van Binnen], Zaken verzekerde, dat uitbrei ding der maatregelen in overweging is. Bij 3(Kies- recht) stelde de heer Tijdens een amendement voor, om te verklaren, dat de regeling van het Kiesrecht de voornaamste plaats bekleedt en daarom aanspraak heeft in de eerste plaats te worden behandeld. Hij beweerde dit te doen we gens de urgentie, en omdat hij de Kamer onbe voegd achtte andere gewichtige zaken te behan delen. De heeren Mees, Levy en Schaepman be streden het amendement, en toonden aan, dat de theorie der onbevoegdheid ongegrond is De hee ren Veegens en Pyttersen stelden een aub-amen- deinent voor, om enkel te verklaren, dat de kies wetten de voornaamste plaats bekleeden, wat door den heer Tijdens overgenomen werd. De heer v. Houten zeide, dat nu de pointe van het amendement er af was. Doch hij vond het ook nu nog geen verbetering van het adres Hij wenschte de bedrijfsbelasting en de peraequatie met gelijken spoed te behandelen als het Kies recht De heer Mees ontried het am. daar de Kamer zoodoende zou uitdrukken, dat zij het Komplement der belastingwetten niet in de eerste plaats wil behandelen De heer Lieftinck noemde het am. gedecapiteerd De heer van Alphen verklaarde zich vóór het am. omdat men de Kiesrechtregeling niet moet ver warren door bijvoeging van andere zaken. De heer Kerdijk moet erkennen, dat het niet aangaat het komplement van de vermogensbelasting buiten behandeling te laten. Ongetwijfeld is echter de kiesrechtregeling de voornaamste, en op dien grond zou hij de voorkeur geven aan de redaktie van den heer Pyttersen hoven die van de Kom missie. De heer van, der Kaay bestreed het am. De Kamer, zeide hij moet doorwerken aan de belastingvoorstellen dat is een eereschuld. De heer Tijdens verdedigde nader het gewijzigde amende ment. De heer Beelaerts van Blokland zou met vele vrienden stemmen vóór het am. omdat het kiesrecht er is, en de bedrijfsbelasting niet, eu omdat de Min. van Fin. in de andere Kamer niet had beloofd uitstel van de vermogensbelasting tot dat de bedrijfsbelasting zou zijn aangenomen. De Min. van Binnenl, Zaken verklaarde, dat de Reg. door het debat versterkt was in het vertrouwen, dat de Kamer bereid is de Kieswetten met be kwamen spoed te behandelen. De heer A. Mackay verklaarde zich voor de paragraaf der Kommissie omdat hij voor behandeling der bedrijfsbelasting is, en omdat hij het goedkeurt, dat de legeror- ganizatie niet door de Komm. van Redactie wordt genoemd. De heer Keuchenius stelde voor een andere lezing van het am. Tijdens en wel deze waaronder, naast regeling van het Kiesrecht voor de Tweede Kamer derS. G. en voor deProv. Staten, ook die tot invoering eener beroeps- en bedrijfsbelasting en tot verbeterde hefhng van de grondbelasting, de voornaamste plaats bekleeden Het am. Tijdens werd daarop verworpen met 72 tegen 14 stemmen. Vóór stemden de heeren Keu chenius, van den Bosch van Verwolde, v. de Velde Poelman, van Loben-Sels, Lucasseu, Tijdens, v. Vel- sen, Beelaerts v. Blokland, van Alphen, Seret, Veegeus, Pyttersen en Donner. Het am. Keuche nius werd verworpen met 68 tegen 18 stemmen. §3, en ook de overige paragrafen, werd onveran derd. aangenomen. Daarna werd het adres zonder stemming goedgekeurd. Het adres zoo door eene daartoe benoemde Kommissie worden aan geboden aan H. M. de Koningin-Regentes, die waarschijnlijk in de rezidentie zou komen, om het adres in ontvangst te nemen. Da heer Stanhope, reporter van een Amerikaanech blad is thans te Hamburg