HAA Eerste Blad. No. 15. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 22 Februari 1893. Nieuwsberichten. TEIiïïPHOONNUMMBR TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden, geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen by De erven Loosjes, te Haarlem. Het Wetboek van Strafrecht Recht spraak en Nederlandsche Literatuur, (tot 15 Mei 1892), systematisch geor dend door de Hoogleeraren M. S. Pols, H. van der HoeveD, G. A. van Ha mel, eu J. Domela Nieuwenhuisf 5.25. "Voor de inteekenaren op Het Tijdschrift voor Strafrecht 3.50. SOL, E. P. C. Beroep op het Neder landsche volk ter beëindiging van de Tjiomas-zaak2. LANGHANS. W. Geschiedenis der mu ziek. In twaalf voorlezingen. Bewerkt door Jacques Hartog 2e geheel her ziene druk2.50. ROMBOUTS Dr. J. E. De dieren van Nederland. Handleiding tot het deter- mineeren der Inlandsche dieren. Nieu we uitgaaf1.90. PAUL. J. Eene ziekte. Naturalistische schets1.20. SCOTT, SIR WALTER Ivanhoe. Nieuwe geïll. Uitgave. Afl. I. Compleet in 18 afleveringen a.16. Naam- en ranglijst der officieren van het koninklijke leger der Nederlanden en van de NederJandsche-Indiën. 1893.... 1.30. Buitenlandsche nieuw verschenen werken HILGER Dr, A., Dr. R. KAYSER, Th. WEIGLE, Bericht über die elfteVer- sammlung der Freien Vereinigung Bayerischer Vertreter der angewand- ten Chemie in RegeDsburg am 2 und 3 August 18921.95. SCHULZE MAX, Die Orchidaceen DeutschlaDds, Deutsch-Oesterreichs und der Schweiz. Mit e. a. 100 chromota- feln. Lief. I. Vollstandig in 10 bis 12 Lieferungen a.65. MEIJER Dr. CHRISTIAN, Zeiischrift für Deutsche Kulturgeschiehte- Neue Folge. 3 Jahrgang. Lief I Preis pro Jahrg6.50. BOUCHOT HENRI, l'Empire.22.—. LARREY LE BARON, Madame Mére (Napoleonis Mater) Easai historique. 2 vis8.25. Louis Meyer, Sa vie, son oeuvre. Avec des extraits de sa correspondance et de ses discours et un portrait. Deuxiè- me edition2.20. THEUR1ET ANDRE, La Chanoinesse. 1789—17931.90. MARGALL HENRI, En pleine vie. Rccits pour les enfants et lenrs amis. 1.65. Société d'aquarellistes fran9ais. 1893. Quinzième exposition. Catalogue«1.65. GARDNER. PERCY. New chapters of Greek History. Historical results of recent excavations in Greece and Asia Minor. With illustrations. Cloth9.75. STANLEY LANE-POOLE. The history of the moghul Emperors of Hindus tan. With a map. Cloth5.60. Bovenstaande werken zyn voorhanden de boekhandelaars be erven Loosjes. Weten en Werken. De boog kan niet altijd gespannen zijn het leven bestaat niet nit enkel ernst, zoomin als nitsluitend humor er aan ten grondslag ligt. Nu eens wat ernst, dan wat humor en bovendien de kostelijke gave van beiden ter rechter tijd aan te wendeD, dan eens als pijnstillend en later weer als opwekkingsmiddelzóó behoedt men zich voor het overdreven pessimis me, dat in toenemende mate onze maat schappij doordringt, zeer ten nadeele van de gezelligheid en den goeden toon in de samenleving. Maandag avond hebben de bezoekers vaa ons kringetje, dank zij de goede zorgen van ons Bestnnr nu eens geen tijd gehad om zich aan zwartgallige ge- daobten over te geven. Wij waren n. 1. onder het gehoor van den Heer Buys en hadden dns een lachavond. Toch be gon het ernstig met het diepgevoelde ge dichtje van Dr. de Jonge, getiteldEen roepstem en waarin het „Hier knnjezien wat nog nooit te zien is geweest" in zijne verschillende nnanceeringen door den Spreker werd weergegeven. Toen werden we langzamerhand opge voerd van den tevreden glimlach door alle toonaarden tot den ongeknnstelden schaterlach, tot we ten laatste niet verder konden, om te eindigen in eeD gegiohel als gevolg van volslagen maehteloosheid onzer tot het niterste gebrachte lever en der overprikkelde gelaatsspier die de mond hoeken optrekt. Tot beter verstand volgt hier het pro gramma, waarbij een paar toelichtingen. „Aannemen, een portie ysl" Blijf nu eens kalm bij het verhaal van de on gelukken en flaters van een hnwelyks-can- didaat, die door een sehoteltje van boven genoemde versnapering zijn Serafientje verliest, of liever, niet krijgt, dientenge volge ongehnwd blijft en heelemaal