Nieuwsberichten. zoo ook bij han eterven in een eigen graf wenschen te zijn. Hij meent dat hieraan niet wordt voldaan in de galerij. Ook wenecht hij op de begraafplaats den groot sten eenvoud te zien. De Heer van der Mersoh vreest, dat de toenemende neiging tot lijkverbranding dergelijke Mansoleën onnoodig zal doen worden en betreurt het, dat de onbemid- delden, die het meest op plechtige begra fenissen gesteld zijn er geen gebruik van znllen knnnen maken. De Heer de Lanoy acht het een bezwaar, dat de Katolieken er geen gebruik van kunnen maken. In den toestand der ge- meentefioancien ziet bij geen bezwaar, maar hij gelooft niet, dat deze zaak voor deel zal afwerpen. De Heer de Kanter acht dit een uit gaaf van weelde en zal daarom tot zijn groote leedwezen tegen het verlangen van den Burgemeester moeten stemmen. De Heer Beynes beveelt de stichting nogmaals wat warmte aan. In ons land wordt veel te weinig voor de afgestorve nen gedaan. Hij zou den Heer Ley naar Genua willen zenden om daar persoon lijk de zaak te onderzoeken. Dit laatste verwekte tot onze groote verbazing veel gelach onder de leden der vergadering. Men gaat hier tooh een ge woonte overnemen, die onder de volken der ondate Christelijke beschaving blijk baar inheemsch is. Zou het dan zoo vreemd mogen heeten, als de aangewezen bouw meester, zoowel de praktische inrichting, als de aesthetische indruk van znik een gebonw in het klassieke Italië trachtte te leeren kennen? Hoe het zij, het ontwerp werd goedge keurd met 15 tegen 12 stemmen. Voorgesteld werd nn een leening van f 600,000 ad 3%, gedeeltelijk tot con versie der 4% van 1882, gedeeltelijk ter verkrijging van de benoodigde som men voor de nienwe H.B.S. het Mauso leum en andere openbare werken. De Heer Lode wij ks vroeg, of hiermede de stichting van een nienwe H.B.S, reeds wordt vastgesteld. Ds Voorzitter, antwoordt hierop, dat de Raad zich hierdoor geenszins verbindt. Tot bet aangaan der leening wordt besloten. De verhoring van de Vleesehhal aan het Rijk ter bewaring van het Provinci aal Archief' wordt goedgekenrd. Het rijk zal 1000 huur betalen en voor het on derhoud van het gebouw zorgen. Het con'raot word aangegaan voor 25 jaar. De Heer Macaré vreesde, dat een toe komstige regeering misschien niet goed voor de Vleesehhal zorgen zon. De Voorzitter stelde hem glimlachend gerust door de opmerking, dat er dan toch nog altijd B. en W. van Haarlem waren om op mogelijk vandalisme toe te zien. Men zou hier willen vragen Heeft het algemeen stemrecht dan in Italië, Frankrijk en Dnitschland bijgeval de knnst vermoord, of heeft de kunst dit gevaar niet veeleer geloopen in de plu- to oratisehe periode, toen knnst geen re- geeringszaak heette De Koekamp werd wederom aan den tegenwoordigen huurder gegeveD. Op voorstel van den Heer van Styrum werd besloten de termijn van opzegging te verkorten met het oog op eventneele opeisching door de Staalwater-maat- schappij. In de laatste vergadering had de Raad verworpen een voorstel van B. en W. om den Heer Storm te berichten, dat hij verplicht was de faecaliën belasting te betalen, maar onmiddellijk besloten de zaak ter afdoening terng te zenden aan B. en W. Het was te voorzien, dat hieruit moei lijkheden zonden ontstaan. B. en