Bekendmaking eel was op dit oogenblik, daar uitstel van ie wet daarvan een noodzakelyk gevolg ion lijn. Het art. werd met 41 tegen 27 stemmen verworpen, waarna het amen dement door den voorsteller werd inge trokken. Nn ving de behandeling van het wetsontwerp aan. Op art. 1, dat failliet verklaring eisoht van den schuldenaar, die ophoudt te betalen, werd 1° een am. voorgesteld door den heer van Houten, om fallietverklaring mogelijk te maken, als de schuldenaar blijk geeft van zijn on vermogen om zijn opeischbare schulden te 'betalen, o,a. wisselschuld. De heer van Houten lichtte dit am. toe. 2° een am. van den heer v. d. Kaay, die faillietver klaring alleen wilden, indien dit in het belangdergezamentiykeschuldeiseherswen- schelyk mocht blijken. Daar de voorstel ler verhinderd was tegenwoordig te zijn, werd dit amendement toegelicht en verde digd door den heer Tydeman. 3° een am. van den heer van Karnebaek, die wensch- te de wet alleen te doen slaan op kooplieden. De voorsteller trok dit am. echter in, om het wellioht later als art. 2 voor te stel len. De heer Levy en de Kanter gaven hun opmerkingen over de amendementen ten beste. De Min. van Justitie had het minste bezwaar tegen het am.-v. d. Kaay, mits nog eenigszins gewijzigd. Hij nam dit amendement over. De heer v. Houten trok zijn am. in. Het woord voerden voorts de Minister en de 'heeren Levy en de Kanter. Laatstgenoem de stelde als amendement op het gewij zigd artikel voor, om dit art. te lezen, aooals het oorspronkelijk door de Heg. was voorgesteld. De heer Beelaerts van Blokland stelde voor de beraadslaging te schorsen, doch trok dit voorstel in na een opmerking van den Voorzitter. De heer Clercx stelde voor, het slot van het lste lid van het art. aldus te lezen indien dit met het gemeenschappelijk belang zij ner sohuldeischers niet in strijd blijkt. Ten slotte voerde het woord de heer Geer van Jutfaas, die verklaarde tegen art. 1 en misschien tegen bet geheele ontwerp te zullen stemmen. De beraadslaging werd daarop verdaagd tot den volgenden dag. In de zitting van Vrijdag werd art. I van het wetsontwerp op het faillisse ment, nader aldus gewijzigd, dat, in plaats van „wensehelijk blijkt" gelezen wordt „wenscheliik wordt geoordeeld" aangeno men met 58 tegen 11 stemmen, nadat de heeren Clercx en de Kanter hun amen dementen hadden ingetrokken. Nadat de Min. een am. van de Komm. van Voor bereiding, dat toegelicht Was door den heer Hartogh, had overgenomen, en gehoor had gegeven aan eene bedenking van den heer Huber, werd art. 2 en vervolgens art. 3 en 4 aangenomen. Art. 5 werdaangehonden. In art. 6 trachtte de Min. wijziging te brengen in verband met die van art. 1. Ken am. van den heer de Kanter op dit artiekel, in het belang der verdedigiog, werd, na debat, verworpen met 47 tegen 20 stemmen. Het art werd toen aangeno men evenals art. 7. Op art. 8 werd een am. van den heer Bink, strekkende tot verlenging der termijnen voor hooger be roep en verzet, aangenomen met 53 tegen II stemmen. Het aldns gewijzigde art. werd goedgekeurd evenals art. 9. Een am. van de Komm. van voorbereiding, om na art. 9. twee nienwe artiekelen op te nemen, tot instelling van het recht van verzet van sohnldeisohers en belangheb benden werd toegelicht door den heer Hartogh, besproken door den Min. van Jns- stitie en den heer Harte, en aangenomen met 44 tegen 16 stemmen. Op art. 10 nam de Heg. over eenige wijzigingen, door de Komm. voorgesteld. Art. H 17 werden goedgekeurd. Art. 19 werd aangebonden. Art. 20 121 werden goedgekeurd, met aanhonding van art. 89 en 105. Daarna werd de disknssie ver daagd tol Dinsdag. Tegen vier geschorste leden van den Madridschen gemeenteraad is eene vervolging ingesteld tengevolge van de knoeierijen in de gemeenteadministratie. Ook schijnt men dit van plan te zijn met den gemeente-secretaris en verscheidene ambtenaren der octrooien. De rechter grondt zijne vervolgiDg op het rapport van den ex-maire, den markies van Cnbas, en den ex-secretaris bij binnenlandsche zaken. De nienwe maire Angulo vond, bij het aanvaarden van zijn ambt, in