HAARLEHSC PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 103. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang 144. van WOENSDAG 28 December 1892. ZATERDAG 31 Dec. 1892, Oudejaarsavond. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, dia alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. op De gewone collecte voor de armen zal in de kerken der Ned. Herv. Gemeente aan het einde der godsdienstoefening ge- honden worden. Groote Kerk. 's Avonds 7 nre, Sicaan. Nieuwe Kerk. 's Avonds 7 ure, Knottenbelt. Eglise Wallonne. 7 henres, Deóry. Gereformeerde Kerk. (Ged. Oudegracht). 's Avonds 7 nre, Mulder. (Klein Heiligland 's Avonds 8 nre, Schotel. Luthersehe Kerk. s Avonds 7 ure, Poolman. Kerk derV ereenigdeüoopsgezinden 's Avonds 7 ure, de Vries. Sluiting des jaars. Remonstrantsche Kerk. 's Avonds 7 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. 's Avonds IIV2 nre, Weiss. Ds. Knottenbelt bericht, dat er op Oude jaarsavond geene samenkomst van mannen in het Wyklokaal, Schachelstraat 25, zal zijn. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. s Avonds 61/2 nre J. A. Gert van Wijk Jr Beverwijk. 's Avonds 7 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. 's Avonds 61/2 nre K.A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. 's Avonds 6V2 nre, J. Sepp. Bloemendaal. 's Avonds 61/2 nre, Veen Pred. te Haarlem. Heemstede, 's Avonds 6V2 nre, J. Kuylman Hillegom. 's Avonds 6 nre, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. 's Avonds 6 nre, den Heer J. W. Hilbran- der, Godsdienstonderwijzer te Haarlem. Sandpoort. 's Avonds 7 nre, J. van Boenen Martinet, Spaarndam. 's Avonds 7 ure, T. Hoog. Velsen. 's Avonds 6 nre, H. Waardenburg Zandvoort. 's Avonds 6V2 nre, O. Barneveld. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Doosjes, te Haarlem. HOEVE, G. J. VAN DER, Een lastig perceelf 3. HEDBERG, TOR, „Karr"2.60. HUESE, J. F. A. Studiën. Mirabean, "Willem de Clercq.90. TWAIN. MARK, e.a. Spoortrein - Ka- nibaien enz. Iüg. f .60 geb.90. GUNNING JHzn, Dr. J. H., Bezwaren tegen het hedendaagscbe Christendom. .60. HARTOG, Dr. J. Menno Simons' persoon en werk herdacht. Herinneringsrede .30. DAEHNB VAN VARICK. Jhr. Mr. A. VAN, Antirevolutionaire bedenkingen te gen Democratie, medegedeeld aan Dr. A. Kuyper.45. Over een drietal Staatkundige Onder werpen, door den schrijver van Iets over de belastingen en enkele andere onderwerpen.40. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken Z1EMSSEN UND ZENKER, Deutschea Arehiv für klinische Medicin 50 Bandf 10 40. SAICSTHIK, R. Die "Weltanschauung Dob- tojewski's und Tolstoi's 1.30. WE1CHOLD, Dr. G. Lehrbuch der De terminanten und deren Anwendungen. Erster Teii6.50. STAUDACHER, HANS. Lehrbuch der Komhinatorik3.90. SACHS, Prof. Dr. J. Lehrbuch der ebe- nen Elementar-Geometrie (Planimetrie) Fünfter TeilDie Fiachen der gerad- linigen Figurenm 2.60. Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Doosjes. Tweede Kamer. In de zitting van Woensdag werd voortgezet de beraadsla ging over Hoofdst. VIII (Oorlog). Met 47 tegen 34 stemmen werd aangenomen een amendement van den heer van Kerk wijk, om geen rangsverhooging toe te kennen aan twee kapiteins van het Mi litaire Huis der Koningin, nadat de Mi nister het am. had ontraden nit deferen tie voor de Koningin-Regentes. Een am. van de Komm. van Rapp. op art. 8, om den post te verminderen met f 4900, om geen verandering te brengen in de toe voeging van officieren aan den inspecteur van het militair onderwijs, werd aange nomen met 52 tegen 30 stemmen. Door de Komm. werd ingetrokken een am. om de voorgestelde verhooging van soldij van militaire schrijvers te schrappen, nadat