HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 92. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 19 November 1892. Ned. Vereen, iet bevordering van Zondagsrust. op ZONDAG 20 No». 1892. TELEPHOONNTJMMER TELEPHONISCHE VERBIND1N8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT Afzonderlijke nommers franco p. poef 3 centen -,25. -,40. per stnk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsmimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ter, 12 ure, dü alsdm zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeiing. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. *s Avonds 6 nre, Swaan. 35e Zondag Beid. Cat. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Daubanton. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Veen. Maandag 's avonds 6 nre, Barbas. Openbare catechisatie. Matth. 16 21 v.v Woensdag 's av. 7 nre, Barbas. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Moeton Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A. Gerth van Wijk Jr. Avondmaal. Nam. 2 nre, J. A. Gert van Wijk. Jr. Dankzegging en Doopsbediening. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, P. E. Barbas. Pred. te Haarlem. eerste fossielen, die door hem waren ge- de eereleden van de vereeniging is opge- determineerd. nomen. Voor de hoorders, die het vorige jaar de Het concert werd geopend met eene lezing niet hadden bijgewoond, gaf spreker piano sonate van Beethoven in Es dur nog eens eene verklaring van de massieve {Op 12), welk werk in vele opzichten en andere aardlagen, die de korst der aarde eene uitnemende vertolking genoot. De wij- vormen en waarin de overblijfselen van ze waarop de heer Seiss zijn taak ver planten en dieren worden gevonden waar mede de palaeontologie zich bezig hondt. Deze overblijfselen hebben geheel het ka rakter aangenomen van de aardlagen waarin zij zijn versteend en hebben al leen den vorm van plant en dier hehon- Heemstede. Voorm. 10 nre J. Kuylman. Woensdag 's Avonds 6Vs oor, J- Kuyl man. Vrijdag 's Avonds 61/s nre J. van 't Lin- denhout. van Neerbosoh. Eglise Wallonne. Dix henres, Debry. Hillegom. Voorm. 10 nre J. H. Maronier. Remonstr. pred. te Rotterdam. Woensdag 's Avonds 6 ure, M. Buckli Pesti Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2 J. Kuijlman, Pred. te Heemstede. Sandpoort. Voorm. 10 nre J. ran Loenen Martinet. Gereformeerde Kerk. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'sav. 5 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Schotel. Honderdag 's av. 7 V» nre, Schotel. {Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, P. J. Wijmenga, Pred. te Zaandam. Woensdag 'smidd. 121/2 nre, Huwelijks inzegening. 's Av. 8 ure, Mulder. Spaarndam. Voorm iO nre, T. Hoog. Donderdag avond 7 nre, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg 's Av. 7V2 unr> dienst in't lokaal voor Chr. belang en verder de volgende week eiken avond verschillende Sprekers in 't lokaal voor Chr. belang. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Barneveld. Nam. 2 ure, 6'. Barneveld. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Hesta. Avondmaal. V Avonds 6 ure, Craandigk. Dankzegging. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. H. IJ. Groeneicegen, Pred. te Utrecht. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Samuël 29 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Hinsdag 'sav. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht, big de Turfmarkt. Honderdag 's av. 8 ure, de Heer J. M. Hey- brock. Bijbellezing Joh. 1518 v.v. Ds. Hoog oatechiseeren. verhinderd Maandag te Voordrachten in Teylers Stichting. De Heer Dr. Winkler opende de reeks der bijeenkomsten van dezen winter als gewoonlijk met een kijkje in de onder- en voorwereld. Voor we echter met hem millioenen jaren terug gingen, werden de getrouwe bezoekers der lezingen, die in grooten ge tale waren opgekomen, in kennis gesteld met de wijze waarop de spreker tot zijn lievelingsstudie gekomen was. In den Helder als geneesheer gevestigd, was zijn eerste patient een door een pieterman (Trachinus draco) gestoken visscher. Hij kende dezen visch niet, en begon nn een onderzoek in te stellen naar het al of niet vergiftige van dit dier. Deze stadie bracht hem in aanraking met Prof. van Breda en met Teylers Mnsenm en bibli otheek, en leidde tot het openbaar maken van die onderzoekingen in het Album der natnnr, waaraan hij ten slotte zijne benoeming aan het Museum te danken had. Van de visschen uit de krijtformatie van Oeningen, waarvan bet vorige jaar gesproken was, vertoonde spreker de Co- bitus Teyleri en de Cobitus Bredai, de jj vulde mocht voortreffelijk heeten. Het eerste deel, naar onze meening het best geslaagde, was ongemeen frisch en dnide- lijk in de voordracht, Het klavierspel deed ons meermalen, door treffende over eenkomst, denken aan het spel van den heer Schlegel. Het Andante werd mooi door de piano ingeleid en sohonk, mede door het vioolspel van den heer Dessan, veel genot. Het laatste deel evenwel slaag de minder gelnkkig; de onduidelijkheden in de vioolpartij, de onzniverheid hier en