zijn eigen vermogen trachten voor de verbintenissen van zijnnen zoon op te komen, maar zelf lijdt bij by dit geval groote verliezen. Het deficit is, naar men zegt, 140,000 Mark, waarvan de jonge Jnnkermann 25,000 Mark zou hebben medegenomen. Het Fransche ministerie heeft van de zijde der oppositie een paar aanvallen te duchten, die het wel eens zouden kun nen nootlottig worden. Men verwacht een interpellatie over Carmanx, iozake de houding der regeering tegenover de werk staking; aanvallen op bet beleid der re geering betreffende Tonkin; eene inter pellatie omtrent het Panamakanaal, wat misschien tot onthullingen kan aanleiding geveniets dergelijks over Dahomeyhet tractaat met Zwitserland. De oppositie vleit zich door een en ander gemakkelijk het ministerie te zullen afmaken. Uit Carmanx wordt bericht het uittartend optreden van den afgevaardigde Baudin, die, waar de politie handelend optreedt, om de orde te handhaven, onmiddellijk tnsschen beiden komtst. Een dienstbode te Keulen kreeg van haar mijnheer de opdracht een biljet van duizend mark te gaan wisselen. Zij deed het kostbare papierje zorgvuldig in haar portemonnaie, stak deze toen in haar zak en begaf zich op weg om aan haar opdracht te voldoen. Op de markt, waar zy ook even wezen moest, bemerkte zij tot haar schrik, dat haar portemonnaie met het biljet van 1000 Mark gestolen was. Jammeren en klagen hielpen niets. Met een beklemd hart kwam zij bij haar heer terug en vertelde hem het geval. Gelukkig wist deze het nommer van het biljet. Dadelijk werd aan de verschillen de bankinstellingen het geval getelefoneerd en het dnurde niet lang of er kwam be richt van een der banken, dat het biljet daar temg te bekomen was. Een man had bet daar ter wisseling aangeboden doch had, toen hij bemerkte dat men op zijn komst voorbereid was, onder achter lating van het papiertje, de vlucht ge nomen. Naar aanleiding van den onwil, door eenige militairen in Den Haag betoond om de politie bij te staan, toen deze onlangs een beschonken polderjongen wilde in hechtenis nemen, is door den plaatsely ken commandant aldaar bij dagorde bekend gemaakt, met last om daarvan aan de troepen op het appèl voorlezing te doen: dat ieder militair, die weigert op de vor dering van de openbare macht bij het bestaan van gevaar voor de veiligheid van personen en goederen of bij ont dekking op heeterdaad vsn een misdrijf hulpbetoon te verleeneD, waartoe hy zon der zich aan dadelyk gevaar bloot te stel len in staat is, deswege voor den krijgs raad zal worden gesteld. Gelria, Weekblad voor Arnhem en omstreken, schrijft het volgende: Een cholerabacil op het droge is tien maal minder gevaarlijk dan een cholera bacil in het water, zoo vernamen de lee- ken in de laatste maanden herhaaldelijk. De direoteur-boekhouder der gemeente reiniging te Arnhem schijnt er echter anders over te denken, want zonder eenig respect voor deze waarheid heeft de heer Van Konijnenburg verscheidene karren vol faecaliën uit de nabij gelegen mestberg- plaats eenvoudig bij den Westervoortschen dijk den ontvankely ken Rijn in deschootge- worpen. Deschippers dieaan dekadeliggen, slaan hunne puts in de rivier, en drinken het water, dat die wijze hartig is gemaakt, en er behoeft maar een baeillenfamilie in de zoo gemakkelijk kwijtgeraakte faeca- lien te zitten, om een epidemie over onze stad te brengen. Daarvoor zijn de voor zorgsmaatregelen niet genomenals aan den eenen kant de gemeente alles doet om zich tegen de vreeselijke ziekte te vrijwareD, behoeft niet een ambtenaar der gemeente haar roekeloos over onze hoof den te roepen. Ea afgezien van het ge vaar voor cholera, welke eene uitgezoch te collectie ziektekiemen, van typhus enz., herbergt niet naar alle waarschijn lijkheid het op deze wijze verpeste Rijn water 1 Donderdag avond werd aan het