HAARLEMSCÏÏ Eerste Blad. No. 91. Veertiende Jaargang 144. van WOENSDAG 16 November 1892. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNUMMEH TELEPHONISCHE VEKBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. v franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond, Advertentiën worden aangenomen toi DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrygen by De Erven Loosjes, te Haarlem. ANDRIESSEN, P. J De zoon van den zeeroovergeb. 1.20. ANSTEY, F., Bleekneus en Roodhuid Ing. 1.40. KELLER, G., Parsival en de wonderen van den heiligen Graalgeh. 1.90. SPYR1, JOHANNA. Niemand te klein om hulpvaardig te zijn. Ing. f 1.50, geh. 1.90. TEMPLETON, FAITH, Bijna verloren. Een hoek voor jonge dames. Geh.... 1.90. CELLA, Van lief en leed. Geb1.90. HAMBURGER, A.. Hanneke„--.30. FIORE DELLA NEVE, Panaché. Novel lenIng. f 2.25. geb. 2.90. SAVAGE, R. H. Mijn officieele vrouw. Afl. I. Compleet in 4 afleveringen a .45. XOUWERSE, P. Met Robinson Crusoe tieD jaar op reis 1.60. BREEN, A. J. VAN, Antwoorden op de vraagstukken in ExamenEischen 1891 .75. Buitenlandsche nieuw verschenen werken LOHMEYER, JULIUS, Deutsches Ju- gend-Alhum 2 Bnde a Das Stande-Buch. Ein Bilderbuch von Mörlin, mit Versen von Johannes Tro jan Kinder-Paradies. Ein heiteres Bilderbuch von Hermann Vogel mit Reimen von Frida Schauz und Julius Lohmeyer 'WOLFF, Julius, Der fliegende Hollander. geh. MERKEL UND BONNET, Ergehnisse der Anatomie und Entwickelungs-ge- schichte 1 Band 1891 MENSINGA, Dr. MED Das Franenle- hen, arztlich beleuchtet METSCHER, HUeber Ansteckende Krankheiten und deren VerhütunguDd Bekiimpfung STEFFEN, W. Lehrhuch der reinen und technischen Chemie. II Band. Die Me- talle HAAS, Prof. Dr. AUGUST. Lehrhuch der Differenlial-rechnuug. Zweiter Teil. SIMON, Richard, Das Amari^ataka, in seinen -Recensionea dargestellt, mit einer Einleitung und Auszügen aus den Commeutatoren versehen Jahresbericht der Deutschen Mathemati- ker-Vereinigung Erster Band 189091 SCHULZE, MAX Die Orchidaceen Deutschlands, Deutsch- Oesterreicha und der Schweiz, mit circa 100 chromota- feln. 1 Lief Vollstandig in 10 bis 12 Lieferungen a RüMPLER, THEO DOR, Die Sukknlen- ten (Fettpflanzen und Kakteen) Beschrei- hung, Abhildung und Kultur derselben Entomologisches Jahrhuch. Kalender für alle lnsektensammler für das Jahr 1893. Heraus-gegeben voor Dr. Oskar Kran- cher GYP, Monsieur le due f 4.55. 3.25. 3.90. 3.25. 16.25. 1.15. -.20. 10.40. 5.20. 5.85. 4.85. —.65. 5.20. 1.30. 1.90. De toestand van de veehouders is, zoo schrijft men ons, in deze omstreken iegenwoordig niet gnnstig. De hooivoor- raad is gering, terwijl het vee door den natten nazomer vroeg gestald moest worden. Daarbij komt de verboden uitvoer naar Engeland, zoodat de binnenlandsche mark ten overvoerd worden en de prijzen dien tengevolge dalen. Tot overmaat van ramp worden eenige veemarkten gedurende deze en de volgen de maand verboden, o. a. te Haarlem, Uitgeest, Beverwijk, Velzen en Haarlem mermeer. Op vreeselgke wijze verminkt, kwam Zaterdag avond het zoontje van Lonten oud 8 jaar, aan den Venneperweg te Haarlemmermeer om het leven. Spelende liep hij, naast eenen in gang zijnde boerenwagen, geladen met bieten, waardoor hij strnikeide met het ongeluk kige gevolg, dat een der wielen over hoofd en lichaam ging. Bgna onmiddellijk was hg dood. Heden (Dinsdag) werd de nienwe Openbare School in de afdeeling Houtrijk en Polanen der Gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude feestelijk ingewijd. Be halve het Dagelijksch bestuur der ge meente en het meerendeel der raadsleden, waren daarbij aanwezig de beide school opzieners, de architect, opzichter en aan nemers. De kinderen zongen een toepas selijk lied en werden onthaald op eenige versnaperingen. De heer J. Wils, hoofd der school, her dacht tevens den dag zijner 30 jarige ambtvervulling aldaar. HAARLEM, 15 November 1892. Des avonds van den 7 Jannari 1891 had in een der lokalen van het café Nenf alhier eene bijeenkomst plaats van vijf heeren, door den Voorzitter van Volks belang, den Heer D. de