Nieuwsberichten. 4- ziet niet in, dat drang naar de Burgersohool zoo sterk is. De Wethouder van Onderwijs wijst er nog op, dat als de sohoolgelden aan de drie opleidingscholen gelijk zijn, de verminde ring voor meer kinderen uit een gezin ook van toepassing zal zijn op de jongens en de meisjes uit één gezin die de scho len bezoeken, waardoor voor sommigen in werkelijkheid niet meer zal betaald worden, dooh hij kan niet meegaan met het voorstel van 55.B. en W. hebben voorts de nieuwe school voor gesteld om ieder ter wille te zyn, dooh aan die school zal geen zevende klasse komen. De vader der verhoogingen, de heer Van den Berg, beantwoordt nog eenige sprekers. Hij vindt de kosten van 't on derwijs zeer hoog. Men lokt de menschen door goedkoop onderwys, dooh verjaagt ze door hooge plaatelij ke belastingen, hoewel er voor 't stichten van eene Burgerschool met laag schoolgeld veel te zeggen valt. Ook de heer Macaré is niet voor ver hooging, hy gelooft dat de winst op 't gymnasium door de H.B.S. zal verslonden worden. De heer Waller zegt, dat de meerdere ontvangsten ongeveer f 5000 6000 znllen bedragen en de nieuwe school, te stichten in de lokalen van het Proveniers huis, zal niets meer kosten. Na nog eenige re- en diptieken werd de algemeene beraadslaging gesloten en ten slotte het voorstel van B. en W. in zyn geheel aangenomen, nadat de Heer van der Mersch nog als zijne meening had medegedeeld, dat er in de nieuw ge bouwde sohool aan de Parklaan nog wel plaats zou zyn voor de school in kwestie en de Heer Macaré er op had gewezen, de noodige aandacht te wijden aan het onderwys in 't Engelsch. Toen kwam aan de orde voorstel van B. en W., opgemaakt in overeenstemming met 6 besturen van buitengemeenten, waarbij wordt bepaald, dat de leerlingen dier gemeenten in den vervolge de helft meer schoolgeld zullen betalen op de in richtingen van openbaar lager onderwys dan zij die hier woonachtig zijn. Op dit voorstel diende de heer de Breuk een amendement in, de strekking hebbende, van kinderen uit buitengemeen ten anderhalf maal den prijs naar het oude stelsel te eischende kinde ren zyn er na en dragen mee in de algemeene kosten van onderwys. Het amendement werd bestreden door den Heer Waller; twee kinderen nit één gezin eener buitengemeente zouden dan even veel betalen als twee stadskinderen. De Heer Prins meent, dat het niet aangaat, de leerlingen, die we vroeger met blijdschap zagen komen, nu het ons minder sohikt, buiten te sluiten. Maar het amendement, de Breuk, waarvoor wel wat te zeggen was, werd niet aangeno men. By de behandeling van het voorstel zelf voerden nog de heeren Krol en van Styrnm het woord en werd aangenomen. Bij de oprichting van kostelooze school A in de Sohoterstraat had de raad inder tijd besloten er eene inrichting voor douchebaden aan te verbinden. Daar toen de prijs niet meeviel, besloot de raad, althans voorloopig, dit plan te laten varen en tengevolge hiervan thans een voorstel van B. en W. houdende de bepaling, dat tot genoemd doel voorloopig geene gelden zouden toegestaan worden. Dat bij het bespreken voor- en tegen standers aan 't woord kwamen en de desbevoegden in den raad de hygiënische zijde van het vraagstuk bepleitten is te begrijpen, maar de dubbeljes-kwes- tie beheersehte de zaak het voorstel van B. en W. werd des niettegenstaande aan genomen. Toen werd nog besloten van J. B. Lasschuit voor de gemeente te aanvaar den een strook gronds langs de Heeren singel en tot het aanleggen van een trottoir langs de daar gebouwde petceelen; in eigendom te aanvaarden een strook gronds langs de haizen der Bonwvereeniging Concordia aan den Kleinen Houtweg en bepaald, dat de gemeente daar zou rio- leeren en bestraten, wat haar 1700 en der Vereeniging 1275 zal kosten. Nog werd besloten Eegenten van het St. Elisabeths-gasthuis te machtigen aan ƒ1000, bestemd voor het schilderen der barakken, eene andere bestemming te geven in verband met de barakken. Een aanvraag van dezelfde Heeren