HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 35. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 3 Mei 1893. Nieuwsberichten. TELE PjH OONNUMMER TÏLBPHONISCHE VEKBINDIN8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent ,25. franco p. poet —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groots letters naar plaatsmlmte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. AdverUMtii.it worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags Urn 13 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De ebven Loosjes, te Haarlem. MARRYAT, FLORENCE, De heeren der schepping. Uit het Engelsch door Hermina2.50. SCOTT, WALTER, Ivanhoe1.— MILMAN, HELEN, Nona en Nesta. Geïllustreerd. Uit het Engelsch2.50. SPYRI, JOHANNA, Laari's ziekte geb. 1.— Bij den netelboer,I. ANDRIESSEN, P. J. Elba en St. Helena - 1.20. SCHEFFER, Dr. J. G. de HOOP, Doops gezinde Bijdragen 18931.25. BLOK, Dr. P. J. De Jezuiten. Eene rede.75. Xantteekeningen door een Roomschen Christen op „Het Protestantisme in Ne- derlacdsch Indië" van Ds. T. B. Gran- pré Moliere.30. EYK, Mr. J. P. SPRENGER VAN, De wet op de vermogensbelasting1.25. Hoe geef ik mijn vermogen aan? Voor stelling en berekening. Een practisch boekje door een notaris. 4e druk.30. ITERSON, G. van, De vermogensbelas ting. Leiddraad voor de belastingplich tigen n.05. FOKKER, A. A. Maleische tolk voor Ambtenaar en Particulier2.25. ZOLA, E. Dokter Pascal. Naar het Fransch. Ie aflevering. Compleet in on geveer 10 afleveringen k*-—.25. Buitenlandse he nieuw verschenen werken BIER BAUM, OTTO JULIUS, Fünfund- zwanzig Jahre Münchner Hoftheater- Geschichte. Eiu Rückblick auf die fünf- undzwanzigjahrige Amtsfiihrnng des Freiherrn Karl von Perfall, als Leiter der Münchener Hofbühnenf 2.60. CURSCHMANN, Dr. H. Arbeiten aus der medicini8chen klinik zu Leipzig 1893. Anatomische, experimentelle und klinische Beitrage5.20. ROTHWELL, J. S. S. Taschen-Wörter- bach1.95. GRÉVILLE, HENRI. Jolie propriété a vendre1.90. HUBERT, EUGÈNE, Accouchements Gynecologic et Déontologie. 2 vis -15.40. The Pall Mall Magazine. Editorial announ cements. Poems - Stories—Articles. Vol I No. I—.65. Bovenstaande werken zyn voorhanden bg de boekhandelaars de ebven Lo osjes. Tweede Kamer. Woensdag werd de be" raadslaging voortgezet over de Faillisse ment-wet, en wel eerst over het door de Komm. van Voorbereiding voorgesteld art. 205 bis, om den gefailleerde te verplich ten, aan curatoren over te dragen zijne rechten op goederen en inschnlden in het buitenland. Dit am. werd op jnridiesche gronden bestreden door den Min. van Jus titie en den heer Heemskerk, verdedigd door de heeren Hartogh en Hintzen, en vervolgens verworpen met 36 tegen 25 stemmen. Daarna werd behandeld een am. van de Komm. van Voorbereiding, om achter de tiende afdeeling een elfde te doen volgen, tot herstel der rehabilitatie. Het werd verdedigd door den heer Hnber, omdat zoodoende een smet op de eer en den naam van den gefailleerde, een gevolg van het faillissement zooveel mogelijk werd weggenomen. De heer Hintzen kon zich niet vereenigen met het gevoelen van zijne medeleden der Kom missie, en bestreed krachtig het am. door 't welk de rehabilitatie, volgens hem, op ondeugdelijke wijze werdt uitgevoerd, daar ze die mogelijk maakt voor kredi- tenren, die hnn schnldeischers niet ten volle betalen, maar van deze kwitanties voor het volle bedrag ontvangenboven dien zon zoo doende een smet worden ge worpen op alle niet gerehabiliteerden. De heer Levy ODdereteunde het am. en de heer Travaglino sloot zich daarbij aan. De Min. van Just, bestreed het als niet in overeenstemming met het beginsel der wet, als onnoodig, en omdat het geen waar borgen geeft, dat het doel zal worden be reikt. Het am. werd aangenomen met 38 tegen 30 stemmen. De overige artt. werden goedgekeurd. De behandeling der wet is hiermede afgeloopen, en de eind stemming zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. In de zitting van Donderdag waren de interpellaties van de heeren Pyttersen en Tijdens aan de orde. Eerstgenoemde vroeg, of de Keg. wilde medewerken tot onteige ning van gronden door