nit z'n humeur geraakt als hij een portie ijs hoort vragen. „Ik logeer bij mijn vriend" is in uit werking aan het voorgaande gelijk. Men zon het eene Fosse knnneD noemen, waarin de eigenbaat gestraft wordt; een klncht, zóó allerdwaast, dat men werke lijk vragen moet: Hoe verzint men het? En dan daarbij de kostelijke manier waarop de held van 't stuk de familie Snöiel typeert. „Pa en Moe," een geestig versje, dat ook door de gnitige voordracht zooveel sncces had. Betrachting van Justus van Manrik, Waarheid en Leugen, waar de aardigheid zit in de beide beteekenissen van „kussen" en dan het verhaal van eene Begrafenis plechtigheid, waar de meest niteenloopen- de toespraken eene parodie zyn op het leven van een zeer onbeduidend maD, ge naamd Sammetje. „Een Reciteer-wedstrijd", bij velen be kend, maar steeds aantrekkelijk, om dat de deelnemers ons zoo de nog lang niet uitgestorven amateur-verzenopsnijders-gil- de in hun overdreven mimiek, in hun mooi- doen, opnieuw in herinnering brengt en ons de beteekenis der verzuchting: Geef natnnr en waarheid weer, zoo diep doen ge voelen. Eene kleine gaping in 't geheugen heeft bepaald den verslaggever een part gespeeld, want heel zeker is er één nummer over geslagen, doch dit ééne zal nn waarschijn lijk wel geen aanleiding knnnen geven tot de veronderstelling, dat jnist dit den totaal-indrnk verzwakte. Wat beleeft een mensch tegenwoordig niet al 1 Mynheer die doet zich dit, mijnheer dat doet een ander zóó, A maakt zich boos op B, die 't toch werkelijk zoo kwaad niet meent. Och, wat een tyd 1 Zoo zegt men, als de gebeurtenissen elkaar wat snel opvolgen, doch dan volgt de reactie en we komen weer op den goeden weg, door te bekennen, dat het eigenlijk nog zoo slecht niet ie, met andere woor den, we beginnen den hnmor van 't lev en weer op te merken een mensch is op enkele uitzonderingen na een geboren humorist en die 't niet is, ga eens een avondje lachen onder leidiDg van den Heer G. C. C. Buys van Amsterdam. Concert Arnoldson. De gevierde zangeres, mevrouw Sigrid Arnoldson heeft zioh bij het bezoek aan onze stad mogen verheugen in eene groote belangstelling. De Schouwburg was bij haar optreden Zaterdag avond op alle rangen uitstekend bezet; de balcons wa ren dien avond zelfs „uitverkocht". Het aldns samengestroomde anditorinm volgde met onverdeelde aandaeht de zeldzame kunstverrichtingen der zangeres en gaf met enthnsiasmns uitiDg aan de bewondering, die hare zangkunst wist te wekken. Ongetwijfeld kan men verschillend oor- deelen over de waarde en het gehalte der voordraehten, niet allen vinden hnn ga- ding in het kunstgenre dat bij haar schering is en inslag dooh geen verschil van meening kan bestaan over de scbooce wijze waarop mevrouw Arnoldson de nummers van haar repertoire ver tolkt. By de voordracht beschikt zy over al de geheimen van de zangkunst, over een overvloed van schitterende ef fecten. Een welluidend legato, weelderige portamento's, reine trillers, waarvan de afwisselende tonen als fijn geslepen parels aan de vaardige keel ontrollen, zwierige roulades, die eene zeldzame beheersching van de stem openbaren, het zijn slechts enkele van de middelen, welke Arnoldson in ongewonen rijkdom ten dienste staan. Hare stem en hierin zit voor een an der deel de bekoring van haar gezang is week en sympathiek getimberd. Een voordeel, dat de zangeres op vele kunste naressen van haren zang voor heeft, ie zeker de glas-heldere intonatie die haar zelden elechts parten epeelt. Is het wonder dat deze begaafde vrouw zieh een plaats heeft verworven onder de sterren aan het mnzikale firmament; al spoedig na het eerste debut het troe telkind werd van hen, die de zinnelijke waarde van de muziek niet geriDg schat ten. Friedrich von Bodenstedt heeft in e»ni- ge dichtregelen zyne hnlde voor Arnold son neergelegddaarin wordt de eigen aardige plaats door haar ingenomen zoo juist, geteekend, dat wij Diet kunnen na laten ze hier afteschrijven. Dein Name will sich deutschem Iïeim nicht fiigen, Doch Du hist selbst ein schöngereimt Gedicht Von edlem Ban und feiogeschwungenen Zügeu