HAARLEMSG Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 32. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 22 April 1893. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 23 April 1893, Nederd. Herv. Kerk. TBJ.SPHOONSDMMSB TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Pot drie maandent ,25. franco p. poet ,40. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 eente, elke regel Afzonderlijke nommere 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT t Dinsdag- an Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. 'g Avonds 6 nre, Ds. Knottenbelt. 38e Zondag Heid. Cat. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, De. Veen. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Woensdag 's av. 7 nre, Ds. Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. Knottenbelt. Eglise Wallonne. Dix henres, Mr. Debry. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 nre, Ds. Mulder. Woensdag 's av. 8 nre, Ds. Langhout. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 'a av. 5Vs ure, Ds. Schotel. Ridderstraat Voorm. 10 ure, 's av 6 ure, Ds. Langhout. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Helper Sesbrugger. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, A. D. Kempe. Ev. Lnth. Fred, te Alkmaar. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, H. H. Barger. Nam. 2'/j ure, H. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Wegens werkzaamheden in het Kerk gebouw geen dienst. Remonstrautsche Kerk. Voorm. 10 we, Dr. E. Laurillard, pred. te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Ds. Barbas bericht met dankzegging de ontvangst van f 0.50 van eene dienst bode, opbrengst van Capsules voor de Chr. school voor on- en minvermogenden in de Antoniestraat. Hillegom Voorm. 10 ure, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Nam. 2 ure, 6*. Barneveld. Pred. Zandvoort. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm 10 ure, IIWaardenburg, 's Avond» 71/2 ure, H. Waardenburg, in 't lokaal voor Christ, belang. Zandvoort. Voorm. 10 nre, 6", Barneveld. Nam. 2V2 ure, geen dienst. Haarlemsch Gemengd Koor. Baarlemsch Gemengd Koor gaf giste ren avond de tweede uitvoering in het seizoen met welwillende medewerking van mejuffrouw Jeanne Landré en den heer G. Ph. Zalsman. De zangvereeniging kwam daarbij voor de eerste maal uit met haren nienwhe- noemden directeur, opvolger van den heer W. Swart. De heer Kriens heeft blijk baar met ernst de leiding van het Koor in handen genomen en wij kunnen het er dadelijk bijvoegen in de enke le maanden, welke hij in dezen kring werkzaam is, hoogst verrassende resulta ten verkregeD. Met onverdeeld genoegen mochten wij de uitvoering volgenzij gaf ons de overtuiging dat de heer Kriens, die ten opzichte van het instrumentale gedeelte der mnziek zich, gedurende de jaren van zijn verblijf hier ter slede, als een uitnemend gevormd musicus heeft doen kennen, even groote bekwaamheden bezit voor de leiding van vocaal-werken. Dezelfde stiptheid bij de behandeling van eenig werk, hetzelfde streven naar vol maaktheid in nuanceering en voordracht, die wij meenen op te merken bij de goed voorbereide uitvoeringen van ons Mu ziekkorps, vinden wij reeds terng bij Haarl. Gem. Koor nu het nog zoo kort van de aanwijzingen en opmerkingen van den nieuwen leider heeft kunnen pro fiteered Veilig mogen wij onder deze omstandigheden veel in de toekomst van deze zangvereeniging verwachten vooral wanneer goede krachten zij zijn nog in legio bij onzen burgerstand aan te wijzen zieh aansluiten en het bestaande Koor er de kern van blijft nitmaken. Hoofdnummers van het programma bij dit concert waren, het eerste, tweede en zevende Kruiswoord met slotkoorvan Haydn en Schijn Ellen van Max Brnch. Een kleÏD, doch degelijk samengesteld orkest, begeleidde genoemde werken het gaf als orkest-bijdrage de ouverture van de Kruiswoorden en Vorspiel zum 3e ac te ans Kónig Manfred van Reinecke. Mejuffrouw Landré zong, behalve de so lo's in Max Bruoh, eeae aria uit de Schep ping van flaydn. De beteekenis der Kruiswoorden, met zooveel diep religiensen zin door Haydn bewerkt, mag als bekend worden be schouwd ten opzichte van Schön Ellen volge hier eene korte verklaring van den tekst. „Schön Ellen" van Brnch, naar de bal lade van Giebel bewerkt, voert den hoor der naar een belegerden burgt in Schot land. De verdedigers moeten den hopeloozen strijd tegen de belegeraars opgeven en he- reiden zich voor, te eterven. Een meisje, Schön Ellen, dat zich onder hen bevindt, spoort tot volhouden en verder verzet aan. In hare geestvervoering hoort zij uit de verste verte het krijgslied van de bevrien de stammen der Campbells, die tot ont zet komen aanrukken. De in wanhoop verkeerende belegerden bespotten haar en treden, na het afscheid van vronw en kin deren, den dood op den torentrans gela ten tegen. Plotseling verneemt hnn oor evenwel werkelijk de vroolijke tonen van de krijgemarschen der Campbells. De moed herleeft en spoedig breekt het uur der be vrijding aan. De muziek van Max Brnch onderscheidt I zich door frisehbeid en krachtde liederen der Sohotsehe Hooglanders geven het werk een eigenaardig kaïakter; de dankhymne van het bevrijde volk, aan het slot van het werk, is van grootsche werking. Tot de schoonste solo-partijen behoort de ario so van den