HAARL Eerste Blad. No. 89. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang 144. van WOENSDAG 9 November 1892. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr ,25. franco p. poet ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De Erven Loosjes, te Haarlem. CRON, CLARA. In knop en in bloei geb. 1.90. DOORMAN CHRISTINE, Van het "Wonderlandgeb., 1.90. CARPENTER. J. ESTL1N, De eerste drie Evangeliën2.90. BRONSVELD, Dr. A. W. Bijbelsche Ge schiedenissen voor de jeugd met 24 platen1.90. LOOSJES, VINCENT, Een Hellevaart. 1.50. KENNAN, G. Leven en lijden der bal lingen in Siberië dl. II6.40. 2dln ingen. f 12.geb. ,13.--. WYNNE, Mrs. S. C. Zuster May. Uit bet Engelscb door Cornelia van den Broek3.50. SWARTH, HÉLÉ NE, Poëzie (Beelden en Stemmen Sneeuwvlokken Rouw violen Passiebloemen Nieuwe ge dichten) Ing, ƒ2.90. geb., 3.50. Ter uwer belooning. Verhalen uit de por tefeuille van Oom Jan0.35. HAVE, J. J. TEN Oost en West. Land en Volk onzer Koloniën, biet vele pla ten en Schetskaarten1.90. STOKVIS, Prof. Dr. B. J. Voordrach ten over geneesmiddelleer le deel. In- leiiing. Algemeene geneesmiddelleer. Para9iticida6. Compleet in 3 deelen 1ITH, Mr. P. A. VAN DER. Neder- landsch Oost-Iudië, beschreven en af gebeeld voor het Nederlandsche volk. Met 32 platen. AU. I. Compleet in 15 alleveringen k0.75. Ontwerp van Wet tot regeling eener Be- drijfs- en beroepsbelastiug met de Me morie van Toelichting0.40. HAREN C. VAN. Wet op de Bedrijfs- eu beroepsbelasting, met inleiding en aanteekemngeu. AU. I. Het Wetsont werp met zijne toelichting0.40. VERSLUYS, J. Het kiesrecht van Mr. Tak van Poortvliet0.76. YERNÉE, Ij. G. Huur en verbuur van buizen eu gestoffeerde Kamers0.20. Warcndorf's Geïll. PamilieKalender 1893 Met 2 premicn0.40. De liefde sticht. Almanak voor bet jaar 1893. Ing. ƒ0.10. geb.,, 0.40. Bnitenlandsche nieuto verschenen werken ERNER, ROBERT, Moderne Reklamef 1. STKiiMPELL, Dr. ADOLI'. Lehrbuch der Speziellen Pathologie und Therapie der inneren Krankheden. Band II. Erster ThellKrankheiteu des Ner- vensystems6.50. CASATI. GAETANO. Iiix années en Equatoria. Le retour d' Emin Pacha et Texpédition Stanley,15.40 Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes. Het a Cnpella Koor. Het a capella Koor uit Amsterdam, on der de leiding van den heer Dan. de Lange, heeft zich over gebrek aan belangstelling by de uitvoeringen hier ter stede gegeven niet te beklagen gehad. Was de St. Havo- kerk by gelegenheid van het eerste op treden alhier flink bezet, Zondag middag bleek de groote concertzaal van de „Ver- eeniging" te klein om alle belangstellenden te bevatten, zoodat eenige honderden te lenr gesteld moesten terngkeeren. Zeer zeker staat deze ongewone toeloop in ver band met het groote succes, dat in het bnitenJani aan het uitgelezen Koor ten deel viel en met de geestdriftvolle wyze waarop door de grootste mannen op het gebied der muzikale kunst eere werd ge bracht aan de keurbende van zangeres sen en zangers uit het kleine Nederland. De aanwezigen hebben ongetwijfeld on der de uitvoering hoogst genotvolle ©ogen blikken gesmaakt, zich opnienw onder den indruk gevoeld van deze eenvoudige, op rechte kunstuitingen uit het grijze ver leden en daarnaast zich verlustigd in de volmaakte wijze waarop de dames en heeren van het Koor zich van hun taak kweten. Het is inderdaad een zeldzaam voor recht vocale mnziek zoo volmaakt te hoo- ren vertolken, zoo echt muzikaal tot in de kleinste bijzonderheden eenig werk be handeld te zien. Zonder over de versohillende nommers van het programma in bijzonderheden te willen treden, mogen wij met een enkel woord de voordracht in herinnering bren gen van Kyrie eleison van Oekeghem. Ons kwam het voor dat het Koor daarin zijn hoogste volmaking bereikte. Uit de diepste diepte van het smeekend men- schenhart scheen dit gezang op te rijzen en plechtig rnisohte het om ons heen, Kyrie- eleison, Christe eleisonDe onovertroffen voordracht van den meesterzanger Joh. Messchaert vierde daarin zijn schoonsten triomt. De dagen van het Amsterdamsche it capella koor zyn