centraal-stalion te Amsterdam de zadel maker Bleekendaal, in diens bij de H. S.M., bij de oostelijke viaduct aangereden door de los6e machine van trein 116 H. S. M., met het treurig gevolg, dat hem beide beenen werden afgeredsn. De ongelukkige werd onmiddellijk naar het gasthuis ver voerd, waar hem beide beenen werden ge amputeerd. Onze koninginnen arriveerden, na hun uitstapje naar Weimar, Arolsen en Bentheim, Maandag op het Loo. Te Utrecht komen van tijd tot tijd gevallen voor van Aziatische cholera, meer dan in andere plaatsen des lands. De vorm waaronder de ziekte daar op treedt is minder goedaardig dan elders alle aangetasten zyn tot hiertoe bezwe ken. De bewoners van de buitenstad schij nen met het gebruik van het besmette water uit den Vaartschen Rijn erg roe keloos te zyn, terwijl zich buitendien van tijd tot tijd staaltjes voordoen van voor oordeelen bij de bevolking, welke men in dezen tijd niet meer zou verwaohten. Zoo circuleert een praatje als volgt: een man had de hem voorgeschreven medicij nen aan zijn hond en kat toegediend, die beide gestorven waren, en toen de dok ter weerkwam om naar hem te zien, had hij dezen gedwongen ook van de medicij nen te gebruiken en zie ook de genees heer was subiet gestorven. Het is zeker te verwonderen, dat zulke praatjes nog ingang kunnen vinden. Een steenkolenkooper te Oudkar spel (N.-H.) en zijn knecht vertrokken Donderdag met een aak naar Alkmaar om steenkolen te halen. Toen zij dien avond Iaat nog niet thnis waren, werd dit aan tegenwind toegeschreven, wijl zy alles moesten trekken. Vrijdag ochtend echter is de aak met steenkolen gezonken gevonden en de beide opvarenden waren verdronken. Een van hen laat eene vrouw met 6 kinderen achter. Het anders rustige stadje Tiel was de vorige week buitengewoon woelig. Ter gelegenheid van de loting voor de nati onale militie schijnt er van zekere zyde onrust aangeblazen te zijn waaraan volks- oploopen en vernieling van glasruiten te danken was. Op een tweetal boerderijen te Haarlemmermeer is het mond- en klauw zeer (tongblaar) uitgebroken. Een twintigtal militairen hebben de plaatsen afgezet en doen aldaar politie diensten. De ongunstige weersgesteld der laat ste weken noopte eenige veehouders in de omstreken van Haarlem het vee reeds nu te stallenaangezien het gras nog vol doende aanwezig is wordt dit afgesneden en op enkele plaatsen ingeknild. Ook het delven en vervoer van beetwortelen in IJ- en Haarlemmermeerpolders ondervindt door de vele regens veel tegenspoed, daar het vervoer per as zelfs met 3 of 4 paar den door den zwaren kleigrond vaak onmo gelijk is. Met d»n aanvang der campagne aan de suikerfabriek te Houtrijk en Polanen is ook de eigenaardige winterdrukte op dat dorp teruggekeerd. Behalve het rui me personeel, afwisselend bij-dag en-des nachts in de fabriek werkzaam en de talrijke Brabantsche en Belgische werk lieden en vrouwen op de buitenterreinen en in de omliggende polders aan het del ven en lossen der beetwortelen arbeiden de, varen tal van schepen en schuiten op en af, deels beetwortelen aanvoerende, deels om ladingen pulp in te nemen. De ze pulp of pnlpe, zijnde de gesneden en uitgeperste beetwortelen wordt als veevoe der zoo zeer gezocht, dat in voorkoop reeds alles is verkocht tegen/2.75 per 1000K.G. Gaf het vorig jaar de aanwezigheid der talrijke vreemde arbeiders aanleiding tot ongeregeldheden van de zijde der hier woonachtigen, tot op heden hadden geen rustverstoringen plaats de verbeterde po litie treedt bij kleine geschillen flink handelend op. De brng over het Noordzeekanaal te Velzen is in den nacht van 16 op 17 dezer door bet Engelsche stoomschip „European" aangevaren en niet onbeduidend beschadigd. Toen genoemd stoomschip kwam aan varen, was de brug dicht, sprong door de aanvaring open en draaide een gehee- len slag in