HAARLEMSCH In Haarlemsch Advertentieblad Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 104. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 31 December 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. ZONDAG 1 Januari 1895, Nieuwjaarsdag. WEEK DEE GEBEDEN. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINB ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, eike regel meer 5 cents, grooto letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. •dat den 3den Januari 1893 verschijnt wordt de gelegenheid opengesteld om de namen van personen, firma's enz. te doen plaatsen onder een algemeene advertentie van den volgenden inhoud Bij gelegenheid van het Nieuwjaar wordt door de onderge- leekenden aan hunne vrienden, bekenden of begunstigers hun gelukwensch aangeboden. De prijs voor deze opname is 10 cents per naam a contant. De opgaven worden aangenomen tot Dinsdag 3 Januari, des na middags één uur. Doet Uwe inkoopen liefst niet «p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. OP Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. "s Avonds 6 ure, Knottenbelt. ■Opening van de week van vereenigd gebed. Joh. 16 23 en 24. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Prof. Dr. J. H. Hoogl. te Leiden. (Voor van Lennep). Balcenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hoog. Eglise Wallonne. Dix henres, pas de service. Gereformeerde Kerk. Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5 Va ure, Schotel. Donderdag 's av. 8 ure, Schotel. Ridderstraat Zaterdag 's av. 71/2 ure, Langhout. Zondag voorm. 10 nre, 's av. 6 ure, Langhout. Woensdag 's av. 8 nre, Langhout. Luthersehe Kerk, Geen dienst. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Ondejaarsavond IH/3 nre en Nieuwjaars morgen geen dienst. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Grachtbig de Turfmarkt. Geene bijbellezing. Jans-Kerk. Maandag 's av. 8 nre, Veen en Hoog. Verootmoediging en dankzegging. Woensdag 's av. 8 nre, Barbas en Swaan. De volkeren en hunne heerschers. Zaterdag 's av. 8 ure. Veen en de Heer Klein. Huisgezin en scholen. Kerk der Broedergemeente. Dinsdag 's av. 8 ure, Moeton en Knot tenbelt. De algemeene Kerk. Donderdag 's av. 8 nre, de Heer Zegers en Weiss. Uitwendige zending. Ds. Veen is verhinderd Maandagavond te catechiseeren. De collecte voor de Christ, school voor on- en minvermogenden, gehouden aan de deuren der Kerken op Zondag den 25en December heeft op gebracht de som van 159.40. Nagekomen gift van N. N. f 1. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerthvan Wijk Jr. Collecte voor de kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nre J. C. Boon. Doopsbediening en bevestiging van Ker- keraadsleden. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre K.A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 nre J. Kuglman, Pred. te Heemstede. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuiglman. Woensdags 's Avonds 61/2 nre, J. Kuglman. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm.91/2 nre den Heer J.W.Rilbrander. Godsdienstonderwijzer te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 40 nre, T. Hoog. Velsen. \oorm. 10 nre, 11. Waardenburg 's Avonds 5 ure, Ds. Waardenlurg, 's Avonds 71/2 nre. Evangelieverkondi ging op de Heide, de Heer van Zioeden. Donderdags 's Avonds 7Va ure Samen komst in 't lokaal voor Christ, belang, TL. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 nre C. Barneveld. Bevestiging van 1 Onderling en 2 Dia konen. Nam. 2 ure, geen dienst. KRONIEK. De Raadzitting van 28 December werd geopend met de plechtige beèediging van den Gemeente Secretaris. De Heer Rasch legde in handen van den Voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af. De Voor zitter herinnerde hoe hij 7 jaar geleden aan den Heer Land toewenschte, dat hij eer mocht inleggen met zijn betrekking en nuttig zijn voor de gemeente. Die wensch is vervuld en hij gelooft thans dien wensch te kunnen herhalen. Voor den Raad was het een groot voorrecht, dat hij den Heer Rasch had kannen gadeslaan als commies- redacteur, voor den Heer Rasch was het de kroon op zijn werk, dat de Raad hem verkozen had. De Seeretaris acht zich gelukkig den Raad zijn dank te kannen betnigen voor zijn benoeming. Hij stelt dit bewijs van vertrouwen op hoogen prijs. Hij weet dat de betrekking van Secre taris veel ijver en toewijding eiseht, maar heeft ervaren, dat hij daarbij mag rekenen op den stenn van den Raad en van deo Voorzitter1. Hij gelooft niet beter te kun nen doen dan zijn hooggeachten voorgan ger te volgen, die zoozeer aller vertrou wen en symphathie genoot. Hij dankt den voorzitter voor zijn welgemeende woorden en spreekt den wensch uit, dat hij met de ambtenaren der Secretaries op even aangename wijze ais de heer Land mag samenwerken tot den bloei der gemeente. De Heer P. van