Nieuwsberichten. Het Jaarboekje van den Heer Janeeen van Raay werd door de gemeente in dank aanvaard. Tot commies-redacteur is benoemd de Heer Mr. A. J. van Slooten. De boomenveiling heeft 3620.65 op gebracht. In de betrekking van hooisteker moet worden voorzien door het overlijden van den Heer D. Koper. Een rekest van den Heer Kieviet om aan de Commissie voor de nitdeeling van brood en koffie een crediet te verleenen, ten einde het volgend jaar vroeger met haar werk te knnnen aanvangen, was gevolgd door een rekest van de Commissie zelve, welk verklaarde, dien steun niet te ver langen. Op voorstel van den Burgemeester wordt besloten, met het oog op het tweede re- keet, het eerste van de hand te wijzen. Ingekomen was een voorstel van B. en W. om de faecaliën belasting in te trek ken en het daardoor ontstaan te kort te dekken door heffing van 100 opcenten op de personeele belasting en het brengen van den hoofdelijken omslag op ƒ262,500. De Heer de Kanter, die de ontwerper was van de belasting, zet niteen, dat hij niet dan na rijp overleg tot dit plan was gekomen, dat de belasting eenparig door den Raad was goedgekeurd, en dat wan neer hij gedwaald heeft, znlks ten min ste in goed gezelschap is geweest. Nu hij echter bij de uitvoering zoovele onverwachte bezwaren heeft ontmoet, acht hij het beter, dat de belasting wordt op geheven en heeft zelf het voorstel ge daan om haar in te trekken. De Heer Klein betrenrt dit. Hij meen de, dat met een weinig liberaliteit de bezwaren nog wel te overwinnen zonden zijn geweest. De Heer Macaré stemt hiermede in. Als men maar vasthield aan het denk beeld, dat hier vergoeding werd gevraagd voor bewezen dieosten, dan zon men de moeielijkheden wel te boven zijn ge komen. De Heer Tjeenk Willink zou liever eerst later tot de intrekking zijn over gegaan als de plaatselijke belasting was herzien. De heer Sneltjes acht het van belang voor de administratie in het openbaar nit te spreken, dat allen, behalve zij die in Art. 3, zijn vrijgesteld, verplicht zijn de belasting te betalen. Velen toch mee- nen, dat elk het door hen betaalde zal te rug ontvangen. Met groote meerderheid wordt daarop het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Vervolgens komt aan de orde het adres van den heer Storm. Deze had van de gemeente vergunning verkregen om fac- calien putten te hebben in gemeentegrond. Toen hij nn weigerde de faeoalienbelasting te betalen, die naar zijne meening ten onrechte werd geheven, hadden B. en W. hem die vergunning opgezegd. Hij beklaag de zich hierover bij den Raad en verzooht dezen te bewerken, dat deze vergunning zou big ven bestaan. B. en W. stelden voor hierop te ant woorden, „dat de Heer D. Storm niet valt onder de vrijstellingen bedoeld bij Art. 3 der verordening, aangezien er hier noch van een verkregen recht, noch van een overeenkomst sprake zou zijn die de heffing verbood". Ze verklaarden zich overi gens in den considerans bereid de be schikking tot afschaffing der vergunning in te trekken als de belasting werd af geschaft. De Heer Beijnes wilde de zaak niet verder vervolgen, aangezien het toch niet geheel „in den haak" was. De Heer Prins ergerde zich over den stouten toon van het adres. De Heer Macaré gelooft, dat de Heer Storm