HAARLEMSGH Eerste Blad. No. 11. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 8 Februari 1893. N ieuwslber.ichten. TELEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VEKBINDINQ met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandsn. r —,25. franco p. post ,40. Prijs per Adrertentle van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 oenten per stak. meer 5 cents, grooto letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen weiken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen by De erven Loosjes, te Haarlem. RUTGERS, IIENRI. Tweeërlei Liefde. Oorspronkelijke romanf 2.25 FERGUSON, J. HELENUS, De wetten der maatschappelijke ontwikkeling. Eene nederl. bewerking van „The Philoso phy of Civilization"3.25. SCHEFFER. Dr. W. Over wijsbegeerte van den Godsdienst. Drie opstellen.90. HUIZINGA. Dr. D. Schetsen uit het leven. 2e herz. druk1.50. GROEN, A. S. Visch-kookboek. Recep ten ter toebereiding van Vischspijzen. .20. Buitenlandsche nieuw verschenen werken LENTRODT, WILLY, Aus tötlichen Schanernf 1.30. "WECHSLER. ERNST. Heimatszauber und andere Novellen260. Erste Hilfeleistung hei Unglücks- und plötzlichen Erkrankungsfa'len bis zur Ankunft des Arztes.15. JAENN1CKE, FRIEDRICH, Handbuch der Oel-Malerei nach dem heutigen Standpunkte und in vorzugsweiser An- wendung auf Landschaft, Marine und Architectur2.95 Kurze Anleitung zur Tempera und Pastelltechnik, Gobelin und Fii- chermalerei, sowie zum Uebermalen von Pbotographien.80. UNTEN. W. M. H. Die Keusehheits- moral und der Neu-Malthnsianismas .40. GAREIS. Dr. C. Deutsche Reichs-gesetze Nr. 139/140 Militiir- und Marinewesen f.30, 141 Aichordnung.15. 142 Reichsschuldbuch.15. 143/146 Strafgesetzbuch Deutsche Reich.55. 147/ 14S Krankenversieberungsge- setz in neuer Redaction .30. 149/150 Postordnung für das Deutsche Reich.30. 151/152 Weltpostvertrag.30. 153 Haftpflicht.15. 154 Telegrapbengesetz.15. PITON, C. Les Lombards. En France et a Paris4.40. UZANNE, OCTAVE. Phvsiologie des Quais de Paris5 50. LYALL, EDNA, Knight - Errant, geb. 1.30. Donavau1.30. We two1.30. Thackeray, Vanity fair1.30. KIPLING, RUDYARD, The Light that failed.65. Plain tales from the hills.65. SCHREINER. OLIVE. Dreams-.65. Bovenstaande werken zyn voorhanden bij de boekhandelaars üe erven Loosjes. CRESCENDO. Op het gebied der Kunst en bij wat zich daaraan annex gevoelt, is het ten onzent nog niet gekomen tot stilstand en werkeloosheid. Wie een blik slaat op de agenda van de ingetreden week, kan er zich van overtuigen, dat de deuren van den Schouwburg en van de Concertzaal slecht enkele avonden ges'oten znllen blijven. Muziek en tooneelspeelkunst vra gen afwisselend, bijna avond aan avond, de belangstelling van hare heminnaren. Dat de eene uitvoering bij deze ongewo ne veelheid onder de andere zal moeten lgden, zon ons Diet verwondereneene gelijkmatiger verdeeling ware voor de betrokken partijen ongetwijfeld wensehe- 1 ijker. Zondag avond opende het Stedelijk Muziekkorps de serie uitvoeringen met een populair concert, dat stellig niet min der dan een kleine duizend menschen bij eenbracht. Daarop volgde gisteren avond de tweede uitvoering van de Mannen- Zangvereeniging Crescendo, waaraan het verdere deel van dit schrijven is gewijd. De Zangvereeniging handhaafde daarbij het standpunt, dat zij met eere onder de mannenzangvereenigingen door een tal van lofwaardige hoedanigheden heeft ver worven. De a capelle koren worden door den heer Andriessen, den immer ijverigen directeur van Crescendo, steeds met zorg behandeld. Aan uitspraak, intonatie en voordracht wordt onafgebroken de aan dacht geschonken en alzoo in vele op zichten een geheel verkregen, dat niet enkel aan de groote massa welkom is, doch ook door de mnzikaal ontwikkelde toehoorders met groote voldoening wordt aangehoord. Het blijft jammer wij willen de opmerking niet achterwege honden dat de zangvereeniging hare hooge stem men niet met eenige klankrijke gelniden kan versterken er is in de forto's wer kelijk behoefte aan een beter evenwioht tnsschen het diepe element Crescen do's mooie bassen en de tenoren. Tot de nommers, welke ons het meest aan trokken door