonder warmhartigheid ia armhartigheid." Van de kinderen K. en v. d. S. ƒ4. Voor hetzelfde doel een nienwe gulden. Da. Weiss ontving met dankzegging voor het nienwe Zendingaschip van M.P. ƒ3.I Bennebrosk. Voorm. 10 nre, J. A. Gerth van Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 nre, B. D. Eerdmans, Theol. Candidaat. Nam. 1 nre Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Ar kei. Afacheidspredikatie. Heemstede. Voorm. 10 nre, de Heer L. J. Zegers. Hillegom. Voorm. 91/s ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld C. Es. Nam. 2V3 nre, C. van Koetsveld CFz. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 uur, de Heer van Zweden. 's Avonds 71/2 uur Evangelie verkondi ging op de Heide, door den Heer v. Zweden. Donderdag avonds S nnr, II. Waar denburg. Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. Belang. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 nre, C. Barneveld. ZBO'fllEK De Raadszitting van 14 September was weder geheel compleet. Geen waarnemende Bnrgemeeater,geen waarnemende Secretaris, maar de dignitarissen zelf waren op hnn postde Secretaris gelukkig genoegzaam hersteld om de notulen voor te lezen en te honden. De raadsleden, van hun zomer- nitstapje teruggekeerd, waren in grooten getale opgekomen, zoodat men alle reden had te verwachten een dengdelyke en zaakrijke zitting te znllen bijwonen. In stede daarvan hebben we onder het praesidinm van dezen Burgemeester nog zelden een vergadering bijgewoond waar zoo weinig regel in de gedaohtenwisseling was op te merken als juist deze. De hoofddisenssie betrof niet de zaken, maar de mededeelingen. Was het de te- lenrsteÜDg over het uitstel van de komst der Koninginnen, of wel de vrees voor de cholera, of wel een ons onbekende strijd van meeningen aan de openbare zitting voorafgegaan, er bestond een prikkelbare stemming tnsschen den Raad en het Da- gely ksch bestuur, die niet bevorderlijk was aan den logisohen gang der ver handelingen, en zelfs den scherpzinnigen voorzitter tot gemelijke en mismoedige uitdrukkingen verleidde. Over den Heer van der Sluis was men het spoedig eens. Deze had vergunning verzocht om op de openbare straat te mogen prediken, en tot onze verbazing werd hem dit met algemeen goedvinden geweigerd, op grond dat de openbare straat niet voor openbare godsdienstoefening bestemd is. De Heer Hengeveld, die met een be zwaarschrift over zijnen aanslag tot den Raad kwam, ontving een afwyzende be schikking, aangezien het te laat was in gediend. Hierop volgde een verzoek van de Af deeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij tot bevorde ring der geneesknnst om een barak te bonwen buiten de kom der gemeente ter verpleging van choleralyders, zoowel om die niet in de kom der gemeente te hon den, als ook omdat het St. Elisabeth gast- huir daarvoor geen voldoende ruimte aan bood. B. en W. wilden de zieken eerst naar het gasthuis brengen en als dit soms overvuld geraakte, een barak bonwen bui ten de kom der gemeente. Zij vroegen hiervoor een orediet. De Raad verleende dit gaarne, maar was van oordeel, dat men terstond moest over gaan tot het bouwen van eene barak. De voorzitter beroept zich op zijn er varing in 1866. Toen had men een barak op de Kraaienhorstergracht, en de omge ving heeft daarvan niets te lijden gehad. Men heeft later die barak opgebroken en besloten de zieken in 't vervolg op te ne men in het St, Elisabethsgasthnis, waar voor dan ook de aanwezige barakken zijn bestemd. De Heeren Bijvoet, van den Berg en Lodewijks denken er andere over. Zij meenen, dat men de lijders zooveel moge lijk moet afzonderen om het verspreiden van de ziekte te voorkomen. In het gasthuis zijn ongeveer honderd personen. Deze mag men niet aan besmetting blootstellen. Daar enboven was den Heer van den Berg van oordeel dat de ervaring nog niet had uitge maakt in hoever de ziekte voor de omgeving gevaarlijk kon zijn,en de verplegingdnebui len er de kom der gemeente gevaarlijk kon zijn. De voorzitter voert hiertegen aan, dat afzondering toch niet mogelijk is, aan gezien men niemand kan dwingen naar het hospitaal te gaan, dat het Gemeente be stuur intu8schen niet