aanvoerder, Farht tcohl denn, Weib und Kind daheim. De uitvoering der genoemde werken verdiénde ten volle den bij val, welke er aan geschonken werd. De dames en de heeren van het Koor ontwikkelden, naar evenredigheid van hnn aantal, een frap pant klankvolume en toonden daar, waar een meer bescheiden rol hen was toebe deeld, de eerste lessen in het muzikaal zingen goed begrepen te hebben. Aan het Kwartet, dat in de Kruis woorden een lang niet gemakkelijke taak te vervullen had, mag een bijzonder com pliment niet ontbonden wordenhet en semble was werkelijk zeer mooi en wees terng op eene voorbereiding, die de volle sympathie verdient. Mejuffrouw Landré hoe dikwijls hadden wij reeds dezen win ter gelegenheid op hare voortreffelijke gaven te wijzen mejnffrouw Landré heeft de zangvereeniging cd de vele toehoorders ten zeerste aan zich verplicht, door de welwillendheid in dezen kriDg op te tre den. Telkens hooren wij haar met de zelfde ingenomenheid en voelen wij ons aangetrokken door den mooien klank van hare stem en de innigheid barer voor dracht. Haar partner, de heer Zalsman wist zich naast de zangeres een waardige plaats te veroveren. Men kent onze goe de meening over de hoedanigheden, die hem nu reeds als zanger sieren en zich ongetwijfeld in eene goede richting zullen ontwikkelen. Met eene herinnering aan de uiterst beschaafde wijze waarop het orkest zijn taak vervulde, mogen wij dit sohrijven eindigen, daaraan toevoegend de beste wenschen voor den voortgaanden bloei van Haarlemsch Gemengd Koor. B. KRONIEK. De Raadsvergadering van 19 April werd voor de eerste maal geleid door onzen nianwen Bnrgenmeester. Na opening der vergadering en lezing der notnlen volgden eenige mededeelingen en kennisgeving van door Gedeputeerde Staten goedgekenrde raadsbesluiten, als mede dat een verzoek was ingekomen van den Heer J. G. Tuytel om de nieuwe etraat aan den Kleinen Houtweg te noe men Krelagestraat. De Voorzitter adviseerde, dit stnk om geldige redenen te revonyeeren aan B. en W., waartoe werd besloten een verzoek van Dr. J. B. Wijnhoff om ontslag als 8 tads-geneesheer werd toegestaan onder, dankbetuiging voor de vele en gewichti ge diensten der gemeente bewezen, terwijl nog medeedeling werd gedaan van het pro cesverbaal omtrent eene afgekeurde koe. De heer J. A. G. van der Stenr had aangevraagd voor zijne lastgeefster, Me vrouw de Petit, te mogen koopeB de drie nog onbebouwde terreinen bestemde voor villa's in het Florapark met de daarach ter gelegen, tot stallen bestemde gronden, om daarop eene villa van eenige uitge breidheid te bouwen en wel de eerst bedoelde gronden tegen den vastgestelden, de laatsten tegen ƒ4.per M;. Niettegenstaande de te boawen villa niet overeenkwam met het oorspronkelijk plan ter bebouwing, werd besloten den aanvrager ter wille te zijn, doch de thans aangevraagde oppervlakte af te staan te gen f8.per M-, overeenkomstig voor stel B. en W. Pnnt 3 der agenda, rapport B. en W. omtrent het voorstel Van den Berg tot verhooging der sohoolgelden vorderde heel wat overleg. Door B. en W. wordt voorgesteld het schoolgeld van bet gymnasium te brengen van 80 op f 100 per jaar dataan de oplei dingsschool voor meisjes tot het hooger eu middelbaar onderwijs te brengen van f 40 voor één en 30 voor twee uit één ge zin, op 50 voor één, 45 voor twee en ƒ40 voor drie uit een gezin dat aan de bnrgerschool voor jongens en meisjes te bepalen op f 26 voor één, 23 voor twee en f 20 voor drie of meer nit één gezin, inplaats van, zooals nu, f 20 voor één en 15 voor twee of meer, en ein delijk te bepalen, dat er zal komen eene tweede burgerschool met f 15 voor één, 12 voor twee en 10 voor drie leer lingen nit één gezin. De Heer Prins was niet voor verhooging. Natuurlijk vond hij het dat de kosten van het onderwijs de baten te boven gaan, doch niet gaan zij de kraehten der ge meente te boven, terwijl het goed en goedkoop onderwijs Haarlem vele directe en indirecte voordeelen verschaft. De ver hooging van ƒ20.voor een leerling die 't gymnasium bezoekt, levert in 't ge heel eene bate van ƒ870 per jaar;'taf- nemen van 't getal ieerlingen aan die In richting, wat te wachten is, zal die bate spoedig verslonden hebben. De heer Tjeenk Willink kan wel mee gaan met het voorstel, doch men verhoo- ge het schoolgeld aan de opleidingsschool van ƒ50 op 55.later kan men nog hooger gaan. De heer Klein begrijpt niet hoe een der leden tegen de verhooging op 't gymnasi um opkomt, en zet uiteen, dat de ouders die 't gymnasium voor hunne kinderen noodig hebben, zieh door de verhooging niet znllen laten afschrikken. Eene goed- koopere nieuwe Burgerschool wensebt hij niet, als zijnde zijns inziens onnoodig. Ook de Heer Krol is tegen verhooging. Gaat zij door, dan bestaat er kanB dat de leerlingen overloopen naar de H. B. S. te meer omdat het gymnasium voor aan staande medici niet meer bepaald noodig isde winst gaat, met enkele leerlingen miDder, geheel te loor. Wat aangaat de nieuwe Burgerschool maakt spreker de opmerking dat van de eerste, die nu sterk bevolkt is, in den beginne ook de levens vatbaarheid werd betwijfeld. De heer Klein vindt, dat de scholen, waar 't zelfde geleerd wordt, ook gelijk in prijs moeten zijn; bovendien vraagt hij, is die nieuwe school zoo noodig. Hij

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1