Keizer Wilhelm behoort tot een der beste jagers; hij vierde dezer dagen zijn twintigjarig jnbilé als zoodanig. Uit de in deze gehonden statistiek blijkt, dat de keizer in dien tijd ruim 18500 stuks wild schoot, dat is ruim negenduizend stuks per jaar. De kappers en barbiers te Frank fort a/M, ruim twee honderd personen, zijn wegens overtreding van de Zondags wet veroordeeld tot eene geldboete. Al- len zijn zij in hooger beroep gekomen. Omtrent de heilige stad Kana van Dahomey, waarvan in de laatste dagen zoo herhaaldelijk sprake was en die bij verrassing door den Franschen generaal Dodds genomen is, ligt op nauwelijks drie mijlen afstand van de hoofdstad van Dahomey. Hoewel de sterkte der bevolking geringer is dan die van Wydah, is zij de tweede stad van het rijk. De Koning van Dahomey, Behanzin, heeft er twee groote paleizen, waarin twee of drie honderd soldaten plaats vinden. Ieder jaar op een bepaald tijdstip komt hij hierheen om de menschenoffers bij te wonen. De plaats voor deze afschuwe lijke terechtstellingen is een klein vier kant, voor een der paleizen der konin gen. De witte buitenmuren zijn met roo- de ruwe fresco's beschilderd, phantatische dieren voorstellend. Dat deze menschen- oiiers werkelijk in Dahomey bestaan, is eene stellige waarheidreeds onde reis beschrijvingen vermelden ze. Te Kana is een tempel, waarin meer dan honderd slangen langs boomstammen, die voor dit doel langs de mnren zijn geplaatst, op en neer kruipen. Eenigen zich met hun staart in evenwicht hondend, balanceeren boven de hoofden der pries ters, anderen liggen opgerold te slapen, 20naei' twijfel de laatste offeranden ver terend. Elk der beide koninklijke paleizen, door een hoogen muur ingesloten, is een waar labyrinth van vertrekken. Om in de kamer van den koning te komen, moet men wel twintig keer in het rond loo- pen, toch is het vertrek op nauwelijks tien passen afstand van den ingang. Deze bouwstijl is voor alle woningen van aan zienlijken in het land in gebruik. De FoudroyantKelsons's vlagge- schip, eerst aan eene Dnitsche firma voor afbraak verkocht, schijnt nn toch nog voor Engeland behouden te zullen blijven. Het schip of wat er nog van over is wordt eerstdaags van Swinemunde terug gehaald en naar de Thames gesleept, om aan de natie ten geschenke gegeven te wor den en op een rustig plekje invaliden- dienst te doen als maritiem mnsenm, De vorige week verscheen voor den Lordmayor te Londen een kind van zes jaar, beklaagd van bedelarij. Het bleek dat de vader met opzet de kousjes en schoentjes van het knaapje verbrand en hem voor drie stuivers overgehaald had barrevoets naar de meeting der werk- loozen in Tower-hill te gaan, waar bij nn, door een der sprekers, als een levend voorbeeld van de menschelijke ellende werd voorgesteld. De Lord-mayor beval zijn opneming in een werkhnis en verder onderzoek der zaak tegen den vader. Vrijdagmorgen, een weinig namid- dernacht, weerklonk in de Jollystraat in de voorstad Schaarbeek, Brussel, een dub bele knal als het losbranden van een ka non. De paniek was groot in voormelde straatde ramen werden geopend en ver toonden zich overal verschrikte hoofden van personen, die zoo onaangenaam uit hunnen eersten slaap werden gewekt. DynamietAnarchisten aanslag was de eerste gedachte die bij ieder opkwam. Het bleek echter bij nader onderzoek der toegesneld politie, dat men eerder met slechte potsemamakers dan met dynamitards had te doen. Twee kardoezen, die niets anders behelsden dan buskruit, werden nedergelegd op den drempel voor een huis der Jollystraat, bewoond door een koolkoopman. De kar doezen maakten een helsch leven, doch waren onschadelijk. Niet zoo geheel on schadelijk echter: een vrouw in de bnnrt is ontijdig van schrik bevallen en haar toestand is hopeloos. In Londen is opgericht eene Ver eeniging tol bescherming van reizigers te gen de spoormaatschappijen. De autocra tische maatregelen, die de directiën zich tegen het reizend publiek veroorlooven bet voordurend te laat aankomen