Nieuwsberichten. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag is de heer Mr. Th. Heemskerk als Hamerlid toegelaten, en heeft hij zitting genomen. Ingekomen was een wetsontwerp tot onteigening ter normalizeering der Nieuwe Maas boven Rotterdam. Bij het voortgezet debat over de faillis sement-wet stelde de heer Levy op art. 173 ais amendement voor het vonnis van insolventie te herstellen, en niet die in solventie van rechtswege te doen voort vloeien uit verwerping van het aangebo den akkoord. De Kommissie van Voor bereiding, bij monde van den heer Huber, en de heer v. d. Kaay bestreden dit amen dement. Nadat ook de Min. van Just, het bestreden had, is het am. verworpen met 58 tegen 7 stemmen. Op art. 198 ie aangenomen met 55 tegen 12 stemmen een amendement van den heer van Hou ten, strekkende om den boedel van een overledene niet te doen failliet verklaren als de schuldeisohers aantoonen, dat de nalatenschap niet toereikend is ter betaling van de schulden des overledenen. Aan de aanneming van dit am. was een debat voorafgegaan, waaraan behalve de voor steller deelnamen de heeren Hartogb en Reekers, en de Minister van Justitie. Na Mt, 205 was door de Kotum, van voorbe reiding een nienw artikel voorgesteld, be treffende een gefailleerde, die goederen bezit in het buitenland. Dit voorstel werd toegeliobt door den beer Hintzen. De domtoren te Berlijn moestwor- den afgebroken. Wegens de eigenaardige oonstructie en zware blokken steen, waar uit hij bestaat, kon men niet goed op de gewone wijze te werk gaan. Daarom is er eerst, onder alle mogelijke voorzorg, eene proef genomen om het bouwstuk door een zware lading dynamiet te doen splijten. Dit is toen mislukt. Het ver wekte slechts eenige onbeduidende scheu ren. Dinsdag voormiddag heeft men het voor de tweede maal beproefd, en wel met eene hoeveelheid van 140 kilogram dynamiet, verdeeld over 24 mijnen, die men door een eleotrische geleiding kon doen springen. De Keizer en Keizerin met de prinsen stonden op het balkon van het paleis den uitslag af te wachten. Ten 10 ure werd het sein gegeven. Daar op volgde een hevig dreunende ontploffing, waarbij het was alsof de geheele toren opsprong. Het bleek nu, dat de toren nog zoo recht overeind alsof het hem niets had gedeerd; wel, dat het fundament- muurwerk was gebarsten, dat eenige vroe gere spleten waren verbreed en er eeni ge nieuwe waren ontstaan, maar dit gaf nog niet genoeg. Onmiddellijk werden er toen maatregelen genomen tot een derde aanval. Daartoe werden nog vier mijnen gebezigd, die des voormiddags niet ge bruikt waren en nu ieder met 25 pond schietkatoen werden gevnld. Eenige uren later volgde een derde ontploffing, en de zware toren bezweek. De Duitsche anti-semiet Ahlwardt heeft thans aan den Rijksdag een voor stel ingediend van dezen inbondDe Rijke dag benoemt eene commissie van 21 leden, welke zal onderzoeken of en in hoever der door Ahlwardt aan den Rijksdag ingele verde stukken zijne beschuldigingen recht vaardigen. Deze stukken staan in verband met de Roemaansche spoorwegmaatschappij. Omtrent het Invaliden-fonds, waarover hij bijzonder in 't oogloopend geschetterd had, verklaarde bij geen stukken te be zitten. Wel meende hij te kunnen be wijzen, dat het Duitsche volk door toe doen der toenmalige direotie voor hon derd millioen mark was benadeeld. Het voorstel der commissiebenoeming kwam Dinsdag na een zeer onstuimig ver loop der debatten in behandeling en werd aangenomen. Inmiddels was door de aan tijgingen van Ahlwardt een storm ont- staan, waarin tegen hem uitdrukkingen, die anders aanleiding geven, dat de leden eene berisping ontvangen, gebezigd werden. Zelfs stelde een der leden de vraag of Ahlwardt wel toerekenbaar was; naar zijn eigen verklaring leed hij sedert eenigen tijd aan neuspolypen, waaronder zijn denkvermogen leed. Toen Woensdag de Commissie haar eerste vergadering hield, waren noch de stukken, noch Ahlwardt aanwezig. Don derdag is een en ander ter vergadering ver schenen. Met eenige spanning verbeidt men den uitslag van dit geruchtmakend onderzoek. De reeders te Huil besloten van Liverpool nog 500 