HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 4. 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang van ZATERDAG 14 Januari 1893. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 15 Januari 1893. TELEPHOONN TIMMER TELBPHONISCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr ,25. franco p. poet—,40. Afzonderlijke nommerg 3 eenten per etnk. Prijs per Adrortentie rao 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Barbas. Avondmaal. 's Avonds 6 ure, Moeton. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Veen. Vrije beurt. Jans-Kerk. 'Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Vrije beurt. Vrijdag 's av. 8 ure, Knottenbelt. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 ure, Sioaan. Avondmaal. Eglise Wallonne. Dix heures, Debry. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Mulder. Woensdag 'g av. 8 ure, Langhout. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 51/2 ure, Schotel. Donderdag 's av. 8 ure, Schotel. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 ure, Langhout. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet pred. te Sandpoort. Kerk der Vereen i^de Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. 's Avonds 6 ure, de Vries. Romonstrantscho Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. P. H. Reessingh, pred. te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Hoeren vest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 2 Samuël 6 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal Kromme Elleboogsteeg, Zijlstraat. Woensdag 's av. 8 ure, Samenkomst der leden van den Bijbelbond. Ds. Swaan verzoekt vriendelijk aan de leden, de van hunnen naam voorziene bijbel- kaart en de briefjes van Oct.Dec. des vorigen jaars ingevuld te willen meebrengen. Vrije toegang voor belangstellenden. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht big de Turfmarkt Donderdag 's av. 8 ure, de Heer J. Klein. Bijbellezing. Joh. 19 1 v.v. Ds. Tideman hoopt Maandag zijne lessen te hervatten. Ds. Barbas ontving met dankzegging van N. N. f 3.30 voor de Chr. school voor on- en minvermogenden in de An- toniestraat. Diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier berichten met hartelijken dank, dat in de collecte Janskerk op Woensdag den Hen Januari is gevonden f 25.voor het Diaconiehuis. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A. Gerthvan Wijk Lr Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 'O ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, P. E. Barbas Pred. te Haarlem. Voorbereiding. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman, Voorbereiding. Woensdag 'g Avonds 6V2 nre, J- Kuylman, Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. A. Gert van Wijk. Jr. Pred. te Bennebroek. Sandpoort. Voorm. 10 ure, W. II. Poolman. Pred. te Haarlem. Spaar ndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, U. Waardenburg. 's Avonds iy3 ure, II. Waardenburg, in 't Lokaal voor Chr. belang te VelseD. Maandags 'g Avonds 73/4 uur, Mededee- lingen van den Zendeling G. van Asselt, uit zijn arbeid op Sumatra, in 't lokaal voor Cbr. belang. Donderdags 's Avonds 7V2 ure Samen komst in 't lokaal voor Christ, belang, II. Waardenburg. Zaterdags 's Avonds 7V2 uur, Evangelie verkondiging op de Heide, de Heer van Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 nre den Heer J.W. Uitbrander. Godsdien8tonderw. te Haarlem. Nam. 2 ure, geen dienst. pr Voordrachten in Teylers Stichting Prof. P. J. Blok van Groningen gaf aan de bezoekers van Teylers gehoorzaal Woensdag j. 1. een overzicht van de ge- sohiedenis der Jezuieten. Voor 30 jaren, sprak hij, kon men dit onderwerp niet hebben ter sprake gebracht zonder ter stond in het gemoed der hoorders de fi guren uit Sue's Wandelende Jood en van Lennep's Pleegzoon te hebben doen oprij zen, die toen, evenals thans de figuren uit Uilenspiegel, verkeerde en valsche voor stellingen geven van de befaamde orde. Zijn doel was niet de orde te verde digen, maar zuiverder begrippen daarover te verspreiden. Der geschiedenis is het om waarheid te doen. Zijn voor de Protestanten Maarten Luther, Melanchton, Calvyn, Zwingli en Menno Simons, heldenfiguren der 16de eenw, door vele Katholieken worden deze mannen besohouwd als werktuigen van den Antichrist. Anderen noemen ze werk tuigen in Gods hand om de Kerk te straffen voor de misbrniken en zonden, waaraan zij destijds ook naar hnn oor deel leed, terwijl eindelijk sommigen ze erkennen als de oorzaak van de inwendi ge hervorming na hnn optreden in de kerk zelve tot stand gebracht. Korten tijd toch na de Reformatie wer den verschillende monnikenorden opge- rioht, in het Concilie van Trente een nienwe kerkregeling vastgesteld en ein delijk de pauselijke macht aan beter han den toevertrouwd dan aan de Borgia's en dergelijken wier zedeloos gedrag niet weinig had bijgedragen tot de algemeene behoefte aan hervorming. Adrianns VI, Panlns IV en Pins hielden streng de hand aan het pauselijk gezag. Het Con- oilie van Trente braoht een oontra-refor- matie tot stand, die de Katholieke kerk wier gezag bijna was ondergegaan, weder op nienw tot macht en aanzien bracht. Niemand zal thans meer tegen de Ka tholieke geestelijkheid de beschuldigingen