hnnne bewerking brengen wij de koren van Palestrina en het mooie werk van BrambachA's muss doch Friihling werden tot degene, die ons 't best door de voordracht konden bevallen, de eerstgenoemde en de zangerige werkjes van den heer Andriessen. De verrichtingen van het Koor werden afgewisseld door Mejuffrouw Amanda Eberle uit Rotterdam en een instrumen taal kwartet nit Amsterdam, leden van het orkest nit het Concertgebouw. De zangeres verwierf met hare voor drachten veel snccès. Zij beschikt over goede stemmiddelen en ziDgt met veel routine. Hare liederen waren niet alle van mnzikale beteekenis. Het kwartet had zich bepaald iij Haydn's beroemdeKaiserquartet en mocht daarmede evenzeer veel lot inoog- sten. Het Andante het Oostenrijksche volkslied met variaties werd door klank en goede nnanceering verheven tot het glanspunt der voordracht. De zangvereeniging heeft met deze uitvoering aan de verplichtingen tegen over hare konstlievende leden voldaan. Thans gaat zij aan den arbeid voor den zangwedetrijd, welke in Mei a.s. te Am sterdam zal plaats hebben. Dat wij het Koor en den wakkeren directeur voor deze interessante studie de noodige opgewekt heid en straks in den strijd nieuwe lau weren toewenschen, spreekt wel van zelf. B. Eene zestienjarige s aapwandelaar- ster, de dochter van een omnibus-koetsier in Londen, stond Zaterdagnacht nit haar bed op en ging de denr nit. Zij had reeds een eind ver de straat opgewandeld in een toestand van somnambulisme en nagenoeg ongekleed, toen zij door een politie-agent werd opgemerkt, die haar te huis bracht. Bijna terstond daarna gaf zij den geest. Sedert haar zevende jaar had zij na en dan slapende gewandeld. De geneeskundige verklaring van de oorzaak van den dood wasde invloed der konde, terwijl zij in een toestand van somnambulisme verkeer de. Aldus was ook de uitspraak der lijk schouwers-jury. In verband met het avontuurlijke leven van den exkoning Milan van Ser vië wordt thans nog medegedeeld dat de Parijsohe danseres Snbra voor het Hof van de Seine een eisch tegen hem ingesteld heeft. Zy vordert onmiddellijk terug 250,000 frs. die zij den koniDg leende, en een waar borg voor andere sommen, die hij haar verschuldigd is op zijn roerend of onroe rend bezit in Frankrijk. De Franeche Senaat heeft thans ook de wet aangenomen tot strafbaarstelling van hen, die de Fransche postspaarbank verdacht trachten te maken, zoodat, nn het agiteeren verboden is, het getal opvragen wel zal verminderen. Het aantal verdachten in de Panama zaak schijnt weer met een veertigtal te znllen vermeerderen; men heeft althans bg den meer besproken Arton in zake een lijst gevonden, bevattende de namen van veertig personen, die in de zaak be trokken zyn. By de plaats gehad hebbende aard beving op Zante zijn tweehonderd perso nen verwond. Hoe groot het aantal dooden is, wordt niet medegedeeld, wel, dat er genoeg voorteekenen zich vertoond heb ben, die eene catastrophe voorspelden. De vluchtelingen zyn in het open veld ge kampeerd en lijden gebrek. De Grieksche regeering heeft een voorloopig crediet van f 50.000 aangevraagd tot lenigiDg van den nood. De keizer van Japan, is bezorgd over het afnemend getal zijner onderda nenals in het WesteD, als dit of dat uit den band springt eene enquête. De hiertoe benoemde commissie heeft thans rapport uitgebracht. Visch, rijst en groen ten, zegt zy, het voorname voedsel van den Japanner, bevat te weinig voedende eigenschappen, daarom wordt voor de Ja panners een vleesehknur aanbevolen. In het Westen worden juist visch en rijst als uitstekende voedingsmiddelen aan bevolen; het verschil zal dns zitten in de kwaliteit er van, niet in de geleer den, die rapport en advies uitbrachten. De laatste tijdingen nit Australië melden hartverscheurende bijzonderheden van de overstrooming in zuidelijk Queens land. Te Bundabery zyn honderden fa- milien zonder dak. Te Maryborough is de brng ingestort. Men gelooft dat een dertig personen verdronken zyn honderden huizen zyn vernield. De stad stad Tiora staat onder water. Te Brisbane, waar twee groote bruggen door den stroom wegge spoeld zyn, is de toestand hoogst beden kelijk. Het water