HAARLEMSCH No. 77. Veertiende Jaargang. van WOENSDAG 28 September 1892. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. telephoonnummek 144. teeephonische verbindin8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden. j ,25. franco p, post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per AdTörtentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavone Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De Burgemeester van HAARLEM, gaarne voldoende aan den mondelingen last van Hare Majesteit de Koningin- Regentes, brengt ter kennis van Haarlems Ingezetenen, dat Hare Majesteit haren welgemeenden, bartelijken dank brengt aan de geheele Burgerij voor de zoo luis terrijke wijze waarop de Koninginnen zijn ontvangen, terwijl Hare Majesteit bijzonder getroffen was door zoovele blij ken van gehechtheid en liefde, door allen, van welken stand of rang ook, zoowel aan ae Koningin als aan de Koningin- Regentes betoond. De Burgemeester voornoemd, E.A. IORDENS. Haablem, 24 September 1892. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De Erven Loosjes, te Haarlem. SYMONS, T)r. 1). De ontwikkelingsgang der Germaansche Mythologie. Redevoe ring, uitgesproken bij de overdracht van het rectoraat der Rijks-Universiteit te Groningen.60 BRüCKE Prof. Dr. ERNST Hoe behoedt men het leven en de gezondheid zijner kinderen? In het Nederlandsch over gebracht door Dr. C. L. van den Burg. Ing. ƒ2.40. geb. 2.90. BOSCH, P. TEN De sluiting der Atjeh- sche kust.50 Baitenlandsche nieuw verschenen werken: MERKEL en BONNET, Anatomische Hefte IVf 8.20. WARNECKE, Lehrbuch der Botanik... 5.60. FRANKE, EMIL Deutsche Renaissance Initialen1.70. FRANKE, EMIL Monogramm. Vorlagen zur Fein stickerei1.95. CAROL, Reparation1.90. ÖTTIN, l'Art de faire un vitrail1.10. NORMAND, Ch. J. B. Greuze2.50. Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes. Eerste Kamer. Dinsdag des namiddags te 4 uur vergaderde de Kamer, onder praesi- dium van haar door H. M. de Koningin-Re gentes opnieuw benoemden Voorzitter, Mr. van Naamen en Eemnes, die met eene korte toespraak zijne betrekking aan vaardde. Besloten werd de troonrede met «en adres te beantwoorden. Woensdagmorgen is het ontwerp voor het adres van antwoord ter tafel gebracht. Leden der Kommissie voor het adres waren de heeren v. Nagell, Pijnappel, van Lier, v. Swinderen en de Savomin Loh- man. In de middagzitting is dat adres eenvoudige weerslag op de troonrede goedgekeurd. Op een opmerking van den heer BnltmaD, dat de troonrede over den algemeenen toestand van den landbouw zweeg, terwijl de verklaring over oogst en veestapel te rooskleurig is, daar de prijzen laag zijn, antwoordde de Min. van Wa terstaat enz, dat de landbouw onder nij verheid begrepen is, en dat de troonrede nooit het oog had op geldelijke uitkomsten. Donderdag vergaderde de Kamer, en waren de aanhangige belasting-ontwerpen aan de orde. Bp het algemeen debat op perde de heer Melvill van Lynden, of schoon hulde brengende aan den Minister, verscheiden bedenkingen. De vermogens- belasting was zonder bedrijfsbelasting niet in te voeren. Zij was eene progressieve kapitaal-belasting, en het beginsel van progressie was in strijd met het standpunt van rechtvaardigheid, waarop de Min. zich zelf stelt. Overigens achtte Spreker belastinghervorming zonder versterking der middelen ondenkbaar. Met de ver mindering der zoutbelasting en der mn- tatierechten kon hij vrede hebben; min der met de atschaffing van den zeep-ak- cijns, daar deze niet drnkt op den minderen stand, die surrogaten kan gebruiken. De heer Brebaart verdedigde de ontwerpen en den Minister tegen de beschuldiging, dat deze de landbouwbelangen zon veron achtzamen. De landbouw wordt niet te zwaar gedrukt en moet geholpen worden, niet door privilege op belastinggebied, maar door verbetering der verkeerswegen, beter landbouwonderwijs en eigen krachts inspanning. Wat de grondbelasting be treft, zou Spreker gaarne zien, dat deze niet met 1/4 maar met 2/7 werd ver minderd. De heer Fokker juichte de ont werpen zeer toe als een uitstekende ver betering en een groote stap in de richting van sociale rechtvaardigheid. Het debat werd verdaagd tot den volgenden dag, daar H. M. de Regentes heden middag de Kom missie voor het adres zon ontvangen. Vrijdag was de heer Pij ie de eerste Spre ker. Hij achtte eene