N ieu wsberichten. A met een opvallend mooien tooD, echt mu zikaal werden gespeeld. De heer Schlegel mocht zich van dat succes voor zijn keurige begeleiding een deel toeëigeDeo. De heer van Duinen zingt gemakkelijk, met veel voordrachthg oogstte vooral met de Nederlandsche liederen luide toe juichingen in. B Dinsdag namiddag brak er een brand uit in de machine-zaal der Great- Western- kolenmijn nabij de stad Pontypridd. Bij gevolg konden de 300 zich in de mijn bevindende arbeiders er niet uit. Tot dus ver werden er vijf dooden gevonden. De schacht staat in vlam. Aan 70 man is het gelukt uit de schacht te komen, hoewel in eenen toestand van groote uitputting. Minstens 70 andere zgn er nog in de diepte. Een groot Arabisch slavenschip, dat onder Fransche vlag van Zanzibar uitzeilde, is door eene sloep van den En- gelschen kruiser Philomel aangehouden. Er werd een beambte van het Fransohe con sulaat gehaald, die aan boord van het slavenschip 60 kinderen vond gedeeltelijk van vrijen, 'gedeeltelijk van slaven. Het Wiener Fremdenblatt deelt de volgende gruwelijke historie mêe. Thérèse Eglauer en Mina Windisch, twee buur vrouwen, hadden reeds lang twist met elkander. Toen Mina Windisch, geen kwaad vermoedende, eens aan het middagmaal de soep onder haar kinderen uitdeelde, vond zij op den bodem der terrine een afgehakte menschenhand. De ontsteltenis was natuurlijk zeer groot bij de familie Windisch. Men kwam tot de ontdekking dat Thérese Eglauer de hand, die een pre paraat was van een bij haar inwonend student, in den soepketel van haar buur vrouw had gegooid en daar er niemand in de keuken tegenwoordig was, toen zij dit deed, ongemerkt was verdwenen. Zij bekende dit zelf en gaf als reden op, ij verzucht op haar buurvrouw, die haar een barer vereerders had afhandig gemaakt. Thérese Eglauer was niet voor het eerst in handen van het gerechtditmaal werd zij dubbel gestraft met een lange gevangenisstraf en een boete van ƒ30, de waarde die de student aan het praeparaat toesohreef. Bij het proces verscheen de beklaagde niet, maar zond zij fl 20, de waarde die zij, een fatsoenlijke vrouw", aan de hand toeschreef, meer was deze haar bepaald niet waard. Zelf was zij op reis naar Chicago, waar zij op de ten toonstelling eene betrekking had gevonden. De brief was geschreven nit Berlijn. Tengevolge van de beslissing der Belgische Kamer tot verwerping van het beginsel algemeen kiesrecht in den ge geven vorm, was het Dinsdag en Woens dag te Brussel vooral onder de arbeiders erg opgewonden, na aanplakking van het volgende manifest De Constitnante heeft het algemeen kiesreoht verworpen. Het vo'k kan deze beslissing niet aan nemen. De algemeene raad der Arbeiderspartij besluit, overeenkomstig de vroeger geno men beslissingen, dat er grond bestaat tot de algemeene werkstaking de toevlucht te nemen. Dit middel werd dan ook dadelijk druk beBproken en de smeden en aanverwante vakken schenen hiertoe reeds besloten. Verschillende woorden voerders wisten in openbare toespraken sterk op Je reeds verhitte gemoederen te werken. Naar de Indépendancé vernam hadden in het bekken van Bergen Woensdagmorgen 2000 mijnwerkers den arbeid gestaakt. Men verwachtte, dat de werkstaking een groote uitbreiding zou krijgen. VolgenB een later telegram was in alle steenkolenmijnen van den Borinage, uitge zonderd te Frameries en Dour, de werk staking begonnen. In eik opzicht schijnt de toestand ernstig. In N.O. China heeft langdurige droog te eenen hongersnood veroorzaakt. Het grootste deel der bevolking trok zuid waarts in de hoop uitkomst te vinden velen kwamen echter om. Ondernemende meelhandelaren hebben goede zaken ge maakt, door het uitgehongerde volk met karavanen koorn te gemoet te trekken. Wie geen geld had, gaf zijne kinderen. Een kind van 6 jaar gold iets meer dan eenen halven dollareen volwassen meis je werd opgewogen tegen zooveel koorn als een kameel dragen kon. Met een nieuwe groote rede leidde Gladstone Donderdag in het lagerhuis de tweede lezing der Home