stil heeft gezeten, maar zonder eenigen ophef te maken om geen vrees te wekkeD, de machine te Sparendam heeft doen werken de mesthoopen heeft doen opruimen, de pompen heeft afgeslo ten en duinwater voor een cent verkrijg baar heeft doen stellen. Ook was men voornemens stand pij pen te stellen waar het water voor niets verkrijgbaar zon zijn. De Heer van den Berg aoht het be ter, dat die maatregelen bekend worden om vrees te voorkomen, en wijst op het voorbeeld van andere eteden en op het advies van 40 geneeskundigen, die het oprichten van een barak noodig keurden. Het voorstel van den Heer Bijvoet om B. en W. op te dragen onverwijld een barak te doen bonwen, wordt hierop in stemming gebracht en aangenomen. Nn stelde de Voorzitter den eisch, dat de Raad dan ook zou besluiten waar en hoe groot die barak zou zijn. Men begrijpt, dat dit een zeer lastige vraag was. Wel sprak de Heer Bijvoet van de Kleverlaan, maar daar was geen duinwater te verkrijgen, kortom het was moeilijk hieromtrent tot eenstemmigheid te geraken. De Voorzitter zag dit ook zeer wel in, althans nadat het genoegzaam duidelijk geworden was. dat het zoo licht niet was, een goede plaats te vinden, drong hij hierop niet verder aan. Om de maat vol te meten had ook nog het Witte Kruis een missive aan den Raad gezonden met enkele wenken en raadge vingen. „Alsof het Gemeentebestuur 'dat alles niet reeds overwogen had", kon de Bur gemeester zich niet onthouden te zeg gen. De Heer van den Berg vroeg echter beleefdelijk mededeeling van het adres en daar het niet by de stukken had ge legen, werd het alsnog voorgelezen. Het witte Krnis dan verzocht instelling eener gezondheids-commissie, oprichten van barakken buiten de kom der gemeen te, aanwijzen van vervoermiddelen voor zieken, afsluiten van de binnenwateren der gemeente zoodra de ziekte zieh ver toonde, sluiten van pompen, kosteloos verstrekken van creolin, toezicht op de nachtverbiyven, ontsmetten van tonnen en urinoirs enz: De Voorzitter beloofde deze pnnten stnk voor stak te zullen nagaan en, voor zoo ver zich de wet er niet tegen verzette, diensvolgens te handelen. Het rekest der Schildere-vereeniging om bepaling van mininnm loon en ma- liman werktyd, werd afwyzend beant woord met verwyzing naar een vroeger Raadsbeslnit hieromtrent genomen. De Heer Tjeenk Willink trachtte te vergeefs den Raad op dit besluit te doen terugkomen, althans het weder in behan deling te nemen. J. B. la Pierre had den kelder onder de Vleeschhal ontrnimd. De rekening van ontvangsten en uit gaven over 1891 werd goedgekeurd. Een verzoek van twee bewoners van den Hont om mestputten aldaar te mo gen honden werd toegestaan. Op rekesten van de Heeren Giebels en van Se» vellen, tot huur van gronden aan de Leidsche Vaart, werd gunstig be schikt, evenals op een rekest,van de wed. J. J. M. Mizee om een gedeelte van het Sparen af te mogen rasteren om eenden te doen zwemmen en een rekest van Mr. Crommelin tot huur van grond aan den Jansweg. Het „Torentje" werd wederom aan J. van Beusekom verhnnrd. op voorwaarde echter, dat de gemeente over hectare mocht beschikken, als het noodig was aldaar een barak op te richten. Een aanvrage om erfpacht van G. Waasdorp werd toegestaan. Met den HeerKrelage werd een oontraot gesloten tot bebouwing van zyn gronden aan den kleinen Houtweg, waardoor de de commnnicatie daar ter plaatse aanzien lek verbeterd zal worden. Na eenige wijzigingen werd dit plan goedgekeurd. De Heer Krelage zal 8 ontvangen voor elke M! die de gemeente meer verkrijgt, dan door haar zal worden afgestaan. Ook de aanleg van straten en riolen benoorden den Zylweg kreeg heden zyn zyn beslag. De verschillende begrootingen van cor poraties worden goedgekeurd. Over die van het St. Elisabeths gasthuis zal by de begrooting worden beslist. Aan School D. wordt tot onderwyzer benoemd de Heer G. Westerveld. De benoeming van den Heer L. van der Vegt tot leeraar in de aardrykekunde werd uitgesteld. Op eene vraag van den Heer Beijnes, betreffende het bezoek der Koninginnen, is door den Burgemeester geantwoord, dat hieromtrent nog niets bekend was.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1