Gemeentebesturen, zoo noodig met iinancieelen steun van het Kijk, ter verliohting van den toestand der arbeidende klasse, vooral ten platten lande. Hij wees op de noodzakelijkheid ter voorziening in het belang van orde en rust en op den trenrigen toestand waar in duizenden verkeerentevens deed hij een beroep op de clementie der Kroon voor de veroordeelde, vaak misleide ar beiders in het noorden, De zaak was even noodig als de regeling van het kiesrecht en koD, meende Spreker goed bij afzonderlijke wet tot stand gebracht wer den. Hij wenschte uitgifte van kleine stnkken grond aan arbeiders, ontginning van woeste gronden, en stenn van Rijks wege aan gemeentebesturen voor dat doel. De Min. van Ëinnenl. Zaken erkende, dat voor werkverschaffing ontginning en ver betering van gronden groot nut kan stich ten. Bij verzekerde, dat de Reg. reeds herziening der verouderde onteigenings wet overweegt, maar de indiening moet wachten op de beslissing van het ont- werp-van Houten en op een tijdstip, dat de Kamer niet zoo met werk is overladen. De Min. wees er op, dat al kwam die herziening spoedig tot stand, zij toch niet voor voor aanstaanden winterzon kunnen werken. De heer Pyttersen betrenrde, dat de Min, geen speciale wet kon toezeggen, en beval althans stenn aan van de pogin gen, welke de Gemeente Schoterland wil aanwenden. De heer de Beaufort {Wijk bij-Duurstede) wees er op, dat het denk beeld van den heer Pyttersen om een spe ciale wet in 't leven te roepen, moet af stuiten op de stellige bepaling der Grond wet Geen onteigening zonder voorafgaan de schadevergoeding.'' Hij wenschte wij ziging der Armenwet, in den zin van Staatsonderstenning aan gemeenten die werk verschaffen. De heer Goeman Borgesius betoogde, dat door de denkbeelden van den heer Pyttersen het groote kwaad niet zal worden weg genomen. Volgens dezen Spre ker is de hoofdzaak van den verarmden toestand in Friesland het toenemend absen- tseïsme en dientengevolge de verkeerde verhouding tnsschen grondeigenaars en pachters. Hij meende, dat alleen heil te wachten is van herziening van het Burgerlijk Wetboek ten dezen opzich te, waardoor een ingrijpende agrarie- sche hervorming zal worden verkregen. Spreker wil de zaak zóó regelen, dat, als de pachter goed beheerd heeft, maar onmaohtig is de volle pachtsom te be talen, dat dan de grondeigenaar zich met een deel der pacht zal moeten te vreden stellendaarbij offioieele pacht- kommissieën, om de kwestie te beslissen. De heer v. d. Feltz kwam op tegen de redeneeringen van de heeren Pyt- terBen en Borgesius, die zooveel heil ver wachten van direkte Staatsbemoeiing. Ook wees hij er op, dat velen zich de wer keloosheid verkeerd voorstellen, en te veel generalizeeren. Op voorstel van den voorzitter werd besloten te gelijkertijd de interpellatie van den heer Tijdens te behandelen. Deze vroeg, of de Keg. vol doende gegevens bezat om volledig over de werkeloosheid te knnnen oordeelen, en wat zij voornemens is te doen ter voorkoming van werkeloosheid, en of spoedig de pen sioenwet voor onde werklieden was te wachten. Hij beschreef den toestand in het Oldambt. De Min. van Binnenl, Zaken antwoordde, dat de gegevens wer den verzameld, en wees op verschijnselen, die deden hopen, dat de toestand in den volgenden winter beter zon zijn. Hg verklaarde, dat da Keg. gaarne stennen zal de plaatselijke bestaren wat betreft de armenzorg, die eohter steeds haar uit gangspunt zal moeten vinden bij die be sturen verder dat eene pensioenwet voor onde werklieden binnen een niet te ver verwijderd tijdstip te wachten is. De heer Heemskerk bestreed het denkbeeld van den heer Pyttersen, en kon zich wel vereenigen met dat van den heer Goeman Borgesins. Naar aanleiding van het door den heer Tijdens opgehangen tafreel meende deze spreker, dat eene Christelijke ont wikkeling van boeren en boerinnen in het Oldambt zeer heilzaam zon zijn. Ver der achtte hij beschermende rechten wen- schelijk, en bestreed staatshnlp voor ge meenten. De heer Gerritsen meende, dat het kiesrecht moet herzien zijn, alvorens aan andere wettelijke regelingen mag ge dacht worden. Hij bestreed den heer van der Feltz en