de gemeen tekas 769.552 peseta's, tegenover een pas sief van 15.969.248 peseta's waaronder 2.694.548 als tekort op den dienst der eerste negen maanden van het loopende dienstjaar. Tot het feestprogramma, dat dezer dagen te Home ter eere van het zilveren huwelgk van bet Italiaanscbe konings paar plaats vindt, behoort o. a. een groote revne der troepen. Heeds Woensdag gaf Home een bu iten- gewone drukte te aausohouwentoen waren al circa 12000 mansohappen van het leger yoor de revue aangekomen, ter wijl de treinen er liepen vele plei- ziertreinen duizenden en duizenden personen aanvoerden. Velen van hen zagen geen kans onder dak te komen, zoodat menigeen dezer dagen te Home den nacht onder den blooten hemel zal moeten doorbrengen, niet zoo erg bij dit mooie weer, waarin men zioh verheugt. Graaf Biemarck, het ondste lid van het geslacht waartoe de gewezen rijks kanselier behoort, is overleden. Na in dienst te zijn geweest van den hertog van Nassan, leefde hij einde eenige jaren stil op zijn landgoed. De vader van den overleden graaf was hofmaarschalk bij den hertog van Nassanzijn oom, even eens een graaf Bismarck, was wel bekend als generaal der cavalerie. Zijn nog leven de zoon erft 's graven titel en bezitting. In den iaatsten tijd liepen herhaaldelijk eleohte geruchten over den gezondheids toestand van vorst Bismarck. Dit Berlijn wordt gemeld, dat die berichten sterk overdreven zijn. De ex-rykskanselier lijdt aan een gevatte konde, waardoor zijn onde pijnen toenemen. Beden tot bezorgd heid voor zijne familie en vrienden be staan -er niet. Te Monaoo hebben twee I'ranaohe dames zich van het leven beroofd Zij had den fr. 200,000 verloren aan de speelbank. Japan had oorlogschepen noodig, maar de sommen, benoodigd voorden bonw, konden niet worden aangewezen, reden waarom de keizer persoonlijk aanzien lijke bedragen hiervoor beschikbaar stel de. Dit voorbeeld vond bij de onderda nen zooveel navolging, dat de regeering nn voor verdere by dragen bedanken kon. In de Avenue Trndaine te Parys waren deze week vele voorbygangers ge tuigen van een vreeeelyk tooneel. Daar woonde de sinds 4 maanden gehnwde leeraar Lucas van het Collége Hollin. Met twee messteken had hy zijn vronw zwaar gewond, hy sleepte haar op het balcon der bovenverdieping en wierp haar, ondanks haar wanhopig verzet, over de balnstrade naar beneden. Onmid dellyk daarna sprong hy zelf over de leuning en viel zich den sohedel op de straat te pletter. Hy werd dood opgeno men. De ongelukkige vrouw is een paar unr later in het hospitaal Lariboisière bezweken. De ware oorzaak is nog onbekend. Volgens de verklaring van een znster der jonge vronw, had deze zioh vaak beklaagd over de verregaande ruwheid van haar man, die haar zelfs mishandelde. Dit verklaart eohter dezen grnwzamen moord niet, die geenszins het gevolg van een hniselyken twist was, daar Lncas zyn misdaad pleegde, onmiddellyk nadat by van het geven van zyn les was thuis morgen in de slaapkamer een vnnrtje ge- 1 maakt. Huisraad en vee werden gered. De moeder eohter, die even te voren wasbeval- len, schrikte zoo hevig, dat zy niet bui ten gevaar verkeert. Het gemeentebestuur van Maassluis had vergunning verleend tot het plaatsen van een stoom-draaimolen op gemeente grond, dooh deze vergunning ingetrokken, toen bleek, dat verschillende gemeente- naren bezwaar hadden tegen deze soort van kermisvermaak op gemeentegrond. Inmiddels kwam de eigenaar op particulier terrein terecht, dooh nn be reikte een adres, voorzien van 1500 naam- teekeningen het Dagelijksch bestnnr en een adres den Gemeenteraad waarin tegen de verleende vergunning tot het plaat sen een stoom-draaimolen op particu lier terrein werd opgekomen. De burgemeester bracht hy had dit niet behoeven te doen dit stuk in den raad en zei, dat nu hem gebleken is, dat het eene deel der ingezetenen het welen het andere het weer niet wilde, hy thans zyne eigen opinie had te volgen, en daar het in deze een onschuldig vermaak be treft, waarvan het een ieder vry staat al dan geen gebruik te maken, de vergun ning om op dien partionlieren