van treinenhet plaatsen van reizigers 3e klasse in coupé's der 2e en der 2e in die der le, omdat gedurig te weinig wagens beschikbaar worden gesteld het afsluiten van wachtkamers en waohbanen voor fa milie en vrienden die reizigers wegbren gende te hooge retonrprijzen, enz., enz., al hetgeen reeds veel protesten in de bla - heeft uitgelokt,, zal door eene naar men hoopt weldra machtige vereeniging I worden bestreden. De eerste algemeene vergadering werd onder voorzitting van lord Russell eergisteren gehouden, waarbij zoowel door brieven van adhaesie als uit de tegenwoordigheid van een groot pu bliek bleek, dat de nieuwe vereeniging zeer gewenscht werd. Volgens een verslag, verschenen over de ellende, die in het Russische gou vernement Toula door den hongersnood is veroorzaakt, waren dit jaar daar 300,000 sterfgevallen meer dan geboorten, terwijl in gewone jaren het aantal geboorten dat der sterfgevallen gemiddeld met 2000 j overtrof. De cholera begint zich in Rusland weer meer en meer te vertoonen. De A'o- vosti wil eene internationale overeenkomst tot stand gebracht zien om de ziekte te bestrijden. Een heer te Breda bezat geruimen tijd een ekster, die zeer aan de huisge- nooten gehecht was en vrij rondliep en rondvloog, tot zij in Augustus 1891. op zekeren dag zoek was, en zoek bleef. Eenige dagen geleden echter, na ruim veertien maanden afwezig te zijn geweest, zat op een goeden ochtend onze ekster op haar gewone plaatsje op de venster bank voor de in den tuin uitkomende buiskamer, waar zij altijd haar ontbijt kreeg, en sinds is zij weder de oude, trouwe vriendin des huizes, met al hare vroegere gewoonten. De te Maastricht aangehouden val- sche munter Penders heeft bekend, reeds in Frankrijk eene gevangenisstraf van 10 jaren te hebben ondergaan en daar het ver vaardigen van valsch geld te hebben ge leerd. 1 Te ongeveer 11 uren, Zaterdagavond werd op den verbindingsweg van de Hoi- landsehe Spoorwegmaatschappij en der StaatBpoorwegmaatschappij te 's-Hage bij het rangeeren van een paar wagens, de wegarbeider F. van Aarden overreden en dadelijk gedood. De ongelukkige heeft blijkbaar tusschen de rails geloopen. Het treinpersoneel heeft niets van het ongeval bemerkt, even min als de machinist, aangezien deze een machine bestuurde, die den rangeer wagen voortduwde. Van Aarden, die reeds tal van jaren in dienst van de H. IJ. S. M. was, laat eene jonge vrouw met 4 kinderen achter. Het zwaar verminkte lijk, de beenen en het hoofd waren van de romp geschei den, is naar de begraafplaats overgebracht. Naar aanleiding van het door den burgemeester van Opsterland aan de grond eigenaren gerichte verzoek om in den aanstaanden winter werk te verschaffen, heeft de heer baron van Lijnden te Beet- sterzwaag zich bereid verklaard, honderd arbeiders in zijn dienst te nemen. De naamlooze vennootschap Maas- trichtsche Stoomdrukkerij is voor ƒ18.000 eigenares geworden van het dagblad Le Courrier de la Meuse. Tot de voorwaar den van verkoop behoort o. a., de eigen aardige bepaling dat aan den heer Pijls het recht van antwoord in de kolommen van dat blad wordt gewaarborgd. Twaalf door een dollen hond gebe ten ingezetenen van Grave zijn op rijks kosten, onder geleide van den gemeente secretaris, naar Parijs vertrokken om zich onder behandeling van Pasteur te stellen. Te Maassluis zijn enkele manschap pen van den monitor Lanter met de po litie slaags geweest. Hadden zij zich gedurende het verblijf te Maassluis over het algemeen rustig gedragen, op den laatsten dag scheen het er op gezet te zijn eens van leer te trek ken althans na het sluitingsuur der her bergen werden latten afgerukt en ging men de gemeente rond. Het eind was, dat men de politie ont moette en in de kast terecht kwamdat dit niet zonder verzet ging en er van beide kanten klappen vielen, laat zich denkeneen paar agenten werden zelfs lichtelijk gewond. Bedoelde schepelingen zullen alsnu voor den krijgsraad terecht staan. Het vuur heeft eene der oudste gebouwen in