mmm OPROEPING. Operette-Vereeniging DIENSTBODE. ADVERTENTiEN. Jendi 17 Novembre 1892, SOIREE Dramatiqiie et Littéraire, „Con Amore". op Dinsdag 22 November a.s., Keukenmeid, Tweede Meid, Dag-Dienstbode DIENSTBODE, gebouw. Men heeft daar achtereen volgens rechts: Spreekkamer, Directeurskamer, Meubel makerszaal, diep 11.75M, Timmerzaal, diep 18M, Schilderzaal 18M. Links: Ka mer voor 't onderwijzende personeel, trap, kamer voor bewaarder, magazijn en sme derij. Boven vindt menZaal voor het herhalings-onderwijs, Tentoonstellings zaal, Zalen voor hand- en lijn teekenen en voor modellen benevens Bestnnrska- mer. De lokalen komen ons voor voldoende verlicht, verwarmd en geventileerd te kunnen worden. Ter zijde van het gebouw bevindt zich een tamelijk uitgestrekt terrein, dienende voor verschillende ambachts-verrichtingen, die moeielijk binnenshuis verricht kunnen plaats hebben, als het constueeren van stijgers, het uitslaan van kap-constrncties en dergelijke. Beneden in de corridor bevindt zich een plaat waarin, behalve de namen der tegenwoordige Bestuursleden, nog de aan- teekening is gegrift dat de HeerJ. Leyh de Architect, de heer A. F. Captein de Aannemer, en de heer J. A. Raasveldt Jr. de Opzichter was. De Inrichting is voor het publiek te bezichtigen op Zondag 20 November a.s. van 10 tot 4 nur. Toegangskaarten hier toe zijn aan het lokaal „Weten en Wer ken" verkrijgbaar. Door het bestuur werd het volgende telegram verzonden Aan H.M. de Koningin-Regentes, Paleis Het Loo. Het bestuur van de Ambachtsschool te Haarlem na de plechtige opening van het schoolgebouw vergaderd, wijdt zijnen eer sten dronk aan het welzijn vanH.H. M.M. de Koningin en de Koningin Regentes. VAN LENNEP, Secretaris. Waarop later per telegraaf het volgende antwoord werd ontvangen. VAN LENNEP, Secretaris Ambachtsschool Haarlem. H. M. de Koningin Regentes draagt mij op, het Bestuur der Ambachtsschool H.D. dank te betuigen voor den nitgebrachten dronk. VAN HOGENDORP, Adjudant. Gisteren avond opende de heer Mr. H. Ph. de Kanter, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, in de voor zaal van Felix Favore, den aan de ver- eeniging „Volkbelang" toegezegden cur sus over onze staatsregeling. Tot inleiding werd door den Spreker medegedeeld, dat het zijne bedoeling was op de meest een voudige wijze onze staatsinstellingen te bespreken, zich daarbij plaatsende op een objectief standpunt met uitsluiting van critiek. Achtereenvolgens werden de begrippen staat en staatsregeling bepaald het eerste als een groote groep menschen, die door taal, zeden er. gewoonten aaneengesloten waren, het tweede als de verzameling van wetten, waarnaar een staat geregeerd wenscht te worden. Van deze is de grondwet als het fundament te beschouwen, waarvan verder alle andere wetten uitvloeisels zijn. De verschillende grondwetten met hare herhaalde herzie ningen voor een deel het gevolg van de vereeniging (1815) en de latere scheiding (1839) van ons vaderland met België van af 1814 tot aan de laatste van 1887 werden vervolgens besproken. De grondwet van 1848 als de belang rijkste beschouwd, omdat zij de recht- streek6che verkiezing van de Tweede Ka mer, de Prvinciale Staten en de Gemeen teraden overbracht in de handen van een deel des volks. Ten slotte behandelde Spr. de laatste grondwetsherziening van 1887, waarin de mogelijkheid is neergelegd aan de volksrechten in ruime mate recht te doen wedervaren o. a. door vrijheid van druk pers en de uitbreiding van het kiesrecht. In opvolging besprak de heer de Kanter alsnu de artikelen van het eerste hoofd stuk dier wet en gaf, naast de glashel dere uiteenzetting van de beteekenis der eerste 7 artikelen, hoogst belangrijke be schouwingen daarmede in verband staande ten beste. Over veertien dagen zal de behandeling van het onderwerp in eene tweede bij eenkomst worden voortgezet. Hun, die prijs stellen op eenige fundamenteele kennis van onze staatsregeling kan een bezoek aan dezen cursus ten zeerste worden aan bevolen. De toegang is vrij, ook voor niet-leden van Volksbelang. Zondag avond gaf het gezelschap van Van Lier, de Kinderroofster; lage