EAARLEH8CH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 10. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 4 Februari 1893. Nei Vereen, tet bevordering van Zondagsrust op Zondag 5 Februari 1893. Nieuwsberichten. TELEPHOONNTJMMEH TELEPHONISCHE VEEBINDINfl met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommere 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 26 cents, elke regel meer 6 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentïèn worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Veen, Nam. 2 ure, Moeton. Doopebediening. 's Avonds 6 ure, Hoog. Nienwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Woensdag 'sav. 7 ure, Hoeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander, Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Vernier, remplagant Mr. Ourière, Délegué de la Société evangelique de Genève. Gereformeerde Kerken. Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, lezen, 's av. 6 nre, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5 Va ure, Schotel. Honderdag 's av. 8 ure, Schotel. {Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Langhout. Voorbereiding. Openbare belijdenis. Lothersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. 's Avonds 6 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Voor de kinderen. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenrest. Geene bijbellezing. Lokaal in de Oranjestraat. Vinsdag 's av. 8 ure, Veen. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht big de Turfmarkt. Honderdag 's av. 8 ure, de Heer J. Klein. Bijbellezing. Joh. 20 1 v.v. De collecte, gehouden aan de deuren der kerken op Zondag 29 Januari j.l. ten be hoeve van het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente heeft opgebracht de somma van f 111.6273, en 50 Cts. voor de winter- collecte Ned. Herv. Diaconie. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A. Gerth van Wijk. Pred. te 's Gravenhage. Doopebediening. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, B. Jelgersma, Rustend Predikant. Nam 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog. Pred. te Haarlem. Heemstede. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2y2 Kuijlman, Doopebediening. Vrijdag avond 6 l/s de Heer F. W.A. Korff, van Amsterdam. Hillegom- Voorm. 10 nre, M. Buchli lest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/s ure, P. Peaux Pred. te Wijk aan Zee. Sandpoort. Voorm. 10 nre, W. de Fries, Pred. te Assendelft. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 7 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, II. Waardenburg. 's Avonds 5 nre, H. Waardenburg, Collecte voor de Zending en Doopebediening. 's Avonds 7i/2 nre, Evangelie verkondi ging op de Heide de Heer van Zneden. Donderdags 's Avonds 7 Va ure Samen komst in 't lokaal voor Christ, belang, II. Waardenburg. Zaterdags 's Avonds 7V2 nur, Bijbel lezing op de Heide, de Heer van Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 nre, C. Barneveld. Doopsbediening. Weten en Werken. Zooals was medegedeeld, had de gewo ne lezing Woensdag in plaats van Maan dagavond plaats, en tot Spreker hadden we den heer P. H. Lamberts van Am sterdam. Ondanks den zeer ongewonen avond was de zaal goed bezet, wat te verwachten was, want wij tellen den Heer Lamberts tot de Sprekers, wier optreden in We ten en Werken zeer gewaardeerd wordt. Reeds meermalen mochten wij er op wijzen, dat de Heer Lamberts kan gere kend worden tot de uitstekende Cremer- vertolkers, met zijne bedrevenheid in het Betnwsch en Overbetnwsch dialect ge paard aan eene wijze van voorstelling die het midden hondt tusschen goed lezen en acteeren, ongeveer op de wijze als de au teur van de fijngeteekende novellen ze zelf wist voor te dragen. Elk der novellen is een stuk leven, een stuk waarheid. Zijne personen laat hij spreken en handelen, elk naar zijn karakter, en door die karakters te planteen in een eenvoudig Geldersch dorp, ze te omgeven met eveneens typen van eenvond, daardoor juist trekt elke Cremer-novelie de aandacht, en blijft tot heden Cremer op zijn eigenaardig Btand- pnnt de meester. Deze waarheid kwam onwillekeurig zich aan den geest opdringen na de meester lijke vertolking van Cremer 's„Panwe- veerke" door den Heer Lamberts. De hoog moedige boer Balders, hoe zien wij dien man met stalen wilskracht zich verheffen bo ven zijne omgeving, terwijl het zwarte ding daarbinnen zich ontwikkelt en het goede in hem tot zwijgen brengt, zóó, dat hij zijn lievelingskind, zij het ook onwil lens aan zij n,hartstocht offert en hij de moor denaar wordt van hetgeen hem het liefst iB. Men gevoelt, dat die rnwe, ranwe woor den tot zijn broeder, tot zijn neef Hui- bert, tot zijne dochter, slechts een masker zijn, hem voorgehangen door dat duiveltje, tot welks verbanning nit boer Balders hart, boer Balders gelouterd moet worden in de harde leersohool van beronw en zelverwijt. Met benijderswaardige aotie gaf Spre ker den rit vaa boer Balders te aanschou wen. Het