HAARLEMSC PREDIKBEURTEN No. 82. Veertiende Jaargang 144. van ZATERDAG 15 October 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 16 Oct. 1892. Nederd. Herv. Kerk. N ieu wsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- sn Vrijdagavond Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Swaan. Vrije beurt. Nam. 2 ure, B. ter Haar Romany, em., pred. te 's-Gravenhage. (Voor Knottenbelt). Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Hoog. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, de Heer J. L. Zegers, van Heemstede. (Voor van Lennep). Vrije beurt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Veen. Avondmaal. Woensdag 's av. 7 nre, Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Hilbrander, Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonue. Dix heures, Bourlier, Pasteur a la Haye. Gereformeerde Kerk. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Langliout. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Schotel. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Samuël 23 1 v.v. Lokaal in (le Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Veen. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht, bij de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 ure, de Heer J. M. Heg- broek. Bijbellezing Joh. 14 1 v.v. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A. Gerthvan Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Pred. te Zandvoort. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuijlman. Voorbereiding. Hillegom. Voorm. 91/a ure, H. Oort. Hoogleeraar te Leiden. Houtrijk en Folanen. Voorm. 91/2 ure, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Avondmaal. Sandpoort. Voorm. 10 nre, P. 11. Hugenholtz, Jr. Voorganger der Vrije Gemeente te Am sterdam. Spaarndam. Voorm 10 ure, T. Hoog. Velsen Voorm. 10 ure, Van Gheel Gilde,neester, Pred. te 's Hage. 's Avonds 7Vs nnr Evangelieverkondi ging op de Heide, P. J. Moeton. Pred. te Haarlem. Donderdag avonds 8 nnr, Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. Belang. II. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Waardenlurg Candidaat te Amsterdam. Nam. 2 ure, 6'. Barneveld. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 'sav. 6 ure, Langliout. Luthersche Kerk. "Voorm. 10 ure, A. M. Kesper, Pred. te Woerden. KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Tweede Kamer. Dinsdag is de Kamer even bijeen geweest, om de Kommissie voor de verzoekschriften te hooren benoe men, om hare werkzaamheden voor de volgende week te regelen, en om den Voorzitter te machtigen, namens haar aan H. K. H. de Groothertogin van Saksen. Weimar en haar Gemaal eene betniging te zenden van hulde en verknochtheid, benevens gelnkwenschen naar aanleiding van het door dat Vorstenpaar gevierde gonden huwelijksfeest. Dit proeven, door de doctoren Buh ner en Werneck te Berlijn geDomen om trent de. mogelijkheid van het overdragen van cholera door sigareu, is gebleken, dat de aanraking gedurende slechts weinige minuten met een tabaksblad voldoende is om den cholera-bacillus te dooden, en dat ook tabaksrook voor hem spoedig noodlottig wordt. De gouden bruiloft van den Groot hertog van Saxen Weimar is thans af- geloopen. Het groothertogelijk paar heeft de vol gende dankbetuiging openbaar gemaakt: „Reeds dikwijls heeft ons Hnis, bij blijde zoowel als hij ernstige aangelegen heden, de trouw van zijn volk mogen ondervinden, en ook in de jongst ver- loopen dagen trad dit edele gevoel weder in het schoonste licht. Als een éénig groot gezin heeft het gausche land ons gouden bruiloftsfeest meegevierd. Van verre en van nabij zijn ons de veelvnldigste be wezen van roerende liefde en verknocht heid toegestroomden hoe meer deze ons gelukkig maken, des te meer gevoelen wij behoefte om onzen hartgrondigen dank daarvoor openlijk uit te spreken en ter kennis te brengen. Verheffend en hart- verblijdend heeft het jubelfeest onzer echt- vereeniging opnieuw bewezen welk een innige band Weimar's vorstenhuis met deszelfs land verbindt. Mogen beide ook in het vervolg in lief eu leed vereend blijven. Dat geve God!" Een treurig ongeluk is gebeurd in een tempel in Japan. Naar dezen tempel, ge legen op de top van een hoogen heuvel nabij Kobe, leidt een trap van 250 steenen treden. De tempel wordt dikwerf 's nachts voor godsdienstige plechtigheden gebruikt. Onlangs, toen het aantal pelgrims groo- ter dan ooit was, gleed een geloovige, die onder den invloed van den offerwijn verkeerde, boven op de trap nit en viel naar beneden. Daar de treden zeer uit gesleten zij n verloren ook anderen het evenwicht en vielen een 30 personen op den dronken man. 5 bleven dood en ver scheidene andere braken armen en heenen. Hans Nielsen, een misdadiger nit Kopenhagen die bij na zijn geheele leven tnsschen de mnren van een gevangenis doorgebracht heeft, is voor de derde maal wegens moord ter dood veroordeeld; de beide andere