prijzen en naar verhouding geen publiek. Maandag avond 't gaat wel wat hard het Gezelschap van den Tivoli-Schouw burg met de reis naar Turkije, uit het Duitsoh in drie bedrijven, maar Willem van Znylen in de hoofdrol en een tame lijk wel bezette zaal. Van het stuk willen we alleen maar zeggen, dat het de histo rie is van een man, die op reis naar ge noemd land eene andere vrouw, en wel eene romantische vrouw voor de zijne laat doorgaan, dat hij gevangen genomen wordt door roovers, na losgeld betaald te hebben weer thuis komt, maar dan onder de sterkste verdenking van ontrouw, alle moeite neeft zich te rechtvaardigen, tot ten slotte de vreemde dame, die alleen alles kan mededeelen, al het duistere aan het licht brengt. Van Znylen was natuurlijk de held van den avond en dat hij succes had met zijn lachwekkende positie, kan men nagaan, als men van Zuylen meer heeft zien spe len. De Heer Jos. van Biene had van de rol des Duitschsprekenden Griek of Turk een keurige creatie gegeven, een karaktervolle partij gemaakt, waartoe zijn prachtige Oostersche kop niet weinig me dewerkt. De klncht werd flink vlug afgespeeld. Ieder scheen met de opvoering zeer te vreden. Bij Kon. Besluit van 5 Juni 1892 werden goedgekeurd de Statuten van de Naamlooze Vennootschap onder de zin spreuk Troost en Hnlp in Lijden te Am sterdam, voor welke te Haarlem optreedt de heer C. L. F. Sarlet. Zij heeft ten doel: Het verstrekken van Genees-, Heel-, Tand- en Oogheelkundige Hulp; geldelijke uitkeering bij ziekte, geldelijke uitkeering na het overlijden, het uitsluitend van de verzekerden in ontvangst nemen van gel den a deposito, en het verstrekken van voorschotten aan hare verzekerden tegen voldoende zekerheid en rente. De contributie voor geneeskundige hulp bedraagt 10 cents per week; die voor uitkeering bij ziekte 5, 10, 15, 20 cents per week, naar mate de uitkeering 0,50, 1.150 of f 2.bedraagt, ter wijl de contributie ook voor de verdere afdeelingen zeer billijk gesteld zijn. Omtrent het inwinnen van informaties in deze is het adres voor Haarlem: Den Heer C, L. F. Sarlet, Verwulft. Op het Museum voor Kunstnijver heid, is door de welwillendheid der firma Brink Co te Amsterdam a. s. Zondag en volgende dagen de oorspronkelijke teekening tentoongesteld van de twee eerste tafereelen uit den Kruisgang wel ke ontworpen en geteekend werden door den kunstschilder Derkinderen en bestemd zijn om in tegelwerk te worden aange bracht. Des Zondags is de toegang vrij. Gisteren morgen zijn door de politie aangehouden de gebroeders de B. oud 15 en 11 jaren, die aan de vuilnisbelt een partij oud ijzer hadden ontvreemd. De vorige week zijn eenige winke liers alhier opgelicht door twee dienstmeis jes van ongeveer 20 jaren oud, de eene zwart en bleek, de andere blond metgolvend haar, eerstbedoelde gekleed met mantel en hoed, en laatstbedoelde met paarse japon en tulen muts, ook wel omgekeerd. Op naam van ter goede naam bekende inge zetenen hebben zij op beziens gehaald en zich toegeëigend corsetten en doeken. Zaterdag 19 Nov. a. s. zal er eene bijzonder belangrijke voorstelling plaats hebben in den Schouwburg. Madame Rose Desnoyrs komt met een zeer groote troep uit Brussel ons Haar- lemsch publiek verrassen met Emile Zola's drama io vier tooneelen, getiteldThérése Raquin. Met groot genoegen zal ongetwij feld bovenstaande korte mededeeling door velen begroet worden. Bij de heden gehouden herstem ming voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn ingeleverd 1188 biljetten. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 16 Nov. 1892. des namiddags ten 2% ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. Verslag cursus Hoofdonderwij zers 1891/82. Verzoek gemeente-secretaris eervol ontslag. 2. Zitting met gesloten deuren. 3. Voorstel B. en W.W. en rapport commissie van financiën, staat af- en overschrijving dienst 1892. 4. Idem idem met tarief onderstand voor 1893. 5Idem idem eervol ontslag hoofd twee de tusschenschool en overplaatsing van hoofden kostelooze scholen lett. E. en B. 6Idem idem oprichting zesde school voor kosteloos lager onderwijs. 