Rule Bill in. Hij verklaarde zijn ontwerp voor de eenig mogelijke oplossing van het Iersohe vraag stuk. Drie deelen van het Vereenigd Ko ninkrijk hadden zich reeds vroeger voor deze oplossing verklaard, en thans was ook Engeland in groote mate op weg om zijne vijandige beslissing van 1886 te wijzigen. Onder de massa van het Iersohe volk heersoht eene voortdurende bewe ging ten gunste van intrekking of wijzi ging der Acte van Unie en dit volk is vast besloten om niet te rusten alvorens de verandering, welke het verlangt, zal toegestaan zgn. Eene geheel bevredigende oplossing van het finanoieele vraagstuk achtte Gladsto ne niet mogelijk dooh in geval buiten gewone omstandigheden de uitgaven des rijks mochten doen stijgen, zou er baat kunnen gezocht worden bij eene verhoo ging van den accijns op gedistilleerd en van de inkomstenbelasting, en dan zou Ier land zgn deel dragen in dien last. Het Iersohe vraagstuk zeide de mi nisterpresident is thans eene kwestie tnsschen eene sterke en eene zwakke na tie. Niets is vernederender dan onderdruk king van eene zwakke door eeue sterke natieniets edeler dan het schouwspel, boe een natie zich laat leiden door eer en plicht, vast besloten om uit vrije be weging een onrecht nit de wereld te hel pen. Onlangs werd bericht van een man te Melbourne, Australië, die de kluts zoo danig kwijt was, dat hij zich niet wist te herinneren hoe hij heette. Men weet nu wie de man is. Hij is een agent in assurantiën uit AlbaDy, ge huwd in 1890 en vader van éen kind. De geneesheeren schrijven zgn gemis aan herinneringsvermogen toe aan een kwets uur der hersenen, waarschijnlijk het gevolg van een val of slag op het hoofd. Men denkt hem door een operatie zgn memorie te kunnen ternggeven. Uit Napels wordt gemeld dat de koortribnne en het orgel van de kerk Santa Maria del Soccorso, gedurende een godsdienstoefening zgn ingestort vijf en veertig muzikanten werden gewondde kapelmeester is doodelijk gewond. Bij keizer Frans Jozef heeft het Hongaarsch ministerie een echec geleden. Te vergeefs heeft het beproefd den keizer te bewegen tot een nieuw bezoek aan Budapest. Op deze wijze wil hij zgn on genoegen te kennen geven over het ver- leenen van het eerebnrgerschap der stad aan Kossuth. De lange afwezigheid van het hof heeft der oppositie-pers reeds aanleiding gege ven, op bittere wijze de verhouding tns schen de kroon en de natie te bespreken, terwijl graaf Apponyi deze tusschen den keizer en Hongarije gerezen verwijdering in bet huis van afgevaardigden heeft ter sprake gebracht. Tengevolge van 's keizers weigering aan het ministerie zal de minister van het huis des konings, graaf Tisza, waarschijn lijk zgn ontslag nemen. In een door verscheidene families be woond huis van de Parijsche voorstad Bel leville is bet lijk van eene vrouw gevon den, dat reeds drie maanden lang aan ontbinding was prijsgegeven. De Parijsche bladen deelen afgrijselijke bijzonderheden over den toestand van het lijk mede. De overledene, eene ongeveer 50 jarige vrouw, was niet onbemiddeld, daar zjj kort voor haar dood een erfenis kreeg. Zij moet in de eerste dagen van Januari overleden zgn. De gemeenteraad van Brinton in Iowa bracht het volgende radicale voorbe hoedmiddel tegen diphteritis in toepassing. Hij besloot dat alle huizen, waarin lij ders aan diphteritis waren gestorven, moe sten worden verbrand. Versoheidene hui zen werden reeds aan de vlammen prijs gegeven. Volgens de Figaro zou prof. Koch een nieuw middel tegen de tuberculose ontdekt hebben, waarmede laatstelijk proe ven zijn genomen in het hospitaal voor teringlijders, dat de Duitsohe keizer te Ber lijn heeft gesticht. Het nieuwe middel, dat een verwonder lijke geneeskracht moet bezitten, is een groenachtige vloeistof, die bij 40° C. ver vluchtigt het wordt niet als onderhuid- sehe inspuiting, maar als inhalatie aan gewend. De uitvinding werd tot nu toe stilge houden, daar de keizer persoonlijk het heuglijk nieuws, bij zijne komst te Home, aan koning Humbert wilde