W. berichtten aan den Heer Storm, dat hij weder vergunning zou verkrijgen tot het hebben van beerpotten in de open bare straat, aangezien de belasting was afgeschaft, maar dat bij bet tot nn toe verschuldigde moest betalen. Wederom adresseerde de Heer Storm zich tot den Raad met verwijzing naar het eerste be- slnit van de vorige zitting, om vrijstelling van alle belasting. B. en W. stelden nu voor adressant te berichten dat de Rsad aan zijn verzoek niet zou voldoen. De Heer Macaré meende, dat adressant in zijn recht was, en veroordeelde ten sterk ste den maatregel van B. en W. om hem de vergnnning op te zeggen ten einde hem te dwingen tot betaling der belasting. De Heer Waller verdedigde dezen maat regel de voorzitter gaf zijne verontwaar diging te kennen over de wijze waarop de handelingen van bet Gemeentebestuur door den Heer Macaré werden beoordeeld Het voorstel van B. en W. werd met 18 tegen 9 stemmen aangenomen. Ka deze onverkwikkelijke debatten kwam de kermisafsehaffing ter sprake. B. en W. stelden voor, naar aanleiding der ingekomen adressen de kermis in te krim pen tot Zaterdag nacht 12 nar. De Heer Prins is een voorstander van het behond. Wilde men alle feestdagen af schaffen waarop ongeregeldheden voorvie len, men zon dan ook de Christelijke feest dagen moeten verbieden. Ook op Hemel vaartsdag en Pinksteren kwamen misbrui ken voor. De Heer de Haan acht de Kermis Maan - dag onmisbaar voor het werkvolk, dat daar aan ginds eenwen gewoon is. De Heer Klein is tegen de kermis. Hij acht dit middeleenwsch gebruik een verzoeking voor velen. Vreemdelingen verkeer bevordert het niet, daar vreem delingen zelfs de kermis ontvlieden. Hij is dns in elk geval voor inkrimping, maar dan tot 12 nnr 's middags, niet tot middernacht. De Heer Figee betreurt het dat men nog altijd over de kermis klagen moet. Waarom knnnen de Hollanders niet feestvieren als in het bnitenland Inkrimping zal niets baten. Men moet het volk leeren zioh beter te gedragen. Vooral op de scholen kan daaraan veel worden gedaan. De Heer van den Berg gelooft, dat de kermis wel aan de tering sterven zal. Zg moet vervangen worden door nationale feestdagen. De Heer Sneltjes is tegen de inkorting, want daardoor wordt het volksfeest tel kens van minder waarde en hoe langer zoo meer bedorven. De Heer de Kanter wil de misbruiken van den laatstenZendag te keer gaan. Hg ziet niet in waarom de vrije Maandag niet zon kannen blgven bestaan. De Heer Tjeenk Willink stelt voor het slnitingsnnr te bepalen op Zaterdag 12 uur. Hiertoe werd besloten. Mieuwe uniformjassen voor de agenten en rniling van grond in de Bakkerstraat wordt goedgekenrd. Een rekest van H. Bakker, om een rectamekiosk te plaatsen op de Groote Markt, wordt afgewezen. Men oordeelde de Markt hiervoor ongeschikt en ook de kiosk niet fraai genoeg. Aan den Heer G. H. Blits worden meerde lesnren opgedragen aan de H. B. S. Aan den Heer P. van der Eist wordt f 1000 pensioen toegekend en om zgne langdurige diensten een toelage van f 800 verzekerd Benoemd worden tot onderwijzers de Heeren P. Koomen en J. C. de Heer bet gasrapport wordt goedgekeurd en hiermede de openbare raadszitting geslo ten, die echter nog in het geheim wordt voortgezet. Kamermuziek. Weldadigheidsconcert. De