in zijn recht is. De faecalien zijn het eigendom der gemeente. Deze heeft dus aan zich zelve, niet aan den Heer Storm een dienst bewezen. De Heer Waller meent, dat de Heer Storm niet onder de vrijstellingen valt. Hg heeft geen eigendom van de ge meente gekooht en kon de faeccalien voor zich houden; hij moet dus over 1891 en 1892 betalen. De Heer van Styrum merkt op, dat men in het voorstel van B. en W. eigen lijk niet antwoordt op de vraag van den Heer Storm. Hg is van oordeel, dat de zaak in den Raad niet te huis behoort en wil haar terug zenden aan B. en W. ter afdoening. De Heer Sneltjes meent, dat rekestrant teelde Heer de Kanter dat hij niet moet betalen. Het voorstel van B. en W. wordt nu verworpen en daarna op voorstel van den Heer van Styrum het adres aan B. en W. teruggezonden ter afdoening. De bezoldiging der ambtenaren ter Se- oretarie wordt verhoogd. Het vrijgevallen traktement van den Heer van der Eist wordt naar rang en anciënniteit onder hen verdeeld. De Heer Klein acht dit zoo kort na de laatste verhooging onge motiveerd. De Heer Ensohedé verdedigt het besluit met het oog op de vermeer derde werkzaamheden. Er wordt besloten tot het aanleggen van straten enz. in de Fieter Kies, Os- tade- en Rozenprieelstraat. B. en W. stelden voor de Korte Veer- straat tij lelijk slechts van eene zijde te doen inrijden door bespannen voertuigen, de bewoners wenschten dit verbod te be stendigen. De Raad besloot met deze ver ordening eerst een proef te nemen. Men kon dan later met de ervaring raadplegen. De verhuring van gronden in den Meer polder wordt goedgekeurd. De Wed. H. de Bell, had aan de ge meente verzocht eenige meters grond in de Oude Raamstraat te mogen koopen voor ƒ7 de M2. De Commissie van finan cien wensohte haar dit te vergunnen mits zij 10 per M2 betaalde. B. en W. wilden dezen grond liever niét afstaan. De heer Sneltjes meent dat men gerust f 15 vragen kan, zooals betaald is in de Barrevoetesteeg. De Heer de Brenk, zou dit stnkje grond gaarne voor de gemeente behouden. Hij gelooft, dat men daaraan nog wel eens behoefte zal hebben. Wordt besloten den grond wederom aan de Wed. H. de Bell te verhuren. Aan het hoofd der 1ste Tusschensohool en het hoofd der eerste Opleidingschool voor jongens worden gratificatiën toege kend voor buitengewone diensten aan de gemeente bewezen. Tot onderwijzeres aan de 1ste Tusschen sohool wordt benoemd Mej. A. P. H. Megs. De Heeren P. C. Bouwmeester en B. J. Visscher worden tot onderwijzers eerste klasse bevorderd. Dr. I. van Praag wordt herbenoemd als gemeente-geneeskundige. Het gasrapport wordt goedgekeurd en daarna de vergadering gesloten. Aan het einde der vergadering braoht de Heer de Breuk nogmaals de overbrug ging van den spoorweg ter sprake. Voor ƒ6000 zou zulk een brng te maken zijn. De Voorzitter belooft de zaak te znllen overwegen. HAARLEM, 20 Januari 1893. In de Buitengewone Vergadering van het Departement Haarlem der Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen, wel ke Dinsdag avond in den Schouwburg plaats had, traden op Mevrouw A. Mul- der-Roelofsen en de Heer J. Mulder. Door de goede zorgen van het Bestuur was een eenigermate uitgebreid program ma beschikbaar gesteld. Het trok de aandacht, dat de ensemble voordrachten