daar, deden schade aan den overigens gnnstigen totaal-indrnk, die de voordracht achterliet. Beide nitvoerenden mochten wij het ver dere deel van den avond hooren in ver schillende solo-nummers. De heer Seies had daarbij veel snccès. Zijn meesterlijk en afgerond spel trok minder de aandacht door virtuositeit dan wel door de muzikale intentiën, die er in aan het licht kwamen. Tot de pianisten, die zich toeleggen op het nitvoeren van kunststukken, het in strument benken en slaan als een ontem baar ros, behoort de heer Seiss nietdit zij hem aangerekend als een verdienste. Bescheiden en rustig, zonder daarbij te kort te komen in warmte van uitdrukking gaat deze kunstenaar zijn weg op eene wijze welke hem overal, waar gekuisd spel gewaardeerd wordt boven bravonr-werk, succes zal bezorgen. Het technisch talent van den heer Seiss mocht bewondering af dwingen in de even elegante als gespierde vertolking van Chopin's As-dur-polonaise {Op. 53), terwgl meer teedere gewaar wordingen werden gewekt door de innige voordracht van Mendelsssons Lied ohne Worte. De werken van eigen com positie evenaarden in da vertolking de genoemde, doch konden door vorm noch inhoud bijzonder boeien. De heer Dessan, een Rotterdammer van geboorte, doch in Dnitschland gevormd violist deed zich in zijne verdere nommers kennen als een zeer geroutineerd speler, die met betrekkelijk groote zekerheid, nu en dan met virtuositeit de moeielijkhedeu het hoofd wist te bieden. Toch hooren wg hem liever in gedragen mnziek dan in figuurwerkhet bekende Aria van Bach, gespeeld op de G- snaar, Sohnmanns Abendlied en de tweede Nocturne van Chopin, het laatste als toegift door den heer Dessan gespeeld, mochten door zui verheid en schoone voordracht bg de hoor ders een goed onthaal vinden. De Zigeu- nerweisen van Sarasate knnnen misschien alleen door het schitterend en vonkenspat- tend spel van Sarasate zelf volmaakt wor den uitgevoerd; de heer Dessan gelukte het er eene hoogst belangrijke vertolking van te geven. Het is door een en ander, dat velen met ingenomenheid met den heer Dessan hebben kennis gemaakt. Mejuf frouw Adèle Asmann men vergeve ons, dat wij haar het laatst noemen was helaas Dinsdagavond niet goed gedispo neerd, zoodat zij niet kon geven, wat zij I zoo gaarne zou hebben willen geven en wat de bezoekers van de Bachconcerten steeds gewoon zijn geweest van haar te de heer Seiss reeds vroeger op een der ontvangen. Mejuffrouw Asmann toch be- Bachconcerten speelde en Mejuffrouw As- hoort tot de beste Duitsche zangeressen, mann's naam onderscheidene malen op hare zoowel door hare welluidende, sonore programma's te vinden is en zelfs onder II den. De kennis dezer fossilen geeft dik wijls gelegenheid den aard der lagen te bepalen, die wel in eene bepaalde volgor de zijn onstaan, maar door allerlei om wentelingen en beroeringen, waaraan de aarde heeft bloot gestaan, zeer ongelijk- matig voorkomen. De ouden hielden deze fignren voor spelingen der natnnr, Leonardo da Vinei sprak het eerst van overblijfselen nit het planten- en dierenrijk. Cnvier gaf aan de wetenschap een groote ontwikkeling, en in den laatsten tijd zgn in Amerika, in Rocky Mountains geheel onbekende en bijzonder merkwaardige diersoorten aan den dag gekomen. Daaronder zijn voornamelijk opmerkens waardig als reptielen de Brontosanres ex- celsus, de Stegosaurus nngalatns, de Tri- ceratops prorsns, de Ignanodon bernissar- tensis. Onder de zoogdieren munten nit de Brontops robustns, en de Uintatherinm mirabile en onder de vogels de Hesperoi- nis regalis en de Ichthyornis dispar. Deze dieren waren alle zeer duidelijk op kaarten geleekend en vertoonden de zonderlingste vormen. Er waren er van 10 en 14 meter lang, voorzien van drie, andere van zes hoorns en twee vogelsoor ten met tanden in den bek. Maar met de geraamten der voorwe reldlijke dieren behoefden we ons niet tevreden te stellen. De geëerde Spreker liet ODs op het eindè der vergadering met kalklicht geprojecteerde restauratiën zien van Pteraspis, Cephalaspis, Pherichthys, Ichthyosaurus, Plesiosaurns, Pherodacty- lns, Dinornis enz. De wetenschappelijke phantasie had de fossile geraamten opnieuw omkleed met alles wat daaraan vroeger was geweest, en zoo de voorstelling van de voorwereld lijke dieren, gemakkelijk gemaakt. Onafgebroken wist de Spreker zgn ge hoor te boeien, door de heldere uiteenzet ting der voorhanden voorwerpen, zoodat we gerost knnnen zeggen dat allen dank baar en welvoldaan Teylers gehoorzaal verlieten BACHCONCERT. Voor eene dichtbezette zaal toehoorders gaf de HaarlemBche Bachvereeniging Dins dag avond haar tweede concert de uitvoering van het Berlijnsche Domkoor, dezen zomer, was het eerste concert en deed daarbij h<*t navolgende drietal solisten optreden Mejuffrouw Adèle As mann, concertzangeres uit Berlijn, de heer Isidor Seiss (piano) professor aan het conservatorium te Keulen en de heer Bernhard Dessau (viool) concertmeester te Rotterdam. De beide eersten waren aan het Haarlemsche publiek niet vreemd, daar reeds vroeger op een der

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1