den Rhijnmond zon weinig baten, zoolang bet Dep. van Waterstaat meent, dat er geen aanleiding bestaat tot dichting over te gaan. Hoofdst. III werd aangenomen. Bij Hoofdst. IV Justitiebesprak de heer v. Lier de voorwaarden tot toekenning van gratis-admissie; de heer v. Weideren Rengers het gevangeniswezen en de voorwaardelijke invrijheidstelling, de heer van Zinnicq Bergman het toepassen van registratie in debet op stukken gedagtee- kend vóór de aanvraag van gratis-proce- dnrede heer Pijnappel het wenschelijke van bespoediging der behandeling van civiele processen door partieele wijziging der wet op de burgerlijke rechtsvorde ring de heer de Savornin Lohman de benoemingen van inspekteurs der rijks- veldwacht. Nadat de Min. van Justitie op deze opmerkingen geantwoord had, werd Hoofdst. IV goedgekeurd. In de zitting van Zaterdag werd Hoofdst. V (Binnenl. Zaken) behandeld. De heer van Lier drong aan op snbsidieering van de Drenthsche vereeniging voor ambachts- onderwijsde heer de Savornin Lohman op vrijer studie aan de Universiteiten, splitsing van het doctoraal examen en afschaffing der dissertatie. De heeren Wertheim en Alberda van Ekenstein ver langden herziening der armenwet in den geest van meerdere staatstnsschenkomst, wat de heeren Pynappel en Nebling Ster ling krachtig bestreden. De heer Alberda drong nader aan op verhooging der on derwijzerstraktementen en op betere op leiding voor onderwijzeressen. De Min. van Binnenl. Zaken verklaarde, dat on derzocht wordt naar de mogelijkheid van splitsing van het dootoraal-examen. Hij bestreed de opheffing van het schrijven eener dissertatie, en beloofde stenn aan het ambachtsonderwijs in Drenthe. Of er iets gedaan kan worden in zake de op leiding van onderwijzeressen zon de Min. overwegen. Herziening der armenwet is eerst te wachten na afdoening der staat kundige onderwerpen. Hoofdst. V werd aangenomen. In de zitting van Zaterdag werd ook nog Hoofdst. VI. Marinebehandeld, en aangenomen, met 27 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Viruly, Fokker en v. Nispen van Pannerden. De zaak van den heer Vennekool, den zeeofficier, van wien gezegd wordt, dat hij een dnel geweigerd heeft, en daarna om redenen van gezondheid gepensioneerd is, werd besproken, door den heer de Savornin Lohman. De Min. van Marine antwoordde, dat genoemde officier niet een dnel ge weigerd, maar iemand, die hem beleedigd niet uitgedaagd had, en dat zijn hande lingen aanleiding hadden gegeven tot een geneeskundig onderzoek, op grond van 't welk hij was gepensioneerd. De Min. zon overwegen, of-het mogelijk zon zijn de op deze zaak betrekking hebbende stukken aan de Kamer over te leggen. De heer van Alphen vond het wel goed, dat wij drie ramschepen type A. krijgen, maar kon zich met de algemeene plannen des Miuisters niet vereenigen. Hij gaf aan snelvarende kruisers de voorkeur boven ramschepen. De heer Fokker kon zijne stem niet aan de begrooting geven, omdat men zijns inziens geen nieuw materieel kan aanmaken, voordat de taak der Marine vasstaat. Den heer Viruly kwamen de 87 miljoen, die de Min. voor de toekomst in 't verschiet stelt, te bezwarend voor, waar ons zooveel uitgaven voor nuttige zaken wachten. De heer Fransen v. d. Putte noemde den bouw van schepen voor den Indieschen dienst beneden kritiek. Toch zou hij vóór de begrooting stemmen. Hij verklaarde zich krachtig tegen wet telijke organizatie van de taak der Marine. De Min. van Marine was het, wat dit laatste betreft, eens met den vorigen spre ker, volhardde bij zijn voorkeur van ram schepen boven kruisers, en verkondigde den lof onzer zeeofficieren. In de Belgisohe Kamer is het duel weer eens ter sprake gebracht, thans door den afgevaardigde Doucet, die er den mi nister van Oorlog over interpelleerde naar aanleiding van het feit, dat een majoor bij een tweegevecht op het pistool een jonkman dood schoot. De afgevaardigde eischte van den minister, behalve de cor- rectioneele, voor den majoor ook nog eene disoiplinaire straf. De minister, wie zou 'tgelooven, trachte het duel te vergoei- 1 ijken. Zijn antwoord