der Eist had eervol ontslag gevraagd nit zijn betrekking. Ge- dnrende 63 jaar had de Heer van der Eist zijn betrekking waargenomen. B. en W. hadden hem dan ook zijn ontslag op de meest eervolle wijze verleend, en de Voorzitter greep deze gelegenheid aan om in het openbaar hulde te brengen aan den buitengewonen ijver, nauwgezetheid en bekwaamheid waarmede hij zijn ambt had vervuld. Van der Eist was een man die zijn taak opvatte zooals men dat behoort te doen. Hij rekende zich niet gebonden aan dag en uur, maar werkte altijd wanneer dit noodig was, en wijdde ziob geheel aan de be langen der gemeente. Hij hoopt, dat de overige ambtenaren dit voorbeeld zullen volgen. Ingekomen is een rekest tot oprichting van een reclame-kiosk op de Groote markt, en een rekest van een jongelings- vereeniging tot afschaffing van de kermis. Aan de orde komt vervolgens de quaes- tie omtrent faecalienbelasting. Na de vo rige behandeling der zaak bleef alleen over de beslissing óf men de eigenaren van perceelen gebouwd op gronden van de ge meenten gekocht tus8ohen 9 Maart 1870 en 11 Maart 1891 voor goed zon vrij stellen van deze heffing, indien ten minste de gemeente zich den eigendom der faeoa- lien had voorbehouden of niet op deze verordening had gewezen, óf dat men hen alleen de tot nn toe gevorderde belasting terng zon geven, maar de alinea in de Verordening zon laten vervallen, waarbij van een uitzondering ten hunnen behoeve sprake was. In het vervolg zonden dan ook deze nieuwe perceelen belasting moe ten betalen. De Heer Waller verdedigt de laatste opvatting. Als de laatste alinea van Art. 3 vervalt, dan kan niemand meer op eenig voorrecht bij aankoop be dongen, aanspraak maken en is alle on billijkheid opgeheven. De Heer Maearé heeft tot nn toe ge zwegen omdat hij belanghebbende was. Maar daar hij slechts voor f 3 bij de zaak betrokken is, zet hij dat bezwaar ter zijde. Gaat hij de geschiedenis na, dan is in 1877, de gemeentereiniging, die tot op dat tijdstip een bate van f 1500.opleverde door de gemeente zelve ter hand genomen, omdat de nitbesteding niet mocht gelukken. Hoewel men eerst meende, dat de zaak finantieele voordeelen zon opleveren, bleek het alras dat er tekorten waren en thans kost deze dienst f 40.000. De heer de Kanter heeft toen voorgesteld voor de diensten der gemeentereiniging een retri butie te heffen. Dit werd aangenomen en deze heffing later veranderd in een be lastingverordening, hetgeen alleen een wijziging was in den vorm, niet in het wezen der zaak. Het blijft een heffing, geen belasting volgens Art. 238 van de Ge meentewet. Er moet hierbij betaald worden door elk, die er gebruik van maakt, zooals bij de weegloonen, bij de soholen enz. en niet door elk burger zooals het geval zon zijn indien het een belasting was. De vraag is dus alleen, wie maakt ge bruik van de gemeentereiniging Dat zijn zij, die hare diensten inroepen en ook die gebrnik maken van de riolen, maar zij, die hunne faecaliën aan de stad heb ben afgestaan,maken hiervan geen gebruik, en behoeven dus niet, te betalen. De Voorzitter beantwoordt den Heer Macaré De groote onkosten der gemeen tereiniging zijn toe te schrijven eerstens aan de mindere opbrengst der faecaliën en ten tweede aan de grootere eischen van de gezondheidsleer en de beschaving. Als de stad de putten schoon maakt dan bewijst ze een dienst aan de eigenaars der perceelen, die anders onderliepen. Niemand kan zich op een contract be roepen, dat hij van de bevoegde autoriteit vrijdom van belasting heeft verkregen,want als de stad grond verkoopt, dan handelt hij als privaat persoon. De Heer Macaiè acht bet niet wel denkbaar, dat de stad nalatig zou worden bevonden om de fae caliën te verwijderen die haar eigendom waren, maar als zij dit deed, dan zonden de buren aan de gemeente een deurwaar der kunnen zenden met verzoek hen van die last te bevrijden op grond van Art. 625 en 1402 van het B. W. Zijn conclnsie is, dat de gemeente een retributie mag heffen van ieder wiens faecaliën zij afvoert, maar niet van dege nen, die hun eigendom daarop hebben af gestaan. De Heer Bijvoet acht het laatste ook het verkieselijkste om moeielijkheden te voorkomen. Bij de hervorming der belas ting kunnen dan nadere regelingen getrof fen worden. Na deze discusiën wordt besloten, de eigenaren van perceelen gebouwd op gron den van de gemeente, gekocht tusschen 9 Maart 1870 en 11 Maart 1891, van deze belasting vrij te stellen, tenzij in het contract op deze belastingverorde ning nadrukkelijk gewezen is. Ook zal aan hen de reeds gestorte gelden worden teruggegeven, indien zij dit aanvragen voor 1 Febrnari 4893. Het tarief van het Gasthuis werd me de in deze zitting vastgesteld. Voor de eerste klasse zal betaald wor den f 4.50 per dag, voor de tweede f 2 en voor de derde f 0.80.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1