geteld. Spoedig zal het ontbonden worden en elk der leden in anderen kring woekeren en winste doen met de heerlijke talenten hem geschonken. Lang zal evenwel de herinnering aan dit Koor blijven voortleven en daaraan zioh verbinden een gevoel van dankbaarheid voor den man, in wien de gedachte rijpte, de kunstwerken van onze Oud-Neder- landsche meesters, door bekwame han den van onder het stof der archieven te voorsohyn gebr&olit, voor landgenoot en vreemdeling te doen schitteren in volleD, onverwelkbaren glans. De hulde, door het Bestnnr van de afdeeling Haarlem der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst by monde van haren voorzitter den heer de Lange en zyn Koor gebracht, vond weerklank by allen en mag zeer zeker beschouwd worden als de algemeene uiting van de hooge waardeering, die ieder oprecht beminnaar der vaderlandsche kunst koestert voor het in alle opzichten ge- gelukte streven van de heer den Lange, om der wereld achting af te dwingen voor het land dat voor een deel beschouwd mag worden als de bakermat der klassieke kansten. Kyrie eleison, Heer erbarm TJ, is het eerste deel van de muzikale mis. B. De uitgaven, welke de nieuwe Duitsche militaire wet eischen, worden geraamd opvoor éénmaal M. 66,800,000, waarvan M. 61,000,000 voor 1893/94 en de rest voor laterjaarlijks terug- koerende M. 64,000,000, waarvan on middellijk M. 56,400,00 en de rest in den loop der eerstvolgende jaren. De vermeerdering van het aantal personen in dienst bedraagt2138 officieren, 434 officieren van gezondheid, 209 geweer makers en wapensmeden, 23 paarden artsen, 1 zadelmaker, 11,857 onderofficie ren en 72,037 manschappen. Het aantal dienstpaarden wordt vermeerderd met 6130. Zooals men weet, was het ontwerp den Bondsraad als geheim stnk toegezon den, men beseffe dus hoe groot de ver bazing was by de openbaarmaking van dit stuk door het Kenlsche blad. Volgens de opgaven van kolonel 1 Dodds zou het verlies, door de Daho- meyanen tot dusver in hnn gevechten met de Franschen geleden, alleen aan ge sneuvelden 1500 bedragen. Omtrent den invoer van wapenen door de Dnitschers in Dahomey vernam de Mgaro van den directeur van een der in Dahomey gevestigde factorijen, dat een Dnitsohe firma, wier naam werd genoemd, aan koning Behanzin 4000 goede gewe-, ren en 3 stuks veldgeschut verstrekte. In mil daarvoor ontving zij een aantal slaven, die den 4en Mei 11. werden uit geleverd. Ongeloofelyk bijna klinkt, dat de inscheping der slaven geschiedde on der persoonlijk toezicht van den Duitschen consul-generaal te Wbydah. Op een biljet, aangeplakt door de Association Liberale te Brussel en gerioht aan de bevolking, staat te lezen De Com missie der Kamer heeft door hare ver werping van het algemeen stemrecht den wil des volks miskend. Het is noodig, dat de Koning en de Kamer zich niet kun nen vergissen omtrent de wenschen des lands. De burgerij der hoofdstad moet door vredelievende manifestation den wil der natie kenbaar maken, door by het pas- seeren van den koninklijken stoet te roe pen: „Algemeen stemrecht!" In weerwil van de repnblicatie ver wachtte men geen wanordelijkheden by de opening der Kamers door den Koning. De Oostenryksche begrooting slnit met een goed saldo van ongeveer een mil- lioen florijnen. Dit zeer buitengewone be- grootingsgeval in een tijd dat alle begroo tingen nadeelig sluiten, heeft in de Ka mers zeer gunstigen indrnk gemaakt. Er wordt medegedeeld, dat twee hoofden van het heilsleger, de maarschalkin Booth en haar echtgenoot kolonel Clib- born, te Genève waren gevangen genomen. Heeds eenige jaren geleden was aan beiden het verblyf in het kanton ontzegd, en daar zy te Genève waren teruggekomen, werden zy door de politie, op grond van onbevoegd verblyf, aangehouden. Nadat zy toen in het verhoor waren genomen, werd er van wege de kantonnale regeering bevel gegeven, hen op vrije voeten te stel len, wanneer zy beloofden onmiddellyk het kanton te zullen verlaten. Daar zy dit terstond weigerden en ook verder niet te bewegen waren vrywillig heen te gaan, zyn zy door de politie per rijtuig naar de