HAARLEMSCE PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 20. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 11 Maart 1893 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag Maart 1893. Nieuwsberichten. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- an Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ttre, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. TELEPHOONNUMMER TELBPHONISCHE VERBINDIN6 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr -,25. VERSCHIJNT: Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. 15e Lijdenstekst, 's Avonds 6 ure, C. Barneveld, pred. te Zand voort. (Voor van hennep). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. 15e Lijdenstekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moelon. Woensdag 's av. 8 ure, Dr. Schreiber, Inspector van het Zendingshnis te Barmen. Collecte voor de Rijnsche zending. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hiibrander, Godsdienstonderwijzer. Eglise Walioune. Dix heures, Debry. Be collecte, gehonden bij de uitvoering der Christ. Zangvereeniging „God is mijn lied", op Dinsdag 1.1. in de Janskerkten voordeele van de Christ. Vereeniging voorde verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem, heeft opgebracht f 47.11 V2. De onders, die bij den Koster der Groote Kerk hunne kinderen ten doop aangeven, worden beleefd verzocht, den naam der straat en bet nummer van het huis, waarin zij wonen, op het doopbriefje duidelijk en nauwkeurig te vermelden. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk. Jr. Doopsbediening. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Nam 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, G. A. Hoog Pred. te Haarlem. Hillegom. Voorm. 10 ure, II. G. Hagen, Pred. te Leiden. Houtrijk en Polanen. Nam. 2 ure J. Kuylman, Pred. te Heemstede. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 uur T. Hoog. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Mulder. Woensdag 'sav. 8 ure, Mulder. Bidstond voor het gewas des lands. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5V2 ure, Schotel. Honderdag 's av. 8 ure, Schotel. Velsen Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Doopsbediening. 's Avonds 71/2 ure, in't lokaal voor Chr. Belang H. H aardenburg. Donderdag 's Av. 7V2 ure Samenkomst in 't lokaal v. Christ, belang, H. Waardenburg. Zaterdags 's Avonds 7Va unr, Bijbel lezing op de Heide, de Heer van Zweden. Er loopen berichten, dat keizer Wilhelm en zijne gemalin dezen zomer eenen keer zullen doen naar Rome. Eerst werd verondersteld, dat dit zoude zijn eene manifestatie tegen het Vaticaan, maar het blijkt thans, dat het bezoek in verband staat met de vijf en twintigjarige huwelijksvereeniging van het Italiaausche koningspaar. Rusland begint eenige meerdere toe nadering te betoonen ten opzichte van Duiteohland. Frankrijk toont ziob daar gevoelig over, wel de regeering niet di- reot, maar wel de bladen, die onder re- geeringsinvloed staan. Een voorgenomen bezoek van een Russisch eskader aan eeu Fransche haven is reeds voorloopig uit gesteld, tot ergernis der Fransoheu, die liever de Russische vriendsohap voor zich alleen hebben. Bg de verkiezing van een staatspresi dent voor de Transvaal schijnen mis bruiken te hebben plaats gehad, waaruit zou biykeu, dat de kieswet daar te lande ook nog niet volmaakt is; hierdoor zou de stemmenmeerderheid, die Paul Kruger verkreeg, aanzienlijk dalen. Generaal Joubert zal als oommandant- generaal van het Transvaalsohe leger af- i treden. De Spaansohe republikeinen maken te Madrid en te Valencia voornameiyk sterke vorderingen en naarmate hun aan hang grooter wordt, is hnn optreden bru taler. Men dankt dien toestand aan het niet opkomen ter stembns van vele anders denkenden. Intnssohen wekt een en ander nogal verslagenheid en onrnst. Ten opzichte van de legerwet schenen de Dnitsche vrijzinnigen zich te znllen splitsen in twee partyen. De eene, met Richter tot leider, ie beslist tegen elke verhooging van het bndget van Oorlog de andere neemt een meer afwachtende heading aan en is tot tegemoetkoming ge negen, wat de voorsteller der wet, Von Caprivi, zeer voorkomend ten hunnen op zichte doet zijn. Men bericht, dat Vrijdagavond het zeebadplaatsje Sandgate, nabij Folkestone, in eene staat van paniek verkeerde. De burgerij geloofde aan eene aardbeving, daar de straten en mnren scheurden en de hnizen inzakten, welke men overhaast verliet. Het blijkt intuSBchen, dat ernstige grondverschuivingen de gemelde verwoes tingen aanrichtteu, die de geheels hoogge legen knststrook, ongeveer eene mijl breed landwaarts, tot Shorncliffe Camp teister den. Men geloofde algemeen, dat de schok ken door het dynamiteeren van een paar gestrande schepen deze aardstortingen te weeg brachten, hetgeen de burgerij van Sandgate zeer verbitterde, zoodat zij her haaldelijk protesteerde tegen het dynami teeren der gemelde wrakken. De regeering zond eenen inspectenr, ten einde te rap porteeren van zijne bevinding, alsook de noodige maatregelen te treffen met de plaatselijke overheid. Deskundigen gelooven, dat de aardstortingen nog geenszins geëin digd