het grootste deel van den avond zonden innemen, zeer ten genoegen van hen, die de waarde van goed samen spel weten te waardeeren. Duidelijk kwam aan het licht, dat de Heer Mulder niet in éénen adem met zijne echtgenoote is te noemen. Mevronw Mulder munte uit door een diep gevoelde voordracht, spreekt be schaafd en aoteert zeer verdienstelijk. Trouwens, wie haar een vorig seizoen in Nora gezien heeft, was dit bekend. Bovendien beschikt zg over ruime stern- middelen, die zij immer in het voordeel der voordracht weet te gebruiken. In de dialoog van A. de Musset, ver taling prof. Van Hamel, kwam dit hel der uit. Ware de Heer Mulder hier van gelijke kracht geweest, het zou verhoed hebben, dat het publiek in dit hoogst ernstige stukje door zijne wijze van zeg gen uit de rol geraakte enlachte. Zulk verkeerd begrgpen is zeer leerrijk voor den acteurhij leert er door, dat hij het publiek heeft geleid, waar hij 't niet wenschte. In het vroolijke Dokteres en Modema ker van Dr. de Jongh was de Heer Mul der beter op dreef, doch trok opnieuw de min zuivere uitspraak de aandacht en het ietwat onbeholpen stille spel, waartegen dat van mevrouw De Dokteres zoo gunstig afstak. Van de afzonderlijke voordraohten was Iu de Smidse van Marie Boddaert en Van 't Merelnestje door Jan van Beers, door de dame voorgedragen keurig opgevat, wat minder actie in het eerste kan niet schaden. Het laatste won doordeflnwee- lige zoetheid, waarmede 't Vlaamsch werd weergegeven, bijzonder in waarde. 't Zoutvat van Van Heijst voordracht van den Heer Mulder, viel wel wat in 't schreeuwerige; spreker voert geen heer schappij over zijn stem. Over de voordracht Tussohen twee Stoe len, allerdolst gedacht, willen wij niets zeggen. Door gebrek aan voldoende stern- vorming, hier van veel gewicht, liep de voordraoht haar doel voorbij. Detoehoorders bleken metde voordrachten zeer ingenomen, wat gaarne hier wordt onderschreven voor zoover 't Mevrouw Mulder betreft. Het Nutsbestuur verdient zeer stellig dank, in het pogen om het goede, het beste zelfs, onder het bereik der Leden te brengen. De afwisseling met de ge bruikelijke lezingen is zeer stellig de wg ze om den leden genoegen te doendit bleek nit de bijzonder goede opkomst en den bijval dien de ezcecntanten telkens ten deel viel. Naar wij vernemen, wordt door den heer W. H. Voet, sigarenhandelaar alhier, een nieuw merk in den handel gebracht, genaamd „Jaap Eeden". De kistjes zul len voorzien worden van de beeltenis van den Kampioen. Wij hopen in 't volgen de nnmmer op de uitvoering terug te komen. De heer D. J. van der Wilk, boek handelaar alhier, geeft het welgelijkend portret van den Wereldkampioen uit. Voor den geringen prgs(/D.75) zal menigeen zich hiervan een exemplaar wenschen aan te schaffen. Telegram. Een heden ontvangen telegram nit Cambridge luidt„Jaap een, Jan drie", 't Behoeft zeker zeker geen betoog, dat hiermede de Heeren J. J. Eden en J. D. Houtman bedoeld zijn. De uitBlag van de heden op de Ijs baan alhier gehouden wedstrijd om het Kampioensohap van Noord-Holland is dat na de eerste rit de volgende vier heeren de beste tijden maaktenL. Nieuwenhnis (3.7), J. M. N. Vrouwes (3.8$), W. Middelberg(3.14-|), B. van Denrsen(3.171), allen van Haarlem, Het aantal