belasting op het kapitaal in portefeuille billijk, maar on billijk was bet zijns inziens, dat de ge bouwde en ongebouwde eigendommen in de vermogensbelasting zullen worden getroffen. De kompensatie gelegen in de vermindering der grondbelasting noemde hij voor Limburg onvoldoende. De heer v. d. Breggen had eene belasting op het roerend vermogen gewensoht, maar be streed de dubbele belasting van den grond eigendom. De heer van Royen, konsta- teerende, dat bij aanneming dezer wetten 7000 Nederlanders 4Vs miljoen meer zullen moeten betalen, waarmede 80 a 90.000 belasting schuldigen worden ont last, verklaarde niet con amort zijne stem aan de ontwerpen te kunnen geven. Hij vroeg of de stemming niet kon worden uitgesteld totdat de bedrijfsbelasting zal zijn ingediend; of wel, of niet de invoe ring der vermogensbelasting kon worden uitgesteld. Verder vroeg Spreker, of niet bij aanneming dezer wetten de bnrgemees- ters verhooging van bezoldiging moeten erlangen nit 's Rijks kas voor de meerdere werkzaamheden ten behoeve van het rijk, ook zon hij willen weten, hoe geheim houding kan verzekerd worden, als de lijst der hoogstaangeslagenen publiek wordt. De heer Prins bestreed de verhoo ging van den akcijns op het gedistilleerd en zou daartegen stemmen als onnoodigen drnk op den minderen man. De heer Pijnappel zou vóór de ontwerpen stem men, en verdedigde het stelsel van veel sterker progressie dan de Min. voorstaat. Hij wenschte het recht van reclame te doen vervallen voor hem, die geen eigen aangifte doet en betreurde het, dat geen gemeentelijke opcenten op de vermogens belasting mogen worden gelegd, zoolang het patent niet is herzien, daar door die opcenten de gemeentelijke inkomstenbe lastingen zonden kunnen verdwijnen. Spreker besprak verder nog eenige nieu wigheden in deze wet. De heer Regont kon goedkeurendat het kapitaal in por tefeuille wordt getroffen, al had hij bezwaar tegen het treffen van het grondbezit. Daar echter de snkcessie belasting in rechte lijn eene kapitaalsbelasting is, gaf hij den Min. in overweging, die belasting althans voor een groot deel af te schaf fen. De heer de Savornic Lohman ver klaarde zich er over te verwonderen, dat dit Kabinet deze ontwerpen heeft kannen indienen, daar het bij zijn optreden Kiesrechthervorming als koeksteen be schouwde, en bovendien de gemeentelijke linancieën ongeregeld blij venHij be schouwde deze wetten als den prijs om t8 voorkomen een herhaling van 1888, de klerikale overheersching. Op zichzelf be stond er geen reden voor Spreker om tegen te stemmen. Er was ook in de wetsvoorstellen veel waarover hij zich verheugde. Hij betreurde het, dat de be drijfsbelasting niet tegelijk met de ver mogensbelasting kan worden behandeld. De Min. had die belasting wel aange kondigd, maar Spreker beschouwt het lang niet zeker, dat de Tweede Kamer ook die wet zal aannemen. De afschaffing van den zeep-akcyns kon Spreker niet goedkeuren, en hij vond het onbillijk, dat de landbouwers in de vermogensbelasting getroffen zouden worden, billijk daaren tegen, dat zij niet in de bedrijfsbelasting zullen worden aangeslagen. Verder had hij wenschelijk gevonden den wijoakcijns te verhoogen, wat zijns inziens gerechtvaar digd zon zijn. Ook vroeg hij, of de Min. niet kon beletten de misbruiken bij de snkces8ie-aangiften door de schenkingen onder de levenden op het laatste oogen- hlik, of niet bepaald kon worden, dat de giften in de twee laatste jaren voor den dood moesten worden aangegeven voor de snkcessie. De heer Cremers zon de voorkeur ge geven hebben aan de klassen-belasting van den Minister Grobbeé boven deze vermogensbelasting. Hij zou echter vóór stemmen, gelijk hij vroeger voor alle an dere belastingen op het vermogen gestemd had, al had bij daar tegen ook veel meer bezwaren dan tegen de nu voorgestelde. Spreker protesteerde tegen de bewering van den heer de Savomin Lohman, dat enkel partybelang de andere kamer tot aanneming, dezer wetten gedrongen had. De heer van Lier verdedigde met kracht en geestdrift de wetsvoorstellen. De heer v. Weideren Rengers verklaarde zich een voorstander van deze ontwerpen, juist omdat zij een einde maken aan het pri vilege van het roerend vermogen. Hij betoogde dit met eene vergelijking tussohen Amsterdam en de provincie Friesland. Uit Sprekers berekening bleek, dat een Amsterdamsch