Clercq bijeenge roepen om van hunne belangstelling in het stichten van eene ambachtsschool te doen blijken. Het waren de Heeren J. j. F. Beijnes, H. J. Geijl Jcz. P. Kleiweg Dyserink, fl. T. Pelten burg, die besloten met den heer de Clercq in deze samen te werken. In een drukker bezochte vergadering werd besloten de voorloopige middelen bijeen te brengen tot het bestrijden der eerste onkosten. Vervolgens werd een Bestuur benoemd bestaande nit de Heeren P. Kleiweg Dy- serinck, Voorzitter; E. van Saher, 2de Voorzitter; G. L. van Lennep, le seore- taris; J. W. Veldheer, 2e secretaris, en J. J. P. Beynes, H. T. Peltenburg, J. Leyh, en D. de Clercq, Commissarissen, van welke de laatste door vertrek naar elders bedankte. Den 26 Mei werden de statuten vast gesteld, welke reeds den 12en Juli door de Koninklijke goedkeuring bekrachtigd werden. Vervolgens werd eene leening gesloten van veertigduizend gulden. Voor de oprichtingskosten werd bijge dragen door het rijk 3500.de Pro vincie f '1500.de Gemeente f 2200.— en door Particulieren f 1193.terwgl werden toegezegd de volgende jaarlijksohe subsidies. Van het Kijk 5000.de Pro vincie 1500.de Gemeente f 2500. Bovendien telt de Vereeniging 28 Do nateurs, die van f 10.— tot 100.— en 96 Leden, die 5.per jaar bijdragen. Maandag voormiddag te elf unr had de plechtige opening der nieuwe Stichting plaats, waartoe de schilderzaal feestelijk was versierd met groen, bloemen en sohii- den, voorstellende de verschillende am bachten aan de school onderwezen, als het smeden, menbelmaken, timmeren en schilderen. Welke heeren hiertoe onder anderen wa ren uitgenoodigd moge blijken nit de korte toespraak waarmede de Heer P. Kleiweg Dyserinck de bgeenkomst opende, als volgt Mijne Heeren Allereerst moet ik U ons leedwezen betuigen, dat de Minister Tak van Poort vliet, die mij persoonlijk had toegezegd deze inwijding te znllen bijwonen, ver hinderd is door ambtsbezigheden daar aan deel te nemen, waarvan ik gisteren bericht ontving. Intussohen acht het Bestnnr het een groot voorrecht, dat U wel gehoor hebt willen geven aan de nitnoodiging tot bijwoning van de inwgding van deze nieuwe stiohting en ik, dat het mijn taak is daar persoonlijk niting aan te geven. In de eerste plaats Uwe Exc. den Commissaris der Koningin en Gedepu teerde Staten van Noordholland, die ons met Uwe tegenwoordigheid wilt vereeren, roep ik een hartelijk welkom toe. En U Heeren Burgemeester en Wet houders en Raadsleden der gemeente Haar lem ook U heet ik hier welkom. Voorts Donateurs en leden en verdere cor poraties en niet het minst der vier Doops gezinde corporaties, die ons instaat stel- det dit gebouw te stichten. Ik hoop, dat het U nimmer zal be rouwen, hetzij door Uwe tegenwoordigheid of door geldelijke bijdragen Uwen stenn te hebben verleend tot het tot stand brengen van deze stiohting. En nu geef ik het woord aan den Heer Farncombe Sanders, die zoo welwillend wil zijn de aanwezigen met de geschie denis van deze stichting in kennis te tellen. De Heer Farncombe Sanders wees in zijne Openings toespraak op de wording en beteekenis der Ambachtsscholen en haal de hiertoe in korte trekken de geschie denis aan van het gildwezen; hoe dit ongeveer vier honderd jaren geleden zijn hoogsten bloei bereikte en hoe deze In stellingen, geboren door den drang der tijden, door het kloek aaneensluiten van meesters en gezellen den grondslag leg de voor de moderne maatschappij. Maar ook door den drang der omstan digheden vervielen de gilden in het ein de der vorige eenw werden ze afgeschaft, evenals zoojvele dingen die recht van bestaan hadden. Toen was er niets. Het ambacht was gedesorganiseerd, het kwijnde. Inge volge het spreekwoordIeder voor zich zelf en God voor ons allen, bestonden de de ambachten als zoovele onsamenhan gende automen. Tooh ontstond in het elfde jaar der Pransche revolutie, (1803) eene wet op de politie der ambachten, waarbij echter op het moreel element niet werd gelet. Deze wet werd wel hier ingesteld, maar niet ingevoerdhet was er dus mede als met zekere wet uit den vroegsten