HAARLEMSCH KENNISGEVING. PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 94. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 26 November 1892. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 27 Nov. 1892. Nederd. Herv. Kerk. N iexi wsberichten. TELEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. u franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per strik. Prijs per AdvarteHtie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De Burgemeester van HAARLEM, Gelezen een schrijven van den heer ■Commissaris der Koningin dd. 16 Novem ber jl. N° 49/11697, le afd., betreffende maatregelen tot afwending van cholera; Brengt ter kennis van de ingezetenen der Gemeente, dat met ingang van 17 dezer is ingetrokken de beschikking van den minister van Binnenlandsche Za ken van 7 September jl., waarbij art. 8 van het Kon. Besluit van 4 September 1892 (Stbl. n° 215) tot vaststelling van bnitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische Cholera en tot wering ha- rer uitbreiding en gevolgen, van toepas sing is verklaard ten aanzien van per sonen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona of Havre, zoodat ieder die één of meer personen, komende uit die plaatsen, in zijne woning huisvestte, verplicht was, onmiddelijk na aankomst van dien per soon of die personen, daarvan kennis te geven aan den Burgemeester en evenzoo kennis te geven aan den Burgemeester van eik verdacht ziektegeval in zijne wo ning, mitsgaders van het vertrek van bo venbedoelde personen en van de plaats waarheen zij alsdan vertrokken waren. Haarlem, 21 November 1892. De Burgemeester voornoemd, E. A. IORDENS. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Jans-Kerk. Yoorm. 10 ure, Dr. E. Barger, pred. te Amsterdam. (Voor Knottenbelt). Maandag 'e avonds 6 ure, Veen. Openbare catechisatie. Matth. 16 21 v.v. Woensdag 'e av. 7 ure, Stoaan. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Hilbrander, Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Dix heures, Debrg. Gereformeerde Kerk. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 nre, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5 Va ure, Schotel. Donderdag 's av. 71/2 nre, Schotel. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Stoaan. Nam. 2 ure, Knottenbelt. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Barbas. (Ridderstraat). Voorm. 10 nre, 'sav. 6 ure, Langhout. Doopsbediening. Woensdag 's midd. 12y3 are, Huwelijks- inzegening. 's Av. 8 ure, Langhout. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, A. D. Wempe Jr., pred. te Monnikendam. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. 's Avonds 6 nre, Craandijk. Bidstond voor de Zending. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenrest. Maandag'sav. 8 nre, Moeton. Bijbellezing. 1 Samnël 31 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 nre, Veen. Bijbellezing, Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht, big de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 nre, de Heer J. Klein. Bijbellezing. Joh. 16 1 v.v. Ds. Barbas bericht met dankzegging de ontvangst van f 10.voor de Waldensen, als nagekomen gift van Mevr. E.A. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. Pred. te Heemstede. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Doopsbediening. Nam. 1 nre, Zondagsobool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. van Zoenen Martinet. Pred. te Sandpoort. 's Avonds 6V2 nre, J- K. Wiersma. Pred. te Amsterdam. Heemstede. Voorm. 10 nre, A. Gerth van Wijk. Pred. te Bennebroek. Dindag 's Avonds 6V2 are J. van 't Zin- van Neerbosch. Woensdag 's Avonds 6V2 uur, J. Kuyl- man. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Best. Woensdag 's Avonds 6 ure, M. Buchli Best. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 are, P. E. Barbas. Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. 'S Avonds7 ure, J. van Zoenen Martinet. Spaarndam. Voorm 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg, 's Avonds 7Vs anr. Samenkomst in 't lokaal voor Chr. belang. Verschillende Sprekers. Donderdagavond 7V2 anr Bid stond in 't lokaal voor Chr. belang Ds. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 ure, C'. Barneveld. ZANGGENOT. De liedertafel Haarlem's Zanggenot had den avond van gisteren, Donderdag, ge kozen om aan hare kunstlievende leden het eerste concert in dit seizoen aan te bieden. Zij deed dat als naar gewoonte in de muziekzaal der sociëteit de Kroon en mocht zich daarbij verhengen in eene flinke opkomst. Een zevental koornum mers met Nederlandschen tekst de liedertafel hondt zich wijselijk zooveel mogelijk aan onze moedertaal gaf den h h. zangers gelegenheid den goeden naam der vereeniging te handhaven en te too- nen, dat de repetitie-avonden niet vruch teloos werden bezocht. Over het algemeen ontwikkelde het Koor een mooi, manne lijk gelnid en onderscheidde zich de voor dracht door goede hoedanigheden ten op zichte van enBemble, nnanceering en zni- verheid. Met onverdeeld genoegen heb ben wij de koomnmmers gevolgd en het is ons werkelijk bijzonder aangenaam te mogen verklaren, dat Zang genot metras- sche schreden voornit gaat en, aldns voor waarts