doende zich aan het choleragevaar bloot te stellen. Hij beweegt zich onder de lijders in de hospitalen, slaapt in kribben waar pas lyders zijn overleden, drinkt en eet met de patiënten uit het zelfde vaatwerk. Zaterdag namen de geneesheeren eene verhoogde tempernatnnr waar. Men leid de hieruit af, dat dat hij wel zou aan getast worden. Hij had zich voor de gevaarlijke kuur laten inenten tegen cholera. Van den reporter Stanhope wordt medegedeeld, dat hij, niettegenstaande hij niet verzuimt om zich te Hamborg aan gevaar voor besmetting bloot te stellen, hij tot heden is gezond gebleven. Zondag avond seinde bijIk beb beden mjjn laatste glas Elbewater gedronkenvier dagen aaneen heb ik er nn van gedron- ken en de geneesheeren verklaren, dat ik er genoeg van gedronken heb om twin tigmaal de cholera te krijgenVan daag stierven er drie internis en ook de Mee kers maken bet slecht. Hnn aller werk heb ik meegedaan en zonder de voorzorgs maatregelen te nemen welke zij namen. -- Een Parijzenaar. die gehoord had van een verloren weddenschap over het gezamenlijk doen dineeren van 100 Pa- rijsche dames, had gewed, dat hij er minstens 200 op een behoorlijk diner zon vereenigen. En zoo kwamen inderdaad Dinsdag 240 vrouwen bij Mardelayinde Riehelieustraat bijeen, waar zij een goed onthaal vonden. Te goed zelfs wat het vloeibaar deel van den maaltijd betrof, want na uitbundige vroolijkheid kwam aan het nagerecht de demon der twee dracht binnensluipen, zoodat 't ten slotte een dncbtige vechtpartij werd. Alen zette daarom de „dames" buiten de deur, maar ook op straat raakten zij weder handge meen, zoodat de kapsels geheel ontredderd werden en linten, strikken en zelfs haar vlechten en chignons door de Incht vlo gen. Het publiek amnzeerde zich natuur lijk kostelijk, maar de politie kwam tus- schen beide en bracht verscheidene ama zones, die van de haar aangeboden ver gunning wat heel rmm gebrnik gemaakt hadden, tijdelijk, maar niet zonder moeite onder dak. Dinsdag en Woensdag, 4 en 5 Oc tober a.s. zal in het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam eene samenkomst plaats hebben van belangstellenden in Zieken verpleging. De Opeoingsrede wordt ge- honden door Jonkvrouw J. de Bosch Kern- per. Verschillende onderwerpen betreffende Ziekenverpleging zullen besproken wor den alsDe eischen aan de adspirant verplegers en verpleegsters te stellen, hun ne opleiding en vorming en hunne stof felijke belangen, gesobiedenis der zieken verpleging, de middelen om de verpleeg sters op de hoogte te houden van de eischen der wetenschapde gemeente lijke verpleging, die der zieken in eigen woning en de hulp bij plotselinge onge vallen. De toegangkaarten tot deze samenkomst zijn a f 2,50 verkrijgbaar gesteld bij de Heeren J. H. en G.van Heteren, Harten straat, Amsterdam. Als iets zeer ongewoons wordt me degedeeld, dat het waterschap Groot-Mijd recht in staat van kennelijk onvermogen js verklaard. De schrijver der Brieven uit de Hofstad in de Arh. Ct. verhaalt van eene verpleegde in het Heiligengeest-hofje te 's Hage, in wier huisje na haren dood een aardig kapitaaltje gevonden werd. Geërfd vermogen was het niet, want de kapitaliste was eene vondelinge nit Delft, die, naar de straat waar zij ge vonden was, Doortje (meen ik) Voorstraat heette. Men vond in haar boeltje een duizend galden of negen aan klinkende munt, door de stakker met werken, waar schijnlijk ook met bedelen want dat wordt in de hofstad op eene kolossale schaal