HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 29. Vijftiende Jaargang 144. van WOENSDAG 12 April 1893 N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TEI.EPHOONNIJMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maandsn. r —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 eenten per stuk Prijs per Adverteatie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: P'nadag- en Vrijdagavond Advertentie?* worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrygen by De erven Loosjes, te Haarlem. KIPLING, RUDYARD, Drie soldaten., 1.50. JONKER, Dr. A. J. Th. Het sociale vraagstuk, een wekstem voorde gemeente 1-50. LAMERS, G. H. De wetenschap van den godsdienst, II, Wijsgeerig deel. (Wijs begeerte van den godsdienst.) Eerste stuk1.40. GUNNING, J. H. Wij mogen niet. Een woord bij de nadering van de classicale vergaderingen in de Hervormde Kerk ,25. BRONSVELD, Dr. A. W. De vooruit gang der menschheid. Eene lezing... ,25. SIX, Jhr. Dr. J. De beteekenis van het leelijke in de Gneksche Kunst. Rede uit gesproken in Teyler's Stichting. Met 20 afbeeldingen in den tekst1.90. LOUWERSE, P. Voor 't jonge volkje. Een geïllustreerd tijdschrift voor de jeugd, 19e Jaarg. all. 1. Per jaargang van 12 afleveringen4.40. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken POHLMANN. Dr. WALTER. Das Ju- dentum und sein Recht,35. Picturesque America, Part I,65. The Sunday School Teacher's Bible Ma nual with illustrations und coloured maps. Part I. To be completed in about 12 Parts av—,35. Bovenstaande werken zyn voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes. Dinsdagavond vergaderde fa-Eerste Ka mer, Ingekomen zyn de laatstelijk door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsont werpen, die verzonden werden naar de afdeelingen. Na mededeeling van ingeko men etnkken werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen. Deze zyn daarna bijeengekomen tot verkiezing der voorzit ters en ondervoorzitters. In de zitting van Vrijdag waren de mail-kontrakten aan de orde. De Min. van Waterstaat enz. beloofde met zyn ambtgenoot van Bnitenl. zaken te zul- len overwegen de behoefte tot wijziging der Wet opzichtens de zeebrieveD, in verband met het varen van bnitenland sche schepen onder Nederlandsche vlag. De Min. van Kol. konstateerde, dat de overeenkomst der stoomvaartmaatschap pijen met de Oceaan werkelijk noodig was. De heeren Fransen van de Pntte en van Alphen verdedigden de kontrakten, daar ze geen protektie bedoelen, en in nationale behoeften voorzien. De heer Rahusen drong ernstig aan op wyziging der wet inzake de zeebrieven, om te be letten, dat bnitenlandsche maatschappijen onder Nederlandsche vlag varen. Het bes te ware te bepalen, dat de gezagvoerder Nederlander moet zyn. De mailkontrak- ten werden met eenparige stemmen goed gekeurd evenzoo het ontwerp tot ver koop van het Capucijner klooster te Velp. De brngbonw bij Heusden werd krachtig bestreden door d en heer van Weideren Rengers, en verdedigd door de heeren v. Zinnicq Bergman, Verheyen en den Min. van Waterstaat enz. Het ontwerp werd aangenomen met 36 tegen 4 stemmen. Goedgekeurd werden de onteigeningswetten voor verbetering van den waterafvoer te Zwolle; tot verbetering van het Kanaal van Drachten tot de Kolonievaart; voor den tramweg Schouw-Purmeren-ttot wyziging der wet op de Spoorwegdien sten; afwyziging van art. 469 Burg. Rechtsvorderingde provinciale heffingen in Friesland, en de wyziging der qua rantaine-wet. Bij de voorgestelde wyziging der wet op de besmettelijke ziekten bestreden de heeren van Lijnden en van Gennep den bewering van den Minister, dat de burgemeester enkel ge bonden zon zijn aan de uitvoering der wet, indien er een post op de ge meente begrooting voor komt. De Min. hield vol, dat geen vrees behoefde te be staan, dat zyn opvatting van de zaak nadeelig zou zyn voor de zorg voor de gezondheid. Het wetsontwerp werd met algemeens stemmen aangenomen. De Ka mer is tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. Een Fransohman heeft visitekaarten van aluminium vervaardigd, waarop de let ters bijzonder fraai afgedrukt worden. Het Journal des