mededeelen. Er bestaat sedert eenige jaren eene beweging tot afsoheiding van Canada van Engeland en aanhechting bij de Vereenig- de Staten. Van tijd tot tijd flikkerde de beweging weer op, om dan weer te rus ten. Thans wordt de zaak opnieuw opge haald door den gewezen eesten minister voor Canada, Meroier, die zich aan het hoofd der beweging gesteld heeft. In hoe verre juist hij kans van slagen heeft, is niet te bepalen indertijd moest hij aftre-1 den, als zijnde gecompromitteerd bij aan 't lioht gekomen omkooperijen, en zulke mannen behooren zich niet op den voor grond te plaatsen. Volgens eene uitgebreide studie van den heer Poorjohn te Oxford zgn verschil lende dramatische werken tot heden ten onrechte aan Shakespeare toegeschreven. Hem zou namelijk op goede gronden ge bleken zgn, dat zij behooren op naam te staan van den Eagelschen geleerde Francis Baoon iu vereeniging met niemand minder dan koningin Elisabeth. Op welke wijze men er toe gekomen zou zgn Shakespeare al léén als den dichter te noemen, is nog niet duidelijk. Dat deze in zijne laatste levensjaren niets meer schreef, verklaart zich dan evenwel, als men weet, dat koningin Elisabeth in 1603 stierf, terwgl Bacon na dien tijd den lust tot schrijven zal zgn vergaan, door allerlei moeilijk heden, waarin hij geraakt was. Te Brussel is Zaterdagnaoht te 12 uur een luchtballon opgestegen met den luchtvaarder Toulet en twee anderen. Over het lot van den ballon en zgn stuur man maakte men zich zeer ongerust, te meer wijl een geruoht liep, dat de ballon in het Boorden van Frankrijk was neer gekomen, waar de heer Toulet uit het schuitje zou geslagen zgn en waarop de ballon met de twee anderen, de heereo Libau en Brouez, die niets van de behan deling wisten, weer de lucht was inge gaan. Nader werd gemeld, dat de drie onge lukkige reizigers, deerlijk gewond, op zee zgn opgenomen na een versohrikkelgken tocht. Zondag morgen kwam de ballon in de zee in het gezicht van Parés-Plage neer. De drie luchtvaarders werden gered door de equipage van een visBohersvaartnig. Kapitein Toulet heeft den linker heup gebroken, de eene zijner mede-reizigers het rechterbeen en de tweede den voet verstuikt. HH. MM. koningin Wilhelminaen de koningin weduwe-regentes kwamen Dinsdag te ongeveer half drie uur per Hollandsche spoor met groot gevolg te Amsterdam aan, tot het brengen van het gewone jaarlijksche bezoek aan de hoofd stad. Als altijd was gebeel Amsterdam op de been om getuige van den intocht te zgn. Vooral op den Dam en in den omtrek was het stampvol. Na op het paleis aan gekomen te zgn, vertoonden HH. MM. zich eenige oogenblikken op het balcon en werden door het publiek met warmte toegejuicht. Woensdag verleende H. M. de koningin regentes audiëntie aan militairen boven den rang van tweede luitenant en aan burger lijke autoriteiten. Na afloop bezichtigden H.H. M.M. de nieuwe kazerne der brand- weeren reden vervolgens door verscheidene stadsgedeelten. Donderdag had er particuliere audiën tie plaatB. In den namiddag werd eene voorstelling bijgewoond in het circus Carré; Vrijdag werd het Burgerzieken huis en het Sophie-Rosenthal Bewaar school in de Uilenburgerstraat bezocht> Eene dienstbode te 's Gravenhage had haar kind, slechtB eenige maanden oud, bij eene daglooner ten platten lande voor ƒ1.50 per week besteed. De pleegmoeder had na eenige weken geen lust meer het kind te houden. Eerst wilde zij het brengen bij de ouders van de dienstbode, maar zij klopte daar te vergeefs aan. Zg wist echter raad. Fluks wordt bg de burge meester aangebeld, en nauwelijks is de deur geopend, of ze legt het kind in de gang en loopt hard weg. Het kind werd daar gevoed en verpleegd, maar er werd tevens tegen de pleegmoeder proces-ver baal opgemaakt wegens het te vondeling leggen van een kind. Wegens het optreden van de vee ziekte te Haarlemmermeer, is bet houden van veemarkten voor herkauwende dieren in die gemeente verboden. HAARLEM, 14 April 1893. Tot de mannen-zangvereenigingen hier ter stede, welke) zich in