het rond. De brng is heheel uit zyn gewone lig ging, het draaiwerk deels krom en ge deeltelijk verbrijzeld. De schroef aan het einde der brug om dezelve vast te zetten is ook stuk en wordt thans vervangen door twee zoo genaamde dommekrachten, die aan beide zijden worden gesteld. Het is hier weer de gewone vraag: aan wien de schuld'? Uit de aanvaring blijkt, dat de brug dicht was, doch de kapitein van de „European" beweert, dat de lichten veilig stonden. Gisterenmiddag werd door den Rijks opzichter, den havemeester van IJmuiden en den opzichter van den Waterstaat te Beverwijk een nader onderzoek ingesteld. HAARLEM, 18 October 1892. Aan de omschrijving der verschil- j| lende voorwerpen, die in het Museum van Kunstnijverheid alhier zijn tentoongesteld wordt ijverig gewerkt. Thans is de af- deelig Japansch en Chineesch porselein en aardewerk bijna gereed. De diverse Japansehe stukken zyn voor het grootste gedeelte naar personen en hoofdplaatsen, waar zij vervaardigd wer den, gerangschikt. Het Chineesch porselein, waarvan de verzameling minder is voorzien, wordt naar de verschillende dynastiën gerang schikt. Zoodra deze afdeeling in zijn geheel zal zyn aangevuld en gerangschikt zal ze voorzeker een der meeste aantrekkelijke en leerrijke van het Museum uitmaken. Zondags is de toegang vrij. Volgens achterstaande advertentie, zal het Operetten Gezelschap van den Ar- tis Schouwburg, hetwelk hier op dejon- ste kermis van vele zijden welverdiende bewijzen van waardeering mooht onder vinden, alhier a. s. Donderdag in den Schouwburg opvoeren de welbekende en vroolijke Operette „Mascotta". Teksboek- jes zijn van af heden in den Schouwburg verkrijgbaar. De Hervormings- of Lutherdag,31 Ootober, zal door de Luthersche Gemeente alhier dit jaar op bijzondere wijze wor den herdacht. De kerkeraad heeft daartoe de medewerking ingeroepen van Haar- lemsch Gemengd Koor onder leiding, van den heer W. Swart, welk Koor de uit- noodiging aannam. Op de voordracht voor hoofd der openbare school aan de Korte Lombard straat te 's Gravenhage komen als nom mer 1 en 2 voor de heeren P. H. F. Bakker hoofd der 2de tusschenschool en J. B. A. Saeijs, onderwijzer 1ste klasse aan school B alhier. Bij den Penningmeester der Vereeni- ging Weldadigheid naar Vermogen zijn gestort door het Bestuur der Vereeniging „Bilderdyk" de zuivere opbrengst van de op 11 dezer gegeven tooneelvoorstelling, te bedrage van 230.36; door de com missie ter versiering van de kruisstraat ƒ27.85; door die der Groote Houtstraat (Houtbrug tot Verwulft) 1.69, zijnde de beide laatste bedragen de saldo's der tot de versiering op „Koninginnendag" samen gebrachte gelden. Het jonge mensch F. H. R., onlangs door de arrondissements-rechtbank te Haar lem veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf wegens den diefstal met braak ten huize van den heer v. Y. alhier, is van dat vonnis in hooger beroep gekomen. INGEZONDEN. M. d. R., het begint er voor ons, kleine menschen, die van ons inkomen precies of slechts schraaltjes rondkomen, kostelijk uit te zien in onze hooggeprezen, bloeien de Spaarnestad. Verbeeld U, om de ont- werp-begrooting voor 1893 in nitgaafen ontvang te doen sluiten, zyn B. en W.W. genoodzaakt aan den Raad voor te stellen, om a. het aantal opcenten op de Rijks- personeele belasting van 70 lot 90 te verhoogen en 6. het bedrag der plaat selijke directe verteringsbelasting van f 202.000 te brengen op 250.000. Alzoo, wie 25 personeel betaalt in hoofdsom, zal er twee rijksdaalders bij opkrijgen, plus zijn aandeel in de ƒ48000 waarmede de plaatselijke belasting moet worden ver hoogd. 