ingeschre venen was negentien. De einduitslag was dat L. Nieuwenhnis het kampioenschap behaalde in 3 m. 7 s. Door Gedeputeerde staten van dit gewest is bepaald, dat de herijk der ma ten en gewichten in deze gemeente zal plaats hebben (mede voor de ingezetenen van Schoten) voor deze gemeente: voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 11, 12 en 13 April, des voormiddags van 912 en des namiddags van 14 nnr; Voor apothekers, goud- en zilversmidsge wicht en verder gewioht bestemd tot fij nere wegiogen van 1 gram en daarboven op 14 en 15 April, des voormiddags van 912 en des namiddags van 14 uur. Voor den herijk in het algemeenvoor de bewoners van afd. I op 17, 18, 19 en 20 April; voor de bewoners van afd. U op 21, 22, 24 en 25 April; voor de bewo ners van afd. III op 20 en 27 April, 2 en 3 Mei; voor de bewoners van afd. IV op 4, 5, 6 en 8 Mei; voor de bewoners van afd. V op 9, 10 en 12 Meivoor de bewoners van afd. VI op 13 en 15 Meivoor de bewoners in het algemeen op 16 Mei, dagelijks des voormiddags van 912 en des namiddags van 14 uur voor de ingeschrevenen van Sohoten op 17 Mei, van des voormiddags 9 tot deB namiddags 2 uur. Commissie tot TJitdeeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. Het aantal personen Woensdag 18 Ja nuari bediend bedroeg905 kinderen en 349 volwassenen. Donderdag 19 Januari 909 kinderen en 402 volwassenen. Vrijdag 20 Januari 958 kinderen en 426 volwassen. Ingekomen hg den Heer Andrea, J. A. G. 1.-. Bg de Heer Guskens T. ƒ1.50, N.N. ƒ10.— N. N. ƒ2.50 J. 2.25. Bij den Heer Kolkmeger, H. M. 2.50, Mevr. N. ƒ2.50, v. W. ƒ25.— K. E. ƒ5.-, M. E ƒ5.—, H. C. 2.50, N.N. ƒ2.-, E. W. ƒ0,50, N. N. ƒ25.—P. S. ƒ5. Door den Heer J. Klein, Mevr. v. d. V. 200.—. Bij den Heer v. Vaart, S. 5.J. B. ƒ2.50, kinderen B. ƒ5.P. ƒ10. C. ƒ10.—, K. ƒ10.—, M. 3.M. M. ƒ4.—. Bg den Heer B. Serné Wz. W. T. B. 2.50 van een vriendenkring 1.04, Mevr. de Wed. E. 25.—, Dam. de P. 25.— Bij den Heer v. Niel Hz. Penning meester, N. N. ƒ10.A. ƒ100.J. G. ƒ5.—, v. M. 25.—, N. N. 15 Nog ingekomeD, 1 vaatje boter C. L, 500 brooden H, 25 pond koffie H. 50 kommen W, 24 kommen V. INGEZONDEN. In dezen tijd, waar steeds van „werke loosheid" wordt gesproken, viel het mij op uit den mond van eenen werkman te vernemen: „Er is werk in overvloed". Waar dan? Als een ieder, die iets kan laten verdie nen, het maar deed. Het is de gewoonte tusschen Paschen en Pinkster alles te laten opknappen, als schilderen binnens huis en van'huishoudelijke artikelen, be hangen, stoffeeren enz., dan komen er handen te kort. Als men dat nu eens liet doen in den winter, dan zouden er vele personen, die nu zuohtende ledig zitten, er mede geholpen zgn. Stadgenooten, wilt gij niet eens nazien of gij ook nu iets kunt laten verdienen? J. Haarlem, 18 Jan. '93. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 18 Jan. C. Hoogestein en E. Harms.J.van Uden en W. Schefiings. J. J. Groeneveld en. H. L. Semeijn. P. J. Kleinhout en R. Hek- kert. C. van Maris en J. Schaap. J. Schel vis en J. Steenbakker. W. J. van Zanten en H. Dijkstra. M.W.Willemse en N.II.Brunt. D. Steenken en C. H. W. Dekker. 19 Jan. W. G. de Heij en J. W. Stammeijer. N. P_ Groen en J. M. Brinkman. GETROUWD. 17 Jan. J. B. Bos en W. M. P. Kluken. 