de Min. verklaard had, dat hij voortaan bij verhoogingen de kamer zon raadple gen. Ook werd ingetrokken een am. tot vermindering der bureau-kosten van den stelling, kommandant te Amsterdam. Zon der hoofdelijke stemming werd aangeno men een am. van de Komm. van Rapp. tot vermindering van art. 29 met 46.000, uitgetrokken voor de elektriesche verlich ting aan de Kon. Mil. Akad emie. Over genomen werd door den Min. een am. van de Komm. op art. 30 om voor het trak tement van een leeraar aan de Mil. Akade- mie 600 minder uittetrekken, en een am. van den heer van Alphen op. art. 40, om voor de gebouwen te Ommerschans slechts uittetrekken 2000 voor gewoon onderhond, in afwaohting van het ver bouwingsplan. Met 54 tegen 39 stemmen werd verworpen art. 57 bis ƒ2500 voor het tentoonstellen van kaarten op de tentoonstelling te Chicago. Amende menten van de Komm. van Rapp. op artt. 97 en 98 tot vermindering met 6500 en 67.000 om dit jaar geeD garnizoens veranderingen in Dimbnrg en Noord Bra bant te doen plaats hebben, en om te verminderen met 3000 voor de verbe tering van het hoofdwachthuis teGroningen, werden aangenomen, het eerste met 52 tegen 35 stemmeD, niettegenstaande de Min. betoogd had, dat door aannemiDg van het am. het mobilizatieplan zou wor den benadeeldhet tweede met 68 tegen 28 stemmen. Bij den post Vestingstelsel nam de Min, terug 275.000, als gevolg van het besluit der Kamer betreffende de zoetwatervijvers in de stelling Am sterdam. Een am. van den heer van Dö- ben Seis om f 375.000 terng te nemen voor zandophoopingen in de stelling Am sterdam werd door den voorsteller inge trokken, nadat de Min. verklaard had, dat de Reg. besloten heeft met een klein plan te beginnen; dat in 2 a 3 jaar de stel ling zoo zal ingericht worden, dat ze ver dedigbaar is en dat het niets praejndicieert op de definitieve verdediging. De vesting- begrooting werd daarna goedgekeurd, en Hoofdst. VIII, met een eindcijfer van f 22.403.227, aangenomen met 81 tegen 14 stemmen. Donderdag was eerst aan de orde de be grooting der Dandsdrukkerij over 1893, die werd goedgekeurd, nadat de Min. van Binnenl. Zaken op opmerkingen van de heeren Kerdijk en Pytterson verzekerd had, dat hij bij een organizatie op de be langen der werklieden zou letten, en den ijver en de toewijding van de direktenr geprezen had. Mede werden goedgekeurd de begrooting voor het Burgerlijk Pensi oenfonds en die voor het Domeinfonds, nadat de Min. van Fin. naar aanleiding van eenige opmerkingen inlichtingen ge geven had. Evenzoo de snppletoire begroo ting van Oorlog voor 1891, na antwoord van den Min. van Oorlog, op eenige op merkingen van den heer de Beaufort (Am sterdam), het onteigeningsontwerp voor den lokaalspoorweg Sittard-Herzogenrath, nog een paar snppletoire begrootingen en het ontwerp tot voorziening in het Indiesch kas-tekort over 1893. Daarna interpel leerde de heer Tijdens over de bestaande werkeloosheid. Hij betoogde de noodzake lijkheid om eenige honderdduizenden daar voor vatbare hectaren grond veen, heide, zand in knltnnr te breDgen en om de Zuiderzee en den Dollard tot vrnchtbaar land te maken. Hij vroeg, of de Min. van Binnenl. Zaken bereid was een krediet aan te vragen om gemeenten te stennen, die in de werkeloosheid willen voorzien, door minder productieve werken ter hand te nemen of de Min. van Waterstaat enz. spoedig Rijkswerken wil ondernemen, en of hij de droogmaking der Zuiderzee wil bespoedigenen of de Min. van Justitie spoedig de onteigeningswet zal in dienen. De Ministers antwoordden indien door gemeenten gemotiveerde aanvragen wor den gedaan, kan overwogen worden, in hoever Rykssteun mogelijk is, maar onmo gelijk kan