Nieuwsberichten. en Kant en eigenlijk door alle menseken j wordt verdedigd. Be caeaietiek door hen gepredikt, leert de toepassing van algemeene regelen van zedeleer op bijzondere gevallen. Deze wetenschap nu is zoo ingewik keld, dat de leek niet meer kan onder- soheiden wat goed en kwaad is. De biecht wordt daardoor een onvermijdelijke be- hcefte, en de individu niet meer gebonden aan zgn geweten, maar aan een stelsel. De casnistiek, reeds in de M. E. gegrond vest, werd door de Jeznieten in hnn biecht en boeteboeken in hooge mate ont wikkeld. De reservatio mentalis, of het geestelijk voorbehoud, waarbij men iemand door zijn woorden iets geheel anders doet den ken dan men bedoelt, is vaak door hen verdedigd, al is het geen algemeen aan genomen beginsel, en ook deze heeft vaak in hooge mate zedelijke verontwaardiging en verbittering tegen hen gewekt. Pascal en de beweging der Jansenisten, zijn daaraan toe te schrijven. Niettegenstaande onophoudelijke vervol ging weten de Jezuïeten echter telkens weder nieuwen invloed te verkrijgen. Uit de Roomsch Katholiekelanden verjaagd, heb ben ze vroeger een toevluoht gevonden in Pruisen en Rusland, thans in Nederland, Engeland en Noord-Amerika. Deze landen, getrouw aan hun verle den, eeren de vrijheid der gedachte, en hoe bedenkelijk ook sommige van de stel lingen der orde mogen luiden, zoolang ze de wetten des lands eerbiedigen, mogen er geen dwangmaatregelen tegen hen worden genomen. kanaal nog vol, het zijn de „Lijnden", „P van der Hoog" „Stad Haarlem" en Nog altgd is men te Berlijn zoekende naar de ware bedoeling van 's keizers woor den bij de Nieuwjaarsreceptie. Men weet niet wie Wilhelm II wil verpletterende officieren die de legerwet afkeuren of de meerderheid van den rijksdag die haar zal verwerpen. Volgens de een Engelsoh blad zouden 's kei zers woorden betrekking hebben op graaf Waldersee, wiens positie misschien onhoud baar wordt. Hetzelfde blad verneemt nit Berlijn, dat de tegenwoordige crisis de ernstigeste ie, welke het nieuwe Duitsche rijk sedert zijn ontstaan beeft doorgemaakt. Zondag 18 Dec. werd te Saint-Gra- tiën (departement Calvados) een jonkman begraven, Felix Daubeneste geheeten. Het familiegraf was nog niet gereed en daar om legde men den doode tijdelijk in een gewoon graf. Toen men den volgenden dag de overbrenging wilde doen plaats hebben, werd in de kist geluid vernomen. Onmid dellijk werd nu het deksel der lijkkist ge opend en de jonkman richtte zich over eind. Het bleek dat men een langdurigen onnatuurlijken slaap voor den dood had aangezien, Pieter Visscher te Bozum vierde Zaterdag 7 Januari zijn honderdsten ver jaardag. Geboren te Heeg, heeft hij zijn jongelingsjaren te Eernewonde door ge- braoht; de laatste 60 jaren woont hij te Bozem. In overeenstemming met zijn be roep noemde hij zich Pieter Visscher. Later was hij meeBtal opperman en heeft als zoodanig vele jaren bij een aannemer en timmerman gewerkt. De laatste jaren is hij de rentenier van het dorp, die nog dagelijks zijne wandelingen door de buur ten doet. Meestal is hij vroolijk en opge ruimd, spreekt gaarne over den ouden tijd, vooral over de Franschen en Napoleon. Jammer dat hij zoo doof ie, dat men hem nauwelijks beroepen kan. De diakenen, gesteund door de burgers, hebben zijn hon- derdstenverjaardag tot een feestdag voor hem gemaakt. Werden Zondag de beide trekvaar ten tnsschen Amsterdam en Haarlem door duizenden schaatsenrijders bereden, de ge- heele week bleef de drukte langs die ba nen aanhouden, wel in mindere mate dan Zondag, doch toch altijd honderden rij ders. De banen zijn verbeterd, voor een groot deel liggen zij dubbelwenschelijk was het echter dezelve breeder te maken. Eeeds zijn vele hardrijderijen in de om streken gehouden n.l. 2 te Houtrijk en Polanen, 2 te Spaarndam, 3 te Sloterdijk, .Schalkwijk en Hoofddorp. Van wege de ijsclub „de Liede" werd een hardrijderij ter bate der algemeene armen gehouden voor ruim f 100 aan brandstoffen en levens middelen werd