zijn.Overal zijn groote gaten enkloven ontstaan en hnizen onbewoonbaar gewor den, welker bewoners in de naburige plaatsen een heenkomen zochteD. Geheele straten zyn voeten diep gezakt waardoor het buizennet vernield is en de gasfabriek stilstaat. Men neemt teekenen van verdere ver zakking waar en raamt dat de helft der belastbare onroerende eigendommen van het stadje feitelijk vernield is. Dnizenden menschen bezoohten bet plaatsje, en gif ten etroomen toe. Thaus begint het pu bliek te gelooven, dat de oorzaak ligt in de menigvuldig gevallen regens waar door de bovengrond aan het schuiven is geraakt. Dit verklaart zich dan ook be ter, dan het vermoeden dat het dynami teeren de oorzaak zon zyn. In 1891 werden in Frankrijk 149 oude en 253 jonge wolven gedood. Daar voor een onden wolf 100 francs en voor eeD jongen 35 franoe premie betaald wordt, zoo werden nagenoeg 22,000 francs pre- miën nitbetaald, of met inbegrip van de extra-premiën voor wolvinnen 25,325 francs! Natuurlijk heeft er op die wijze eene merkbare vermindering van wolven plaats. Het grooste getal wolven werd in 1891 in het departement Dordogne gedood, na- melyk 67 stnks. Opnieuw is er te Berlijn door een schildwacht met scherp op een burger geschoten, gelnkkig zonder onheil aan te riohten. Een dezer dagen stond in de wijk Moabiet aldaar een soldaat 's naohts op post, die ten ongeveer 2 unr door een eenigzins besehonken voorbijganger werd aaogesproken. Er ontstond twist en de soldaat dnwde na eenig verzet den ander in zyn echilderhnis, waarop hij, overeen komstig 't voorschrift, zyn geweer laadde. De beschonkene wist onderwijl te ontko men en nn riep de schildwacht hem tot driemaal „halt" toe. Daar hy niet staan bleef, loste de soldaat twee schoten. De ander, ofschoon niet getroffen, liet zioh vallen en werd toen gearresteerd, ofschoon hy met zyn stok zich trachtte te verweren, By onderzoek is gebleken, dat het de tooneelspeler Schaffer was. In niet geringe opgewondenheid verkeeren de inwoners van Dim tenge volge van een in de onmiddellijke nabij heid der stad gepleegden moord. De ver moorde ie de 41 jarige dochter van een professor te Ulm, mej. Reusz, piano-on derwijzeres. De misdadiger gaf zyn slacht offer een diepe snede in den hals en twee in de borstdaarna beroofde hy haar. Tien minuten voor de misdaad hadden twee heeren de ongelukkige dame nog ontmoet. Een met bloed bevlekte hand schoen werd naast het lijk gevonden andere sporen heeft men niet. De opge wondenheid en angst te Dim zyn te groo ter, omdat aldaar zeven moorden binnen tien jaren gepleegd zyn, zonder dat de moordenaars zyn ontdekt. Naar de Weser. Ztg. verneemt, zyn eindelijk de onderhandelingen tnsnehen den Hertog van Cumberland en de Prui sische regeering afgeloopen. Het Welfen- mnsenm benevens de kostbare biblioteek blijft het eigendom van den hertog. De stoeterij te Herrenhaneen blyft behouden. De tninen en oranjerieën blij ven door den hertog voor het pnbliek opengesteld. Het Britsche hoogerhnis begint ui ting te geven aan zyn opositie tegen de liberale regeering. Met 61 tegen 56 slem- men verwierp hot het regeerings ontwerp tot wijziging van het erfrecht in dien zin, dat voor gevalleo waar de erflater geen beschikkingen heeft gemaakt, ontroerend goed met roerend goed wordt gelijk gesteld. Door het lagerhuis werd met 186 te gen 151 stemmen verworpen eene motie van Mc Carthy om alle bnitenlandsch vee aan de landingsplaats te slachten, ten einde de longziekte te beletten. De pre sident van de Board of AgricultureGard ner, bestreed de motie, omdat het tegen- Ridderstraat Yoorm. 10 ore, '9 av. 6 ure, Langhout. Luthersvlie Kerk. Voorm. 10 nre, Bootman. Honderdag 's av. 8 ure, Bootman. Lijdensprediking. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Yoorm. 10 ure, Tideman. Voor de kinderen. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Honderdag 'e av. 8 nre, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Geene bybellezing. Lokaal in de Oranjestraat. Geene bybellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht bij de Turfmarkt. Honderdag 's av. 8 ure, de Heer J. M. Hey- brock. Bybellezing. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Barneveld. Nam. 2Vs nre, geen dienst. Tweede KamerIn de zitting van Don derdag werd bepaald, dat de beide volgende dagen nog aan Sektie-onderzoek gewijd zou den worden, en dat Vrydagmiddag de benoe ming van een Kommies griffier zal plaats hebben. Het voorstel van den heer Donner tot wijziging van de Sohutterij-wet is aan de orde gesteld. Aan den heer van Kar- nebeek werd verlof verleend om op een nader te bepalen dag de Regeering te interpelleeren over de vooruitzichten eener verdere behandeling van de beroeps-en bedryfsbelasting en het tydstip van in voering daarvan. Evenzoo aan den heer Brantsen v. d. Zijp, om te interpelleeren over eene inreroationale konferentie tot wering der cholera, die door de Oosten- ryksche Regeering schynt te zyn uitge schreven. Eene nominatie voor de benoe ming van een Raadsheer in den Hoogen Raad werd opgemaakt. Eerste kandidaat werd mr. A. M. van Stipriaan Luïscius.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1