HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 78. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 1 October 1892. op ZONDAG 2 Oct. 4892. Nieuwsberichten. 1 TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- an Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Collecte voor het Godsdienstonderwijs dn alle beurten der Ned. Herv. Gemeente, behalve namiddagbeurt en Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Nam. 2 ure, Moeton. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Barbas. Beveetiging van Lidmaten en Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, J. M. Snethlage, Pred. te Amsterdam. (Voor Veen). Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. J. D. Bierens de Haan [St Pred. te Ootmarsnm. (Voor Swaan). Woensdag 'sav. 7 nre, Barbas. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Hoog. Egli8e Wallonne. Dix henres, Bresson, Pasteur a Rotterdam. Gereformeerde Kerk. Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's Av. 6 ure, Langhout. Woensdag 's av. 8 nre, Langhout. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Poolman. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, HugcnholtzPred. der Vrije gemeente te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Voorbereiding. Chr. Bewaarschool, L. Beerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Samnël 21:1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 nre, geene Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Grachtbig de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 ure, Knottenbelt. Bijbellezing. Joh. 13 1 v.v. Ds. Moeton hoopt Maandagavond zijne bijbellezingen op de Lange Heerenvest weder aan te vangen. Dr. van Lennep bericht, dat gedurende zijne ongesteldheid de catechisatie voor kleine meisjes van 14 en 15 jaren in zijne plaats zal worden gehouden door den Heer Bremer op Donderdagmorgen van 1011 uur Groote Kerk. De Heer Hilbrander zal voor Dr. van Lennep de navolgende catechisaties honden Groote jongens Maandagavond van 8y2 tot 91/2 unr, Groote Kerk. Meisjes boven 16 jaar (niet dienstmeisjes) Woensdag van 1112 ten zijnen bnize (KI. Houtstraat 128). Groote meisjes (dienstmeisjes) Maan dagmiddag van 23 unr ten zijnen haize Ds. Barbas ontving met dankzegging nagekomen gift voor de Christ. School voor On- en minvermogenden van Mej. v. d. S. 50 Ct., en van dezelfde voor het Bgbel- genootschap 50 Ct. De Heer Klein ontving met dankzeg ging nit het catechiBatiebusje van H. voor de Christ, school voor on- en minver mogenden 3.en voorts nog als na gekomen gift voor de collecte van den Heer v. d. P. fl.en opbrengst col lecte bidstond f 1.60. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, B. J. Swaan, Pred. te Haarlem. Doopsbediening. Collecte voor Noodlijdende Keiken en Personen. Heemstede. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 21/2 ure, J. Kuijlman. Hillegom. Voorm. 91/2 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld O. Et. Afscheidsrede. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Boenen Martinet, Spaar ndam. Voorm. 91/2 ure, T. Hoog. Velsen Voorm. 10 ure, II. Waardenburg Doopsbediening en Collecte voor de zen ding. 's Avonds 7 uur Evangelieverkondi ging lokaal v. Chr. belaog, de Heer v Zweden. Donderdag avonds 8 uur, Bidstond in 't lo kaal voor Chr. Belang. H. Waardenburg Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Voorbereiding. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Doopsbediening. Zaterdag was de Min van Fin. aan het woord, die begon met zijn oprechten dank te betuigen voor de welwillendheid en de waardeering, waar mede zijne voorstellen en zijn persoon bejegend waren. Hij verdedigde daarna uitvoerig die voor stellen. H\j betoogde, naar aanleiding van ge maakte op- en aanmerkingen, dat belasting-her vorming geheel afgescheiden moet blijven van versterking van middelen, ofschoon het zeer goed mogelijk is, dat deze hervorming tot versterking zal leiden. Fragmentariesch is de voorgestelde hervorming, maar de Min. heeft duidelijk aan getoond, dat eene bedrijfsbelasting aan de ver mogensbelasting geheel kan aansluiten. Den in houd der bedrijfsbelasting kan hij niet mededeelen voordat de wet is ingediend De Min is niet geheimzinnig, maar zoolang een ontwerp nog niet bij de Kamer is, werkt bij er aan door. Daarover te spreken, zou hij geen enkel landsbelang kun ne11 bevorderen. Hij heeft beloofd de bedrijfsbe lasting intijds tot stand te brengen en deze in Augustus bij den Raad van State aanhangig te maken. Hü zal alles doen wat hij kan om de tot standkoming dier belasting te bevorderen maar verder kan hij niet gaan. Verplichting om de invoering der vermogensbelasting evenwel te schorsen, kan hij niet op zioh nemen Ver dedigde de Min. den gekoaen vorm der belasting, zoomede de progressie in dit ontwerp geregeld*, en de aangevallen verbooging van het gedistil leerd, en de afschaffing van den zeep-akcijns, ter wijl hij herhaaldelijk met nadruk verzekerde,. 