gedaan gedurende haar lang leven bijeengebracht. Drie duizend gulden aan gouden tientjes vond men Onder an deren verstopt in eene Scheveningsche pop, die ze zelf aangekleed en onder eene stolp in haar kamertje geplaatst had. Maar het aardige van het geval was, dat zij een soort van testament had nagelaten, waarbij een groot gedeelte van het geld was vermaakt aan hare mede-geiilimen- teerden en aan het hofje zelf, ten einde nit de rente daarvan aan de verpleegden nog verdere uitkeeringen en nitdeelingen te doen. In een der woningen te Groningen, die van gemeentewege gereinigd werden, vond men, dat de daarin wonende vrouw met niet minder dan 18 honden haar bed 's nachts deelde. Dat zulke broeinesten van vnil einde lijk eens, al is het tegen den wil der bewoners, een goede beurt krijgen, zal ieder zeker wel kunnen goedvinden. HAARLEM, 30 September 1892. In de laatst gehouden bestuursver gadering van de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken is bepaald, dat de eerste lezing voor kinderen in dezen winter zal plaats hebben op Dinsdag 25 October a. s. op de bovenzaal van de sociëteit „Vereeniging". De heer Dr. P. G. Buekers, leeraar in de plant- en dierkunde aan de scholen voor middelbaar onderwijs alhier, zal daarbij als spreker optreden. Van elk der openbare en bijzondere scholen wordt een vijf en twintig tal leer lingen uit de hoogste klasse, welke als lid der jongelieden afdeeling zijn inge schreven, nitgenoodigdde hoofden der verschillende inrichtingen zegden daarvoor weder hunne zeer gewaardeerde medewer king toe. Aan de kinderen znllen bij de ze gelegenheid worden uitgereikt de ge schriften de vogels en Onze huisdieren door de vereeniging uitgegeventevens zal een zestigtal exemplaren van het uit- stekende werkje van G. Blijham, Vrien den en Vijanden van den land-en tuinman''' worden verspreid. In bedoelde bestuursvergadering werd verder besloten, een schrijven te richten tot het Bestuur der gemeente Heemstede, waarin wordt verzocht voortaan bij de jaarlijks aldaar plaats hebbende volksspe len het zoogenaamde biggenvangen, als eene in vele opzichten wreede en hoogst demoralizeerende vertooDÏng te verbieden. Aan de leden der vereeniging zal spoe dig het jaarverslag over 1891 worden toe gezonden, hetwelk eene uitvoerige verde diging bevat van het standpunt, dat de vereeniging in zake de vivisectie heeft in genomen. Door den Heer P. H Craandijk al' hier is met goed gevolg afgelegd het derde gedeelte van het notarieel examen, en al- zoo bevorderd tot candidaat-notaris. Hoogstwaarschijnlijk zal Zondag a.s. in den Koekamp een wedstrijd plaats hebben tnsschen de adspirant-leden van Amstels Cricket club en die der Haarlem- sche Cricket olub „Rood en Wit". L. 1. Woensdag avond omstreeks 9 ure is eene felle brand uitgebroken ten huize van den winkelier in huishoudelijke artikelen, lucifers enz. J. Bnlleman, woon achtig aan de Zijlstraat no. 26, waarvan de oorzaak vooralsnog onbekend,ontstaan is op de bovenverdieping van het achterhuis dienende tot bergplaats van lucifers en aodere winkelwaren. Dit bovengedeelte is geheel uitgebrand, terwijl het overige gedeelte van de woning, benevens de wo ningen der buren veel waterschade hebben bekomen' De brand is door de politie met haar slangenwagen en spuit 1(3 van de brandweer gebluscht. Alles was verzekerd. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 28 Sept. J. Karstens en W. Dam. G. A. van Gennip eu E. M. Nijssen. J. Wes- selius eu J. Wegen. A. Rubers en W.M. Kraak. J. R. Danebroek en E. Wester hoven. P. Selhorst en J. M. de Droog. 