om tot sluiting der rekening dier inrichting over 1892 nit de gemeente-kas 17162.64' extra-subsidie te mogen ontvangen werd beantwoord met het besluit, dat de raad zoo noodig, bereid zal zyn te overwegen op welke wijze in de behoeften der Stich ting kan worden voorzien en inmiddels de suppletoirs begrooting goed te keuren met uitzondering van de bovengenoemde som. In hare vergadering van 8 Februari 1893 had de raad besloten tot inkorting van de kermis, doch, sedert was inge komen een verzoekschrift van de Veree niging van Industrieelen en kooplieden om op dat besluit terug te komen en de kermis, als vroeger tot Maandag te doen duren, terwijl nog twee instemmings- verzoeken in verband met dat van 162 neringdoenden mede aan de orde kwamen om den raad te bewegen het vroeger geno men besluit in te trekken. De Heer van Dieren Bijvoet etelde voor het punt te verdagen tot de volgende vergadering. Afdoen, besliste de raad. Nu kwam hetzelfde raadslid met het voorstel om toch terug te komen op het vroegere besluit; de laatste Maandag was een vrije dag voor de werklieden hier en in de buitengemeenten, het zou ontevre denheid wekken als dit nu anders werd. De Heer de Haan Hugenholtz gelooft, dat de vrye dag toch heel goed kan blij ven zonder de kermis. Nn echter, voert de heer Prins aan, blijkt, dat voor vele neringdoenden de kermis- maandag werkelijk zeer gewenscht is, verdienen dos de argumenten der ver zoekers wel overweging. De Heer de Kanter kan zich niet voor stellen, dat, naar gezegd wordt, 't be staan van sommigen zou afhangen van een of twee dagen. Maar de nadeelen zyn grooter dan de voordeelen en de vrye dag kan blijven. Over 't voorstel van Dieren Bijvoet verwonderde zich de Heer Klein; er was toch geen reden voor om op een na rijp beraad genomen beBlnit zoo maar terug te komen, maar de voorsteller bleef by zyn gevoelen, dat bet niet in het belang der gemeente zon zyn den Zondag en Maandag weg te nemen. Toen kwam in stemming het voorstel van B. en W. om aan adressanten te beriohten, dat op hun verzoek afwijzend wordt beschikt. In dien zin werd beslo ten. Zes stemmen waren er tegen. Ten laatste werd benoemd tot onder wijzer 3e klasse aan de le opleidings school op eene jaarwedde van 600 de Heer W. J. de Jong nit Leiden en ging de raad tegen half zes uiteen. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag heeft de Kommissie tot onderzoek der stukken in de zaak van den Heer Kley, bij monde van den heer Veegen s, geadvizeerd tot eenvoudige dankbetuiging aan de Eegeering. Soortgelijke kon- kluzie werd voorgesteld in zake de adres sen van twee andere gewezen officieren. Daarna werden de algemeene beraadsla gingen geopend over het wetsontwerp betreffende het failissement en de sursé ance van betaling. De heer Levy erken de het nut van dit ontwerp, maar drong ernstig aan op verzachting der gevolgen bij failissement, vooral met het oog op de gelijkstelling van niet-kooplieden met kooplieden.Zy, die ongelukkig aan lager wal zyn gekomen, moeten niet de gevol gen bij faillissement ondervinden, maar er moet een wettelijk rechtsinstituut zyn, waardoor het faillissement kan worden voorkomen. Ook de heer van Houten opperde bezwaren tegen de gelijkstelling van kooplieden en niet-kooplieden. De heer Hartogh daarentegen was van oor deel, dat de praktyk die gelijkstelling eischt. Hij achtte het onderhandsoh ak koord wel goed, mits alle krediteuren toetreden en het sub rosa plaats hebbe. De Min. van justitie betoogde de nood zakelijkheid eener regeling en verdedig de de gelijkstelling van kooplieden en niet-kooplieden. üit Eemnes wordt gemeldMaandag middag passeerde hier een ouderpaar met een meisje van ongeveer 11 jaar oud. Eeeds zeer vroeg hadden de ouders Amers foort verlaten, om hnn kind op te spo ren, dat ongeveer vier jaar geleden, bij gelegenheid der Amersfoortsche kermis, plotseling verdwenen was. Het kind schijnt door een kermisreiziger ontvreemd te zyn. Eenige kermisreizigers vertoefden dezer