EAARLE PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 8. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang 144. van ZATERDAG 28 Januari 1893. 1 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 29 Januari 1893. Nederd. Herv. Kerk. TET.EPHOONNIJMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandanr ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Collecte ten behoeve van het Diaconie- hnis in alle beurten behalve Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, J. M. Snethlage, pred. te Amsterdam. (Voor van Lennep). 's Avonds 6 ure, Veen. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. 's av. 7 ure, Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barbas. Eglise Wallonne. Dix heures, Debry. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'sav. 5Vs ure, Schotel. {Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Langhout. Woensdag 'e av. 8 ure, Langhout. Lutliersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. 's Avonds 6 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdag 'sav. 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 nre, Moeton. Bijbellezing. 2 Samuël 9 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 nre, Swaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht big de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 uie, Knottenbelt. Bijbellezing. Joh. 19 31 v.v. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A. Gerth van Wijk. Or. Avondmaal. Nam. 2 Vs nre, J. A. Gerth van Wijk Jr. Dankzegging. Beverwijk. Voorm. 10 ure, 0. C. Boon. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 nre, P. J. Moeton Pred. te Haarlem. Heemstede. Voorm. 10 nre, J, Kuylman, Voorm. Hillegom. 10 nre, M. Buchli Pest. Woensd ae' Avonds 6 nre, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. C. Boon. Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 7 ure, J. van Loenen Martnet. Spaarndam. Voorm 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, 11. Waardenburg. 's Avonds 71/j ure, H. Waardenlurgin 't lokaal van Chr. belang. Donderdags 's Avonds 7!/a ure Samen komst in 't lokaal voor Christ, belang, II. Waardenburg. Zaterdags 's Avonds 71/2 uur, Bijbel lezing op de Heide, de Heer van Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Barneveld. Avondmaal. Nam. 2 nre, C. Barneveld. Dankzegging. Voordrachten in Teylers Stichting. Prof. Stokvis bracht een geheel nieuw onderwerp onder de aandacht van Teylers genoodigden, toen hij Woensdagj. 1. voor hen optrad met een rede over de vergif- tenleer. Medische zaken waren nog niet behandeld en het was dus voor allen een belangwekkende afwisseling, te meer nu door de kristalheldere voordraoht van den Hooggeleerde, het onderwerp ook voor niet ingewijden duidelijk werd gemaakt. Vergiften zijn sohadelijke zelfstandig heden, die het leven bedreigeD. Tegengiften, stoffen welke de werking der eerstgenoemde vernietigen. Beeds de oudheid kende ze. De Grieken noemden het vergift tonicon of pijlgift, de Romeinen vernenum omdat het in de aderen drong, de Franschen poison van potio. In de Oudheid, Middeneeuwen en Nienwe Geschiedenis zijn zij met hoos aardige doeleinden gebruikt. Socrates is daarmede ter dood gebracht. Cleopatra nam er proeven mede op haar slaven, en gednrende de geheele geschiedenis komt het gebruik van vergift vooral aan de hoven herhaaldelijk voor. Daar tegenover vond men al spoedig tegengiften nit. Mithridates gewende zich aan alle vergiften en wist daardoor zich voor hun invloed te beveiligen, in die mate zelfs, dat hij ten slotte, toen hij zelfmoord wilde plegen, een slaaf moest bevelen hem het hoofd af te slaan. Als universeel tegengift was in de Oud heid bekend het Theriakel. Dit mengsel, nit 54 Btoffen samengesteld, werd nog in het midden der 17de eenw voor onfeilbaar gehouden. Voorts had men het Alexiphar- mation, de gifwerende stof Alexo is af weren en pharmation vergif. Hiervan heeft de pharmacie haar naam gekregen, waarover men zich evenwel niet ongernst behoeft te maken, want evenals voedings middelen in sommige gevallen schadelijk kannen zijn, kunnen vergiften in vele gevallen heilzaam werken. Men kende ook nog het Orvietan en de Bezoarsteen. De laatste werd gevonden in de ingewanden van antilopen en kameelen. Uit den eenhoorn, den Rhinoceroshoorn, het distelkrnid en de sohorseneeren, ja zelfs nit edelgesteenten werd tegengift bereid. Voordatl de scheikunde door Lavoisier en van Marnm was ontdekt, kon men van al deze middelen echter geen ver klaring geven. Geheel te veroordeelen wat het volk zoo langen tijd voor onfeilbaar heeft ge houden is niet raadzaam want, er zijn vaak volksgeneesmiddelen bespot, die later bleken zeer goed te kunnen werken. Zoo heeft men o.a. in den laatsten tijd ont dekt, dat vijgen op brandewijn dezelfde uitwerking hebben als pepsinewijn. Met behnlp der scheikunde is