29 Sept. K. Baijer en C. M. Kooij. P. C. E. van Reraert en JM, van der Meulen. GETROUWD. 28 Sept. J. E. R. X. Geeraets en A. C. Pel. j C. B. vau Dijk en A. M. John. 29 Sept. M. J. van Emmerik en G. Al. lluijboom. R. R. Faber en G. Vander. J. H. Tissenen C. C. van Kimuienaede. R. Daudeij en JC. Kammeijer. GEBOORTEN. 20 Sept. E van der Meij geb. Koeleman z. 22 Sept. A. B. Hartkamp geb. Muis d. A. M. Post geb. Karei z. 23 Sept. M. C. van Saber geb. Hauscbildtd. A.Meulemansgeb. Gyzen d. A. van El geb. Toepoel d. A. F. 'Wea kens geb. de Wilde d D. JA. van Gend geb. Kluiji z. C. Besseling geb. Paaij z. M. W. Kaasenbrood geb. Ruljsenaars z. M. M. Kenbeek geb. Ademmer (1. A. Bijster geb. Poelmanz. B. J. R. van Leeuwen geb. Schneider d. 21 Sept. R. Harmans geb. Lut- tik d. M. W.K. Biesbraucb geb. Drogtropd. P. P. van der Schaar geb. dc Vette z. A. C. Tork geb. Freijerd. E. P. T. Klabou geb. Groenendaal d. D. Luikel geb. van Damme z. A. E. Polderman geb. Fortgens z. 25 Sept. E. van Roosenbeek geb. Meijer z. H. M. van der Voorn geb. van der Schellin gend. C. J. 11. Hetem geb. Smits d. G.C. van der Erf geb. Monkel d. E Roest geb. Haalebos d. J. G. ter Horst geb. Verbruggen z. H. E. M. van Kimmenaede geb. Wijnen z. J. Rarkmans geb. Hubert z. 26 Sept. 26 Sept. S. de Lugt geb. de Wilde z. R. E. Smal geb. Antbonisse z. M. C. Maks geb. Evelein d. (levenl.) J F. Wijkhuizen geb. Gosewehr d. G. 11. M. Oostwaidgeb. Schou ten d. M. C. van Onselen geb. Moolenaar d. M. H. Puulen geb. Sweerlsz. 27 Sept. J. M. Lex geb. de Liefde Meijer z. B. Lugtig geb. van der Moolen d. M. A. M. Troupin geb. de Vocht z. 28 Sept. W. Verheul geb. Tijssen z. M. Vossen geb. Luiten z. R. H. Vogelsang geb. Mainz z. A. ten Hove geb. van der Aart d. W. P. van Breugel geb. Kroon z. 29 Sept. M. Blom geb. van der Molen d. M. de Nijs geb. Salode d. P. M. Berendrecbt geb. Derks z. OVERLEDEN. 22 Sept. J. D. van der Putten 8 m. z. Sopliia- straat. 23 Sept. A. van der Wateren 8 m. z. Krom. C. Lares 10j. d. Ravensteeg. J.C. Elfering 1 m. d. Dubbele buurr. 21 Sept. W. Kruijer 55 j. Hagestraat. W. M. Christiaans 2 j. d. Leidscbestraat. G. Pkilipse 5 ui. d. Oranjeboomstraat. JBogaart 7 m. z. Kieuw Heiligland. J. Stuurman 69 j. Pieterstraat. 25 Sept. A. A. Scholten 26 dg. d. Tuljien- straat. 26 Sept. G. J. Verdel 20 j. Lelie straat. 27 SeptAKalf 7 mdKZijl straat J.M.üroosöm.z.K. Margaretha- straat. J. Toepoel 6 m. z. Oranjeboom straat. J A. Bruseker i m. z. Raamsteeg. 28 Sept. JHogersdijk 73 jJansstraat 29 Sept. J.C. Ruijsenaar 65 j. Gast huisvest KAASMARKT van 28 September 1892. Aang. en verk. 66 stapels, uitmakend 8346 kazen, wegende 16255 kilogrammen Hoogste prijs per 50 kilogr. f 30. VEEMARKT 28 September 1892. Aangevoerd 9 Koeien 1 Stier 22 N. Kalveren 28 Schapen 24 Lammeren 6 Paarden Prijs: 160.— 60.— 6.— 12.— 5.— f 225.— 11.- 18.- 9.- voorwerpen, gedtponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags)» van 's middags 12 tot 2ure voorde eigenaars terug t-e bekomen zijn. Eene ladder. Eene pelerine eener jas. Eene hamer. Een fantasie strikje. Eene gouden charivari in de vorm van eene paardje. Een duimstok. Een R. K. kerkboek. Een witte zakdoek gemerkt. Een koperen gewicht. Eene 8choo)tasch> Een wandelstok. Eene zweep. Een koevoet. Een ring met sleutels. Eeni- ge sleutels. In één der tram waggons achtergelaten i Eene granaten broche. Terug te bekomen by