tweede soirée voor Kamermuziek van den heer Leander Schlegel bracht Dinsdag avond een uitgelezen schaar toe hoorders op de bovenzaal van de sociëteit Vereeniging bijeennitgelezen in dezen zin, dat men er onder mocht aantreffen, vele toonkunstenaars nit onze stad, de kern van onze dilettanten, benevens de bekende beminnaars van klassieke mnziek. Een bewgs dat de Schlegel-avonlen eene eerste plaats in ons muziekleven blgven innemen. Ditmaal waren het, met den heer Sohle- gel, de hh. Cramer en Boamans, die den hoorders door de wedergave van een drie tal heerlgke toonwerken twee piano trio's van Beethoven en Schnmann en eene sonate voor piano en viool van den eerste oogenblikken van het hoogste muzikale genot wisten te verschaffen. Beide eerstgenoemde werken, het trio Op. 70. Ko 1 en de Sonate Op. 96, G durnemen in de Beethoven - lite ratuur eene zeer belangrgke plaats in. Door den Meester zeiven het meest ge waardeerd, moest het trio de felle aan vallen verduren van des componisten wan gunstige tgdgenooten, die zelfs zoover gin gen hem krank van geest te noemen. De zeer sombere, mystieke bewerking van het Largo gaf tot deze miskenning vooral aan leiding. Ludwig Kohl teekent in de Musi- ker Biographien Beethoven bg dit Opns het volgende aan Der erste Satz des D dnr trios ist ein glanzend freies Spiel des Geistes und der Krafte, das Adagio aber wie Faust tiefe Versenkung in die Katur und ihre Geheimnisse,ja von den selt- samen Srhauern dieses Satzes hat das Ganze bei den Mnsikern den Kamen „Fledermaustrio". De sonate is van het jaar 1812; zg werd voltooid tgdens de aanwezigheid te Weenen van den beroemden violist Rode. Het trio van Schumann (Op- 63, D mol), waarmede de séance werd besloten, gaf een diepen blik in het bewegelgke, woelige, hartstochtelgke gemoed van de zen merkwaardigen componist. Ieder ont wikkeld hoorder, die vertrouwd is ge raakt met den ongemeenen structuur van Sohnmann's motieven, gelgk hg dit werd met de bouwmaterialen van Haydn's, Mozart's en Beethoven's lichtere werken, heeft zich onder den invloed gevoeld van dit heerlgke expressieve toonwerk. De uitvoering in haar geheel het wordt bg na overbodig dit nog te ver- melden-was boven onzen, ODgetwgfeld boven aller lof verheven. Wg znllen niet trachten te omschrgven, niet den indruk beproeven te ontleden, dien de ver tolking door hare groote voimaaktheid achterliet. Eene stille geestdrift is hier de welsprekendste, de beste vorm voor de erkentelgkheid, welke de hoorder moet gevoelen voor de kunstenaars, die hem wisten te brengen tot de stemming van ontroering en verheffing, welke het hoogste is, wat de muziek geven kan. Met onverdeeld genoegen maken wg in dit schrg ven melding van het in alle deeien voortreffelgk geslaagde Weldadigheids Con cert door de Koninklgke liedertafel Zang en Vriendschap ten bate van de vereeniging Weldadigheid naar VermogenWoensdag avond gegeven. De opkomst zal bevredigen de finantiëele resultaten hebben opgeleverd, zoodat het doel, waarvoor de uitvoering werd georganiseerd, is bereikt. Voor de mu zikale krachten, die belangloos hnnne meie werking verleenden, Mejnffronw Marie Lü- ning van Rotterdam, de heeren Messchaert en Schlegel, voor de leien der liedertafel en den