burger maar l betaald van 't geen een Fries in gelijke omstandig heden moet betalen. Door de aanneming van deze ontwerpen zon een groote schre de gedaan worden, om eene zoo schreeu wende onbillijkheid te doen ophouden. Slechts betreurde Spreker dat de bedryfs- belasting niet aan de indiening der kies wet was voorafgegaan. Hij vreesde, dat op die wijze het kabinet zijn eigen gla zen ingooide. Tweede Kamer. Deze Kamer hield des namiddags te uur eene zitting. De tijdelijke Voorzitter, de heer v. d.Schrieck, opende de vergadering met eenige harte lijke en welmeenende woorden. Daarna werd overgegaan tot het opmaken van een lijst van Kandidaten voor het pre- zidentschap. Als eerste Kandidaat werd gekozen Mr. J. G. Gleichman met 82 stemmeD, de heer Beelaerts van Blokland had 2 stemmen op zich vereenigd. Tot tweeden kandidaat werd gekozen Mr. S. van Honten, met 47 van de 86 stem men. Derde kandidaat werd de heer v. d. Schrieck, met 81 stemmen. Besloten werd de troonrede met een adres te beant woorden. De afdeelingen benoemde tot voorzitters de heeren Roëll, van Honten, Beelaerts van Blokland, v. d. Feltz en M. Mackaytot ondervoorzitters de hee ren de Beaufort (Amsterdam) van Deiden, Dobbelman, Conrad en Viruly Verbrngge. Tot leden der Kommissie van redactie van het adres van antwoord werden gekozen de heeren de Beaufort AmsterdamGoe man Borgesins, Beelaerts van Blokland Rink en Mees. De wetsontwerpen tot kiesrechthervor ming zijn verschenen. Wij deelen daaruit het volgende mede: Als kenteeken van geschiktheid, door art. 80 der Grondwet geëischt, wordt gehondenkennis van lezen en sohrij ven, te bewijzen door een eigen handig geschreven aanvraag, om op de kieslijst te worden geplaatst. Als kentee ken van maatschappelijken welstand wordt gehouden het voorzien in eigen onderhond en in dat van het huisgezin, en aangeno men, dat dit geschiedt door hem, die ge durende het laatstverloopen burgerlijk jaar geen onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadigheid, of van een gemeentebestuur. Onderstand aan de vronw of inwonende kinderen verstrekt wordt geacht door den echtgenoot of vader te zijn genoten. De uitsluitingen bepalen zich tot personen aangaande wie het nagenoeg van zelf spreekt, dat zij geen aanspraak hebben op eene plaats op de kieslijst. Geschorst wordt het kiesrecht voor mili tairen beneden den rang van officier bij de zee- en landmacht, voor den tijd ge durende welken zij zich in werkelijken dienst onder de wapenen bevinden. Vol gens de voorgestelde nieuwe kiestabel wor den de meervoudige distrikten gesplitst o.a. Amsterdam in 2 distrikten. Ingevoerd wordt het stelsel van kandidaatstelling met het conloirstelsel. Op een daarvoor aangewezen dag kunnen de kiezers van 95 nnr opgaven van kandidaten inle veren by den burgemeester. De opgaven moeten door tenminste 50 kiezers zijn onderteekend en de verklaring bevat ten, dat die kandidaat zich beschikbaar stelt. Deze kandidaatstellingen worden openbaar gemaakten achtereenvolgens wor den de namen der candidaten op een lyst doorgenummerd. Tenminste drie dagen vóór de verkiezing, ontvangt elk bevoegd kiezer een oproeping voor de stemming, die van 's morgens 8 tot 's namiddags 5 nnr duurt. De kiezer ontvangt na zich gelegimiteerd te hebben een stembiljet, waarop de namen der kandidaten gedrnkt zijn. De kiezer begeeft zich met dit bil jet naar een der lessenaars in het stem lokaal geplaatst, zóó dat zij geheel van elkander zijn afgescheiden, maar dat de toegang zichtbaar is voor het stembnrean en voor het publiek en aan eiken waar van de invulling van het biljet in 't ge heim kan geschieden. De kiezer teekent nu zijne etem op het biljet aan, vouwt het toe en steekt het in de bus. By het slnitingsnnr word de stemhus gesloten en verzegeld en proces-verbaal opgemaakt. Na afloop wordt het aantal kiezers, dat gestemd heeft en het aantal niet gebruikte (of teruggegeven) stembil jetten aan de aanwezige Kiezers bekend gemaakt, laatstgenoemde verzegeld met de kiezerslijst, terwijl dan onmiddellijk de opening plaats heeft, en het proces-ver baal daarvan aan het hoofd bureau gezon den, dat, als het in het bezit is van alle processen-verbaal, eene zitting houdt tot het vaststellen van den uitslag der verkie zing. Het aantal kiezers wordt geraamd op

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1