tijd, in een der Amerikaansche Staten welke bepaalde, dat elke vrouw, die door blanketten of verven, door kleeding als anderszins zon trachten eenen man te be hagen, verbrand zon worden. Deze wet, evenals waarschijnlgk de ambachtspolitie wet, werd tot heden niet afgeschaft, waar schijnlijk vergeten. Ondanks de verbetering van Lager- en Middelbaar onderwgs kwam tot voor weinige jaren niets van de opleiding tot het ambacht. Men vergat, dat het groote deel der natie verder onderwgs in ambaehts-ng- verheid noodig had, zeer verkeerdelijk het handwerk was er meer door in mis krediet gekomen. Een maatschappg kan bestaan zonder lezen of schrijven niet zonder handwerk. Zonder aan de eerste te willen tekort doen, noemde Spreker hiervan een voor beeld van een volk nit den grijzen voortgd. Men had het ontwikkelen van de hand vaardigheid niet mogen verzuimen. De maatsohappij dient doortrokken van het denkbeeld, dat alle handenarbeid eerlijk is: Heraclitns, de grieksohe wgsgeer, ont ving eens voornaam bezoek terwgl hg bezig was zijne schoenen te herstellen. Men wenechte hem in dit nederig werk niet te verrassen. „Komt vrg binnen", zeide de wgsgeer, want ook hier zijn de goden te vinden". De eerste stoot tot de zaak der ambachts school werd gegeven door de Neder 1. Maatschappg voor den werkenden Stand te Amsterdam in 1861. De proef had plaats op zeer kleine schaal. In den geest tot verbetering deelden ook de Ned Maat schappij ter bevordering van Nijverheid, het Nut, het Werkliedenverbond. Men zweefde lang tusschen het Leerlingen- stelsel en de Ambachtsschool en niette genstaande beide stelsels hun vóór en hun tegen hebben, verhieven zich de Ambachts scholen zij tellen thans in den lande duizend leerlingenAlgemeen bestaat thans de overtuiging, dat in geen gemeen te van meer dan dertig duizend zielen eene Ambachtschoo Imag ontbreken. Door de laatstelgk gehouden Am- hachts-tentoonstelling hier ter stede en het daaraan verbonden congres is de stoot gegeven tot de oprichting der Haarlem- j sche Ambachtsschool. Haarlem was de eerste, die tot dit doel de hnlp vraagde van den Staat. Het vorige jaar ontvingen 5 dier In richtingen 30.000, dit jaar 11 scholen f 70.000 subsidie van staatswege. En hoe is er ons gebouw gekomen. De revolutie heeft bij geluk eenige oude corporaties niet het lot van anderen doen ondergaan, maar hen onwillens ge spaard dit feit leidde tot de stichting van het gebouw. Spreker was verzocht geen namen te noemen, nit dien hoofde bracht hg dank aan den man die, gewoon met het daar- stellen van gebouwen, ook hier weder belangeloos zgne gaven ter beschikking stelde, toen de fondsen tot stichting ge vonden waren. Verder zijn benoemd een directeur en vier leeraren, terwgl nog een teekenleeraar en een onderwijzer bij 't herhalingsonderwijs moeten benoemd wor den. Wat en hoe zal men beginnen Gereed schap en werkkiel ontvangen de knapen gratis en betalen f 2.50 per kwartaal. De schooluren zijn van '8 tot 12 en van 2 tot 6 unr; de cnrcus is een driejarige. Teekenen zal er niet meer onderwezen worden, dan voor zooverre noodig voor 't handwerk. Het Bestnnr stelt zich natuurlijk niet voor in drie jaren bekwame werklieden te vormen, wél, dat zij na drie jaren onderwgs spoediger in de werkplaats znl len vooruitkomen, dan knapen die geen ambachtsonderwijs hebben ontvangeD. Na het leerplan ontwikkeld te hebben beval Spreker nog aan een onderzoek naar de lichamelijke geschiktheid der leerlingen voor het door hen gekozen handwerk. Na nog de saamgekomenen voor hunne betoonde of nog te betoonen belangstel ling bedankt te hebben, eindigde spreker met een woord van dank tot het Bestnnr voor de eer om juist hem, den afgevaar digde ter Tweede Kamer voor Haarlem, de taak der opening op te dragen en be sloot met den wensch, dat de hemel den wasdom moehte verleenen. Na afloop der plechtigheid had men ge legenheid kennis te nemen van het gebonw en de verschillende zalen. Met het front aan de Kamperstraat doortrekt een 38 meter lange corridor het

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1