HAARLEMSCE Eerste Blad. BERICHT. No. 5. Vijftiende Jaargang 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 18 Januari 1893. De ondergeteekenden maken be kend, dat de BOEKENLIJST, 4de kwartaalgereed is. De abonné's van Haarlemsch Advertentieblad kunnen deze lijst gratis bij de uitgevers afhalen, terwijl ook nog een gering getal BOEKENLIJST, 1«*>, 2de en 3de aldaar te verkrijgen is. De Erven Loosjes. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOON NUMMER TEL1PHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Haarlem 16 Jan. 1893. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. ZWEIMARK, META VON, Twee levens. Oorspronkelijke roman1.90. HEIMBURG W. Joflertje Doeniet. Ver taling van Hermina ing. 2.50. geb. 3.25. WARD, Mrs. HUMPHRY, Üe geschie denis van David Grieve 3dln9.50. HOOGEWERFF, Dr. S. Toegepaste Scheikunde voor den ingenieur...geb 4 25. MULDER, Mr. II. J. A. Wet van 12 December 1892 op het Nederlanderschap en het Ingezetenschap, met aanteeke- ningen. 0.50. De Graphic. Weekblad. Abonnements prijs per halfj2.60. De Clown. Geïll. Humor. Satiriek Week blad onder redactie van de vier Ge broeders Zemganno. Abonnement prijs per jaar6. pper zes maanden3 25. per drie maanden.... 1.75. Buitenlandsche nieuw verschenen werken JNatur und Haas. Illust. Zeitschrift für alle Liebhabercien im Reiche der Na- tur. Ilerausgegeben von Dr. Ludw. Staby ond Max Hesdörffer. Monatl. 2 Hefte Bezugspreis vierteljahrlich1. Bovenstaande werken zyn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes. Weten en Werken. Onze oude vrienden vergeten ons niet, maar toonen hnnne belangstelling in onzen lang niet kleinen kring door bnn optre den, om ons, elk op zijne wijze, wat me de te deelen, dat of nnttig, of aangenaam, meest wel beiden te gelijk ie. Tot de sprekers, die ons nnttig en aangenaam bezig honden, tellen wy ook den Heer Van der Menlen nit Haastrecht, die Maan dag het hoekje van den haard had ver laten, om, niettegenstaande het onaange name weêr, de mannen van Weten en Werken te komen spreken over Verhef fing van het handwerk. Eerst een voorbeeld. Mr. Weert van Oosterdijk heeft twee jongens, beiden be stemd voor de studie. De oudste toont door het slagen by examens geschiktheid, de jongste zal, als 't zoo voortgaat, zoowat tegen den tyd van meerderjarigheid eind examen knnnen doen om dan het booger onderwijs te volgen. Maar de timmerman, die zijn werkplaats heeft waar des heeren Weert van Oosterdyk's tnin eindigt, won dat die jongen zyn jongen wasby zon er een bovenst besten timmerman van weten te makeD. Dat heeft de man op gemerkt nit de liefde van den knaap voor het handwerk. Papa oordeelt, „dat is on ze stand niet", zóó blijft de jongen door sukkelen aan de school, doch blyft, waar hij ook in zijnen „stand" terecht komt, eenl krnk en een breekebeen, want „ons soort' van menschen" kan onzeD jongen toch geen ambacht laten leeren. Waarom niet? Antwoord als boven. Jammer dat de tim merman evenzoo denkt en handelt als Mr. Weert. Zyn zoon heeft een helder hoofd en wordt in de gelegenheid gesteld om wat langer school te gaan dan zijne broeders. De jongen is volgens papa's oordeel te goed voor een handwerk, waar van hy met zijn helder verstand en zyn vlugge hand een sieraad van kon worden. Zoon, te goed voor ambachtsman, behoort later tot het overgroote getal post jesjagers. Bakker A. en honderden an deren oordeelen op de zelfde wijze. Het is werkelijk niet aan hen te wijten, als de beoefenaar van het bedrijf nog eenige achting geniet. Student E. wordt scheef aangezien; hy heeft in gezelschap van de me vrouw professorin dnrven verklaren, dat zyn vader, Bmidsbaas te A., uitste kende potkachels maakt en verkoopt. In Amerika zoo men het adres gevraagd heb ben, in Nederland schaamt men zich voor zulke dingen. Toch is 't niet altijd zoo geweest. In de dagen der gilden stonden de meesters in een handwerk hoog aan geschreven. Men klaagt over overlading by het onderwijs. Overdrijving, meent