4&t hij zoo min mogelijk fiskale uitvoering vf^lde geven aan deze ontwerpen. De heer Melvill yan Lynden repliceerde. De heer L. van Nispen mo tiveerde zijne stem omtrent deze ontwerpen- Hij zou vóór alle stemmen, maar opperde vele be* denkingeu tegen te zware grondbelasting, De heer v. d. Breggen drong aan óp nader onder zoek door den Minister van de gevolgen der peraequatie, alvorens de percentage vast te stel len. De heer v. Royen herhaalde zijne vraag, of de Min. de invoering der vermogensbelasting zou uitstellen, als de bedrijfsbelasting vóór 1 Mei niet gereed is. De heer de Savornin Lobman verklaarde tegen de verhooging van den drank- akcijns te zullen stemmen, omdat blijkt, dat de kwestie van den wijnakcijns nog niet onderzocht is. De heer v. Gennep wees op de noodzakelijkheid om ten spoedigste voor te bereiden eene wijziging van het gemeentelijk belastingstelsel, eu vroeg of de bedoeling van den Min. was, zoo spoedig mo gelijk aan de gemeenten de bevoegdheid te geven, om opcenten te heffen op de vermogensbelasting. De Min. van Fin. beantwoordde de gedane vra gen en gemaakte opmerkingen. Wilde men, zeide hij, dat doel bereikeD, dan moest men dat in 't oog houden Getreunt marchiren und vereint schlage is een Duitsche militaire regel. Wie nu aan be- lastinghervorming versterking der middelen wil i paren, wil vereint marchirendoch om misschien getreunt geschlagen te worden. Sommige gegeven wenken zal de Min. behartigen. Aan den heer v, Royen antwoordde hij, dat hij niet bereid is I verdere verklaringen af te leggen, dan hij gegeven heeft. Ten aanzien van de geheimhouding der kohieren stuite de Min. op de bepaalde overtui ging van een ambtgenoot, gegrond op de wet Het onderzoek in zake den wijnakcijns is nog niet afgeloopen. Indien zeide de Min. de heer Lohman nu daarom stemt tegen den drankakcijns dan is 't geen kompliment voor den minderen man, dien akcijns alleen te beschouwen als een druk op den minderen man Wat de regeling der gemeentebelastingen aangaat, deze is vol gens den Min. onmogelijk zonder vastere grond slagen van het Rijks-belastingstelsel. Eene be paalde belofte mocht hij afleggen; hij moest zich beperken tot het geven van een algemeene toe zegging omtrent zijne gezindheid. Het debat werd toen gesloten. De Vermogensbelasting werd aan genomen met 38 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de II II. Magnée, Smits, Melvill van Lynden, Pijls, van Nispen tot Pannerden, Smits vaii Oyen Zinnick Bergsmann en v. Pallandt. De wijziging der mutatierechten werd goedgekeurd. De af schaffing van den zeep-akcijns en de verlaging van het invoerrecht op zeep werden aangeno men met 41 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de H. II. Smits van Oven, Smits. Melvill v. Lyn den en de Savornin Lohman. De verhooging van den akcijns op het gedistelleerd werd aangeno men met 42 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de II. H. Welt, de Savornin Lohman, v. Wel- |J deren Rengers en Prins. De overige ontwerpen worden goedgekeurd. [j vraag, of de Reg. de prioriteit van het kiesrecht lweede Kamer. In.de zitting van Donderdag droeg wenschte, antwoordde de Min van Binnenl. de tijdelijke Voorzitter, de heer v. d. Schrieck, het Zaken, dat hij daarover eerst zou kunnen advi- 5 miljoen hooger, n 1. ƒ18.000 meer voor bui- tenlandsche zendingen; 2Vs ton voor de gebou wen Yan justitie77.000 voor onderwas; IJ- mil joen voor marine2 ton meer aflossing der na tionale schuld; 9 ton voor voltooing van het restingstelsel2 miljoen voor spoorwegen; 5*~ ton voor posterijen en telegrafie, en li ton voor Su riname. Mocht eene wijziging der Indische comp tabiliteitswet worden aangenomen, dan zal Hoofd stuk Marine met li miljoen verminderen. Daarbij rekenende 8 miljoen yoor besparingen, zal de dienst voor 1893 vermoedelijk een tekort van 3/5 opleveren. Het totaal in uitgaven voor spoorwegen, bet Merwede-Kanaal, cjon Rotterdam- schen waterweg en IVIaftsinonfl. j$ 12 ton hooger dan dit tekort. De Jleg. stelt ook met het oog op eene toenemeqde ppbpengst der middelen geen bijzondere maatregelen tot dekking vqo;. envol^ staat met de gewone aanvraag óni inaclït'5"*è tot uitgifte van vlottende schuld, waarvan wel geen gebruik zal behoeven te worden gemaakt. De lee ning van 1892 zal geheel helpen dekken de te korten tot 1890, waarna nog ruim 13 miljoen overblijven ten nadere bestemming. De zitting van Dinsdag was gewijd aan het Adres van Antwoord op de Troonrede. Bij de al gemeene beraadslagingen opende de beer Seret het