Eébats hoopt, dat men deze kaartjes niet zal wegwerpen, doch bewa ren om ze desnoods later te verkoopen (a 2 of 3 fr. per 1000) en de opbrengst aan liefdadige instellingen af te dragen. In Dnitschland, voegt het blad er bij, maakt men kaartjes van plaatijzer, doch die van aluminium zyn lichter, buigzamer en beter geschikt. In verscheidene geneeskundigen-by- eenkomsten te Parijs is de vrees geuit, dat de epidemieën, welke het vorige jaar heerschten, waarschijnlijk dit jaar zullen voortgaan te woeden. De ongewoon hoo- ge temperatuur der laatste weken beeft deze bezorgdheid nog doen toenemen. Te Parijs komt veel influenza voor; ook ty- phus-gevallen zyn niet zeldzaam. Onder de manschappen van het 2de reg. huza ren te Melnn heerscht in sterke mate diph- teritoB150 man werden aangetast en men telt 18 dooden. Van de oholera, die volgens Engelsehe berichten vrij hevig in Lorient zou voor komen, maken de Parijeche bladen geen melding. Uit Londen bericht men, dat de rechtstreeksche nakomelingen van Colum- bns Zaterdag uit Sonthamton per Ameri- kaansche boot New- York als de speciale gasten van de regeering der Vereenigde staten, zyn vertrokkeD. Het zijn nl. de hertog en de hertogin van Veragua, Chris- tophorus van Aguilera, Karei Agnilera, Maria del Pilar Colnmbus van Agnilera, de markies en de markiezin van Barbo- lis en Pedro Columbus. In Duitsche bladen vond men den laatsten tijd herhaaldelijk hartverscheuren de beschrijvingen van mishandelingen, waaraan Dnitechers in Brazilië hebden bloot gestaan. De Berlijnsche regeering heeft onmiddellijk stappen gedaan om den Dnitechen onderdanen in Brazilië verder bescherming te doen toekomen. Het blijkt overigens, dat de toestan den in Brazilië voortdnrend slechter wor den, in alle provinciën van het rijk. In de provincie Rio Grande do Sul, waar de meeste Duitschers wonen, is de burgeroorlog uitgebroken en hadden her haaldelijk gevechten plaats, waarbij de door de centrale regeering aan den gou verneur der provincie Julio de Castilho te hnlp gezonden troepen bloedige verlie zen leden. Men is in California bezig eenen boom om te hakken, die tot een zeer ei genaardig doel bestemd is. Er zullen daaruit namelijk 8 spoorweg- wagons worden vervaardigd en elke wa gon zal nit een massief uitgehold stuk hout bestaan. Gereed, znllen zy naar de wereldten toonstelling te Chicago worden gezonden. De boom is 100 voet in omtrek, op 33 voet in diameter, en bevat, buiten top en voet, 4000 voet massief en soliede hout Op den St. Pietersberg nabij Maat- etricht hebben in den laatsten tijd twee grondverzakkingen plaats gehad. Bij de eene verdween eene oppervlakte van on geveer 80 M1 en werd een kuil van bij na 40 voet diepte gevormd. By de ande re ontstond eene diepte van 20 voet, bij eene middelijn van 30 voet. Beide instor tingen moeten uit een geologisch oogpunt zeer merkwaardig zyn. Naar berioht wordt, heeft een ver mogend ingezetene van den Haag, voor stander van ooöperatie, het plan opge vat om eene proef te nemen met het stel sel op het platteland. Hij moet voornemens zijn, in een der dorpen van het Westland op goeden staDd eene flinke bakkerij te doen oprichten, waar brood voornamelijk voor de volks behoeften zou worden gebakken en ver kocht tegen den prijs, waarvoor de Bak- kersbond het levert. De bakker, aan wien de bakkery ver huurd wordt, zon geheel vrij zyn in zyn doen en laten en eene matige hnur beta len, doch verplicht zijn by iedere afge leverde twee pond brood een genummer- den bon te geven, welke bons jaarlijks, tegen circa een cent of meer per stnk knnnen worden ingewisseld, zoodat een huisgezin dat 25 pond brood per week ver- brnkit (halve kilo's,) aan het eind van het jaar f 6.50 zou ontvangen of meer. Hoe grooter prysverschil er bestond tusschen de meel- en broodprijzen, zoo veel te meer waarde zon elke bon kry- gen. De betaling zou contant zijn. Ge lukt de proef, dan zou na een paar ja ren de bakkerij langzamerhand in aan- deelen aan de klanten overgaan. Gelokt zy niet, dan zon zij daarna gewoon wor den verhuurd. Yoor deze zaak moet bet oog op 's Gravenzande gevallen zijn. De Utrechtsche universiteit heeft een