Spreker; overlading voor hen, die niet voor de studie geschikt zyn. Voor hen is al het inpompen marteling. Waarschijnlijk ves tigt hun slagen in de maatschappij zieh juist in het handwerk. De verheffing van het handwerk zon tevens een zegen voor den werkman zyn. Hy zon liefde krijgen voor zyn beroep, dat hy nn maar al te vaak veracht. Men klaagt over gebrek aan werk. Men moest, meent Spreker, liever klagen over handen, geschikt om het werk goed te verrichten, waardoor men, al te dik wijls in de noodzakelijk is, zich tot het buitenland te wenden, een gevolg van het niet verstaan van het beroep door pa troon en kneoht. Verheffing van het handwerk zoo veel ontevredenheid wegnemen. Voorbeeld, het domme rykemanszoontje zit op de school naast den vluggen, bevattelijken jongen van een werkman. Dank zij papa's geld, komt de eerste wat voornit en later, een heer geworden, ontmoet by zyn ouden schoolkameraad, die, niet zoo gelnbkig, werkman geworden, op den nnl in de maatschappy wangunstig, de vnist balt en nit den grond van zyn onnadenkend hart uitroeptDat beroerde geldDe man be grijpt niet dat hy feitelijk hooger staat dan de door hem benijde het handwerk staat niet in eere. Dat die minachting zoo diep is doorgedrongen, wijte men óók aan den handwerksman zelf, die al heel gemakkelijk zijn zonen te goed acht voor zyn bedryf. In de eerste plaats zon de werkman achting moeten bezitten voor zyn beroep en dan zonden de overige standen hen in 't algemeen met meer welwillendheid behooren te behandelen. Zoo zon de handwerker dan van zelf op de jniste en hem toekomende waarde geschat worden als mensch en als bur ger. Dat wy het met den Heer Van der Menlen eens waren, bewees het applaus. De avond werd besloten met het aardige gedicht nit den tyd toen de Spreker nog een lief vers maakte. Het is getiteld: Na de opvoering. Het bewijst, dat Spreker in den tyd bovengenoemd goed heeft rond gezien en het voortreffelijk wist terng te ver tellen, wat hy' trouwetB nog kan. Ten allerlaatste nog een gedicht. Het mi rakel, nit de gedichten van den controleur, handelende over eene vrouw, die natuur lijk weer babbelachtig en nog eene die erg nieuwsgierig was, gebreken die ook al weer natuurlijk de mannen nooit be zitten. Wij hebben er geducht pleizier over Den volgenden Maandag treeift de Heer W. C. Goteling Vinnis uit Arnhem op. Dat er wel reden bestaat tot on tevredenheid omtrent de aanwending van de kapitalen der Panama-Maatschappij moge blijken nit de volgende opgaven, waaruit blijkt, dat er eene ongeloofelyke verkwisting heeft plaats gehad met het geld der ongelukkige inschrijvers op de leeningen der maatschappy. Fabelachtige sommen komen daaromtrent het publiek onder de oogen. De ODkosten van de kan toren der maatsohappy te New-York en Panama staan geboekt voor een cijfer van 42 millioen, zonder nog de uitgaven te rekenen voor het verblijf van den direc teur in Amerika, van zyn landhuis, van den bonw der kantoren, al hetwelk voor de som van 26% millioen te boek staat. Het dienstbare personeel komt voor ten be drage van 131/2 millioen :paarderen rijtni- ge voor de hoofdambtenaren voor 1.075,900 fr. Voor den bonw der stallen zyn 3 mil lioen uitgegeven. De administrateuren in Amerika hebben gezamenlijk 27% milli oen genoten. Hoeveel de gezondheidsdienst vereiecht heeft, blyke nit het volgende: het centraal hospitaal te Panama 28 millioen, te Colon 7 millioen, sanatorium te Tabago 2,325,000 fr., pharmacentisch personeel 24 millioen. De veiligheidsdienst voor de kampementen niet te vergeten. De kleinigheid van 111/2 millioen is daar voor geboekt. Met de Panama-kwestie loopt het al meer en meer in de papieren. Thans is ook de oud-minister de Baihaert gearres teerd eD is de behandeling van het pro ces aangevangen. In hoeverre een en ander in verband kon staan met eene nieuwe reconstrnctie van het Fransche ministerie zal in de eerste dagen wel opgehelderd worden, mis schien wel omdat de minister van J usti- tie Bonrgois op de