grond te staan, voor zooveel hem als hoofd der gemeentepolitie betreft, heeft verleend. Te Holium (Ameland) is dezer da gen door een vierjarig knaapje de onder- lyke woning in brand gestoken. Door ou dere makkers had by, volgenB een oud daar heerschend, gebruik, Dindag na Pa- schen vuurtjes zien aanleggen in de duinen en, in navolging daarvan in den vroegen HAARLEM, 25 April 1893. In het Verslag van het Mnsenm van Knnstny verheid te Haarlem over 1892 komt o. a. het volgende voor: De lokalen bleven onveranderd, behalve dat door eenige wyziging eene geschikte uitbreiding verkregen werd voor de Chi- neésche en Japansche verzameling, ter- wyl hierdoor tevens gelegenheid bestond tot inriohtiog van een vertrek in Ara- bischen sty 1. By het nitbreiden der Verzameling werd gestreefd de afdeeling meubelen met goede typen te vermeerderen. Ter aanvulling van het huisraad wer den eenige voorwerpen in koper en tin aangekocht, terwyl door financieele mede werking van het Bestnnr der Vereeni- ging tot verfraaiing van Haarlem en Om streken een fraaie yzeren hek werd aan gekocht waarmede de y zerver zameling werd uitgebreid. Dit hek zal dienen tot vervan ging van het steenen muurtje tnsschen Mnsenm en School aan den Dreef. De afdeeling gips-afgietsels is met be- langryke stukken aangevnld. Van het Utrechtsch Mnsenm van Knnst- nyverheid is eene ryke verzameling af gietsels van versieringen nit den Dom aldaar ontvangen. Hoewel het Mnsenm reeds begint te- beantwoorden aan niet te boog gestelde eischen, ontveinst de Commissie van het Mnsenm zich niet, dat nog een ruim ar beidsveld openblyft, waardoor de krach tige stenn van aUen, die in de verzame ling belang stellen, zeer gewenscht blyft. De boekery is ook dit jaar weder met eenig werken, die door geschenk en aan koop verkregen werden, aangevnld. In 1892 werden weder versohillende tentoonstellingen van tydelyken aard ge- honden, waardoor de sympathie van het publiek voortdurend levendig wordt ge- honden, en het bezoek gestadig toeneemt, terwyl zy, die zich aan het nitoefenen van een kunstambacht wyden, hierdoor gelegenheid vinden het pnbliek met hun ne werken bekend te maken. De Commissie heeft het plan in over weging genomen om in verschillende plaat sen van ons land en zoo mogelyk ook in bet buitenland Eere-Correspondenten van het MnBenm te benoemen, om de belan gen het Mnsenm betreffende te behartigen en het honden van een Kunst-Ny verheids Congres in de lokalen van het Mnsenm heeft reeds een punt van bespreking nit- Door den Conservator warden dit jaar eiken Donderdag van 14 Juli tot 22 De cember eene reeks van voordrachten ge- honden over styl en ornamentleer, welke in hoofdzaak bestemd waren voor hen, die een bewys van bekwaamheid van meester en gezel wensohten te verkrygen, dooh waartoe ook andere ambaobtslieden en leerlingen der school vryen toegang hadden. Deze lessen werden met het beste ge volg bekroond en door zestig leerlingen bezoohtde meeste toehoorders waren nit Haarlem doch ook vele nit de omliggen de steden en gemeenten als Amsterdam, Alkmaar, Leiden, Beverwyk, Bloemendaal, Heemstede, Scbermerhorn en Scbagen, die niislnitend voor het bywonen dezer les sen naar Haarlem kwamen en ze gere geld volgden. Het Mnsenm genoot den 23 Septem ber de groote ondersoheiding een bezoek te ontvangen van H. H. M. M- de Ko ningin en de Koningin-- Regentes, de hoo- ge Beschermvrouw van het Mnsenm. Voor deze gelegenheid was het Paviljoen op passende wyze versierd. Het getal bezoekers bedroeg over 1862 14946. De rekening van het Mnsenm sluit bij ontvangst van 6447.52, met een voor- deelig Saldo van ƒ34.04'. Heden werd ontvangen het vierdejaar- verslag omtrent de Vereeniging Reisbe- 1 acting. Deze vereeniging stelt zich ten doel, nit de opbrengst van giften, onver mogende zieken, zwakken en herstellenden voor langer of korter tyd eene plaats te bezorgen in een of ander herstellingsoord. In verschillende giften werd gedurende 1892 ontvangen de som van ƒ2726.12; waardoor een en zeventig personen vit alle oorden des lands in de gelegenheid gesteld konden worden geheel