Verkliirt durch gluthenvoller Augen Licht. Du weekst, erheht Dein Hauch sich zum Gesange In jedem Herzen reinen Wiederhall; Oh Deiner Stimme seelcnvollem Klange Heisst Du mit Recht die „schwed'sche Nachtigall Sigrid Arnoldson is in 1868 in Zweden geboren zij is de dochter van den beroem den Tenor Oskar Arnoldson. Prof. Carl Prohaska pianist uit Weenen, welke de zangeres op haar tonrnée ver gezelt, mocht niettegenstaande de hachelijke omstandigheden waaronder hij optrad zeer veel snccès behalen. Eigenlijk is het een hoogst ondankbaar werk, te spelen naast een kunstenares met kwaliteiten als die van Arnoldsen. Zoo licht wordt men voor het groote publiek de sleepdrager van de gevierde heldin aller aandacht is en blijft op deze gevestigd, men moet werkelyk heel wat weten, wil men de belangstelling ook maar voor een oogenblik in een ander spoor leiden. Tooh gelukte datdezen pianist bij wist zich door zijn brillant spel een geheel zelfstandige plaats te veroveren. Voor de panze speelde de heer Prohaska Passacaglia van Handel, Rhapsodie (Op.79) van Brahms, Bauernballade, Klagendes Gedenken en Furiant ans den poëtischen Stimmnngsbildern (Op. 85) van Brahms in het tweede deel Romance van Rubin stein Moment musical van Schubert Valse van Fischhof en Soirees de Vienne van Schnbert-Liszt. B. Men zal zich herinneren, dat het Btrenge arrest van het hof van appel te gen de Lesseps, vader en zoon, Gottn, Fontane en Eiffel aanleiding heeft ge geven tot het verhaal, dat het hof aan vankelijk tot een minder streng arrest had besloten, maar dat het hof het ar rest versoherpt had na de rede en motie van Cavaignac op 8 dezer, om den indruk daarvan, die toen zoo groot was, te ver zwakken, of om, anders gezegd, der open bare meening een kluifje ter geruststelling toe te werpen. Het waren lntransige- ant en la litre Parole, die dit verhaal de wereld inzonden, en l' Autorité had zich gehaast het over te nemen en alzoo verder te verspreiden. De heer Périvier, voorzitter van het hof, heeft thans aan Havas een brief ge richt, waarin hij, niet te zijner wille, schrijft hy, maar ter wille van zyne ambtgenooten, verklaart dat tot het arrest, zooals het den 9 dezer voorgelezen is, reeds den 2 dezer besloten was, nadat de advocaat Waldeck-Ronsseau zyn plei dooi had geëindigd, en dat het hof eerst eene week later weer was bijeengekomen om het arrest te hooren voorlezen over eenkomstig het reeds genomen beelnit. Zoodra dit geschied wae, werd het in eene openbare tereohtziting voorgelezen. BlijkeDS een bericht nit Mannheim is er op sommige plaatsen in het Badener Oberland, onder anderen te Salsbnrg, Heitersheim en Esehberg, een vrij ster ke aardschndding waargenomen. In tegenstelling met de klachten over gebrek aan eieren, deelt men ons mede, dat op Walcheren zooveel eieren, zijn, dat ze thans aan de markt van f 3 tot 3 50 per 100 stuks gretig te koop zyn en tot dien prijs door opkoopers ge kocht worden. Blijkens de verslagen van de ge neeskundige autoriteit te Hamburg zyn daar alle pogingen aangewend om een herleven der cholera-epidemie krachtig te bestrijden. In alle deelen der stad zijn maatregelen tot znivering van den bodem en voor ontsmetting van de vuile bunrten en hnizen aangewend. Terwyl het bouwen van het groote waterbassin tot zuivering van het Elbe-water ijverig wordt voort gezet, zoodat het in October gereed kan zyn, zyn intnssohen 191 Abessynische bronnen aangelegd en locomobielen opge steld voor het koken van het water op groote schaal in verschillende stadswij- ken. De schepen worden eveneens van gekookt water voorzien. Een saniteitskolonne, 300 man sterk, staat met 28 barakken, tellende rnim 800 bedden, gereed om bij het uitbreken der cholera hnlp te verleenen. De desinfectie-dienst is van gemeente wege geregeld, op verschillende stations door de etad verspreid, terwyl in de hospitalen observatiezalen zijn aaDgelegd. De bisschop van IJsland heeft in den loop van 1891 te Reikiavik de eerste hoogere meisjesschool geopend. De school werd geopend met 14 meisjes. Meisjes

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1