vrijwilligers te laten overkomen. Naar mate de mislukking der werkstaking te Huil waarschijnlijker wordt, bezigen de werkstakers meer ge weld. Na de brandstichting in hout-stapel plaatsen ondekte de politie pogingen om de treinen te doen ontsporen, welke extra- politie en vrijwilligers overbrachtenals ook eene herhaling der poging om een der dokken in brand te steken. Tegelij kertijd ook verijdelde de politie Je po ging tot het in brand steken-van eene stoomboot van Gfoole, welke niet-leden van den dokwerkersbond bezig waren te lossen. Volgens de Engelsche bladen is er thans geen twijfel meer aan, dat de brand veroorzaakt is geworden door opzettelijke en boosaardige brandstichting. De werk- stakende sjouwers hadden verleden week reeds met „eene verrassing' gedreigd bovendien volgde de brand ommiddellijk op de verregaand gewelddadige tooneelen van Zaterdag-avondhet vuur brak tege lijkertijd op zes verschillende punten uit terstond na het vlam vatten van het hout werd er blijkbaar met het doel om de politie naar elders te lokken een aanval ondernomen op een stoomschip waar eenige vrije arbeiders aan het lossen warenen ten overvloede had er eene weloverlegde poging plaats om door het afsnijden V8R den wateroever het blusschen te verhinderen. Te Bordeaux zal een referendum worden uitgeschreven over de volgende vraag„Zijt gij een voorstander van den werkdag van acht uren, met bepaling van een mininm-loon Alle mannen en vrou wen cxtoyene et citoyennee lnidt de tekst boven de aohttien jaren worden toegelaten te stemmen. Men heeff een voudig te antwoorden met „ja" en „neen". De stembus zal den 30sten April van 's morgens zeven ure tot 's avonds zeven ure in de zeven kantons van Bordeaux geopend zijn, en voorts den volgenden dag, I Mei, van zeven ure 's morgens tot zes ure 's avonds op de Arbeiders- beurs. Uit het volgende overzicht blijkt de ontwikkeling, die de electrisohe industrie in de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika heeft bereikt. Men telt er thans 1950 centrale elec- trische verliohtingsstations, die een kapi taal vertegenwoordigen van 500 milioen gulden, die dienen om 208,000 booglam pen en 3,060,000 gloeilampen te voeden, en die 600,000 paardekraohten verbruiken. Hierbij zonden nog gevoegd moeten wor den de talrijke particuliere inriohtingen, die niet in deze statistiek zijn begrepen. Men is te meer verbaasd over deze resul taten, wanneer men zich herinnert, dat het eerste centrale verlichtingsstation nauwe- welgks 12 jaar geleden werd opgericht. Wat het aantal stations betreft, staat de staat Fennsylvanië bovenaan met 180 verlichtingsstations, die een kapitaal ver tegenwoordigen van 37Va milioen gulden, 19,000 booglampen en 400,000 gloeilam pen voeden en 62,600 paardekraohten ver bruiken. De belangrijkste stations zijn echter in den staat New-York gelegen, waar 105 stations 39,000 booglampen en 500,000 gloeilampen voeden met een ver bruik van 119,000 paardekrachten. Om eohter in deze te komen tot ver gelijking met eenigen anderen staat behoort men in aanmerking te nemen, dat de be volking der Vereenigde Staten gesteld wordt op ongeveer 60 millioen zielen. Te Parijs is een moord gepleegd in de rue Boissy-d'Anglais, nabij de Champs-Elysées, alzoo in het elegante kwartier. Een 65 jarige dame, mej. Poux is in haar vertrekken op de derde verdieping vermoord gevonden. Diefstal schijnt de drijfveer van de misdaad. De vermoorde was een dochter van een palfrenier van Karei X en als zoodanig had zij een pensioentje, eerst van 400, later van 100 fres. Zij verdiende vroeger haar brood al linnennaaister. Het was toen een mooie, gedistingeerde vrouw. Een officier maakte haar het hof, maar hij sneuvelde in den oorlog van 1870. De ongelukkige werd krankzinnig van verdriet. Sedert 14 jaar woonde zij in de rue Boissy-d'Anglais. Zij leed aan grootheidswaanzin en vertelde, dat zij een dochter was van den prefect der Seine en eene nicht der keizerin. Op den dag van Jules Ferry's begrafenis wilde zij absolnnt in het rijtuig van den prefect plaats nemen. Zij beweerde 100,000 fres. te bezitten. Waarschijnlijk heeft deze grootspraak