7Idem idem verandering naam Haze- paterslaan. 8Idem idem benaming straten Zijlweg. 9. Idem idem idem onderstand wed. J. Schouten geb. Ursem, met rap port commissie van pensioenen. 10. Rapport commissie van pensioenen adres Mej, W. A. van Dapperen, eervol ontslagen hoofdonderwijze res school Barbara-Gasthuis. 11. Voorsttel B. en W.W. wijziging verordening heffing vergunnings recht sterken drank. 12. Idem idem Dr. H. D. Tjeenk Wil link, herziening gemeentelijke be lasting. „Weldadigheid naar .Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zicb de volgende personen voor werk aangemeld: 41 voor werkvrouw. 7 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouw van gordijnen. 1 voor nachtwaakster. 2 voor noodhulp. 27 voor schoonmaakster. 16 voor naaister. 1 voor linnennaai8ter. 1 voor costuumuaaister. 1 voor naaiwerk aan huis. 2 voor verstelwerk. 2 voor wasch aan huis. 2 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 1 voor kookster. 1 voor mangelwerk. 3 voor dagmeisje. 6 voor oppasser. 11 voor loopwerk. 3 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor ziukwerker. 1 voor goudsmid. 2 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 3 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schiijfwerk. 3 voor winkelbediende. 6 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 5 voor kantoorloop er. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Boelen. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commib.sariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 tot 2ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Twee diverse rollen zeildoek. Een jongens-muts. Een notitieboekje. Een boezelaar. Een insigne eener scherm- vereeniging. Een metalen hondenhals bandje. Een pakje meelzakken. Een spoorweg mandje waarin een paar oude kousen. Een lom bard briefje. Eene trapladder. Den paar handschoenen. Een Protestantsch kerkboek. Eene hal ve kous met breipennen. Eene broche in den vorm eener oude munt. Drie diverse koperen gewichten. Een puck hond. Eene portemonnaie met eenig geld. Een notitieboekje. Een onder stuk eener bloedkoralen oorbel. Eenige sleutels. KAASMARKT van 9 November 1892. Aang. en verk. 46 stapels, uitmakend 5629 kazen, wegende 11303 kilogrammen. Hoogste prys per 50 kilogr. f 34. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17 Nov. 1892, des namiddags van 23 uur door den Heer WEZERMAN, PROGRAMMA. 1. Toccate eu FugaJ. S. Bach. 2. Choral-AndanteJ. G. Bastiaans. 3. Sonate No. 2Mendelssohn. aGrave, Adagio. b. Allegro maestoso e vivace. c. Fuga. 4. Ave Maria.Schubert. 5. Finale. De zevende dag (Zaterdag) is de Sabbat des Heeren uws Gods. Ex. 20:10a. Waarom overtreedt gij het gebod Gods door uwe inzetting? Matlh. 15 3. Traktaat Vereen. „Berea." NIEUWE 8 heitres donnés par Madame THENAED, (officier d'Aoadémie) de la Comédie Fran^aise, avec le concours de Mr. DE MEY du Gymnase. Prix des PlacesBalcon et Stalles f 2.Ier Loge f 1.75, Parterre ƒ1.50, 2me Loge ƒ1.Galleries ƒ0.50. On pent se procurer des places au Bureau du Théatre. Directeur de Heer W. Wiegant. des avonds ten 71/2 uur, in de groote zaal der Sociëteit „DE KROON." (763) HET BESTUUR. Allen die iels te vorderen heb ben van of verschuldigd zijn aan den boedel en nalatenschap van wijlen Mevr. Wed. J. LARSEN JENSEN geb. KRAFFT, gewoond hebbende St. Janstraat 68 en aldaar den 25 Augustus 1892 overleden, worden verzocht daar van opgave oi betaling le doen, vóór den lsten December a.s. ten kantoore van OQLGAARDT PROOT St. Jansstraat 64, Haarlem, November 1892. Worden gevraagd tegen 1° Fe bruari een P. G., goed kunnende koken en genegen huiswerk te verrichten een P. G., goed kunnende wa6schen en strijken en geschikt om met kleine kinderen om te gaan. Beide van goede getuigen voorzien. Franco brieven onder No. 765 aan het bureau van dit blad. Terstond gevraagd eene nette Adres Schotersingel 107. Er wordt een gevraagd. KinderhuissiDgel 70. Gevraagd eene eenvoudige flinke R. C., goed kunnende koken en werken, terstond of half Dec. Brieven onder No. 768 aan het bureau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2