HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 21. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang 144. van WOENSDAG 15 Maart 1893. 3NT ieu ws berichten. TEI.EPHOÖNNT1MMEK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Por drie maanden. r -—,25. franco p. past —,46. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regeï meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dei middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlaiig9 verschenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkregen bij De erven Loosjes, te Haarlem. STUART A. C. E. COHEN, Schetsen en kleine novellen. Ing 2.75 geb. f 3.25. SANDIOK. R. A. van, Leed eu lief uit Bantam. 2edr. 2.25. VIVaNTI, ANNIE. Marion. Artista di Caffé-Concerto. Uit het ltaliaansch 1.50. MAURIK Jr. JUSTUS VAN, Mijne le zing te Boschwijk. Groc-Americain. Iets over lachen en schreien.20. -LUMMEL, li. J. VAN. Nieuw geuzen lied-hoek. Nieuwe uitgave, all. 1.30. Staat der Nederlandsche Zeemacht en koop vaardijvloot op I Januari 1893.50. ASSER Jr Mr C. D. De Bernsche Spoorweg-Conventie van 14 October 18901,75. POCK A. J L. E. Opgaven voor Acten van Boedelscheiding, ten gebruike hij de studie voor het notarieel examen.. 1.25. MIDDENDORP Dr. H. W. Tuberkelba cillen bestaan niet. Verdere bijdragen tot de dwaalleer van Prof. Dr. R. Koch in zake de oorzaak der tuberculose en tot de onwaarde van diens gereesmid- del. Ilde open, brief aan den Heer Dr. M. Stranh, officier van gezondheid Iste —.50. .50. -.70. -.30. -.75. 1.90. MANSHOLT. D. R. J)e ontwerpplannen der Zuiderzee-commissie in verband met de werkeloosheid. Kritisch beoordeeld uit een technisch, finantieel en econo misch oogpunt Nederlandsche Vereeniging voor paedia- trie. Voordrachten gehonden in de ver gadering van Zaterdag 26 November 1892 te Botterdam. Ie Jaargang LANG ANDREW, Onderzoek naar de ontwikkeling van Godsdienst, kultus en mythologie. Tweede goedk. uitgave all. I. Comp). in 10 afl. A Evolutie. Weekblad voor de vrouw. Ie. Jaarg. No. 1. Abonnementsprijs per 3 maanden KARbTEN. H. T. De uitspraak van het Latijn Bnitenlandsche nieuw verschenen werken LAAR J. J. VAN, Die Thermodynamik in der chemief 4.25. RHEIN, ALPONS VOM. Es ist gesund. Eine Zusamtnenstellung wichtiger Le- bensregeln65 LAURENCIC. JULIUS- Stadte uud Landschaften in Wort und Bild. Lie- ferungsausgibe der Illustrirten Weltiind Reisebibliothek. Serie 1 Liefrg. I.... .35, EULER Dr. CARL. lEncyklopadisches Haudbucb des gesamten Tnrnwesens und der verwandten Gebiete. In Ver- bindung mit zahlreichen Pachgenossen heraus-gegeben. Hft. 1 Volkstandig in nngefahr. 20—24 Heften A.40. Recits de guerre Souvenirs du Capitai- ne Parquin. lre. livraison. Completen 4 livraisons a 2.50. Complet relié «12.50. OUSTALET, EMILE. La protection des oiseaux1,90. Jubilé centenaire de la dédicace du temp le de l'église réformée francaise de Francfort S. M. 18 et. 19 Septembre 1892 Discours pronoucés aux ohséques de M. Numa RecolinH55 DUCLAUX. E. Principes de laiterie.1.90. Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes. WETEN EN WERKEN. De spreekbeurt werd Maandag avond vervuld door Dr. Bleekrode nit den Haag. Reeds dadelijk bij 't binnenkomen bleek, dat uitgebreide maatregelen waren geno men om de bijeenkomst belangrijk te doen zijn, de spreekplaats geleek een metaal- proefplaats, de wand was bedekt met een tafel der smeltpunten, een van uitzetting der metaleD, een overzicht van 't verschil lend soortelijk gewicht en een afbeelding van een hoogoven. Alles wees op eene voordracht over metalen. De zakelijke inhoud was als volgtDe metalen komeD in de Da tuur some zuiver gedegen voor, als gond, platina en koper, of ionig verbonden met andere stoffen, als erts. Om nit de ertsen het znivere metaal af te zonderen worden heel wat moeite en heel wat kos ten vereischt. Spreker nam als voorbeeld het ijzer, de stof die bijna overal in ge vonden wordt, tot zelfs in ons bloed tot een gewicht van vijf gram, dat is een stukje, waaruit een niet te dikke brei naald kan gemaakt wordeE. Gebrek aan ijzer wordt kunstmatig verholpen door bet gebrnik van staalmiddelen. In onze oostelgke proviDcieën treft men een ijzer erts aan het oer dat zijn ontstaan dankt aan een grasplantjehet erts toont zeer duidelijk de overblijfselen derplant- worteltjes. Vroeger wiet men met dat