de misdaad uitge lokt. De moordenaar heeft eohter niets ge- vonden, want mej. Poux moest van haar karig pension leven. Er loopt te Londen een gerucht van een aanslag tegen Gladstone gepleegd; het berust op geenen deugdelijke grond. Al wat er gebenrd is is dit: Iemand die ondersteld wordt krankzinnig te zijn, heeft een pistoolschot gelost in de nabij heid van Gladsone's woning in de Boa- ningetreet tegen het tijdstip, waaropGlad- stone gewoonlijk te voet naar huis komt. Donderdag morgen is de man voor den com missaris van politie gebracht. Hg heet Townsend, is een Engelsohman en onge veer 35 jaar. Hij is van den werkmans stand. Tegen een politie-agent, in de nabij heid van Gladstone's huis geposteerd, had hg gezegd dat hij den minister dooden wilde; de agent die meende dat hij dron ken was, ried hem aan zijns weegs en naar huis te gaantoen bracht de man een pistool te voorsohijn en loste twee schoten op Gladstone's huis Hij werd gevangen genomen. In een aan teekenboekje van hem vond men dwaze i zinnen tegen Gladstone en de home rule. De vrouw van den dader verklaart dat de man soms vlagen van waanzin heeft ten gevolge van slapeloosheid. De Belgische Senaat heeft het nieu we grondwetsartikel 47 (vooretel-Nyssens) aangenomen met 52 stemmen tegen 114 leden onthielden zioh van stemming. Er waren te Amsterdam eenige sjouwerlieden aangenomen om dienBt te doen aan de Hulsche dokken. Het ver trek van deze menschen naar Huil heeft echter bij velen, ernstig misnoegen ge wekt. Op de Seahoree, met welk schip zij vertrokken, heeft zelfs een vechtpartij plaats gegrepen. In IJmniden weigerden twee mannen verder mede te gaan en gingen van boord. Naar men verzekert, is de ontevreden heid gegrond op het feit, dat eenigen van hen, die naar Huil zijn overgestoken, bij een vroegere strike te Amsterdam zelf tot de werkstakers behoorden, en gelde- 1 ijken steun ontvingen van de Union. Tooh is men thans wederom bezig om op dezelfde wijze volk te werven om ook de European te gaan lossen en laden. De arbeid wordt ginds beschermd door gewapende sloepen die den geheelen dag het Albert-dock doorkruisen. Te Hoogkarspel is in eenen water put eene partij mannfaoturen gevonden, zeer waarschijnlijk afkomstig van den diefstal met inbraak, vóór een paar jaren te Grootebroek gepleegd. Met zware stee- nen hebben de daders de stoffen laten zinken, on men zou ook thans het goed niet opgemerkt hebben, als niet de lang durige droogte de menschen gedwongen had, van het water in de put gebruik te maken. Dinsdag reed om reclame te maken door den Haag een wagen, waarop een prachtige oompleete kenken met fornuis, een keukenmeid en een tafel, waarop het artikel, dat men op die manier in aller handen wil brengen, prijkte. Een strooibiljet, waarin in gebonden stijl het artikel werd gerecommandeerd, werd in ruime mate verspreid. Te Utrecht is bij eenen horloge-1 maker tentoongesteld een rijksdaalder, waarin zioh in het midden ter grootte van een dubbeltje een uurwerkje bevindt onder een glas. Het geheel is zeer kun stig afgewerkt en moet dienen tot zak uurwerk. Naar de Bred. Ct. verneemt, is het gieten van het beeld van Jan Pieterz. Koen, in de fabriek der firma C. JMa- rijnen, nitstekend geslaagd, en is het thans onderhanden genomen door deD ci seleur der fabriek, die nog eenige weken zal noodig hebben, alvorens het beeld ge heel afgewerkt is om te kunnen worden afgeleverd. Met 1 Mei wordt de aeijns op de groene zeep afgeschaft. Dit mag voor alle gezinnen een be langrijk feit genoemd worden; want door de afschaffing wordt de prij» met 10 cent per kilogram verminderd. Ook het zout zal op 1 Mei, door de vermindering van den zout-accijns, heel wat goedkooper zijn, altijd wanneer de winkeliers hun prijzen in verband daarmee verlagen. De Heer Morin, een der meest ge liefde acteurs bij de Koninklijke Vereeni- ging Het Nederlandsch Tooneel, heeft Woensdag afscheid genomen van het AmBterdamsohe publiek en het tooneel. Voor zijne afsoheidsvoorstelling had hg gekozen de rol in het stuk Dokter Claus, waarin wij ook hier ter stede den immer jeugdigen Morin eenige malen zagen op treden. Morin