HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN No. 80. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 8 October 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet «p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 9 Ocl. 1892. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TELEPHOONNÜMMEK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond, Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Avondmaal, "s Avonds 6 ure, Hoog. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Vrije benrt. Vrijdag 's av. 8 ure, Barbas. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 ure, Veen. Vrije beurt. Eglise Wallonne. Dix heures, Debry. Gereformeerde Kerk. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'aav. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Schotel. {Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 'eav. 6 ure, Langhout. Lnthemhe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Oraandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Samuël 22 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, SwaanBybellezing. Lokaal Kromme Elleboogsteeg. {Zijlstraat Woensdag 'sav. 8 ure, Samenkomst der leden van den Bijbelbond. Ds. Swaan verzoekt vriendelijk aan de leden, de van hunnen naam voorziene bijbelkaart en de briefjes Juli—September dezes jaars ingevuld te willen meebrengen. Vrije toegang voor belangstellenden. Lokaal „Welen en Werken." Ged. Oude Grachtbij de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 ure, de Heer J. Klein. Bijbellezing. Job. 13 21 v.v. De collecte, gehouden aan de deuren der Kerken der Ned. Herv. Gem., op Zondag den 2i™ October j.l. ten behoeve van het Godsdienstonderwijs, beeft opgebracht f 117.15. Ds. Barbas bericht met dankzegging de ontvangst van f 23.05 voor de Christ, sohool voor on- en minvermogenden, ge collecteerd by de uitvoeriog van de Zang vereniging: „God is myn Lied." Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerthvan Wijk Jr. Nam. 2Vs ure JA. Gerth van Vyk Jr. Doops bediening. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure K. A. Gotilag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloomendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 nre, H. Waardenburg, Pred. te Velzen. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuijlman. Hillegom. Voorm. 91/2 ure, M. Buchli Pest. die van den Gemeenteraad. Er hadden in 1891 drie verkiezingen plaats voor leden van den gemeenteraad. Gemeenteraad. Het gemeenteraadslid de Heer J. van Ek stelde zich na afloop van zyn mandaat niet weer verkiesbaar. Gedurende twaalf jaren had hy als lid van den gemeenteraad zyne beste krachten voor de gemeente beschikbaar gesteld. In zij lie plaats werd benoemd Dr. H. D. Kruseman, terwijl de Heer Joh. de Breuk, die Mr. R. H. J. Gallendat Huet opvolg de, den 18 Februari zitting nam. In 1891 hadden 23 openbare verga deringen van den Eaad en 4 met gesloten denren plaats. Het College van Burgemeester en Wet houders onderging geen verandering. Het hield 158 vergaderingen. Het Verslag herdenkt in korte woorlen het vyf en twintig jarig jubileum van Mr. E. A. Iordens als Burgemeester der Gemeente Haarlem. Door den raad werden vastgesteld Verordeningen betreffende wijziging en aanvulling van de algemeene politiever ordening, tot heffen en invorderen van ver goedingen voor diensten door de gemeen- tereiniging bewezen en eenige andere wyzigingen. Het archief bevindt zich in behoorlijken staat. Geldmiddelen. De rekening der gemeente, aan inkomsten aanwyzende ƒ1772217.48, sloot met een voordeelig saldo groot uit voortgevloeide besluit, dat deze zon den gesohikt gemaakt worden tot plaat sing van 600 leerlingen, werd een cre- diet verleend van 29400, later verhoogd met ƒ1800, terwyl later, toen overge gaan moest worden tot eene herbesteding, alsnog ƒ1266 is toegeBtaan. De Raad bealoot nog tot het oprichten van eene tweede opleidingschool voor jongens, welke eene plaats zou vinden aan de Parklaan. De gebouwen en stallen by het gar nizoen in gebrnik, doch gemeente eigen dom, worden van wege het Rijk onder honden. De onderhoudswerken van de Leidsche en de Amsterdamsche Vaart kostten rasp. 1039 en 278. De weg over het Noorder-Spaaroe werd in 1891 bereden van de zijde van Haarlem door 8034 ry- en voertuigen. De brug in dien weg werd 509 maal geopend tot het doorlaten van schepen en de draai brug over de Ringvaart van den Haarlem mermeerpolder 18372 maal, terwyl die brng gepasseerd werd door 41032 rij-of voertuigen. {Wordt vervolgd). Houtrijk en Folanen. Voorm 10 ure, T. Hoog. Pred. te Spaarndam. Voorbereiding. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Boenen Martinet, Spaarndam. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2t/s ure, T. Hoog, Doopsbediening. Velsen Voorm. 10 ure, Waardenlurg, 's Avonds 71/e nnr Evangelieverkondi ging op de Heide zaal van den Heer Veldman den Heer v. Zweden. Donderdag avonds 8 nur, Bidstond in 't lo kaal voor Chr. Belang. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Avondmaal. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Dankzegging. Het Gemeenteverslag. Aan bet Verslag van den toestand der gemeente Haarlem over 1891, thans ver schenen, is het volgende ontleend: De bevolking bedroeg op 31 December 1S91 54345 zielen, met inbegrip van het garnizoen en der gevangenis. Het getal geboorten bedroeg, behalve 71 levenloos aangegeven, 1778, terwijl 1013 personen zyn overleden. Op 31 December 1890 telde de bevolking 51588 personen. Er werden 351 huwelijken gesloten. In Mei had het grootste getal geboor ten, in Januari het grootste getal sterf gevallen en in Mei bet grootste getal huwelijken plaats. Verkiezingen. Volgens de kiezerslijsten waren te Haarlem 2917 kiezers voor leden van de Tweede Kamer, 2913 voor die der Provinciale Staten, 2906 voor Een werkstaking van studenten heeft zich nn voorgedaan in Athene. Zij protesteeren tegen een wet, die kortelings 49475.70; de begrooting over 1891 wyst gemaakt is, en die hun tot het betalen in ontvangst en nitgaaf 977114.22s van zeer hooge leergelden verplicht. Toen aan. De gemeenteschnld bedroeg op 1 Janu ari 1891 de som van 2411060.de rentelast f 79984.50, de jaarlijks af te losseD som is groot 43000. Gemeente-eigendommen, werken en in richtingen. Gebouwen. Het onderhond der gemeente- gebonwen is besteed voor 5525, dat der buitenverfwerken voor 1462, der stu kadoorwerken voor 747, het vegen en schoonhouden der schoorsteeDen voor 33,44 per jaar. Vermeerdering door aankoop van gebou wen heeft niet plaats gehad. Tot verbouwing van het Raadhuis werd een som van f 14385 toegestaan, ongerekend de kosten van inrichting en menbileering. De uitvoering van het werk werd gegnnd aan H. London voor ƒ13896,terwyl voor verschillende kleinere werken aan het Raadhuis nog werd toegestaan 915. Ten einde de herstelling van de Am sterdamsche poort te kunnen voorzetten werd nog f 775 beschikbaar gesteld. Het vernieuwen van de balklaag bo ven de Statenzaal en het daar aanbren gen van gestukadoorde plafonds eischte f 3062.—. De torens, voor zooverre zy gemeente eigendom zyn, waren bij de gemeente in onderhoud het onderhond van bet orgel in de Groote Kerk had op de gewone wijze plaats. Van de gebouwen voor het onderwijs was het onderhoud van het gymnasium en de gebouwen voor het middelbaar onderwys aanbesteed voor 1160, bet onderhond der meubelen voor het gyma- sium voor f 124. De gebouwen voor het lager onderwys kostten 1790, der meu belen ƒ620, der buitenverfwerken 548 en 925, alles per jaar, evenals de stu kadoorwerken, die f 550 en ƒ905 eisebten. Door de toenemende bevolking der kostelooze scholen B en D en het hier- II de colleges weer begonnen, had er geen enkele nienwe insohrijving plaatszij, die aan het hoofd van de ontevredenen staaD, stellen zich aan de ingangen van de uni versiteit op en beletten de nieuwelingen binnen te gaan. By zoo'n gelegenheid wordt dikwijls hevig gevochten. In een openbare meeting werd besloten de sta king te laten voortduren. Een belangrijke diefstal werd op de lijn van Nicolaïeff—Karkoff ontdekt; nit den posttrein zyn by het station Istrowka groote sommen ontroofd. De geld kist, waarin zich het geld der postwissels bevond en de ontvangen gelden van verschil lende stations, was met geweld openge broken en 500.000 roebels waren er nit ontvreemd. Alle pakketten waarin zich geld bevond, waren meegenomen. De gehee- le diefstal bedraagt een groote som. Men verdenkt er de administratiebeamten van aan den diefstal meegeholpen te hebben. Antwerpen heeft zyn plan voor een wereldtentoonstelling in 1894 nog niet opgegeven. Het comité van uitvoe ring heeft zich definitief geconstitueerd voorzitter en ondervoorzitter zyn be noemd en binnen kort zal met het werk een aanvang worden gemaakt. De regee ring is voor het plan gunstig gezind. Op de tentoonstelling zal een afdee ling gewijd zyn aan de militaire kunst. Een Franschman, Gradin, is te voet van Parijs naar St. Petersbnrg getrok ken. Teneinde den Dnitschen grond niet aan te raken, had by Fransche anrde in zyne echoenen gedaan. De Gaulois kreeg Zaterdag middag plechtig bericht, dat de man zyne vaderlandslievende wan deling volbracht had. Hoe de man het gemaakt heeft tegen het inademen van Dnitsche lucht, of het opnemen van Dnitsch water nit een Dnitsche afmos- feer enz. enz. enz. vernamen wij niet. avt. V

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1