een of andere wyze in de zaak betrokken schijnt. Van zekere zijde verwacht men eene nienwe aanvraag tot het vervolgen van Senaats-leden. Is dit laatste noodig, dan behoort het ook te geschieden, maar men hoopt, dat de betreurenswaardige inci denten in de Kamer zich niet znllen her halen. De Dnitsche ryksdag herneemt zijne zittingen. Het zwaartepunt zal waar schynlyk liggen in de discussies over de leger wet. De bestryders der wet blij ven aan hare verwerping gelooven, ter wijl de nationaal-liberalen de meening zijn toegedaan, dat op de eene of andere wyze eene overeenkomst tnsschen de par tyen nog mogelyk zal zyn. Geschiedt dit niet, dan zal eene ryksdagontbinding het noodzakelyk gevolg moeten zyn, wat al leen de uiterste richtingen zou ten goede komen. Blijkens verschillende berichten uit het Rnhrdistriot hebben de mynwerkers van vele mijnen aldaar getracht, zich voor gernimen tijd te voorzien van steenkolen nit den voorraad, waaruit voor hnn hui- selyk gebrnik een bepaalde hoeveelheid beschikbaar ligt. Natnnrlyk deden zij dit in het voorzicht op werkstaking, en even natnnrlyk is het, dat de myndirectiën heb ben verboden, meer steenkolen weg te ha len dan voor gewone behoefte. Te Cosenza had de vorige week een dubbele zelfmoord plaats. De kaptein der infanterie, Edvardo Mosciaro, sehootzich dood. Zyn vronw, het schot hoorende, vloog naar het vertrek van haar man en den revolver grypend, waarmede de kaptein zich had gedood, schoot zij zieh zelf door bet hart en viel dood op het lijk van haar man. De eohtgenooten Mosoiaro waren jong en rijk en behoorden tot een aanzienlij- ke familie. Een geheimzinnig duister is over dit familie-drama nitgebreid. Professor Forbes te Edinbnrg heeft voorgesteld het straatvnil der stad te gebrui ken als verwekker van electrisch licht. Omdat de hoeveelheid brandstof, die in de ovens gebracht kan worden, naar den tyd van het jaar en het weêr afwisselt, terwijl de behoefte aan het licht gelijk blyft, wil hy niet direot de door de ver branding van het vuil ontwikkelde warm te als beweegkracht gebruiken, maar pompen in werking zetten, die een 200 M. hoog gelegen reservoir met water vullen, en dit water zal de dynamo's doen werken. De op deze wijze verkregen kracht schat professor Forbes op 15.000 paardekrachten, voldoende om 155.000 electrische lampen te laten brandeD. Wordt zyn voorstel aaDgenomen, dan is Fdinbnrg goedkoop zyn afval kwijt en verkrijgt voor weinig geld electrisch licht. Zou zoo iete ook niet mogelyk zyn in de Nederlandsche steden, zooals te Haarlem, waar het straatvnil geen afnemers vindt, en de verlichting door gas voor de ver bruikers eene erg dure geschiedenis is Een jongen speelde te Metz in een herberg met een granaat. De jongen dacht dat dit gevaarlijk speeltnig ongeladen was, en stak er een brandende sigaar in. Er volgde onmiddellijk een verschrikkelijke ontploffing. Niet minder dan zeven per sonen werden verwond en vooral de waard en de jongen kregen belangrijke kwetsuren. Oit het verslag der Bank van lea ning te Rome over 1891 blijkt, dat van 1 Jan. tot 31 Dec. 1891 in de bank zyn gebracht 823.903 voorwerpen, waarop ge leend is 15.226.748 fr. De voorwerpen, aangenomen op een waarde beneden 20 fr., vertegenwoordigen 80 der ingebrachte zaken, een bewijs hoe groot het gebrek in de arbeiders- klasse is. Gedurende de 295 dagen, dat de bank open was, werden er niet min der dan 2793 voorwerpen psr dag inge bracht. Uit een statistiek van 1876 tot 1891 blijkt dat de operaties der bank steeds vermeerderen. In 1870 bedroegen de ope raties 7 millioen, in 1878 tien millioen en in 1891, zooals wij zagen, rnim 15 milioen. Naar nit Kotonon wordt gemeld, is koning Behanzin van Dahomey met een duizendtal volgelingen, waaronder 400 soldaten en amazones, naar de grenzen gevlucht. De Nagati, die sedert langen tyd door de Dahomeyanen gevangen wer den gehonden, komen in grooten getalenaar de hoofdstad Abomey.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 3