echter thans een vergiftenleer ontstaan, die een onderdeel der levensleer geworden is. Men onderscheidt scheikundige en pby- siologisehe tegengiften. De eerste vervol gen het gift en leggen het vast voordat het in het bloed is opgenomen, b.v. in de maag. De physiologische tegengiften gaan verder en werken ook in het inwen dige van den mensch, nadat het gift in het bloed is opgenomen. De laatste wor den ook antagonisten of antidota ge noemd. Nn heeft men ware of valBche tegen giften. De ware werken op dezelfde plaats van het gift in tegenovergestelden zin. De valsehe werken op et n andere plaats. Het cohlral bestrijdt d strychnine in de hersenen en in het ruggen merg, waar, het is doorgedrongen. Het curare verkomt alleen de krampen die het gevolg zijn der vergiftiging. De ware tegengiften worden onderschei den in wederkeerige of eenzijdige. De eerste soort werkt in elk geval, onver schillig welke van beiden is voorafgegaan, de andere niet. Deze wederkeerige vergiften zijn door spreker nader onderzocht. Hij nam daar voor een eenvoudig orgaan, daar het dier lijk lichaam in zijn geheel te samengesteld is om nit de verschijnselen afdoende ge- volgtrekkingen af te leiden Het hart van een kikvorsch is voor deze proeven het meest geschikt. Als men in dit hart, na het nit den kikvorsch genomen te heb ben, voortdurend bloed laat vloeien, kan men het nog 24 nnr in leven honden, zoodat het nit zich zelf blyft uitzetten en inkrimpen. De snelheid en hevigheid der hartsla gen kan daarbij door eene vernuftige in richting nauwkeurig worden gecontro leerd. De proef werd nn genomen door vin gerhoedskruid in het bloed te mengen, dat het hart steeds heftiger en sneller deed kloppen en daarna mnscarine bij het bloed te voegen, waardoor de tegen overgestelde verschijnselen zieh voorde den. Omgekeerd toegepast werkten de ver giften op dezelfde wijze. Dit zijn dus ware physiologische tegengiften. Als men echter beiden, gift en tegengift, in het bloed mengt in gelijke hoeveelheid dan helpt het niet, het tegengift moet sterk verdund wezen. Wat voor de levende 6tof geldt, geldt ook voor de doode. De invertine die de riet- suider in druivensniker omzet, werkt snel ler onder bemenging van curare, en lang zamer onder toevoeging van ohinine.Ook hier is het niet mogelijk door gelijke hoeveelheid de werking van het een door het andere geheel op te heffen. De beteekenis van deze onderzoekingen voor de levensleer is van zeer veel belang, daar de werking van het dierlijk lichaam bernst op de afscheiding van fermenten, gelijk aan de invertine waarvan sprake was. Men komt terng van het denkbeeld, dat er een onderscheid is tnsschen de krach ten die in de levende en de doode natnnr ge vonden worden. Er is eigenlijk ook in de doode stof een soort van leven. Lonis Piehet heeft bewezen dat onder een zeer lage temperatuur alle soheikundige ver bindingen ophouden. Ook hierbij heeft men dan met het leven te doen. Met de theorie van de levenskracht is men nooit vooruitgekomen, het is beter de meehani- sche opvatting te volgen. De praktische gevolgtrekking van de leer der tegengiften is vooral van belang voor de besmettelijke ziekten. De microben, die haar veroorzaken, scheiden allerlei soort van fermenten af, die de organen van het liobaam in hnn bestanddeelen ontleden. Het komt er nn slechts opaan het te gengift te vinden dat deze fermenten on schadelijk maakt. Met deze beide opmer kingen eindigde de spreker zijn voordracht. Hij verheugde zich in de onafgebroken belangstelling, en herinnerde zijn gehoor ten slotte aan eene uitspraak van Goethe, om te doen uitkomen dat, al is de weten schap ook nog niet ver gevorderd, elk onderzoek als een streven naar hooger ontwikkeling, reeds op zioh zelf moet worden gewaardeerd. Het gehoor gaf door lnid applaus zijn instemming en ingenomenheid met deze voordracht te kennen. BACHCONCERT. Een degelijk, mooi programma, een hoogst volmaakte uitvoerirg, een dichtbe- zette zaal belangstellende toehoorders, zie daar een drietal diogen, waarover de Haarlemsche BachvereenigiDg, de muzika le vereeniging bij uitnemendheid, zich se dert jaren mag verhengen. Dinsdag avond was het niet anders bij het kunstfestijn, dat zij voor de honderdste maal sedert hare oprichting in 1871, hare leden aan bood. Programma en uitvoering waren zoo dat er volop sprake mocht zijn van ar tistieke resultaten terwijl, wat de opkomst betreft, geen plekje van de groote con certzaal onbezet bleef en alle beschikbare stoelen nit de bijlokalen moesten worden gereqnireerd. Voor het instrumentale deel van het programma was een greep gedaan nit den rijken schat van meerstemmige compositi- ën op het gebied van Kamermuziek Sextet van Brahms en Quintet van Schu bert terwijl aan Mejuffrouw Pia von Sicherer, concertzangeres nit München,

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1