beeft thaos den leeftijd van vijf en zeventig jaren bereikt, waarvan 1 ruim vijftig aan het tooneel waren ge wijd. Een Belg, die voor zaken in Am sterdam vertoefe, en Maandag naoht de Warmoesstraat uitwandelde, werd door eene vrouw de O.Z. Armsteeg binnengelokt. Een politie-agent, die op den hoek der steeg op post staat om de bezoekers te waar schuwen, dat het daar Dij naoht niet ver trouwd is, gaf ook dezen vreemdeling den goeden raad om maar liever terug te keeren. De man stoorde zich echter niet aan deze waarschuwing, maar ging met zijn geleidster een huis binnen. Een kwartier later kwam de man zich reeds beklagen, dat hg in die steeg bin nenshuis totaal was uitgeschud. Nauwelijks was de deur achter hem dioht aldus luidde zijn verhaal of hij werd beetgenomen, eu beroofd van alles wat hij bij zich had. Vooreerst van een portemonnaie met vgftig gulden, een aan deel in een Rnssiche spoorweg-maatschap pij, groot 1250 roebei, benevens een de posito op zijn naam, van de Nedeiland- sche Bank, groot veertien dnizend gulden. Ook zijn gouden remontoir-horloge raakte hg kwijt. Terstond heeft de politie een onderzoek ingesteld, maar zelfs voor rechercheurs is het levensgevaarlijk in die steeg. Toch deed de politieeen belangrijke ontdekking. Thans is de zaak in handen der justitie. Volgens de Zwolsche courant werd door een ingezetene van Zwolle dezer dagen eene briefkaart ontvangen, die voor bijna 12 jaar werd afgezonden. Zij werd 10 Augustus 1881 van Amsterdam verzonden en arriveerde blijkens den poststempel dienzelfden dag nog te Almeloo. Van daar werd zij 22 April 1893 verzonden naar Zwolle en van hier gestuurd naar Vriezenveen, de vroegere woonplaats van den geadresseerde. Van laaBtgenoemde plaats werd de briefkaart weder naar Zwolle opgezonden, waar zij nu einde lijk aan haar adres is bezorgd. Volgens den flaagschen correspon dent der Zutph. Crt heeft de commisie van rapporteurs voor de bedrijfsbelasting in de Tweede kamer, in plaats van een nieuw afdeelingsonderzoek voor te stellen, er de voorkeur aan gegeven den minister van financiën omtrent tal van punten, die nog onduidelijk waren gebleven, nadere schriftelijke toelichting te vragen, 's Mi nisters antwoord zal over enkele dagen worden ingediend, en daarna zal zeker spoedig een eindverslag kuDnen worden verwacht. De Tweede kamer heeft dan nog altijd het recht tot een nieuw onder zoek in de afdeelingeD te besluiten, maar met het oog op de wensohelgkheid van spoedige behandeling is het toch onwaar schijnlijk dat dit geschieden zal. Zooals de zaken derhalve thans staan, is het te verwaohten, dat de kamer over een veer tien dagen met de openbare behandeling van de bedrijfsbelasting een aanvang zal maken. Volgens een ander bericht, zal de Tweede Kamer deze week uiteengaan en zou het voornemen bestaan ca een recès van een paar weken weder bijeen te komen om met de beraadslaging over de bedrijfsbelasting een aanvang té maken. Het nieuwste bericht bevat de mede- deeling dat Woensdag een uitvoerig ant woord van den minister van financiën op het verslag van de commissie van rap porteurs over de bedrijfsbelasting der commissie in handen is gekomen. Het ingekomen wetsontwerp tot ont eigening voor de normaliseering der Nieu we Maas boven Rotterdam bedoelt de onteigening van eigendommen in de ge meenten IJselmonde en Krimpen aan de IJsel voor genoemde normaliseering tus- schen Krimpen a/d. Lek en Rotterdam. De kosten vaD geheel de uormaliseering worden geraamd op ongeveer f 1.600.000, waarin Rotterdam 10 pCt. bijdraagt, aan gezien de werken behooren tot die voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Meer dan 40 boeren in Friesland hebben plan naar Amerika te verhuizen Uit hun midden is eene oommissie be^ noemd, die derwaarts zal vertrekken tot het doen van onderzoek. Is dit gunstig, dan zullen aldaar landerijen worden aan gekocht en volgt de gezamenlijke verhui zing. Sommige boeren hebben het voorne men, hunne arbeiders, wier werkkracht en vertrouwbaarheid zij kennen, mede te ne men. Al deze boeren zijn greidboerendat is vee-boeren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2