groot verlies geleden. Professor Fried- rioh August Salzerde eminente hoogleeraar in de chirurgie, vroeger adsissent van prof. Billroth, heeft zich in een hotel te Dresden van het leven beroofd door zich van de derde verdieping naar be neden te storten. De dood volgde onmid dellyk. Prof. Salzer trad den 17 Sept. 1890 te Utrecht als hoogleeraar op, als opvol ger van prof. Nan Goudoever. In 1892 zag hij zich wegens ziekte verplicht, eenigen tijd naar een Duitsche badplaats te gaan. Zaterdag avond werd te Osch ge arresteerd een persoon, ongeveer 24 jaar odd, die vermoedelijk de moordenaar is van den wachtmeester der mareehansée. Hij was zwaar geboeid en werd onder sterk geleide naar 's Hertogenbosch over gebracht. Een talrijk publiek verdrong zich aan het etation. Zooals men zich zal herinneren, was op deontdekking van den moordenaar een prijs van f 2500.gesteld. Een knaapje van elf jaar te Rotter dam zou aan zyn vierjarig broertje eens voordoen hoe men iemand ophangt. Aan een touw, boven in eene bedstede beves tigd, werd eene lus gemaakt, waarop de knaap, na in de bedstede geklommen te zyn, zyn hoofd daarin stak. Vermoedelijk door dien hij voorover viel, kneep de strik hem den keel dicht. Het 4jarig broertje liep naar bniten om te vertellen, dat Hendrik al hing. Men ging daarop terstond naar binnen en sneed het knaapje af. Het was achter reeds te laatde geneesheer, die te hulp geroepen werd, kon slechts den dood coastateeren. HAARLEM, 11 April 1893. Zondag avond bood de Muzikale Vriendenkring, onder de leiding van den heer K. F. van Maas Jr. in de conoertzaal van de sociëteit „de Kroon" een talrijk pu bliek eeu alleraangenaamst muzikaal genot. Een zeer afwisselend programma, dat voor het meerendeel onder het bereik der uit voerenden lag, werd met zorg en toewij ding ten uitvoer gebracht. De jeugdige directeur, die lang niet onverdienstelijk de nnmmers in elkander weet te zetten en het daarbij brengt tot een pryzens- waard ensemble, komt eer toe voor zyn werk; evenzeer de leden van den kring voor den ijver, waarmede ieder zyn taak tracht te vervullen. Het aantal medewer kende heeren was aanzienlijk grooter dan bij vorige uitvoeringen en daardoor de be zetting vry volledig. Met genoegen werd opgemerkt dat aan de stemming de noo- dige zorg word besteed en in menig on derdeel de nuanceering niet wordt ver waarloosd. Over het algemeen is er een flinke vooruitgang te bespeuren, zoodat de Muzikale Vriendenkring de voortdurende sympathie verdient van hen, die belang stellen in de muzikale vorming van onze aankomende inetrnmentalisten. Foor deze laatsten mag de kring eene nitmnntende oefenschool heeten. Het eerste gedeelte nieuwelin gen afdeehng van den grooten kegel- wedstrijd, uitgeschreven door de alhier bestaande kegelclub de Phoenix, had j. 1. Zondag plaats op de uitstekend ingerich te banen van de Gebr. Brinkman. Zeven en twintig vereenigingen van hier en elders namen met groote opgewektheid aan den strijd deel, welke van des na middags één nnr tot des avonds tien nnr dnurde. De uitslag was daarbij als volgt lste prijs, verg. zilv. med. Nooit gedacht (Amet.) met 207 houten 2de prijs, zilv. med. Jonge krachten (Amst.) met 205 bonten; 3de prijs, zilv. med. De Maas (Rott.) met 186 honten4de prijs, bron zen med. Oranje Kegelclub (Amst.) met 175 honten. De drie volgende Zondagen zal het concours met de meer geoefende corpsen worden voortgezet. Niet minder dan 76 vereenigingen, waaronder de beste uit het land, zijn daarvoor ingeschreven, zoo dat niet alleen een felle strijd, doch voor liefhebbers van dezen tak van eport een mooie stryd kan worden te gemoet ge zien. De banen geven aan weerszijden ruimte voor een groot aantal toeschouwers. Een bezoek aan den wedstrijd, waarby men tevens in de gelegenheid is de fraaie kunstvoorwerpen, bestemd voor het con cours op „de vrije baan" te bezichtigen, kan veilig worden aanbevolen. Maandag bracht de vierde zoon van Z. M. den Koning van Zweden en Noor wegen, die in cognito reist onder de naam van Comte de Rosendal, vergezeld van H. D. adjudant en den Vice-Consul van

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1