18 Jan. C F. Huijkman en E. Knikker. B„ Stollenga en G.van Waard. W.Duits en W. Dral. 19 Jan. J.H. Baatenen M.J.Kuijpers. G. S. van Dnijn en J. L. M. Lobman. GEBOORTEN. 12 Jan. N. Warnaar geb. Cederhout z. M. G. Noëgeb. Struijsz. M. S. de Jong geb. Koehorst d. A. L. Kokkelkoren geb. de Wilde d. G. Kollerie geb Naafs d. M. C. van Pellecom geb. van der Meide z. H. van Delden geb. Wormsbecker d. 13 Jan. E. J. Oxsener geb. Vring d G. de Groot geb. de Bruin d. W. J. Vrugt geb Niemanz. C. F. de Vries geb. Moes z. 14 J an. 11. J Schipper geb van der Kaaij z. 15 Jan. G. Lennings geb. Mulder d. H. S. M. Kloek geb. van der Leer z. J. C. Vester geb Spaan d. C. M. Nouwland geb. Wesseling z. M. J. Melis geb. Smit z. M. Vrenegoor geb.. Reedijk d. J. F. ter Horst geb. Smits z. 16 Jan. G. Hollander geb van Aalderink z. A. M. Horeman geb. Melchior z. en d. J. Wesseling geb. Miesijerus d. J. A. Rooij geb. Bloemers d. A. van den Boogaard geb. Bij land z. C. J. van Looij geb. Waalewijn z. M. W. Wallbrink geb. Hofmand. —17Jan.. M Stokman geb. Timmerman z. J. J. Vring geb. Versteeg z. S. G. Molenaar geb. Bakker z. E. Junge geb. van den Aartz. J. M. Mentjox geb. flelleina z. J. Kenselaar geb. Beri.holee z. E. M. van Elk geb. Swartd. M. L. Fortgens geb. Schous a. H. van der Stadt geb. Hessels d. 18 Jan. C. M. Rootlieb geb. Sabee z. J. van de Pol geb. Guiteneaud. 19 Jan. J. B. Janse geb. Smelter d. S. A. Belterman geb. Richter d. OVERLEDEN. 10 Jan. C. J. van Seijl 88 j. Esscbilderstraat. 11 Jan. J. van Kimmenaede 78 j Z Buiten- spaarne.13 Jan. M. Bakker2m.d.Leidsche- straat. C. Vissers 3 m. z. Rozenprieelstraat. 14 Jan. C.J.Jansen3m.z.W. Appelaarsteeg.. C. F. van den Einde 84], Hagestraat. J J. Kroonenburg geb. van Weegel 65 j. L. Vlamingstraat. J. van Dansik 3 jz. L. Raamstraat. T. Bonger 8 j. z. Burg wal. 15 Jan. E. A. T. M. Aghina 16 dg. d. Nassaustraat. JM. Traksel 15 dg. d. Voortingslraat. 16Jan. A. S. Vogels geb. van der Piggen 85 j. N Groenmarkt. J. M. Snoeks 4m. d. L. Vlamingstraat. W. J. Verzijlberg geb. Boon38 j.Gortesteeg. J. E. Dommisse geb. van Looij 37 j. van Marumstraat. E. Schuddeboom 67 jLin- schoterstraatJ. Braat 16 j. Tejlerstraat. J. M. Ros76 j. KI. Houtweg. W G. Vreenegoor 1 dagdHeerensingel17 Jan. E. M. Boesmans 15 j. d. N. Groenmarkt. M. C. Woltman geb. van Sluis. 18 Jan. M. Wijnkoop geb. van Zon 75 j. van Ostade- straat. JCPrins 2 jzPrinsenbolwerk 19 JanWMens 69 jDelftstraat. „Sociëteit VEREENIGING'. Populair CONCERT op Zondag 22 Jan. des avonds te 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luit- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Wien bleibt Wien, Mavsch..Schramme. 2. Ouverture Zanetta...Auber. 3. a. Air op de G. Snaar door 8 Violen SoloBach. b. "Walderflutstern, Idylle.Gibultha. 4. Kol Nidrei, Solo voor Violoncel.Max Bruch. Uit te voeren door den Heer Cliarlls Blazer. 5. Fautaisie op Motifs van Men- delssohnWierprecht. 6. Ouverture zu operette Isabelle Suppé. 7Eutre acte de l'opera Miguon.Thomas 8. Grande Fautaisie sur des Mo tifs de l'opera Faust pour flu te SoloGounod. Uit te voeren door den Heer George Schmidt. 9. Hochzeits reigen WalzerBilse. 10Potpourri aus der operette der arme JonatbanMillöcker.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2