lokte een kras antwoord uit van een anderen afgevaardigde, die zulk een hoofdoficier eenvoudig uit het leger wilde verwijderen, te meer daar de aanleiding tot den twist van dien aard was, dat de dader er sterk door gecom- promiteerd was, iets wat de laatste afge vaardigde weer niet had mogen zeggen, omdat de zaak in onderzoek is. Het resultaat van de interpellatie was nihil. Het gaat meer zoo in de wereld: A. verzet zich tegen een ingeworteld mis bruik B, de zaak niet aandurvend, traoht er zich af te maken, laat zich iets ont vallen buiten de zaak om, waarop C vuur vat; D. E. F. enz. brengen de zaak han dig op ander terrein enuit is het. Zit Frankrijk nog tot over de ooren in de Panama-kwestie, Rome wacht nu een bank-schandaal, aangezien de voornaamste bank aldaar fout gegaan is. De beheerder, Cusiniello, had verzekerd, dat de volle waarde zich in de brandkast bevondbe kwame slotenmakers, er na veel tobbens in geslaagd het slot ervan los te krijgen, reclame voor die brandkastvonden haar ledig. Natuurlijk is er weer eene vrouw in 't spel. 't ls een modiste. Men zegt, dat zij twee en een half millioen francs heeft gestolen nit die kast. Zij is gearresteerd, maar honderden lijden schade. Men zou er zoo haast toe komen, de boerin in zeker tooneelspel gelijk te geven zij verklaarde haar opgespaarde kwart jes zelf te bewaren omdat....en hier maakte zij een veelzeggend gebaar, dat gepaard met het geluid van zekere sis letter, zooveel beduidde als: Gaan ze op den loop, dan knn je er naar lluiten. Kleedjes kloppen bij avond kan zijn nnt hebben, althans zekere firma te Rot terdam zal het toeval gezegend hebben, dat zekere vrouw, die dit werk op zeker verboden uur verrichte, hierdoor de oor zaak was, dat twee dieven, die doende wa ren in hun pakhuis in te breken, gesnapt werden. De dieven, maar dit waren ze nog niet, zal hun verdediger in 't midden brengen, hadden stellig gerekend op de gehoorzaamheid van de Rotterdamsche vrouw aan de politie-verordeningen, en de vrouw op de afwezigheid van de politie, toen ze 't feit pleegde. Zóó kan uit 't kwade nog soms wat goeds voortkomen, hoewel dit eigenlijk tegen leer en regel in is. De raad van Kapelle a/d IJsel heeft in zijne laatste vergadering vastgesteld een verordening op het bouwen, waarin o. a. de bepaling voorkomt, dat ieder nieuw te bonwen huis moet hebben minstens twee kamers, een van 16, een van 10 vierk. meters groot. Twee raadsleden kwa men hiertegen op; de eerste omdat dan die huizen door den hoogerea prijs voor den werkman te duur zonden zijn. 't Is een gezondheidsbeginsel, dat wij in toepassing brengen, verdedigde de burge meester, toen een ander lid opmerkte dat in zekere gevallen een herstellenden zieke biefstuk te gebruiken wordt voortgeschre ven maar als de zieke nauwelijks geld heeft voor brood, dan is het voor schrift eene ironie. Zoo is ook voor vele werklieden een huis met twee kamers on bereikbaar. HAARLEM, 31 Januari 1893. Weldadigheidsuitvoeringen zijn aan de orde van den dag, nu eens voor de eene, dan weer voor de andere vereeni ging of corporatie, die 't blijkt noodig te hebben en men behoort er zich in te verblijden, dat warme harten gevonden worden, die hunne gaven beschikbaar stellen tot steun van minder bevoorrechten. Zoo vestigen wij thans weder gaarne de aandacht op de uitvoering welke Woensdag 8 Februari a.s. gegeven wordt door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" ten voordeele van de Vereeniging Weldadigheid naar Ver mogen. Belanglooze medewerking is toegezegd door Mejuffrouw Marie Lnning van Rot terdam, den Heer Joh. Messchaert van Amsterdam en den Heer L. iSchlegel al hier. Het programma is van dien aard, dat de meest niteenloopende wenschen er zullen bevredigd worden door onzen beroemden landgenoot Messchaert worden o.a. acht liederen gezongen. Terwijl er verder met bescheidenheid op wordt gewezen, dat de Haarlemsche weldadigheids-vereeniging met een flinke bijdrage zeer gebaat zal zijn, wordt de deelneming van Haarlems burgerij ten dringendste verzocht. Naar men ons mededeelt, zijn Me juffrouw Pia von