Hofman, Urse- laarsteeg no. 4, een kinderboezelaar. Idem bij F. Willeinse, Nieuw Heiligland no. 8, een onderstuk eener gouden oor- hel. Idem bg Schiltman, Gierstraat no. 72E, eene geruite pet. Idem bij K. We gel, Beeksteeg no. 8, een zwart gehaakte doek.Idem aan het hulpberau van po litie aan de Amsterdamsche poort, eene loopplank. Idem Pels, knecht in de Manege aan de MeesterlottenlaaD, eene bronzen en een herinnerings-medaille van den Fransch Duitschen oorlog. Idem bg P. W. Calkoen, Molenpad no. 2, een gouden waarvan een eindje dito ketting. Idem bg Krom, koster in de Lutersche kerk, twee vrouwen onderpan talons. Idem bij S. Hangjas, Spaarn- wouderstraat no. 57, een paternoster met zilveren kruisje. Idem bij Ca. Haze- kamp, Frankestraat no. 28, eene pater noster. Idem bij C Kordelaar, Dam straat no. 13. eene portemonnaie met weinig geld. Idem bg juffrouw A. J. van Ryn, Botermarkt no. 9. een gouden damesring, voorzien van intialen. Idem bij A. Wydom, Korte Wolstraat no. 5, een gedeelte van een zilveren armband. Idem bg H. Fortgens, Lange Molenstraat no. 3, een paar bottines Idem bij H. Smorenburg, wonende op de buiten plaats „Oosterhout" aan den Kleinen Houtweg, eene portemonaie met geld. Idem bg J. H. Deering, Nassaulaan no. 23, een pakje witte zakdoeken. Idem bg J. A. Bakker, Doelstraat no. 22, twee loten in de Nederlandscbe Staats loterij. Idem bij A. de Jong, Doelstraat no. 29, een in bril in zilveren étui. Idem bg van Gijsbers, Valkensteeg no. 14, een kinder boezelaar. TWEEDE KENNISGEVING NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gezien art, 28 der Wét van den 19den Augus tus 1861, (Stbl. No. 72); Gezien artt. 20 en 21 van het Koninklijk be sluit van den lsten Mei 1862 (Stbl. No. 46); Gelet op eene circulaire van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de loting voor de Nationale Militie, van de inge schrevenen in deze gemeeute in het jaar 1892, de lichting van 1893, zal plaats hebben in den Doelen alhier, op Dinsdag, den 1 In October 1892 voor de eerste 181 jongelingen, vermeld op de alphabetische naamlijst, eu op Woensdag, den 12 October 1892, voor de overige in de naamlijst genoemde jongelingen, telkens aanvangende des morgens ten 10 nur. Voorts, dat op Dinsdag en Woensdag, den 29n en 30n November 1892, aanvangende 's morgens ten tien ure, ten raadhnize dezer gemeente, (af deeling Militie en Schutterij), door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschiedenvoor de getuigschriften, vermeld in de tweede en derde zinsnede van art. 53 der gemelde wet, ter be koming van vrijstelling, wegens broederdienst of eenige wettige zoon, en eindelijk, dat de be wijsstukken wegens eigen militairen dienst of dien van broeders, vermeld in de eerste zin snede van art. 53 der wet, voor zoover die stuk ken niet door tusschenkomst van den Commissaris der Koningin aan de gemeentebesturen zullen wor den toegezonden, tenminste tien dagen vóór de opening van de eerste zitting van den militieraad die zal aanvangen op den tweeden Maandag in December aanstaande, moeten zijn ingeleverd bij den Burgemeester dezer gemeente. Haarlem, 26 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd» A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 4 October 1892, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Adagio uit het SeptetBeethoven. 3. Concert FantasieH. Berens. 4. Variatien op het onde Wilhelmus en Wien Neerlands Bloed....W* Ezerman. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2