of gedeel- telyke herstel te vinden. „Als eens allen," das eindigt het ver slag, „die voor genoegen of tot herstel der „gezondheid op reis gaan, ons een kleinig- „heid van hnn reisgeld wilden toezenden, „was het ook maar één galden, hoeveel „meer minvermogende zwakken en her- „stelldeden zonden dan knnnen worden ge holpen." Gaarne wordt er op gewezen, dat het hulpcomité voor Haarlem bestaat nit Mejonkvronw L. J. Quarles ven Ufford en Mejuffrouw M. de Booy. Tot Voorzitter van den Baad van beroep voor de Vermogensbelasting te Haarlem is benoemd de heer Mr. Joh. Enschedé. Zondag morgen is eene 70 jarige jnffronw op den zolder barer woning nit het dakvenster gesprongen in een vlaag van waanzin, waarbij zij op het hoofd tegen de straatsteenen is gevallen, aan de gevolgen waarvan zy onmiddellyk ie overleden. Zondag namiddag is een kind van 2 jaren gezeten in een kinderwagen, ach teruit in den Burgwal gereden. Een 11 jarige knaap, die den wagen bestuurde had deze eenige oogenblikken onbeheerd, laten staan. Het kind is spoedig gered door H. van Leeuwen, wonende Burgwal, die daartoe gekleed te water is gesprongen. Maandag morgen is een soldaat, alhier in garnizoen, wegens voortdurend wangedrag met briefje van ontslag nit den dienst verwyderd en door de politie bniten de gemeente gebracht. uit kracht van Art. 76 der Algemeene Politieverordening voor Haarlem. Ter gelegenheid van het concert, te geven door de Afdeeling Haarlem der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, in de St. Bavo- of' Groote kerk alhier, op Donderdag, 27 April e. k. is voor het op- en afrijden der rijtuigen, zoowel op den dag der uitvoering, als op die der Al gemeene Repetitie, 26 dezer, het volgende be- By den aanvang rijden de rijtuigen voor aan de koslerswoning (voor leden van het koor, het orchest, het kinderkoor en de solisten) van de zijde van de Groote Houtstraat door de Spek- straat; en aan het Klokhuisplein (voor bezoekers) van de zijde van Riviervischmarkt. De rijtuigen verwijderen zich van de kosters- woning, door Damstraat of Lange Veerstraat j van het Klokhuisplein, door Damstraat, Lange Veerstraat en Lange Begijnestraat By het einde stellen de rijtnigen zich in file opdie voor de kosters woning, in de Spekstraat en de Groote Houtstraat (richting Houtbrug)die voor het Klokhuisplein, in de Lange Begijnestraat, het Begijnhof, het Donkere Begynhof en de Jans straat (richting Station). Buiten de file zullen geen rijtnigen worden ge duld, dan voorzien van een expresselijk daartoe verstrekte kaart. Haarlem 25 April 1893. De Commissaris van Politie,. VAN GOOR. Schutterij KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Roepen bij deze op, ter voldoening aan art. 7 van het Kon. Besluit van 7 September 1828». (Staatsblad No 55), zoodanige ingeschreven per sonen voor de schutterij, welke tijdens die in schrijving gehuwd of weduwnaar met een of meer kinderen waren, doch door sterfgeval of anderszins in de termen vallen, om in de eerste klasse, zijnde de ongehuwden of weduwnaars zonder kinderen, te worden overgebracht, om daarvan kennis te ge ven ter Secretarie dezer gemeeute, vóór of op den 26sten Mei aanstaande. Tegen de nalatigeiï zal proces-verbaal worden opgemaakt, ten einde de strafbepaling van art. I der wet van den 6en Maart 1818 (Staatsblad No. 12) toe te passen, terwyl zij tevens overeenkomstig art. 8 van bo vengenoemd Beslnit, dadelijk bij de schutterij zullen worden ingelijfd. Haarlem, 22 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, M. RASCH. GR A A N- EN Z A A D M AR K T. Marktbericht van 24 April 1893. Roode tarwe f 5.30 5.40 Witte tarwe 5.45 Rogge 4.75 5. Haver 3.50 3.87' Geret 3.50 3.90 Duivenhoone6.10 6.20 Paaraenboonen 5.25 5.50 Markt van 24 April 1893. Boter. Aangev. 192, verk. 161 K.G. L. pr. 1.25, H. pr. ƒ1.30 p. K.G. Biggen. 165 Aangev. verk. 165 stnks. L. pr. 10.H. pr. ƒ15.p. stuk." isclirammen. Aangev. 84 verk. 84 stnks, L. pr. 16.H pr. 25. p. stuk. Aardappelen Aangev. 219, verk. 181 H. L. L. pr. ƒ1,00 H. pr. ƒ1.50 pr. H.L.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2