Sicherer en de Heer L. Sohlegel benoemd tot eereleden van de Haarlemsche Bachvereeniging. Door de Argentijnsche Land- en Emigratie Maatschappij is in het licht gegeven. Mededeelingen aan Emigranten bevattende eenige inlichtingen betreffende de Hollandsche Kolonie te Cardoba (Ar gentinië) en aanbod van landverkoop namens de eigenaars. Na de eerste vestiging van een onder nemend Hollander, wiens streven en sla gen niet onopgemerkt bleef, thans na jaren van inspanning zijn op bet eertijds on bebouwde land huizen verrezen, akkers aangelegd, vindt men moestuinen, waar vroeger het onkruid welig tierde, en gra zend vee daar waar nog nooit de alfalta (een kort soort klaver) had gebloeid. De bevolking is mede aanzienlijk toegeno men. Doch thans verlangt die bevolking, Hollanders, aldaar eene nitsluitend Hol landsche kolonie, door Hollanders gesticht en bewoond, waar de Hollandsche taal wordt gesproken en de kinderen worden onderwezen door Hollandsche onderwij zers en onderwijzeressen. Binnen de vijf jaar zullen van de 10600 Hectaren Bouwgrond ongeveer 5000 in cultuur zijn gebracht, dan zullen nog bij na 6000 Hectaren op den ploeg van den landbouwer wachten. Deze af te staan is het doel en tevens zijn er maatrege len genomen om voor hen, die ervan ge bruik maken, alle moeilijkheden tot emi- greeren weg te nemen. De bovengenoem de Maatschappij opent nu de gelegenheid om den emigrant in 't bezit te doen komen van stukken grond ter grootte van 25 en meer Hectaren. De Hollander, die er zich wil vesti gen, kan in deze alle mogelijke inlich tingen verkrijgen ten Kantore der Maat schappij, Frans Halstraat 17 alhier. Voor- loopig kan nog medegedeeld worden, dat berekend wordt voor de kosten van 25 Hectaren goed land met inbegrip van omheining, een huis, drie paarden, een koe, gereedschappen, passagegeld tot op de plaats der bestemming f 5550, waarvan ƒ4000 in Holland bij teekening van het koop- contraot en f 1550, in vijf jaar met 5j/0 rentevergoeding moet betaald worden. Gisteren, Maandag avond, had in de Groote Zaal der Sociëteit „Vereeniging" de opvoering plaats van „de Arme Jo nathan" door het Amsterdamsche Operet- ten-Gezelschap, onder directie van G. Prot Zoon. Dat de zaal stampvol was, behoeft zeker geen vermelding wanneer men weet, dat de H. H. Chiétienni en Michel Solser als gast optraden. De heer Michel Solser vervulde de titelrol, en voldeed uitstekend, ook de heer Chrétienne was vooral in het tweede bedrijf goed op zijne plaats. Van de verdere medespelers voldeden ons het best Molly, en Miss Harriet, de dames Bouwmeester-Clermont en Tartaud. De muziek was wel wat zwaar; men had, zelf midden in de zaal, moeite de spre kers te volgen. De voorstelling van De Stomme van Portici door de Nederlandsche Opera, Donderdagavond, trok een tamelijk be zoek, behalve op de balconplaatsen was de zaal goed bezet. De hoofdrollen werden vervuld door de Heeren Pauwels en Orelio, de eerste als de Napolitaansche visscher Massaniel- lo, de tweede als Pietro, terwijl de Fe- nelle-partij in handen was van Mevrouw Van Ophemert-Swencke. Het optreden van dat drietal verklaarde de goede opkomst ten volle. De Stomme van Portici heeft geduren de lange jaren baar goeden klank in de muzikale wereld behouden. De krachtige, opgewekte instrnmentatie, de geestdriftvolle aria's en duetten bleken nog steeds, ook op de tegenwoordige ope ra-liefhebbers, haren bekorenden invloed uit te oefenen. Zoo brak na het dnet voor de beide hoofdpartijen in de derde acte een daverend applaus los; het lied van de vrijheidsminnende Napolitanen vond weerklank. Mevrouw Van Ophemert-Swencke ver vulde hare uiterst vermoeiende, zwijgende rol op de meest artistieke wijze. De koren, vooral die in het derde be drijf, waren goed, soms in de bijzonder snelle figuren wat uit de maat in betrekking tot het orkest maar zulks kan in de op gewonden tooneeltjes, die dit bedrijf te genieten geeft, niet al te hoog aangere kend worden omdat alles tot buitenge wone versnelling aanleiding geeft. In het algemeen mag dus deze vernieuw de opvoering van deze schoone opera als