Drente, de boerderij van den heer Lutke te Erm, in weinige oogen- blikkeu in de aoch gelegd. In het begin van den tachtigjarigen oorlog gebonwd, heeft die woning aldaar niet minder dan 324 jaren geBtaan, en thans ligt ze ver nield door feilen brand en met haar bijna het geheele ameublement. ij In de laatstgehouden vergadering van aandeelhouders der Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" is gebleken, dat het nadeelig saldo over het speeljaar 1891/92 niet minder dan f 15502.66 bedraagt. Als hoofdoorzaak wordt gemeld, het toenemend aantal personen, dat den gang naar den schouwburg als eene weel de beschouwt, welke zij, in deze tijden van verminderde welvaart, zich gedwon gen waren te ontzeggen, terwijl ook nog als oorzaak gevormd wordt, de omstan digheid, dat het gezelschap geene geschik te plaats had voor het opvoeren der re pertoire-stukken, waartoe niet in de eerste plaats de zoogenoemde volksstukken be- hooren. Aan de huizen van eenige aanzien lijke ingezetenen te Schiedam zijn boven de huisschel bordjes aangebracht met het opschrift„Geen ondersteuning. Lid der vereeniging tegen bedelarij. Zonder onder zoek." Het is grappig te zien, hoe de bedelaars spoedig de knop der schel, alsof deze gloeiend heet ware, loslaten en brom mend heengaan als het bordje opgemerkt wordt. De ingezetenen zonder bordje zijn er niet beter op geworden ze krijgen nu veel meer bezoeken. De van oudsher bestaande gewoonte dat van uit Amsterdam en Haarlem vooral des Zondags talrijke hengelaars de om streken bezoeken, teneinde in de vischrij- ke wateren tusschen beide plaatsen ge legen, hun beroep of vermaak uit te oefe nen, is in de laatste maanden sterk ver minderd. Ingevolge de vele klachten van de pachters van dat vischwater zijn tegen hengelaars bekeuringen ingesteld en is het vroeger vrije hengelen in enkele wa teren bij rechterlijke uitspraak verboden. Ook is reeds proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal hengelaars wegens het staan of loopen op het grasgewas van verhuurde dijkgronden. Maandag werd voor den Hoogen Raai behandeld het vonnis van de Rechtbank in zake contra E. Knaap, die was veroordeeld wegens het visachen met den hengel in zijkanaal F. bij Halfweg. De Hooge Raad heeft dat vonnis ver nietigd en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Amsterdam. Te Heemstede is het mond- en klauw zeer onder het rundvee gewekende mi litairen zijn vandaar vertrokken. Te Haarlemmermeer en Woubrugge zijn nieuwe gevallen geconstateerd. HAARLEM, 22 November 1892. De cursus ter opleiding voor de acte teekenen 1. o. welke het vorige jaar door de afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. onderwijzers werd opgericht, is dit jaar op nieuw geopend met een zoo groot aantal leerlingen, dat men aan ver dere aanvragen niet meer kan voldoen. Deze groote belangstelling is zeker voor een groot deel te danken aan de resultaten die reeds in een jaar verkregen werden. Achttien leerlingen van den cursus legden n.l. reeds het examen af, waarvan elf met goed gevolg, De leider van den cursus, de heer J. W -Sevenhuijsen, le onderwijzer aan de rijksleerschool alhier, heeft dus alle eer van zijn werk, te meer daar nog vier candidaten buiten den cursus door hem met succes werden opgeleid. De geslaagden zijn de damesT. Vis ser en G. Graue en de heeren L. Blad, W. Verburg, W. W. Vallentgoed, A. v. Ekeren, O. J. ten Thije, A. C. Hen driks, P. de Nobel, J. Brandenburg, J. Kuyper, J. Koning, C. J. de Heer, (Be verwijk), J. Wiersma (Amsterdam) en R. Clewitz (Haarlemmermeer). De gemeenteraad van Haarlem kan nu met voldoening terugzien op zijn be sluit om het salaris der onderwijzers bij 't verkrijgen der acte teekenen eenigszins te verhoogen. Daardoor werd een prik kel gegeven tot ernstige studie, die ze ker ook voor de school veel goeds zal uitwerken. Want het gewicht van het teekenonderwiis op de lagere school wordt langzamerhand algemeen erkend. Door wijlen Mejuffrouw Wed. G. Gerlagh alhier is aan de