aan 34 gezinnen uitge reikt De Haarlemsche stoombooten hielden tot nu toe den dienst naar het Noordzee De campagne aan de suikerfabriek „Holland te Halfweg is geëindigd. HAARLEM, 13 Januari 1893. De heer J. Steenman, de bekende Haarlemsche Zangmeester, dieinden loop der jaren al heel wat zangers en zange ressen bij onzen burgerstand heeft opge leid, verheugt zich na eenigen tijd van stilstand weder in het bezit van eene bloeiende zangschool. Daarmede gaf hij Woensdag avond op de bovenzaal van de „Vereeniging" eene uitvoering, die door de ouders en familieleden der leerlingen, benevens enkele genoodigden met belang stelling werd bijgewoond. Met twee klassen, ongeveer 70 k 80 leerlingen tellend, werd een afwisselend programma ten gehoore gebracht. De zang oefeningen waren genomen nit de boek jes van J. Worp, 1ste en 2de stukje (één- en meerstemmig) en uit „Een boek je met liedjes" van denzelfden schrij ver, terwijl het methodisch gedeelte ge sloten werd, door de hoogste afdeeling, met een serie tweestemmige oefeningen van B. Hol, welke laatste ons als stern en trefoefeningen hoogst belangrijk voor kwamen. De wijze waarop de versohillende liede ren en verdere oefeningen werden gezon gen gaf een goeden indruk van het on derwijs. Bijzonder opvallend was de zui verheid van den zang en het goede tóon- houden waar zonder begeleiding gezon gen werd. Met vrijmoedighetd traden de kinderen beurtelings naar voren om een coupletje alleen te zingen, waarbij dan meermalen heel aardige stemmetjes voor den dag kwamen. In de esemble koortjes waaronder de Volksliederen, zongen de kinderen met een frisch en besohaafd ge luid. Dat er bij het onderwijs een goeden geest heerscht, mag men afleiden nit de orde, die bij de uitvoering heerschte. Na de pauze werd de heer Steenman aangenaam verrast met een stoffelijk be wijs van waardeeriog van de zijde der ouders en leerlingen een der meisjes sprak daarbij op recht kinderlijken toon, ook namens hare medeleerlingen den dank uit voor de moeiten en zorgen, die aan hen worden besteed. De uitvoering werd besloten met de voordracht van de bekende kinder-ope- rette die zeer in den smaak viel. Eenige piano-nummers, voorgedragen door meisjes van de Zangschool, die te vens klavier-onderricht van den heer Steenman ontvangen,wisselden de zangnom- mers op aangename wijze af. De uitvoering in haar geheel zal on getwijfeld niemand onbevredigd hebben gelaten. Wij meenen de inrichting van den heer Steenmar, naast de bestaande van dezen aard veilig te mogen aanbe velen. Gaarne vestigen wij de aandacht op de openbare vergadering, die Maandaga vond in bet Nutsgebouw zal plaats heb ben, en waarin Mej. Scholte van Ams'er- dam als spreekster zal optreden. Nu eene zoo begaafde vrouw als Mej. Scholte ook in deze stad haar woord in eene zoo ge- wiohtige volkszaak als de drankkwestie is, komt spreken, vertrouwen wij, dat eene flinke opkomst blijk zal geven van belang stelling. In de muziekzaal van de Sociëteit de Kroon gaf gisteren avond de Afdeeling Haarlem en omstreken van den Volksbond eene feestelijke bijeenkomst. Als gewoonlijk hadden de corporaties, hiertoe uitgenoodigd, op de meest wel willende wijze hnone medewerking ver leend, namelijk het kwartet Loreleij dat met de bekende toewijding eenige liede ren zong en de Operette-Vereeniging „Con Amore" wier voordracht „De Kwakzal ver, of Dokter Peperment met zijn Assi- sent op de Jaarmarkt" rijk aan de aller grappigste toneeltjes, zeer werd toegejuioht. Eene dame gaf enkele liederen ten bes te, wat mede zeer in den smaak bleek te vallen. De bekende Hollandsche coupletzanger A. de Winter, voor dezen avond geënga geerd, droeg door zijne voordrachten me de niet weinig bij om het genot van den avond te verhoogen. De pauzen werden aangevuld door een flink orchest. Als gewoonlijk was bij dergelijke gele genheden de zaal goed bezet, en er bleek veel waardeering voor de aardige avond jes te bestaan, die de Volksbond van tijd tot tijd weet te organisseeren Wederom