de Reg. een algemeene maatregel voorstellenals het onderzoek der daartoe benoemde Kommissie leidt tot voorstellen betrekkelijk de droogmaking der Zuiderzee, dan zullen ze wordenvoorgesteldde ontei geningswet is in onderzoek. De interpellant drong aan op spoed, omdat de nood dringt. Daarmee was de interpellatie afgeloopen. Aan de orde was toen de snppletoire begroo ting voor!892, welk ontwerp verschillende posten bevatte, die tot debat aanleiding gaven, maar daarna werd goedgekeurd. De post betrekkelijk de reorganizatie van het landbouw-komité werd aangenomen met 48 tegen 35 stemmendie voor den aankoop van een terrein aan den Bezni- denhoutschen weg te 's Gravenhage met 52 tegen 36 stemmende bijdrage in de kosten voor ysoprniming in het Noord zeekanaal met 61 tegen 26 stemmen. Daar na vingen de algemeene beschouwingen aan over Hoofdstuk IX der Staatsbegroo- ting (Waterstaat enz.) De heeren Roëll en Smeenge spraken een gunstig oordeel over de begrooting nit, en de heer Heldt drong aan, om zooveel mogelgk hier te doen uitvoeren, welke aandrang by den Min weerklank vond. In de avondzitting kwamen de artikelen in behandeling. Verschillende sprekers brachten verschillende belangen ter sprake. Op art. 66 lichtte de heer Conrad een am. toe, om den post te verminderen met ƒ5500 voor een looppad op den West- havendam te Demmer. De heer Rutgers van Rozenburg stelde voor en lichtte toe een amendement om den post te vermin deren met f 100.000 voor de verdieping van het vaarwater over de polleD, welk am. werd bestreden door de Friesche leden Oppedyk, Dieftinck en Hnber, en ook door de heeren A. van Dedem en Havelaar. Vrijdag bestreden de Min. van Water staat en de heer Goeman Borgesine na mens de Komm. van Rapp. het boven genoemde am. Rntgers, dat door den voor eteller nogmaals werd verdedigd. By monde van de heer Conrad trok de Komm. haar amendement in, en dat van den heer Rnt gers van Rozenburg werd verworpen met 73 tegen 8 stemmen. By de verdere ar tikelen beloofde de Min. te zullen over wegen 0. a. stenn voor verbetering van den Deidschen Rbyn. Een am. van den heer Rntgers op art. 84 om te schrappen 59.750 voor een aan te leggen dam tot vorming eeuer bergplaats voor bagger specie in het vaarwater by Seheilingwonde werd verworpen met met 62 tegen 21 stemmen. Aan den heer Boreel van Ho- gelanden verklaarde de Min. dat devis- schershaven te IJmuiden waarschynlyk einde 1895 gereed zal zyn. Een am. van de Komm. van Rapp. op art. 91 tot vermindering met 25.000 voor de inrichting eener tweede opening der draaibruggen tot doorvaart in het ka naal door Zuid-Beveland werd verdedigd door den heer Conrad en bestreden door den beer Walter en de Minister, en daarna verworpen met 42 tegen 35 stemmen. By art. 98 drong de heer Roessingh aan op aanbeveling door den Minister tot ver betering van het Friesche Kanaal, wat de Min. beloofde te zullen overwegen. De memoriepost by art. 101 voorgesteld door de Komm. van Rapp. voor de schipbrug over het Broekhnizerwater te Doesburg werd ingetrokken, nadat de Min. verze kerd had, dat die brng een volgend jaar niet zal worden afgebroken, en dat hy intusschen onderzoeken zon, of het onder hond by den Staat behoort. Verdere artikelen gaven nog aanlei ding tot opmerkingen. Zoo meende de heer Buys van Beerenbroek, dat er nog weinig of niets wordt gedaan aan de spoorwegbaan by Bunde, en besprak de heer Hnber de spoorwegtarieven. Wat deze laatste kwestie betreft, was de Min. van ooTdeel, dat de Reg. alleen dan tarieven kan afkeuren, als de maxima zyn over schreden, en dat de overeenkomsten niet door wettelyke regeling moeten worden

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1