buitengewoon geslaagd genoemd worden. De uitvoering ten voordeele vac de Brood en Koffie verschaffing aan be- hoeftigen, welke door den heer J. Steen man werd aangekondigd, had Zaterdag avond voor een vrij talrijk publiek op de Bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" plaats. De leeringen der Zangschool ga ven opnieuw blijken van flinke geoefend heid in den zang en zagen zich na elke voordracht met lnide toej uichingen beloond, ook de meisjes, die door haar pianospel zorgden voor eene aangename afwisseling, mochten zich verheugen in aller tevreden heid. De heer J. KleiD, lid van den Raad der Gemeente, die de Commissie in haar moeilijk werk met warme belangstelling ter zijde staat, dankte den heer Steen man en zijne leerlingen voor het genoe gen, dat de uitvoering aan allen ver schafte, een genoegen, dat zeer zeker een hoogere beteekenis erlangde door het doel waarvoor de uitvoering was op touw ge zet. Aan den heer Steenman en de jonge lui daarvoor hulde. Door de naamlooze vennootschap Werf Conrad alhier, directeur de heer P. Goedkoop Dz., werd Zaterdag, met goed gevolg te water gelaten het eerste van de beide baggerperswerktuigen, aan ge noemde werf in aanbouw voor rekening van het Russische goevernement ten behoeve van de verbetering van de rivier de Wolga. Deze vaartuigen zijn 42 M lang, 7.50 M. breed en 2.60 M. hol. Het machinever mogen zal 375 I. P. K. bedragen. Johannes Lodewijk Pasqnali was een slachtoffer der Inqnistie, „Het" slacht offer, dat Dr. J. H. Gnnning JHzn, Ned. Herv. Pred. te Leiden, tot zijn onderwerp koos, en waarover Z.W.E. Donderdag vond voor de Jongel. Ver. Pred. 12la alhier eene lezing hield. Aanvankelijk voor den krijgsdienst be stemd en reeds tot den officiersrang op geklommen, drongen de beginselen der Reformatie ook in Pasquah's hart door, en verliet hij den militairen stand om zich nu geheet en al tot het predikambt te bekwamen, waartoe hij zich naar Genéve begaf. Eenigen tyd later kwam eene de putatie nit Calabrië, alwaar ook eene kleine gemeente van geloovigen bestond, naar Ge néve, om aldaar een predikant te zien te verkrijgen, welke bereid zon wezen, den herdersstaf over hunne gemeente op te ne men, en besloot het Comité van Genève, Pasqnali hiertoe te zenden,"welke dit ambt vol vreugde aanvaardde en daartoe bereid willig van zijne bruid Camilla afscheid nam. Nu begon ook de lijdensperiode voor hem aan te breken, en met weemoed luis terden wij naar hetgeen de geachte spre ker on8 mededeelde, hoe Pasqnali èn te Napels èn te Rome gefolterd werd, om hem te bewegen zijn geloof af te zweren, welke pogingen echter mislukten. Te ruim tien ure was deze vergade ring geëindigd, welke goed bezocht was. Aanstaanden Woensdag op den ge wonen tijd treedt in Weten en Werken voor de gewone bezoekers als spreker op de Heer Lamberts van Amsterdam. Tot voorzitter van de plaatselijke oommissie van toezicht op het lager on derwijs alhier voor het jaar 1893 is be noemd, de heer J. Krol Kz. en tot secre taris de heer P. H. van der Ley. Commissie tot Uitdeeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. Het aantal personen Zaterdag 29 Ja nuari bediend bedraagt, 971 kinderen en 448 volwassenen. Maandag 30 Januari 854 kinderen en 330 volwassenen. Dinsdag 31 Januari 1019 kinderen en 385 volwassenen. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 28 Jan. 1892 in de „Gouden Leeuw" te Haarlem, 1. Eeu HUIS, waarin ainta verscheidene jaren de boekhandel is en nog wordt uitgeoefend en ERVE met TUIN, Zijlstraat oN. 71, H. Lamp, f*8025. 2. Een HUIS en ERVE met grooten TUIN, Klein Heiligland No. 15, zwart en rood, Droste f 6600. 3. Een WINKELHUIS en ERVE Damstraat No. G, ƒ11905 opgeh 4. Een HUIS, en ERVE met TUIN, Pieter Kicastraat No. 39. ƒ5005 opgeh. 6. Een HUIS en ERVE, waarin de Tappers-en Koftiehuishoudersaffaire met Vergunning wordt uitgeoefend, Botermarkt No. 24 ƒ9005 opgeh. 6. Een HUIS, in de Knil der Leeuwenpoort, Witstraat No. 15b. 7. Een HUIS en ERVE achter het voorgaande No. 15a. Te zamen ƒ500 opgeh.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2