goedje geen raad, tegenwoordig wordt het grif verkocht tegen ongeveer een halve cent per kilogram, en dan maakt de ei genaar goede zaken, want de bodem, be vrijd van de oerlaag die door hare vast heid geen water doorlaat, is dan uitste kend voor den landbouw. Ijzererts wordt onder zekere voorwaar den in den hoogoven veranderd in ijzer en een verbrandingsprodnct, slakken ge- beeten. Dat van bet oer wordt gemalen en komt dan, als slakkenmee), een mest stof, in den handel. Toen gaf spreker een overzicht van de waarde die het ijzer verkrijgt door den arbeid: Een kilo. erts kost f 0.005 i) v gietijzer 0.09. staal 0.90. staaldraad 2. stalen schrijfpennen 23. klokkeveeren kost 770. „fijnstehorlogeveeren 36000. Het ontbindings-proces van het ijzer kon wegens den hoogen hiertoe noodigen warmtegraad niet aangetoond worden, doch de afscheiding van lood uit menie, ongeveer daarmede gelijk staande, maakte de be handeling duidelijk. De eigenschappen van metalen zijn de glansde klankde kleurde dichtheid- Omtrent de laatstgenoemde werd eenecollec- tie van twaalf metalen getoond in vergelij king tot hunne zwaarte, hnn soortelijk ge wicht, om welke, te bepalen zooals men weet een stuk water van een kub. palm tot grondslag dient. Platina is het zwaar ste het weegt drie en twintig maal zooveel als water, natrium metaal is iets lichter daD water. Het ontleedt deze vloeistof. Natuurlijk hierbij een proef. Nog eene eigenschap van veel belang, de uitzetting der metalen. Een duidelijke tabel, bovengenoemd, gaf een overzicht van de meerdere of mindere uitzetbaar- heid van het metaal en een mooi proefje toonde de waarheid der eigenschap bij koper aan. Een door warmte uitgezet metaal krimpt bij afkoeling; de tegen stand, dien de deeltjes b.v.b. van een ijze ren staaf op elkaar uitoefenen, werd aan getoond, door een sterk verwarmde ijzer- staaf bij afkoeling zooveel mogelijk het krimpen te beletten. Een stalen pen van ongeveer een halve centimeter dik bezweek onder deze poging. Spreker bracht in herinnering dat het uitzetten en krimpen te Parijs is aangewend tot het reohtzet- ten van nit 't lood gezette mnren, maar ook, dat deze eigenschap het bekende spoorwegongeluk te Stobbegat heeft ver oorzaakt. Alle metalen zijn alweer in mindere of meerdere mate goede geleiders der warmte en elektriciteit, d. w. z. planten, gemakkelijker dan andere etoffen, deze voort. Zilver is de beste ge leider, dan volgt koper. In cijfers uitge drukt is, als het geleidingsvermogen van zilver 100 is, dat van koper 75 en van ijzer slechte 12. Om dit aan te toouen alweer een ver rassende proef met een gzer- en een koper- staaf, terwijl ook omtrent de smeltbaar heid en het smeltpunt eenige bgzonder- heden werden medegedeeld. Door lood, tin en bismnt door een te smelten, ver krijgt men een metaalmengsel dat in ko kend water smelt. Spreker smolt het voor de aardigheid op een stak papier, zonder 'tlaaiste te schaden, boven een gasvlam metje. Ten laatste kwam de brandbaarheid der metalen ter sprake. Een stalen naald deed Spreker verbranden door de warmte van gewoon gas, gevoed met znnrstof, terwijl de vlam van het magnesium-metaal ons een oogen-blik in een staat van kleu renblindheid braoht. Dit eenige cgfers omtrent metaal-op brengst hebben we onthouden dat Ame rika per jaar zoowat vierhonderd een en zeventig millioen aan deze stoffen voort brengt. De alchemie de steeds gezochte doch nimmer te vinden kunst om niet edele metalen in gond te veranderen werd ook nog even aangeroerd om op het dwaze ervan te wijzen. Dat dit in overdrach- telgken zin kan geschieden, verstaan de mannen die willen Weten en knnnen Werken Dat niet een veel grooter getal hoor ders was opgekomen was jammer; zeer stellig hebben zg gemist een hoogst be langwekkende voordracht, toegelicht door uitstekend geslaagde proeveD, door iemand die gewoon is te onderwgzen. Den Spre^ ker voor zgne nitnemende wgze van do- ceeren onzen dank. Ieder stemde voorze ker in met den wensch van den Voor zitter der Vereeniging, den Heer Stoel, dat we den heer Bleekrode nog eens in onzen kring mogen ontmoeten. Met dezen avond zgn de bgeenkomsten voor dit seizoen gesloten. Toen de Seoretaris van W. en W., de heer Mr. A. A. Land, de bgeenkomsten opende en de vraag besprak of de Ver eeniging in dezen tgd nog recht van be staan had, nitte hg den wensch