dagen met hun wagen te Laren (Gooiland). De bossohen en de vele beschutte plaat sen, die msn daar vind, worden bij voor keur door dat slag van menschen opge zocht. Naar men zegt, logeerde de vader bij aanverwanten in gezegd dorp en her kende zyn kind. Hy bracht van zijne bevinding verslag uit aan den burgemees ter. Daarop werd de moeder van het kind ontboden, en op het eerste gezicht werd zij door haar kind herkend. Nog een poging tot kinderroof wordt bericht. Dezer dagen vervoegde zich bij den veerknecht te Ochten een landlooper, die met nog 4 kinderen, allen beneden de 6 jaren, wenschte overgezet te worden. Daar de kinderen erbarmelijk schreiden en door hun geleider op hardvochtige manier werden behandeld, kreeg de veer knecht achterdocht en vroeg aan de kin deren waar zij vandaan kwamen. De kin deren riepen echter aanhoudend om hun moeder. De landlooper gaf voor, dat zij hem van Tiel waren nageloopen. Het bleek evenwel, dat zij aldaar gestolen warenzij werden dan ook nog dienself den dag naar Tiel gebraeht. De landlooper nam de vlucht in de richting van Dodewaard. De politie doet onderzoek. Een flinke maatregel van 't Rijk, die bij elke particuliere aanbesteding na volging verdiende, is de verzekering der werklieden tegen invaliditeit. Eeeds verscheidene arbeiders, die tenge volge der werkzaamheden aan de iunuda- tie te Haarlemmermeer ongelukken kregen, werden door dien maatregel schadeloos gesteld en voor armoede gevrijwaard. Te Aalsmeer is eene nieuwe rege ling der gemeente-belasting ingevoerd. De belastingschuldige wordt voortaan aangeslagen naar 't inkomen. Vrijgesteld worden zij die minder dan 250 galden verdienen. De percentage klimt van 0.25% tot 5.6%, verdeeld over 32 klassen. HAARLEM, 22 April 1893. By de door B. en W. gehouden aanbesteding van het leggen van over dekte riolen ter vervanging van open goten in verschillende straten der ge meente, zyn ingekomen aoht biljetten. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, Th. J. Verzijl berg h, voor een bedrag van 814. Het aantal deelhebbers in de Onder linge Brandwaarborg-Vereeniging voorde Gemeente Haarlem, dat op 31 December 1892 34, met 39 polissen en ƒ212,850 bedroeg, is in het 1° kwartaal 1893 ge stegen tot 48, met 64 poiissen en een verzekerd kapitaal van ƒ401,150; een vooruitgang, die alleszins bevredigend mag geacht worden. Op het Museum van Kunstny ver zuilen aanstaanden Zondag de afbeeldingen betrekking hebbende op de bouwkunst, beeldhouwkunst, en schilderknnst der Fransche Eenaissance nog tentoongesteld blyven. Tevens zullen de photographische afbeeldingen, die door den Heer Pörtzgen van verschillende gedeelten van het Mu seum werden vervaardigd en die voor be langstellenden verkrijgbaar zijn gesteld, te bezichtigen zyn. Des Zondags is de toegang vrij. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 19 April. J. Hiel en JRoks. G. F. Kohier en W. S. Surendonk.—G. H. Meijer en A. Bac. M. Roosenhart en A. O. Creemers. P. C. Kuvener en B. K. Bottema. J. Droog en M. C. Hendriks P. van den Broek en M. Flipsen. J. Moerkerk en E. van Es. A. Lablans en G. Boschman. W. Kok en A. Verhoeven. J. A. J. Nolthenius en M.S. Schreuder. G. W. Kuijt, en A. A. Retel. 20 April. D. J. Heck en M.E. Brakel. W. A. Witsen en E. van Vloten. G. A. Verbeek en W. H. Mijnders. GETROUWD. 15 April. J. D. Berkhout en H. W. Boon- zajer. 18 April. J. B. van Zutphen en E. M. Strengers. 19 April. G. van den Berg en G. Toon. F. C. C. N. Beens en A. van Cittert. J. N. van der Vlerk en M. Metz. JCassee en A. J. Pols. L. A. Mathot en S. de Groot. A. Brakel en J. J. Schouten. 20 April. L. J. Blanson Henkemans en M. C. Moeton. A. W. Weissman en T. C. Bastiaans. GEBOORTEN. 12 April. A. Kuiper geb. Reijlingz. 13 April. H. Tollenaar geb. Snikkenbnrg d. P. van der Putten geb. Baks d. W. Betlem geb. van der Wouded. 14 April. J. Vellinga geb. Mulder z. A. van der Wateren geb. Out z. J. M. Wessels geb. de Waal Malefijt z. M Segge- link geb. Arons d. C. Schaap geb.van W aard z. (levenl.) 