van domheid en onzedelijkheid durven herhalen, welke zich in Luthers tijd ieder terecht mocht veroorloven. De kerk is inwendig gereformeerd. De bezwaren die men thans van Pro- testantsche zijde koestert, betreffen alleen de leer, niet het leven. Deze ommekeer ten goede nu heeft de kerk hoofdzakelijk aan Ignatius de Loyola te danken. In 1521 streed deze in Spanje voor Karei de V tegen Frans I. Bij de verdediging Pam- pelnna gewond en voor den krijgsdienst ongeschikt geworden, wijdde hij zich aan den dienst van Maria en de Kerk met denzelfden ijver waarmede hij vroeger ge streden had tegen den vijanden van zijn land. In het klooBter wijdde hij zich aan de strengste askese, predikte in het openbaar, maar verwekte door zijn dweepend op treden en populariteit naijver bij de Be nedictijnen. Hij vertrok toen naar Parijs om zich aan de Sorbonne te bekwamen en vereenigde zich daar met Xaverins en Lefévre om een bond of genootschap op te richten tot bestrijding der ongeloovi- gen. Reeds eenmaal had hij het Heilige Land bezocht, thans toog hij andermaal daarheen. In Italië gekomen, kon hij eohter zijn plan tot bestrijding der Muzel mannen niet doorzetten, maar bepaalde zich tot het prediken en hospitaaldienst te Rome, nadat hij reeds te Venetië de Societas of de heerschare (compagnie) van Jezns had gesticht. Na vele tegenwerking werd deze in 1540 als orde erkend. De tegenstelling van Lnther en Loyola is groot. Beiden vol geloofsij ver en in het klooster gevormd, traden ze op als aanvoerders in den strijd die de 16de eenw verdeeld hield. Luther trad nit het klooster blijmoedig en meteen open gelaat de wereld in Loyola leert er de wereld verachten en wakend en vastend zieh overgeven aan het ideaal dat hem voor oogen staat, de zegepraal der kerk. Luther wordt volksman en geleerde, Loyola blijft edelman en officier. Zelf wordt hij generaal der orde, waarvan „ieder lid een leger waard is." Dit leger strijdt onophoudelijk voor de leer en de eer der kerk, en de beide Concilies van Trente en van het Vaticaan, waarin het leven der geestelijkheid werd geregeld en de groote dogma's zijn vastgesteld, door hnnnen geest bezield. Het onderwijs en de wetenschap heb ben aan deze orde ontzaggelijk veel te danken en in het zendingswerk, zoo wel als in de ziekenverpleging zijn zij door weinigen in zelfverloochening over troffen. Door hunne voortreffelijke predi katiën eindelijk hebben ze vele zielen, ja geheele streken voor de kerk van Rome ternggewonnen. Geen wonder dat de Protestant hen vreest. Zelfs de Katoliek, die ben moet eeren, maakt zich wel eens bezorgd over de richting waarin zij de Katholieke kerk zioh doen bewegen, Naast de Witte Pans staat de Zwarte, de Papa Nero en elk weet dat de eerste het oor moet leeoen aan de raadgevin gen van den laatsten. Klein ie hnn getal, slechts 23,000 leden telt de orde maar sterk zijn ze door hnn voorbeeldelooze tnoht. Hnn proeftijd dnnrt 2 jareD, waarvan ze vier weken in eenzaamheid doorbren gen en dan door vasten en bidden on der gesehikte leiding, worden gebracht tot een extase, die hen voor goed tot trou we leden der orde maakt. Van nn aan zijn zij onder een zedelijk hypnotisme, dat hen perinde acsi cadaver tot een wil loos werktnig maakt in de handen van den overste. Gehoorzaamheid is de hoog ste deugd, knisohheid wordt ook geëisoht, maar de gelofte van armoede wordt min der getrouw nagekomen. Na den proeftijd wordt de novitins, stu dent of scolastiens, en wijdt zieh geheel aan de wetensohap. Acht tot vijftien ja ren worden hieraan besteed, waarnit ge- reedelijk te verklaren is, dat er zoovele kundige mannen in de orde gevonden worden. Aan het einde van deze stadiejaren worden ze óf wereldlijke óf geestelijke ooadjutoren, leekebroeders of priesters. Aan het hooid staan eindelijk 200 professi, die haar geheel en al bestaren. Men heeft verder Provineiale congrega ties met een Provinciaal aan het hoofd en deze kiezen dan den Generaal, die steeds onder toezicht staat van admonitoren. Na deze schets van de inrichting der orde, volgde nn hare geschiedenis. Het bleek daaruit, dat ze steeds met de grootste tegenkanting had te kampen gehad met het minst in Roomsch-Kato- lieke landen, en dat ze zoowel uit Frank rijk, Spanje, Portugal, Italië herhaaldelijk verjaagd was, ja zelfs voor korten tijd, van 17731814 als orde had opgehon- den te bestaan, na den ban door Clemens XIV over hen uitgesproken. De schuld van deze tegenwerking is hoofdzakelijk te zoeken in hunne zncht tot heerschappij over de geheele maat schappij waarin ze verkeeren, waar hnn invloed overmachtig wordt, geraakt de regeering in hnnne handen, het volk ver laat handel en bedrijf, het land wordt overdekt met kloosters, en alle zelfstan dige moraliteit wordt verstikt. Haat en vrees hebben vele iengens omtrent hnnne leer gepredikt en verspreid. De tyrannenmoord is wel waar door Ma riano verdedigd, maar ook weer door an deren bestreden, en wordt in de ondheid en nog, door vele anderen voor geoor loofd gehouden. Of men aan ketters geen woord behoeft te honden is steeds ook bij hen een verschilpunt geweest. Het doel heiligt de middelen is een beginsel dat ook door Lnther, Spinoza

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1