directeur, geeft dit eene ware vol doening. Aangenaam voorzeker is het be- wnstzgn iets te hebben knnnen bgdragen tgt leening van kommer en ellende. Over de muzikale beteekenis van den avond mogen wg niet in bg zonderheden treden; al het gebodene beeft aanspraak op gelgke waardeering. En och, onze muziekliefhebbers zg weten het wel, waar de meester-zanger Joh. Messchaert in vereeniging met den beer Schlegel op treedt, daar viert de knnst haar hoog- tgd; waar onze alonde liedertafel Zang en Vriendschap zioh doet hooren, daar trilt het harte mee door de warme be zieling, die het sehoon gezongen lied weet te wekken, waar in engeren vorm de beste krachten van deze zang vereeniging zich vestaan tot de vorming van min of meer uitnemende kwartetten, dair kun nen ook hnnne verrichtingen aanspraken doen geilen op belangstellingen sympathie. Wat onze stadgenooten evenwel niet kenden, dat waren de artistieke gaven van Mejuffrouw Lüiing. Ongetwgfeld heeft deze nog jengdige zangeres allen verrast door eenen overvloed van heerlg ke talenten. Hare krachtige, omvangrgke, gelgkmatig ontwikkelde stem, gepaard aan eene bezielde edele voordracht heeft ons inderdaad diep getroffen. Een woord van bgzondere waardeering mag haar voor het reine genot, den bezoekers van dit Concert gesobonken, niet worden ont bonden. Ten slotte vermelden wg nog, datJhr. Mr. Rethaan Macaré, voorzitter van Weldadigheid naar Vermogen in hartelgke bewoording der liedertafel en alle mede werkenden dank betnigde, welken dank door den heer EI. de Lanoy werd over gebracht op de aanwezigen, die het wel slagen hebben mogelgk gemaakt. De opbrengst van dit Concert bedraagt na aftrek van de onvermgdelgke onkosten de som van ƒ638.81. B HAARLEM, 10 Februari 1893. Het zoo gunstig bekende Operette Ge zelschap van den Artis schouwburg, het welk om bgzondere redenen slechts zeer zelden alhier kan optreden, geeft a. s. Donderdag zgn tweede en waarschgnlgk laatste opvoering in dit Seizoen. Opge voerd wordt alsdan Millocker's bekende operette „de Vice-Admiraal." Al de noo- dige deooratiën, in het eerste bedrgf het geheele sehip met tuigage enz, worden expres medegebracht en het geheele per soneel der operette met verdubbelde koren komt mede, zoodat een zeer genot volle avond te verwachten is. Zaterdag 18 Febrnari komt de beroem de zangeres „Sigrid Arnoldson" in den Schonwburg een concert geven, waarvoor men wel zal doen zich intgds van een plaats te voorzien. Het ijs nit het water, de schaatsen opgeborgen, waarschgnlgk tot eenen ge dwongen rusttgd, van eenige maanden j maar de behaalde overwinningen van onze Kederlanders op de gsbaan van onzen Ke- derlandsohen Kampioen J. Eden in de eerste plaats blijven; zg maken nog langen tgd het middelpunt nit in de gesprekken van onze sportslieden. En om de gedachte aan den kranigen jonkman levendig te honden heeft men Jaap Eden-sigaren van de firma Voet. Nauwelgks is de geurige inhond van de fraaie kistjes opgebruikt of een nienw Eden-artikel vraagt de aandaoht, thans van de Haarlemsche Stoom choco lade fabriek Droste alh ier en wel in den vorm vaa smaakvol verpakte chocolade tabletten. De kwaliteit der tabletten is natnurlyk gewaarborgd door den gunstig bekenden fabriekant, doch nog even be hoort