heeft de „Royal English Burlesque Company" in Haarlem eene voorsteling gegeven. „Carmen" zoude dit maal geparodieerd worden. In hoeverre dit den spelers gelukt is, wensch ik lie ver in het midden te laten. Wel bleek duidelijk, dat het publiek zich met de voorstelling vermaakte en lachte om de koddige tooneeltjesverschillende acteurs en actrices werden dan ook uitbundig toe gejuicht en teruggeroepen. Hoe moeilijk het ook zijn zoude, de opvoeringen van Carmen en Faust' te vergelijken, toch ge loof ik wel te kunnen zeggen, dat aan de monteering van Faust meer zorg besteed was, dan aan die van Carmen. Maar. toen moest Percy Hutchinson ons Haar lemmers ook nog winnen voor zijne En- gelsche vrouwenschaar, en nn waren wij reeds stormenderhand ingenomen, en kon den dus niet anders dan onze overwin naar toejuichen. De overvolle Sohonwbnrg was wederom een bewijs, dat „English" tegenwoordig „style" is hier te lande. De „Koninklijke Vereeniging" gaf Donderdagavond „MariaStuart."De inhoud van dit treurspel mag ik veronderstellen, dat aan mijne lezers bekend is. Over de uitvoering van gisteren avond een enkel woord. Mevrouw Frenkel had de „Maria" rol, en Mevrouw Holtrop-van Gelder de „Elisabeth" rol. Beiden speelden als ge woonlijk zeer goed, vooral de jachtscène in het wond was uiterst beschaafd. Waar dig en met koninklijke fierheid wierpen de vorstinnen elkander de verwijtende woor den toe. Ook van Schoonhoven als Bur leigh en Ising als Panlet waren zeer goed, en zeiden hunne verzen uitstekend. Van de anderen wil ik Clous nog noe men, die een verdienstelijken Leicester te zien gaf. Ook de bezetting der bijrollen was vol doende. De schouwburg was goed bezet. De heer W. Swart, directeur van Ilaarlemsch Gemengd Koor heeft ten ge volge van drukke bezigheden als zooda nig moeten bedanken. Nu de taak om de jeugdige zangver- eeniging verder tot bloei te brengen, aan andere krachten zal worden toevertrouwd, mag een woord van waardeering voor het aandeel, dat de heer Swart in hare ont wikkeling heeft gehad, niet achterwege blijven. Haatlemsck Gemengd Koor werd onder zijne leiding opgericht in 1888 de ver eeniging telt ongeveer tachtig werkende leden en verheugt zich in een toenemend aantal kunstlievende leden. Bij Kon. besluit is aan Dr. L. C. Proot eervol ontslag verleend als officier van ge zondheid 2e klasse bij de dienstdoende schutterij alhier. Een gezelsohap Duitsche artisten onder directie van Fraucois Cóppée, be staande uit 17 personen, hetwelk in ver sohillende steden van ons land met zijn repertoire van ensembles uit de bekend ste en meest populaire operettes met suc ces voorstellingen gaf, komt ook a, s. Zon dag hier in den schouwburg eene uitvoe ring geven. De pauzen tusschen deze ope rettes zullen worden aangevuld door spe cialiteiten, zooals in achterstaande adverten tie nader wordt vermeld. De zeer lage prij zen noodigen als van zelve tot een be zoek dezer voorstelling nit, welke indien zij slaagt, door meer deze zal gevolgd worden. Gisteren namiddag is C. J. D, oud 43 jaren, spoorwegwerker, bij het schaat senrijden op de Amsterdam8chevaart ach terover gevallen en met het achterhoofd op het ijs terecht gekomen, waardoor hij bewusteloos is geraakt en per brancard naar zijne woning aan den Zijlweg over gebracht. Gisteren avond heeft eene hevige schoorsteenbrand plaats gehad in het per ceel Florapark No. 9, die door de bewoners met behulp van andere is gebluscht. De slangenwagen is nog uitgerukt maar heeft geene diensten verricht. Commissie tot TTitdeeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. De eerste bediening geschiedde Don derdag 12 Jan. aan 734 kinderen en 173 volwassenen. Vrijdag bedroegen deze getallen resp. 819 en 386. In dank ontvangen van den Heer S. een vaatje boter. De Commissie besloot die boter te ge bruiken op het oudbakken brood en in de eerste plaats voor de kinderen. Het zal bekend zijn, dat om. fiuaticele redenen, verleden jaar moest besloten worden ongeboterd brood uit te reiken. Nog is antvangen bij den Heer Kolk- meijer van Mevr. Wed. v. V f 25. Mevr. E A /20. en Kinderen K. f 3. Bij den Heer H. v. Niel Hz. Penning meester let. L. 15.Z. ƒ10.en mejuff n. S. ƒ2.50 tevens 50 liter melk H. M. Inrichting. Bg den Heer A. v. d. Vaart onder let. K. 25. By den Heer Guskenslet. C. 10. V. 10.D. 40.1 zak koffie, 1 bus koffie stroop. Het lokaal, Oude Gerechtshof, is door de Heeren van Ommeren en Londen kos teloos ingericht voor het tegenwoordige doel. Door een misverstand was Dinsdag de toezegging vermeld van 300.dit behoort te zijn eene gift van 300. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. II Jan. J. H. Wisker en M. M. Sieraad. C. J. Romelingh en M. M. Jansen J. Jak en P. Winter. 12 Jan. P. G. M. Ottolini en. S. M. J. Blauw. GETROUWD. 11 Jan. P. van Lieshout en J. F. Homburg. H. van Uden en C. Wijnands. 12 Jan. J. A. Gerritsen en W. JA. van der Laarschot. GEBOORTEN. 4 Jan. C. M. Gieske geb. Kroon z. 5 Jan. J. Kerkman geb. Oliedam z. H. Kruijt geb. Wubbenhorst d. 6 Jan. M. J. de Vries geb. van Oldentnark z. K. van Rossen geb. Ineke d. W. van Velsen geb. Terhorst z. A. M- Roeland geb. Engelbreckt d. M. M. Proper geb. Zwaving z. C. J. Koopen geb. Bimmer- man d. 7 Jan. M M. Bakker geb. Out z. A. Kamp geb. Spanjaard d A. A.vanZutphen geb. van den Berg z. H. M. C. de Vos geb. Sammels z. C. Groen geb. Gabel 2d. J. M. L. Jukes geb. Bottelier d. M. J. Derks geb. Hanigal z. 8 Jan. W. van Hamelsveld geb. van Steen d. A. van der Laan geb. van der Most d. F. Lem geb. Nijstad z. C. Horeman geb. Kruup d. F. J. Steenken geb. Retel z. H. Leising geb. Boerman d. J. Wesseling geb. Boerrigier z. JJ. Graaman geb. van Haren d. 9 Jan. A. M. Mes geb. de Wildt z. J. Derrgeb. Bouwmeester z. H. Mizerus geb. Visser z. T.Witkamp geb. Gon z. J. Mande maker geb. Tjjmes z A.de Ridder geb. van Noorduijnz. C. M.Kuiper geb. Spiering d. (levenl.)— lOJan.G.C. Mole naar geb. Uittenbosch z. C. M.van Wieringen geb van Velsen d. M. Pregel geb. Koningz. 11 Jan. L. Kuijl geb. Visser z.12Jan_ H. J. M. Cornelisse geb. Winter z. J. F. Perrij geb. van Heinsbergen z. OVERLEDEN. 4Jan. H. H. van den Broek 24 dg. d.Nassau- laan. A. van Soest 64 j. Zijlstraat. J. W. Kruijf 8 m. z. Oranjestraat. W. E. HulskofT 2m. d. Bolwerkslaan. 5 Jan. J.Ramak'Jj. z. Heerensingel. 6 Jan. W. H. Bijster 10 m. d. Damstraat. B. Koper 51 j. KI. Houtstraat. A. M. van Bilderbeek 15 j. d. Rozenpriëel- straat. J. Avis geb. Stolp 85 j. Nieuwe gracht. 7 Jan. S. Smit 2 j. d. Leidscbestraat. H. C. Smits 4 m. z. Burgwal. P. Hartman 14 m. z. Korte Hofstraat. L. M.S. Vader 5 m. d. Nastaustraat. J. Umans 3 m. z. Om- valspoort. 8 Jan. G E. Orval 17dg. z. Korte Heerenstraat. P. H. Dollé 1 m.z. KI. Heilig land. M. Glaser geb. Huijkman 47 j. Wijde Geldeloozepad. M. J. Braspenning geb. Boe- ree80j. Damstraat. 9 Jan.G. Knaapegeb. van Wunnik 76 j. Bakenessergrackt. E.van der Wal geb. Caveljé83 j. MijdeGeldelooze pad. A. M. van Bilderbeek geb. Hos 71 j. Frankestraat10 Jan. C. M. Tideman61j. HazepaterslaanL. A. van Walsteijn54 j NHeiligland Avan Andel gebKoek koek 68 j. Korte HoutstraatP. F. H. de 21 dg. z. Oranjeboomstraat. C. C. A. Koopen 4 dg. d. Spaarnwouderstraat Voorwerpen, gedeponeerd aan Het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene gonden oorbel met steen. Acht portemonnaies met geld. Een zijden zakdoek. Eene mand waarin een brood je.— Een bloedkoralen armband met gou den slniting. Een gonden oorbelletje. Een zilveren beursring. Een lederen zeiltje. Twee zweepen. Twee ledige jenever-fuBtjeB. Een glazen spuitje. Een linnen zakje met geld. Een kin derwantje. Een paar handschoenen. Eene paraplnie. Eeee schilders-diamant. Een dop eener rytuigae. Eene 8 sport8-ladder. Eene hamer. Eene prikslede. Een onderstuk eener gouden oorbel. Eenige sleuteltjes aan eenen ring. Een polsmofje. Eenige sleu tels. VEEMARKT 11 Januari 1893. AangevoerdPrgs 14 N. Kalveren ff- f 6- 16 Schapen 10- 6 Paarden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2