keeren verkreeg bij gra tie. Deze keer had hij zijn bewakers ge dood. Behalve van doodslag is hij een lief hebher van brandstichten. Op 8 jarigen leeftijd stak hij een boerderij in brand. In 1877 deed hij een brand ontstaan in de India Docks te Londen, een brand die een verlies van verscheidene milli- oenen veroorzaakte. Over de betrekkingen tnsschen kei zer Wilhelm en vorst Bismarck deelt het Journal des Débats de volgende merk waardige bijzonderheden mede. Sedert het ontslag van den ex-rijks kanselier werden alle officieele stukken, voor hem bestemd, gericht aan„den hertog van Lanenbnrg." Niets wekt ech ter zoo zeer de drift van Bismarck op dan deze titel, zoodat hij bevel gaf geen brief met dit adres meer in ontvangst te nemen. Het hof ging niettemin voort hem met dezen naam te noemen, tot enkele dagen na de geboorte der keizerlijke prin ses de vorst een eigenhandig geschreven brief ontving van den keizer om hem dit heugelijk feit mede te deelen en die geadresseerd was aan „vorst Bismarck." Men trok hiernit op Friedrichsruhe allerlei gevolgtrekkingen, daar men dit schrijven beschouwde als een eerste stap tot ver zoening van den keizer, doch tot heden schijnen deze verwachtingen zich nog niet te verwezenlijken. Te Hulsberg (L.) werd Zondag mor gen in de nabyheid van een koffiehuis aan de zoogenaamde heide het lijk gevooden van een gepasporteerd Oostindisch militair. Het lijk was vreeselijk verminkt, debnik opengesneden en aan hals en hoofd ver wond. Ook waren in de nabijheid, waar het lyk gevonden werd, sporen zichtbaar van eene worsteling en werd een dicht geknipt mes gevonden, waarvan bet hecht met bloed bevlekt was. De wachtmeester der marechaussee der brigade Valkenburg, die met een der manschappen een onder zoek instelde, meent de daders op het spoor te zijn. De jnstitie van Maastrioht was spoedig ter plaatse van den moord, ten einde een onderzoek in te stellen. Omtrent de redding van Tilburgs, die bg het graven van een vijftien meter diepen pnt, door het zand werd bedolven, te Hilversnm wordt aan het Hblad nog het volgende geschreven: Toen Zaterdagmorgen de eerste instor ting van den pnt waaraan hij arbeidde plaats had, zag hij zich plotseling in den donkeren nacht gehnld, doch verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet. Hy had het bovenlijf vrij en kon hoofd en armen vrij bewegen. Zijn eerste werk was te rnkken aan het touw, dat hy als vei ligheidsmaatregel by het werken met een gordel om het lichaam had. Dat is de red- dingslyn, die helpen moet als er gevaar ontstaat, en die nn werkeloos bleef. In stinctmatig greep hy daarnaar het eerst. Hy luisterde en hoorde een verward ge roep en een heen en weer draven. Hy hoorde ook een vrouwestem roepen „laat Boeschoten (stalhouder op De Trompen berg) eene vigilante inspannen om den baas te halen." Toen dacht hy „ik kom er nit," en krabde met de handen om eene opening te maken, wat natuurlijk vruchteloos bleef. Hy riep aanhoudend, doch bekwam geen antwoord, afschoon hy duidelijk onderscheiden kon, dat er boven hem gewerkt werd. Hy heeft zich heesch geschreeuwd, tot eindelijk zijne stem werd vernomen (dit is geweeBt Zondag morgan half drie.) Dat deed de hoop op behond herleven, totdat een tweede instorting zij- nen toestand veel verergerde. Daardoor schoven de duigen der ingedrukte kuipen links en rechts lang zyn hoofd, één ervan langs neus en mond, zoodat by het heel erg benauwd kreeg. Ook kon hy daarop zyn eenen arm niet meer bewegen, waar van hy te voren de hand vry in den zak had kunnen brengen. De gedachte kwam toen by hem op: ik ben verloren, ik geef my over aan rfe Voorzienigheid. Toen hy echter later hoorde roepen„hoor je me niet, Toon (dit is geweest Zondag middag) vatte hy weer moed. Sedert heeft hy af en toe geantwoord op de vragen die Van Reenen tot hem richtte en zooveel mogelijk vol daan aan den last van een zijDer redders „Jij moet daar niet zoo te keer gaan, dan knnnen wij niet werken. Je moet nu maar stil luisteren, dan znllen we je ganw helpen." Zijne vrengde echter toen hij het dag licht wederzag, was onbeschrijfelijk. Een landbouwer te Wij he heeft een proef genomen om tweemaal in hetzelfde jaar aardappelen op denzelfden grond te verbouwen. Hij heeft eerst vroeg rijpe aardappelen (Engelschen) gepoot en die in het begin van Juli gerooiddaarop heeft hij eene latere soort (Deventer ge len) gepoot, die thans gerooid zijn en een voldoend gewas hebben opgeleverd. De zeerooverijen op de Noordzee schijnen weer een aanvang te nemen. Ten nadeele van de reeders Den Duik en Pronk te Scheveningen werden door vreemde visschers haringnetten vernield, terwijl hunne bomschuiten visschende waren. De zaak is in handen gesteld van den waterschout te Scheveningen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben voor de vacature van griffi-r der Staten de volgende voordracht

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1