eene goede richting blijven ontwikkelen, mag onge twijfeld gerekend worden te behooren de Liedertafel Haarlem's Zanggenot onder de leiding van den heer B. J. Vis6cher. De twee uitvoeringen, in den loop van het concertseizoen door haar gegeven, hebben dit in ruime mate bewezen. Niet alleen kwam de Vereeniging daarbij voor den dag met een goed ledental, doch ook viel een groote vooruitgang optemerken in het ge halte der verrichtingen. Dank zij de mu zikale gegevens van den heer Vissoher, is het Zanggenot gelukt, zich een waardige plaats te veroveren naast de vereenigin- gen, die met haar den mannenzang be oefenen. Het concert van Dinsdag avond werd geopend met het zuiver gezongen Neer- lands Taal van Aug. Stille en bracht ver der de navolgende koren Vriendelijke Lente van B. J. Visecher, Bede van Heinze, Op 't Kerkhof van Andriessen en Jan Maat van Rich. Hol. Vooral het laatste, Jan Maat, genoot eene uitnemende, vrije vertolking. Het flinke tempo gaf aan het werk een fris- sche bekoring en werkte gunstig op het goede toonhouden. De tekstuitspraak liet weinig te wenschen over; te recht wij den de zangers daaraan bijzondere zorg. Enkele zwakke plaatsen ten opzichte van de intonatie aan te wijzen, mag overbodig geacht worden. Aan het oor van den directeur zullen ze niet zgn ont gaan. Over het algemeen werd er meer dan verdienstelijk gezongen en kan, zoo als gezegd is, vooruitgang worden gecon stateerd. Met belangstelling zal de deelneming van Zanggenot aan den zang wedstrijd te Amsterdam worden gevolgd. Het solo gedeelte van de hier bespro ken uitvoering bestond uit eenige zang stukken voor één en twee stemmen en ettelijke voordrachten voor cello, piano en orgel. Als min of meer goed geslaagd mogen daarvan worden aangestipt. Lente (duo) van Catb. van Rennes, Frühlingsglaube van Fr. Schubert Lied an die Abendstern (orgel en piano) van R. Wagner en Abend- lied (cello en orgel) van R. Schnman. Het laatste moest op aanhoudend verlangen door den jeugdigen cellist werden herhaald. Aan bewijzen van goedkeuring ontbrak het geen der solisten en evenmin het Koor, zoodat alle medewerkenden met voldoening op de uitvoering kunnen terug zien. Op het Museum van Kunstnij ver heid alhier zullen Zondag aanstaande eene verzameling van reproductiën tentoonge steld zgn, betrekking hebbende op dn gebouwen en decoratieve onderdeeïen der Fransche Reoaissanoe. Des Zondags is de toegang vrij. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 12 April. H. A. de Munnik en E. J. Steenken J. Metselaar en W. Vermeeren. H. Balm en J. Thoolen. M. A. Paap en M.C. ten Bosch.B. ter Smitten en C. E. Teunissen.— J. de Wears cn H. Kipperman. A. Wensing en H. van Uden. H. J. Kuenen en E. M. Geerlings. D. Halderman en J.van der Spek. 13 April. L. Keizer en H. van der Kaars. H. Weezenaar en C. van Seerenberg. O. E. Korn en M. J. Planije. GETROUWD. 12 April. M. Molenkamp en L. E. Groos. J. van der Molen en A. Lucas. J. Beere en C. G. Oldenberger. J. P. D. van Vas- tenhoven en M. M. van den Berg. J L. Mom maas en W. Mikkes. P. H. Cliteur en J. P. Vermeer. 13 April. G. J. van der Vosse en M. R. Mossinkoff. P. B. Elffers en C. Ockeloen. GEBOORTEN. 6 April. H. F. de Kievit geb. Verweij d. C. A. Bijster geb. van Eeden z. (levenl.) 7 April. G. J. Lasschuit geb. van der Putten z. C. G. Prinsen geb. van Roosenbeek z C. Oomen geb. Doornbos z. NMetselaar geb. van Norden d. A. van Galen geb. Harreling d. A. M Jansen geb. Hulman d. J. G. Jan sen geb. Eekhout d. 8 April. J. Ditmargeb. Pegman d. JW. Bakker geb. de Jong z. M. L. Roose geb. M artin z. J. MA. Jansen geb. Kelderman z. J. J. Waalewijn geb. Zweersz. J.J. NachtegelIergeb.Stikvoortd. C. C. Pielage geb. van der Meijden d. 9 April. J. M. Hilterman geb Breek z. 10 April. D. Boeda geb. Heijungs d. M. Koorn geb. Franken d. P. Rvjsdijk geb. Rijs- dijk z. (levenl.) 11 April. G. Broersen geb. Zijp d. J. E. Moerwijk geb. van den Pieter man d. P. L. van Gend geb. Coeree z.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2