jagende paard, de slingerende kapchais, de immer tot meerderen spoed aandrij venden Balders, tegenover de kalm te van zijn partner en dan het gebroken trotsohe hart van den boer bij het sterf bed van zijn kind, tegenover de liefelijke zorgen van hen, die hij diep gegriefd heeft. Met welgevallen verneemt men het zoet gefluister van 't verliefde paar tje, dat eerst later, als Balder's kraoht ge broken is, zijn hartewensch bevredigd ziet. De Heer Lamberts tracht niet „mooi te doen hij fiatteert zijne personen niet, hij doet ze naar Cremers opvatting in hun Geldersch soms geweldig opstuiven, doch dien forsohen toon overdrijft hij niet. Een en ander was oorzaak, dat de Heer Jjamberts anderhalf uur achtereen aan 't woord bleef, en gednrenden dien tijd met aandacht, met spanning zelfs, gevolgd werd, wel een bewijs, dat de Spreker in onzen kring naar waarde geschat wordt. Gaarne wenschen wij den Heer Lam berts Bog menig succes, ook in de nien we loopbaan, die zieh voor hen geopend heeft, het tooneel, waar mannen met schoo- ne gaven van verstand en hart zoo op hun rechte plaats zijn,niet alleen om te ver heffen de kunst als kunst, maar ook om de vooroordeelen te doen verdwijnen,die nog altijd op den in ons oog verheven stand van tooneelspeler rusten. De volgende lezing zal plaats hebben Dinsdag in plaats Maandag a.s. De Heer H. M. Keller van Hoorn nit Dordrecht vervnlt dan de spreekbenrt. Eenige teergevoelige bewoners van de rue ie Panama te Parijs, in de mee ning dat zij gecompromiteerd zijn door dien naam, willen vragen om een anderen naam voor die straat. Een boosaardig toe val wil, dat de straat op het quartier de la Goutte dOr uitloopt en dit maakt dat de Panamastraat bewoners zich dub bel gekrenkt gevoelen. Dat het venten langs straten en op markten te Amsterdam niet onvoordeelig is, bleek bij een dezer dagen op een boven huis in de Jodenbreestraat door een no taris gehonden inventarisatie. Een over leden sinaasappelenkoopman toch liet niet minder dan twee ton gouds na. Onder de arbeiders aan de schut- slnizen te Havelte is eene werkstaking uitgebroken. Een 100-tal hebben den arbeid neergelegd en vragen verhooging van loon. De maréchansées honden een wakend oog, zoodat tot heden nog geen ongeregeld heden voorvielen. Naar aanleiding van de terngj kat- sing der dagmarkt van het Waterlooplein naar de Nieuwmarkt te Amsterdam, schryft het H. v. N. het volgende: Zij hadden zeven maanden gedwaald in de woestijn van het Waterlooplein zij hadden het hard te verantwoorden. Eerst door slechte gidsen misleid, ge raakten zij al dieper en dieper de woes tijn in, totdat een man des volks zich on der hen begaf en hun schreden op goede paden wenkte. En zoo trokken ze heden morgen uit, met wagens en voertnigen, en namen weer bezit van het land der vaderen, waar de oogst steeds goed was geweest en de wijn stok groote trossen droeg. De driekleur, wapperende van de huizen en van de uitstallingen op de Nieuwmarkt, verkondigde het heugelijke feit, dat de ou de standplaatsen door de marktere weer waren veroverd, plaateen, waaraan tradi ties zijn verbonden, overgegaan van geslacht tot geslacht. En groot was de vrengde een heldere voorjaarszon bescheen het bon te tooneel met gonden stralen, alsof natnnr mede hoogtij vierde, nn de ballingschap „Vandaag is alles te koop, wegens de inwijding van de Nieuwmarkt, riep een markter en naast hem blies een jongen op de hoorn en vervulde de lacht met schetterende tonen. Daar was dan ook weer van alles te koop en er werd gekocht ook. Al zeer spoedig had ieder markter zijn hand geld en de sncadekoek en pitmoppen lig gen bij „Jaapje" dan ook voor de heeren van den raad gereed. De markters hebben allen hun vroegere standplaatsen teruggekregen, echter met niet meer ruimte dan drie bij drie meter. Wij hebben niet kunnen zien dat de „groote verkeersweg" sohade ondervond van de markt. Op het Waterlooplein zijn enkelen terug gebleven, die, omdat zij nieuwelingen wa ren, niet konden bogen op een Nienw- markt-afkomst van onder tot onder. Zij zullen den strijd moeten opgeven, want het is daar eenzaam en verlaten. Zoo is er dan vrede gekomen in de har- van het nij vere volkje, en de onde markt, die dichters bezielde, novellenschrijvers in spireerde en impressies gaf aan schilders, is in eere hersteld. Een knaapje vermaakte zich nabij de Texelsche haven op eén prikslede. Door het afhangen van den wal kon het jon gentje niet tijdig zijn vaart stuiten en tnimelde hij hals over hoofd bij de stei le kade neer te water. Gelukkig merkte een visschersknecht wat er voorviel en haaste zich den klei nen drenkeling met een haak nit bet diep op te halen. Nauwelijks was de knaap op het droge gebracht, of hij wendde zich tot zijn redder met de woorden „non m'n slee en m'n prikker nog I" Heden morgen te 10 nre is een hevige brand nitgebroken in het perceel in het Rijperpark te Bloemendaal, be woond door den burgemeester dier ge meente.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1