vuur. Hij vroeg, hoe de indiening van het ontwerp tot kiesrechtbenoraing rijmde met de aankondiging van zooveel andere ontwerpen in de Troonrede. Ook verwonderde het hem, dat niet aangekondigd is herziening der provinciale en gemeentewetten, als-mede dat de verbetering der levende strijdkrachten, welk onderwerp ver leden jaar no. 2 van het programma was, nu af gezakt is tot no 4, en wel in den vorm van „or- ganizatie der landmacht." Aan een en ander knoopte deze Spreker eenige onhoffelijke insinua ties tegen de Reg. vast. De heer van Nunen wenschte met bekwamen spoed kiesrechtherzie ning tot stand te helpen brengen, doch achtte zeer noodig inmiddels andere, even dringende zaken af te doen. Hij noemde o. a. de definitieve regeling der uitvoersrechten in Indië Bij de stem bus ten vorigen jare, zeide hij, was niet geble ken van den bepaalden wil des volks on/enkel kiesrecht uit te breiden, waartoe in den lande, behalve in Friesland misschien, geen groote al gemeene aandrang merkbaar is. Spreker verlangde echter niet het kiesrecht op den achtergrond te schuiven. De heer de Beaufort Amsterdamver klaarde, dat dit ook de bedoeling der Kommissie was. Wat de Kritiek van den heer Seret betreft, konstateerde Spreker, dat die heer, voor opstel lende, dat deze Kamer enkel kiesrecht kon be handelen, ten slotte aandrong op andere wetten. De Min. van Binnenl Zaken wees er op, hoe de Reg. de belofte van spoedige indiening der Kieswet is nagekomen, en vertrouwde, dat de Kamer met bekwamen spoed die gewichtige aan gelegenheid zou behandelen. Op de pertinente vraag van den heer van Kerkwijk hield de Min. vol, dat het gemeentelijk kiesrecht hij de her ziening der Gemeentewet moet worden geregeld. De heer van Kerkwijk protesteerde daartegen, en zou in dit geval niet deelnemen aan het Sectie- onderzoek der kieswetten, wat de heer van Hou ten onverklaarbaar vond, daar toch de samenhang van het Kiesrecht voor de Gemeenteraden en die voor de Kamer eu de Prov. Staten niet zoo overwegend is, om die in eene wet te regelen. De beer Seret trachtte te betoogen, dat hij niet in tweestrijd met zichzelf gekomen was. Op zijne vrjincr rif rlp Rpc* rln T>v!ni,ana 1. _j. -t. praesidium over aan den door H. M. benoemden voorzitter Gleichman met eene toesprank, waarin hij hulde bracht aan diens algemeen waar deerde leiding. De heer Gleichman aanvaardde het voorzitterschap met een woord van dank aan de Kamer voor de eervolle wijze waarop hij door haar aanbevolen was, met. een beroep op den steun der vergadering en met den wensch, dat de belangrijke werkzaamheden, die de Kamer wach ten, haar mogen prikkelen, het Vaderland naar haar beste weten te dienen, in het volle besef harer Kollektieve en individueele verantwoordelijk heid. Daarna werd het ontwerp-adres van ant woord op de troonrede in de afdeelingen onder zocht Te half vier hield de Min. van Financien eene rede bij de indiening der Staatsbegrooting voor 1893. De Min. begon met te konstateeren, dat de diensten 1889 en 1891 een overschot, de dien sten 1890 en 1892 een tekort opleveren. Het to taal tekort dier vier jaren bedraagt ƒ1 733.000 De middelen over 1893 zijn geraamd op f 127.926.490 waarvan ruim elf millioen buiten gewone inkomsten Hierbij zijn de door de Tweede Kamer aangenomen belasting-ontwerpen buiten de rekening gelaten. Behalve deze is de begrooting ƒ325.340 hooger dan de loopende begrooting. De uitgaven zijn geraamd op ƒ136.240 027 of bijna zeeren, wanneer bet eindverslag over dat en an dere ontwerpen gereed is. De heeren Seret, Schimmelpenninck v.d Oye on van Löben Seis verweten den Min. van Oorlog en de Reg. ach terstelling van de organizatie der landmacht De Min. van Buitenl. Zaken wees er met nadruk op dat al heeft de Reg. verleden jaar kiesrechtrege ling haar eersten konstitutioneelen plicht genoemd, dat niet mocht heteekeuen, dat men zich daar om van andere konstitutioneele plichten ontsla gen achtte De Min. van Oorlog, antwoordende op den op hem gerichten aanval, heriep zich op het veel omvattende van de taak Als de heer Schimmelpenninck v d Oye meende, dat het zoo gemakkelijk ging, waarom had hij dan niet het initiatief genomen. Twee maanden geleden had het ontwerp tot organizatie der landmacht het Departement verlaten, en de zaak moet zijn be loop hebben. Eerst als dit beslist is. kan men over de soort van dicnstplieht beslissen. Op eene vraag van den heer de Kanter antwoordde de Min. van Binnenl. Zaken, dat het leerplicht- ontwerp zal moeten wachten, totdat het niet meer de behandeling van het Kiesrecht kan ver tragen. Bij 1 van het Adres drong de heer v. d. "Velde aan op flinke maatregelen tot beteuge ling van mond- en klauwzeer, waarop de Min.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1