gereformeerde- kerk aan de Ged. Oudegracht vermaakt een legaa: van f 500. Van de gelegenheid door het Be stuur der Ambachtsschool opengesteld om de school te bezichtigen werd Zondag middag een ruim gebruik gemaakt. On der de bezoekers mocht men vele Am bachtslieden met hunne jongens opmer ken; allen waren vol lof en bewondering over de degelijke wijze, waarop de zaak van het ambachtsonderwijs, te oordeelen naar de inrichting van de school, alhier wordt begonnen. Door den heer W. Vallentgoed, on derwijzer alhier, is met goed gevolg het examen afgelegd in het teekenen 1. o. De Arrondissements-Rechtbank al hier wijdde Zaterdag hare geheele zit ting, van des morgens tien uur tot des namiddags vier nur, aan de treurige zaak van den heer A. C. Balabréga, die in den laten avond van den 11 Augustus j. 1. een zijner jeugdige kinderen van het leven beroofde en zich daarna ter be schikking van de justitie stelde. Niet minder dan twintig getuigen wa ren door het Openbaar Ministerie opge roepen, waaronder de naaste familieleden, welke laatsteD, overstelpt door de diepste smart, evenwel niet konden worden ge hoord en van de rechtbank verlof kregen, de terechtzitting te verlaten. Na een even nauwkeurig als wijdloopig verhoor der getuigen en na de herhaalde en pertinen te verklaring van ontoerekenbaarheid met eenstemmigheid afgelegd door de dokto ren Van Persijn, Lodewijke, Van Linden van Heuvell en Zeehuizen, welke als des- knndigen in deze zaak optraden, nam het Openbaar Ministerie bij monde vau den Officier van Justitie Jhr. Mr. A. J. Ret- haan Macaré haar requisitoir, luidende: ontslag van rechtsvervolging en opzending voor den proeftijd voor één jaar naar een krankzinnigengesticht. De uitspraak is bepaald op Donderdag 1 December. Zooals onder de advertenties nader wordt bericht, treedt de Ned. Opera van Amsterdam a. s. Vrijdag alhier op met „Cavalleria Rusticana, het bekende en alom gevierde werk van den jongen, genialen Italiaanschen Componist Pietro ilascagno. Daar waar de Heer de Groot zijn beste krachten in het vuur brengt en de hoofdpartijen gezongen worden door Mevr. Dirckz v. d. Weghe en de met recht bij ons publiek zoo goed bekend staande zan gers Pauwels en Orelio, kan een bezoek aan den Schouwburg op a. s. Vrijdag met de meeste warmte worden aanbevo len. Aan de „Cavelleria gaan de drie eerste bedrijven van Gounod's „Faust" vooraf. Heden namiddag is een hevige brand uitgebroken in het perceel Scheep- makersdijk No. 57. Spuit 3 was het eerst op het terrein aanwezig, terwijl door het mede vroegtijdig op het terrein aan wezig zijn van spuit 10 en de slangen wagen de klokken niet behoefden geluid te worden. Voor de heden gehouden verkie zing van vier leden van de Kamer van Koophandel en fabrieken zijn uitgebracht 91 stemmeu. Vier briefjes waren van on waarde; daarvan verkregen de heeren H. T. PelteDburg 81, E. J. WeBterveld 81, T. Figee 88 en A. de Clercq 76 stem men, die allen moesten aftreden en her benoemd zijn. Atloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 19 Nov. 1892 in de „Gouden Leeuw" te Haarlem, Veertien HUIZEN en ERVEN, aan de Camp- huisstraat, zijnde No. 1. No. 27 f 840 E. KruijlV. No. 2. No. 25/ 850 F. Kruijff. No. 3. No. 23, 840 Cr. v. Oostveen. No. 4. No. 21, f 830 J. van Ek. No. 5. No. 19, 840 L. Glaser. No. 6. No. 17, f 810 J. J. Groenendaal. No. 7. No 15 f 800 L. Glaser. De perceelen No. 8 tot en met 14 zijnde de pereeelen No. 13. 11. 9. 7- 5. 3 en 1, Kam- huisstraat, gecombineerd/5945 A. v. d. Linden qq. No. 15, Een HUIS en ERVE aan de Rozen- prieelstraat No. 9, f 730 .T. Drieduiten. No. 16. Een HUIS en ERVE, aan de Rozen- prieelstraat No. 5, H. v. d. Pol voor A. Gute- nean. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag '24 Nov. 1892, des namiddags van 23 uur door den Heer WEZERMAN, PROGRAMMA. 1. Preludinm en FugaJ. S. Bach. 2. AdagioIlaydn. 3. Sonate No. 3Mendelssohn. aCon moto maestoso, fa. Andante tranquillo. 4AdagioBeethoven. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2