staat er twintig voet hoog in de voornaamste straat van het zuidelyk kwartier. Er zyn Maandag nit de Schelde by Oudenaerde de lijken van 3 miliciens opgehaald. Men weet niet of zy door een ongeluk den dood in de rivier gevonden hebben of dat zy ten gevolge van een ge vecht met elkaar in het water zyn geraakt. Van de afschuwelijke lynchwet is een twintigjarige kleurlinge Mary, Ellis te Barnet, nabij San-Antonio, in Texas, het onschuldige slachtoffer geworden. De ongelukkige was kindermeisje by een land bouwer, Parker. Vier dagen te voren wa ren twee zyner kinderen vergeven en een er van stierf. Men verdacht Mnry, die in haar schrik de vlncht nam. De politie echter hield zekeren Robinson, een bnnr- man van Parker, die met dezen twist had gehad, voor den dader en nam den man in alle stilte in hechtenis. Middelerwijl was de vlncht van het meisje bekend ge worden, het volk liep te hoop, ofschoon de Parkers al hnn best deden om den lie den aan het verstand te brengen, dat zy waarschijnlijk onschuldig was. Men vond haar verscholen in een schnnr en hing haar ondanks haar smeeken, aan een boom op, na haar vijf minuten gegeven te heb ben om te bidden. Toen zy hing schoot men haar nog een paar kogels in het lijf. Op hetzelfde oogenblik was Robin son bezig alles te bekennen. Hoeveel duizenden leden de anti-cri noline bond van Engelsche dames ook reeds telt, zoo valt dit bondschap toch niet in ieders smaak. Een fabrikant schreef, dat men toch ook eens moest denken aan de slapte in zaken en de heersehende werkloosheid de invoe ring der crinoline zou aan dnizenden men schen werk verschaffen. Naar men ver neemt, waren ook al twee fabrieken een half j aar lang bezig met het vervaardigen van crinolines. In het paleis van den graaf van Vlaanderen heeft Woensdag een juwee- len-diefstal plaats gehad, men kan zoo jnist niet opgeven tegen welken tijd, hoewel tnsschen 8 en 12 nnr moet ge weest zyn. Een juweelkieje is hiertoe opengebroken, hoewel het in een gesloten kast werd be waard. De gestolen voorwerpen werden ge schat op driehonderd duizend francs, doch het zal, naar men meent minstens het dub bele zyD. In het paleis heerscht een scher pe veiligheidsdienst, zoodat men van het geval niets begrijpt. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de schuldige onder het dienstpersoneel moet gezocht worden. Toen voor eenige maanden in het pa leis verschillend tafelzilver gestolen was, is het ook niet mogen gelnkben den dief te vatten. Volgens later bericht schijnt er iets te znllen uitlekken. Een oud heer, vroeger consul van een Zuid-Amerikaanschen staat, heeft Woens dag avond in de tram langs de boulevards van het Noorder- naar het Zniderstation gezeten met twee heeren, die ieder een reiszakje by zich hadden en samen Portu- geesch spraken, en in het onderhond heeft de oude heer zeer duidelijk dit verstaan „Nu, ik hoop dat er by de verdeeling van de. buit ook voor ons een mooie dia deem overschiet." De ond-consnl heeft zich nit eigen beweging by den rechter van in structie aangemeld en een nauwbenrig sig nalement der twee personen gegeven, dat in alle richtingen verspreid is. Bij het spoorwegstation te Altavilla, op Sicilië, is het lijk gevonden van Notar- bartolo, ond-directenr van de Siciliaansche bank, bedekt met 26 wonden, met een dolk toegebracht. Notarbatolo was met den trein vertrokken om zich naar zijn landgoed te begeven. Twee zyner bedienden en twee gendarmes waren gezeten in een waggon, volgende op zyn conpé eerste klasse, maar zy schijnen niets gehoord te hebben. Uit het onderzoek is gebleken, dat twee per sonen, als heeren gekleed, te Termini in denzelfden conpé waren gestegen, en deze moeten hem vermoord en het lijk nit het portier geworpen hebben. De conpé was hier en daar met bloed bevlekt, en de spo ren van eene hevige worsteling waren aan wezig. Verschillende voorwerpen, die de ver moorde by zioh droeg, zijn gestolendoch men gelooft, dat de diefstal gepleegd is om de justitie op een dwaalspoor te brengen, en dat hier eene persoonlijke wraakneming in het spel is. De trein voerde veertig gendarmes me-

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1