15 April. JA. H. Everard geb. van Krieken z. J. H.Veenstrageb. Reinhardt z. G. Steeman geb. Bakker z A. le Noble geb. Renout z. H. F. Jeroe geb. Velds z. A. Duijff geb. Heekelaar d. JH. Engelgeer geb. Franse d. 16 April. H. van der Vegt geb. Rooseboom z. H. M. van Buuren ge». Geeriings z. en d H. Kuipers geb. RomijncL E. Vos geb. duist, d. M. A. H. Martens geb. Defresne z. M. C. Verdel geb. Zwane- veld z. M. H. Akkerman geb. Kernekamp z. 17 April. H. van Zanten geb. Dijkstra z. M. Koorn geb. Winters d. G. Merks geb. Breek z. G. Klees geb. Bakker z. C. Spoor feb. Monné d. J. Rose geb. Dam haard. I. W. Schweitzer geb. van de Nieuwendijk d. 19 April. M. M. Zwaanswijk geb. Bouwma» d. en z. R. Taekema geb. Kingma z. 20 April. 1.1 Jssels geb. Wïllemse d. OVERLEDEN. 12 April. C. H. Toeset 14 dg. d. Veldlaan. C. A. Timmers 2 j. d. fleerensingel. 13April. H. Silkens 92 j. Zijlweg. H. E. van Niel 6 j. d. Gasthuislaan. 14 April. G.van der Pieter man 9 m. z. Damsteeg. J. Donker 38 j. Rip- perdastraat. M. Lefebre geb Jiiger 69 j. Bakenessergracht. C. J. Bakker 12 m. z. Zomervaart. 15 April. H. J. Geerling 4 m.d. N. Kruisstraat. J.P.Daudeij 66j.Gr. Hout straat. F. Rooseboom de Vries 8 j. z. L. Lakenstraat. 16 April. C. A. F. van Egkeren 18 dg. d. Parklaan. J. Smits 74 j. Jansstraat, 17 April. C Paap 27 dg. d. Nassaulaan. J. van der Veldt 25 j. Gasthuislaan. H. Kaan 2J j. L. Heeren vest. B. C. Hersman 29dg.d. Oudenweg. 18 April. C. A. van Oorde geb. Rooseboom 73 j. Florapark. J. M. Blok geb. de Jager 61 j. Klaverstraat.—19 April. M. N.J. Holtzer 87 j. Sophiastraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug ts bekomen zijn. Een handdoek waarin twee lampen- glazen. Een onderstuk eener gouden oorbel. Een paternoster in étui. Eene nijptang. Twee zinken deurlatten. Een eind nieuw touw. Eenige sleutel tjes aan een ring. Een Iaraëlietisoh kerkboekje. Een officiersschouderpas- sant. Een gouden dames-ringetje met steentje. Een vrouwenzak waarin o. m. eene ledige portemounaie. Een paar kousen. Een duimstok. Een zyde> dames-dasje. Een donkerblauw jasje. Een paternoster. Een muilkorf. Een gouden oorbelletje. Een bril. Een dop van een kinderwagen. Een zilveren cachet. Een gouden mansring met zwarten steen, waarin een beeld ge graveerd. Een paardendek. Een zil veren broche. Een E. K. kerkboek. Eene gouden broche met steenen. Een inhoudsmaat voor droge waren. Een nikkelen dames-ceintuur. Eenige sleutels aan een ring. Een koperen tegengewicht eener hanglamp. Een sleu tel. 4e Liederavoud, vam JEANNE LANDRjt, met medewerking van de dames Joh. Lakdré^. (mezzo-sopraan), Willy J aeger uit Leiden. (viooT^ R. Lbvie, (piano), op Zaterdag 22 April 189i„ des avonds te 8 uur. PROGRAMMA. 1. a. HerbstJoh. Wageoaar. b. lch habe dicb geliebet. .Gottfr. Maan. c. Spielmannslied^W. F. G. NieolaL d. LuarinHugo Nolthenina. 2. Vijf klavierstukken op. 7...L.Adr.v.Tetterode. a. Caprice, b Humoresque, c. Valse-Scberzo, d. Ber ceuse, e. Impromptu. 3. l)rie duetten voor 2 vrou wenstemmenCath. v. Reoncs. a. Het Angelus, b. Avondrust, c. Lente. c. Zur AntwortWillem Kes. d. ZonneliedjeCath. v. Rennes. 5. a. Sijt gbi mi ver b. Goeden nachtJ c. Het hexken',W. F. G Niooiaï. d. Mijn liefken is mijnt somer 6. a. AndanteGottfr. Mann. b. Characteriatische Tanzwei- seW. Kes. (voor viool.) 7. a. Een liedeke van sceiden.C. H. Coster. b. VerbeidendDr. E. D. P$2cL c. SerenadeS. de Lange. d. Het looze moolnarinnetje.Joh. Verbuist. KAASMARKT van 19 April 1893. Aang. en verk. 16 stapels, uitmakend» 1610 kazen, wegende 3149 kilogrammen». Hoogste prys per 50 kilogr. f 25. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- ol St. Bavokerk alhier op Dinsdag 25 April 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op deu naam BachR. Schumann, 2. Adagio (7e Symphonie)Beethoven. 3. Sónate No. 4.Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Finale. 4MeditationGuilmant. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2