de goed uitgevoerde reclameplaat vermeld te worden voorstellende den We reldkampioen in actie, ter bekendmaking van het artikel. Aan het Halp-Zendeling genoot- sohap alhier „De liefde van Christus dringt ons" is door Mej. J. M. Ros, onlang» alhier overleden, een legaat groot 500 vermaakt. Kaar wg vernemen, bestaat bg de hier ter stede zoo gunstig bekende Christe- lgke Zangvereeniging „God is mgn Lied" het voornemen, in de lgdensweken eene uitvoering te geven van toepasselgke toon werken, waaronder enkele nnmmers van „De Zeven Kruiswoorden" van Haydn zullen voorkomeD. Commissie tot TTitdeeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. Het aantal personen Dinsdag bediend bedraagt 921 kinderen en 364 vol wassenen. Woensdag 8 Februari 929 kinderen en 335 volwassenen. Donderdag 9 Febrnari 930 kinderen en 342 volwassenen. Vrgdag 10 Febrnari 961 kinderen en 349 volwassenen. S5LKGEKL1JKE STAND. ONDERTROUWD. 8 E'ebr. H. W. Giljou en H. Buurman. GETROUWD. 7 Febr.W. de Heij enJ. M.Stammeijer. N. P. Groeu en J. M. Brinkman. 8Eebr. JJ. Groeneveld en R. L. Semeijn. J. Schel vis eu J. Steenbakker. W. J. van Zanten en. H. Dijkstra. K. van der Vorst en P. deGraaff. C. van Steijnen en G. Daan. J.C. Tierie en C. H. van der Horst, P. K. Bolland en J Timmer. H. van Leeuwen en S. 1 T. Ver- querene. 9 Eebr. E. van der Stijlen en C. W. Maas. A. W. A. Panis en W. van Konings- brugge. GEBOORTEN. 1 Eebr. M. T. Molir geb. Benzz. G. E. Kievit geb Roebers z. C. JT.van Poelgeest geb. van Gulici d. G. C. Wegerif geb. Veld horst z. 3 Eeb. G. Mellema geb. de Vries d. N. Spronk geb. van der Moieu z. A.Vree- negoor geb. Bronsgeest z. O Stevenhagen geb. Smelter z. J. Okel geb. Gglstra z. 4 Eebr. A. M. Wijkhuizen geb. Souerz. C. van Looij geb. Pfalf d E. Kensen geb. van Duijn z. J. Koopman geb. Zoetelief z. C. Hulseboscb geb. Vester d. J. Zantvoort geb. Poldervaart z. L. van Leeuwen geb. isanninga d. (levenl.) 5 Eebr. C. Schreuder geb Keijin d. W. Top geb. Bettinkd.—- HM. Timmer geb. de Graad' d. M. C. Hout kamp geb. van Neer z JTeunissen geb. van Roon z. 6 Eebr. W. J. Devies geb. Hoog kamer d. H. Vermeer geb. van der Wateren z. M. J. Bogaart geb. Ousbcorn d. 7 Eebr. E. J. Rustige geb Roza d. A. Lijnzaad geb. Zoet z. A. M. C de Bont geb. Ruis z. 8 Eebr. H. As geb. van Niekerk d. T. C. M. Sleebe geb. Smeulders (f. H. A. van Thiel geb.Wecnink d. C. J. de Klerk geb. Kloos z. 9 Eebr. H. Oostwal geb. van der Worp d. OVERLEDEN. 1 Eebr. A. C. Knipper geb. Schutter 40 j. Gr. Houtstraat. 2 Eebr. A. A. Smit 6 j. z. Ruijsdaclstraat. W. M. Hirs J 5 ni. d. Oude- weg. P. Boltegob Dollé 69 j. L.Ueerenvest. H. A. J. Bakker 7 m. z. Hondensteeg. H. Vossen 4 m. z. Haarlemmerliedestraat. 3 Febr. H. G. Koster 12 dg. z. Anlboniestraat. 4 Febr JB. van Gaart 68 j. Doelstraat. M. van Aken geb. Inpijn 77 Oranjestraat. 5 Eebr. A. M. Star geb. Toelen 66 j Scheep- makersdijk. 6 Eebr. J. Otto 18 j. L. Hofstraat. J. H. Vreenegoor geb. Beugelaar 31 j. Scho tersingel. J. W. Heemskerk 10 j. z. Hage- straat. T. Dreijer 9 j. z. Ursulasteeg. JW. Sernó 32 j. Hooimarkt. F. Brakenbof62j. KI. Heiligland. J. C. Bos 19 jd. Kip- perdastraat. 8 Eebr. G. van der Klugt 39 j. WAppelaarsteeg

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2