Waadtlandsche grens overgebracht. Te Grenada in Spanje hebben ern stige ongeregeldheden plaats gehad wegens het feit dat de Koningin en de jonge Ko ning, die deze stad zouden bezoeken ter gelegenheid van de Colnmbusfeesten zich, om de pas herstelde Koning te sparen, door drie ministers hadden laten vertegen woordigen. De eerebogen en vlaggestokken werden neergehaaldzoo ook de koninklijke stand aard naast het standbeeld van Columbus. Het tot woede overgeslagen volk rukte onder vreeselijke tooneelen van wanorde het doek van het standbeeld af, en op roerige kreten werden aangeheven. Toen de drie vertegenwoordigde minis ters in de resendentie het geval vernamen, zyn zij thnis gebleven. De bewoners van het Belgische dorp Baarle-Hertog, dat in ruil tegen ander gebied aan Nederland zou overgedragen worden, berusten niet in deze verandering van nationaliteit. Aan de Kamer der Volks vertegenwoordiging is in deze een adres gezonden, waarin de bevolking met klem van redenen er op aandringt om Belgische burgers te blyven. De anderhalf millioen mark, door den Hamburgschen senaat toegestaan voor de noodlijdenden, heeft men reeds weer moeten aanvullen door een nieuw kre diet van 180,000 M. Bovendien is er van particuliere zijde tot nu toe 2,700,000 M. ingekomen. Aangezien er te Hamburg veel Engel- schen wonen, zal er waarschynlyk een afzonderlijke commissie gevormd werden ter onderstenning de noodlijdende Britten. De volgende bijzonderheden worden gemeld omtrent het spoorwegongeluk by Thirsk. De sneltrein reed met eene snel heid van 60 Eng. mijlen per uur. De goederentrein, met ijzer geladen, was ge lukkigerwijze in beweging toen de bot sing plaats greep. Toch was de stoot vreeselijk; de lichten in den trein doof den uit en het angstgeschreeuw der pas sagiers was hartverscheurend. De sneltrein ontspoorde en verscheidene wagens werden vernield. De Dotsing had plaats bij dikken mist. Volgens de laatste, evenwel niet officieele, berichten zonden er 13 dooden zijn, onder wie versoheidenen verbrand zijn, en zon het aantal gekwetsten, onder wie velen zeer ernstig, groot wezen. Ook thans moet overmatige moeheid en bureaucratische onmeedoogenheid oor zaak zyn dat zoovele menschen op vree- selyke wyze om het leven kwamen. Den wisselwachter, die den wissel bewaakte nabij de plaats van het ongeluk, vond men slapende. De man verklaarde, onder tee kenen van de diepste verslagenheid, dat hij wegens het oppassen van een stervend kind in twee nachten niet geslapen had en dat een dag verlof hem door den sta tionschef was geweigerd. In de Engelsche bladen wordt thans overwogen of er niet ten spoedigste moet overgegaan worden tot in dieDst stellen van lange zware wagens. De Pnlman-car nl. in den verongelukten trein bleef on beschadigd en de passagiers, die er zich in bevondeD, geheel ongedeerd. Nog om een andere reden dringt men op afschaf fing der kleine compartimenten aan. Her haaldelijk blijkt, dat de persoonlyke vei ligheid der reizigers, doordat zij met een ander persoon worden opgesloten, gevaar loopt. Of reizigers worden vermoord, óf vrouwen staan aan mishandeling bloot. I - In deze maand is het veertig jaren geleden, dat in een Bussisoh tijdschrift een verhaal voorkwam, dat den titel droeg Ve geschiedenis mijner jeugd en geteekend was L. N. Deze initialen beduidden gelijk later is gebleken -Lee Nicolae- vitoh, anders genoemd: Graaf Leo Tolstoï. Het Genootschap ter bevordering van Rus- sisohe literatuur, te Moskon, stelt voor den veertigjarigen ouderdom dier eerste pennevrncht van Tolstoï feestelijk te her denken. Onlangs wekten een paar RnsBische generaals den toorn van den czaar op dooi elkander te beleedigen. Beiden zijn thans streng gestraft. De eene, meer dan zestig jaar, is van al zijn eerbewyzen beroofd en tot soldaat gedegradeerd. De tweede, eveneens op leeftijd en hoofd van eet. talrijk gezin, is nit het leger gejaagd met verlies van al zijn medailles en eerebe- wijzen. Zulk een strenge straf kwam ir. het Russisch leger niet voor sedert keizer Nikolaas.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1