't Wordt waarlijk hoe langer hoe fraaier; terwijl wij ons blij maken over het mooie werk van den bekwamen finantier, den minister Pierson op het Binnenhof, worden we in eigen boezem verontrust door steeds klimmende cijfers, door eene opvoering van belastingen, die den kleinen man te zwaar wordt en daardoor ontstemt. En wie zegt ons, waar het einde zal zyn. Om slechts enkele dingen te noemen. Een tweede Hoogere Burgerschool met een kost baar personeel staat op de agenda; de nieuwe Opleidingsschool is aan de Park- laan verrezende Ambachtsschool met 2500 gemeente-subsidie zal weldra tot heil van den werkman hare deuren ont sluiten. Kostelijke zaken, M. d. R., inder daad, kostelijke zaken, maar wie zal dat alles en nog zooveel, dat in de toekomst ligt, betalen. Wij, die nu reeds met bezorgheid de termijnen zien verstrijken, waarop aan de eisohen van den fiscus moet worden voldaan, kunnen dat niet- Alleen de inkomstenbelasting kan hier uitkom6t gevende inkomstenbelasting, die de rijken onder ons dnohtig aan den tand voelt, de minder bedeelden wat sehap- pelijker behandelt en de kleine luidjes geheel vrij laat. Ligt het niet in de na tuur der dingen, dat de sterkste het meeste draagt? Men spiegele zich aan den Rot- terdamschen Raad, die eveneens ten einde raad, dezer dagen de inkomstenbelasting proclameerde. De wakkere wethouder van finanoiën, de Heer van Raalte was er niet minder dan 2i/s uur aan het woord, om de absolute noodzakelijkheid van hare in voering te bepleiten. Waar blijft onder onze vroede vaderen ten stadhuize de man,, die het roer van het zinkende schip durft grijpen om het vaartuig in veilige haven- te brengen, eer het vergaat? Om te ko men tot de quintescéns van mijn espistel vraag ik M. d. R., zou de opengevallen zetel in den Raad niet bezet dienen te worden door een verklaard voorstander van eene inkomstenbelasting; door een man die bij tijd, kennis en talent heeft om haar iu te dienen en te verdedigendoor een, die zich los durft maken van den sleur en den strijd voor 't algemeen best moedig aandurft. Vooral op het punt van gemeentebelasting is dat noodig, hier is periculum in mora. X. VERGADERING- van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 19 Oct. 1892. 's namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken- Goedgekeurde besluiten. Verzoekschrift W. Verburg,ontslag onderwijzer. Proces-verbaal opneming kas ge meente-ontvanger. 2. Voorstel B. en W.W. aanleg be strating- en rioleeringswerken in het Rozenpriëel nabij de Ambachts school 3. Idem idem wijziging voorwaarden verhuring boerderij „het Torentje." 4. Rapport oommissie reciamatiëo tegen- aanslagen in de plaatselijke directe belasting. 5. Idem idem idem bij gedeputeerde Staten tegen idem 6. Voorstel B. en W.W. benoeming on derwijzer le klasse aan de bur gerschool. 7. Idem idem bevordering onderwijzer aan de tweede tusschenschool. 8. Voordrachten idem benoeming twee onderwijzers 2e klasse aan de bur gerschool voor jongens en meisjes. 9. Benoeming stembureaus verkiezing lid gemeenteraad. 10. Idem stembureau verkiezing leden Kamer van Koophandel en Fa brieken. 11Verslag opzichter gasverlichting over de maand Augustus. VEEMARKT 12 October 1892. Aangevoerd Prijs: 17 Koeien f 120.— 180.— 2 Stieren 60.— 65.— 6 Pinken 70.— 90.— 4 Graskalveren 14.— 15.— 18 N. Kalveren 6.— 11.— 42 Schapen 12.— 19.— 26 Lammeren 8.— 13.— 3 Paarden KAASMARKT van 12 October 1892. Aang. en verk. 59 stapels, uitmakend 7374 kazen, wegende 14652 kilogrammen Hoogste prijs per 50 kilogr. 30. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 17 October 1892. Witte tarwe f 6.50. 7. Haver 3.50. 3.87s Gerst 5.50. 3.80. Duivenboonen 6.50. 7. Paardetoonen s> 6. 6.10. Groene erwten y> 7.25. 8.50. Capucijners 7.75. 8. Geel mosterdzaad 17.50. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 20 Oct. 1892, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Adagio uit de 4e Symphonie.Beethoven. 3. SonateA. (x. Bitter 4. OffertoireWelij. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2