strevend zich spoedig eene plaats van beteekenis zal verwerven naast de hier bestaande mannen-zangvereenigingen. De heer Vissoher, directeur van Haarlem's Zanggenot, schijnt ons toe te zijn een de gelijk dilettant-musicus, die groote werk kracht paart aan een goeden smaak voor mnziekhet eerste doet hem in zijne vereeniging met kracht en energie optre den en komt ten goede aan de onmisbare discipline, terwijl het tweede aan de ma nier van zingen eene richting geeft, die alleen als de goede erkend mag worden. Wilden wij eenige liederen aanstippen, welke bijzonder goed zijn geslaagd, het zonden zijn de kenrige nommers In 't Bosch en Avondlied van Verhuist en daar naast de in geestigen trant geschreven werkjee van Worp Lof van het Drui vensap en Zangerstaptoe. In de beide laatste kenmerkte de voordracht zich door eene behaaglijke losheid en door die vrij heid van nitdrnkking aan de zijde der zangers, welke noodig is om klenr en gloed te brengen in den mannenzang. Het nummer van den heer N. H. An- driesen Op het Kerkhof, aan de bezoekers van de Crescendo-concerten bekend, mocht zich in eene hoogst verdienstelijke ver tolking verhengen. De Bassen ontwikkel den daarin een mooi, vol gelnid en rie pen onderscheidene effectvolle oogenblikken in het leven. De mannenkoren van de Vliegh hebben ons nooit bijzonder knnnen boeien; misschien zijn ze wat verouderd. Voor onze ooren missen zij de poëtische verheffing, die het lied maakt tot de dra ger van een hooger, reiner gevoel. Beter dan Naar Buiten voldeed ons het koor van Th. J. Orth Morgenzang, dat frisoh opgevat en uitgevoerd het concert op aangename wijze opende. Met belangstelling zien wij de tweede uitvoering van Zanggenot te gemoet, die zeer zeker met het oog op den flinken studietijd, waarover de directeur in dit seizoen nog te beschikken heeft, niet min der zal zijn. Over de solisten, die welwillend Zang- genot hunne medewerking verleenden kun nen wij kort zijn. De omstandigheid toch dat de naam van den eerste op het pro gramma niet was vermeld, verbiedt ons zijn verdienstelijk vioolspel Dader in het pu bliek te bespreken, terwijl de tweede, de heer Dekkers uit Amsterdam niet te verwarren met den bekenden Baszanger Willem Dekkers nit den Bosch blijk baar te weinig zangonderwijs heeft geno ten, wat wij betreuren met het oog op de mooie, krachtige stem, om hem over de tekortkomingen in voordracht en uit spraak hard te mogen vallen. B. HAARLEM, 25 November 1892. Wind, Znid-west, alle dagen regen, modderige straten, loodzware luchtzoo verliep een groot deel van de maand No vember. Donker en meer dan duister waren de dagen; wie had lnet te denken aan den vroolijken tijd, die in 't verschiet ligt, aan het onovertrefbare St. Nicolaas- feest. Wij ouderen van dagen hebben na tuurlijk als altijd met een schouder- en elleboog-beweging beantwoord de reoht- streeksche of zijdelings tot ons gerichte prikken om toch wat meer belangstelling te toonen in het lang niet ijdel streven der jengd om de poezië des levens, die werkelijk bedenkelijk begint af te nemen, weer wat op te rakelen. Wg verzetten ons; 't baat niet. Wg zwijgen't helpt niet. Wij trachten ons te onttrekken aan de meer en meer dreigenden feestelijksheids- woede wij vermogen 't niet. Wg den ken aan de aanvallen op onze harten op onze met, op onze geldbeurs; alles zonder hoop op welslagen van onzen kant. IJdel pogen; voortgesleurd en voort gesleept gelijken wij den wagenmenners, die soms tegen wil en dank gebracht wor den, waar de paarden het verkiezen. Ten laatste wij laten ons drijven en ten al lerlaatste begint de rijpe leeftijd met de denkbeelden der j onkheid te sympathiseeren, dan blijkt het, dat de bezwaren eigen lijk te hoog zijn gesteld. Inmiddels is de gewone loop der zaken aangevangen. Overleggingen van aller- handen aard bestormen de gemoederen, naarmate de St. Nicolaas nadert, waar toe in niet geringe mate medewerkt, dat het weer zich tot beterschap zette, het althans droog is op de straten, tot ge ruststelling van hen, die gednrende de ze twee volgende weken nog hebben goed te maken, wat het vorige deel van het jaar heeft te wenschen overgelaten. Gedochte aanstalten zijn allerwege ge maakt om het publiek to ontvangen. Magazijnhouders, winkeliers, allen zgn drnk in de weer om hunne verschillende koopwaren op de meest smaakvolle wij ze ten toon te stellen, indachtig aan den regel: Goed étaleeren is half verkoopen. De andere helft van deze kwestie wordt uitgemaakt tusschen koopers en verkoopers, en hangt in de eerste plaats af van den meerderen of minderen tact om met het pnbliek om te gaan, als ten minste bet publiek magazijn of winkel verkiest binnen te komen, aangezien sommige winkels niettegenstaande alle aangewende pogingen, schijnen veroordeeld te zijn om voorbijgezien te worden. Waaraan 't ligt, niemand weet het te zeggen, men zou ze knnnen rangschikken tot de rnbiek weerbarstige winkels. Hnn lot is, gestadig te verwisselen van bewoner, nn eens wordt er kaas, dan sigaren, vervolgens van alles verkocht, nog wil 't pnbliek niet bijtenop een goeden dag is de met eenigen ophef aangekondigde affaire opge-

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1