dat de mannen door belangstelling, blgkende uit eene goede opkomst, hierop een beves tigend antwoord zouden geven. Terugzien de op de serie voordrachten en de wgze waarop er in 't algemeen gebrnik van werd gemaakt, meenen wg dat dit antwoord gegeven is. Bestnnrders hebben het hunne gedaan om tot verspreiding van nuttige kennis, tot ontwikkeling op velerlei gebied, mede te werken. Zg vinden hun loon in de veel- gebleken waardeering van hunne bemoei ingen. Zonder twgfel heteekende het ap plaus, dat volgde op het „vaarwel" van den heer Voorzitter, nog iets meer dan eene beleefdheid voor diens vriendelgke, nit 't hart gevloeide ontboezeming. Tweede Kamer. In de zitting van Woens dag was het eerst aan de orde het ont werp tot wgziging van art. 469 Wetb. v. Borg. Rechtsvordering, strekkende om te voorkomen, dat een executoriale verkoop van roerend goed bemoeilgkt wordt door voortdurend opbieden, zoodat toewgzing onmogelgk wordt. De deurwaarder wordt nu gemachtigd depót te eisohen van de geboden geldsom. Aan het debat werd deel genomen door de heeren M. Mackag en Hartogh en door den Min. van Justitie. Na redaktie-wgziging in den geest van een amendement van den heer Hartogh, werd het ontwerp zonder stemming aan genomen. De behandeling der Indisohe mailkontrakten werd verdaagd, daar de Min. van Kol. eene nota van wgziging zal indienen. Daarna was aan de orde de inlichting op het adres van de heeren Bek- ker en Seeters, vergoeding vragende voor het door hen geleverde meerder werk als aannemer van grond- en andere werken van het gedeelte Stavoren-Sneek van den spoorweg Stavoren-Leeuwarden. Er open baarde zich verschil van gevoelen over deze kwestie in de Kommieie van rapp. en de Kamer. Een amendament van den heer Harte werd na een debat waaraan ook de heeren v. Benningen en Havelaar deel namen aangenomen, waarin verklaard wordt, dat redenen van billijkheid pleiten voor liet verleenen van schadevergoeding aan de aannemers, en zoodoende de gewgzig- de konklnzie der Komm. van Rapp. met 49 tegen 21 stemmen. De Mid. van Water staat had verklaard geen termen te vin den, om een voorstel tot schadevergoeding in te dienen. Vervolgens was aan de orde de konklnzie der Komm. voor verzoek schriften betreffende het adres- de Sturler over de Tjiomas-zaak, strekkende om het adres ter griffie te deponeeren. Die kon klnzie werd bestreden door den heer Farn- combe Sanders, die vreesde, dat alzoo de zaak in den doofpot zon worden gestopt. De heer de Beaufort Amsterdamachtte het voorstel van den heer Farncombe San ders, om het adres naar den Min. van Koi. te verzenden om inlichtingen praema- tuur. De konklnzie der Komm. werd aan genomen met 38 tegen 35 stemmen. De heer A. van Delden heeft verlof verzocht en verkregen, om op een nader te bepa len dag den Min. van Bnitenl. Zaken te interpelleeren, over den nitslag der onder handelingen met Dnitschland tot weder openstelliog van de Dnitsche grenzen voor Nederlandsch fokvee. Nadat in de zitting van Donderdag de eerstvolgende werkzaamheden geregeld wa- reD, kwam aan de beurt het voorstel van den heer Donner, om oefeningen der schnt- terg op Zondag te verbieden. De heer Kerdgk had sympathie voor Zondagsrust, doch niet op de gronden van den heer Don ner; op die gronden moesten ook 's Zaterdags voor de Israëlieten, en op Roomsche feest dagen voor de Roomschen geen oefenin gen werden gehouden. Spreker achtte verwerping van het voorBtel wenschelgk, omdat de behoefte aan zoodanig verbod niet bestaat. De heer Kielstra stelde als amende ment voor, dat schuttere, die bg inschrg- ving verklaren gemoedsbezwaar te heb ben tegen oefeningen op hun wekelgkschen Kerkelgken rustdag, op dien dag niet zullen worden opgeroepen voor oefenin gen en wapenschouwingen. De heer van Velzen betuigde zgn adhaesie aan het voorstel. De heer Ferf stelde als am. voor te lezen, dat bg „voorkeur" niet des Zon dags oefeningen zonden worden gehouden. De heer van derSchriek verklaarde namens Komm. van Rapp. dat deze eenparig het am. Kielstra onaannemelijk achtte, met het oog op de schietoefeningen, daar vaak de schietbanen alleen 's Zondags beschik baar zgnomdat anders een ondragelgke druk op het Kader zou worden gelegd en omdat daardoor niet wordt te gemoet ge komen aan hen, die tgdens den dienst

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1