wenschte algemeene aan schrijving aan de burgemeesters, in den geest van de circulaire van den Comm. der Koningin in Groningen. De heer de Beaufort wenschte geen Staatsarmenzorg, maar stenn, waar de gemeenten in hare verplichtingen te kort schieten. De heer Zijlma wae van gevoelen, dat de staat niet zelf werk kan verschaffen, maar wel gelegenheid kan openen voor partiknlier initiatief. De heer van Honten bestreed de heeren Pyttersen en Goeman Borgesins en verdedigde zgn voorstel, dat beoogt den arbeider een stukje grond te verschaf fen, als waarborg tegen buitengewone armoede. De heer Lieftinck betnigde zijne sympathie met het voorstel van Houten, maar wilde er niet van hooren, dat de toestand in Friesland overdreven zon zgn voorgesteld. De heer Borgesine verdedig de zgn denkbeeld tegen de daartegen geopperde aanvallen..Nadat de Min. van Binnenl. Zaken geantwoord had op de opmerkingen, waren de inter- afgeloopen. Vastgesteld werd dat den volgenden dag, na de panze, de eindstemming zon plaats hebben over de faillissemen ts-wet Vrijdag zgn tot voorzitters der nieuw samengestelde afdeelingen gekozen de hee ren Bahlman, Haffmans, van Alphen, de Beaufort Amsterdamen Rutgers van Rozenburg, tot ondervoorzitters de heeren A. van Dedem, Kenchenins, Brantsen v. d. Zijpp, Royaards v. d. Ham en v. d. Kaay. Goedgekeurd werdende verhooging voor de Jnstitie-begrooting over 1892; de regeling tot bestemming der gelden voor het pensioenfondshet kapitaal van het Rhijnspoorgrondverkoop te Dinteloord en Zevenbergenen het wets ontwerp tot intrekking van art. 87 Rechter lijke Organizatie Bij de overeenkomst der spoorweg Sittard-IIerzogenrath verzekerde de Min. van Waterstaat enz. aan den heer Vrolik, dat binnen enkele dagen konces sie zal worden verleend aan eene serienze kombinatie voor de exploitatie van een uitgebreid steenkolenveld. Na verdedi ging door den Minister en door de hee ren Ruys van Beerenbroek en Havelaar, werd het ontwerp aangenomen met 59 tegen 1 stem, die van den heer Vrolik. Oob werden, na eenig debat, waaraan de heeren Veegens, Land en van Löben Seis, alsmede de Min. van Oorlog deelnamen, goedgekeurd de konklnzies op de adressen van de officieren van den BerghenArnt- zenins, waarbij de Min. van Oorlog ver klaarde, dat, als officieren met minder dan 20 jaar dienst tot armoede geraken, er termen kannen bestaan tot het verleenen van een tijdelijk pensioen. De centrale Sektie heeft besloten Dins dag 16 Mei in de afdeelingen te onder zoeken de ontwerpen tot wijziging der West-Indiesohe komptabiliteits-wetten tot afsohaffing der kanselarij-leges de wijziging der wet op de Rijkspost spaarbank; de onteigening tot normali- zeering der Maasverhooging der In- diesehe begrooting, enz. De Voorzitter is voornemens op dien dag voor te stellen de Bedrijfsbelasting aan de orde te stel len, na afloop aan dat Sektie-onderzoek, De faillissementwet is op eenstemmig advies der Kommissie van Voorbereiding, nitgebracht door den heer Travaglino, aangenomen met 56 tegen 12 sternen. Ook weid zonder dieknssie goedgekeurd de konklnzie betreffende het adres van den gepensioneerden Kapitein-intendant Kiey (aanneming voor kennisgeving). Daarna is de Kamer uiteengegaan tot 16 Mei. In de nabijheid van Enfala in Ala bama is een daad van het rnwste barba risme gepleegd. Een troep van twee honderd personen, voor een derde nit blanken bestaande, de overigen negers, hebben een neger levend verbrand. Zij richtten een brandstapel op, begoten den neger met petrolenm en staken daarop alles in brand. In een oogenblik was de man door vlammen ter hoogte van 20 voet omringd. Terwijl hij hartverscheu rende smartkreten liet hooren, dansten de dnivels rond het vnur. Toen zgn ban den, waarmede hij vastgebonden was, verbrand waren, traohtte hij zich te red den, doch zijn beulen wierpen hem tel kens weer terng in het vnnr en schoten hem ten slotte neer. De lynchwet werd hier toegepast, wijl de neger een winkellade geleegd en den eigenaar zwaar gekwetst had, zoodat deze aan zgn wonden overleed. Een afgrijselijke misdaad is Maan dagnacht gepleegd op den weg van Chau- mont naar Ecart-Buxerenilles. Zekere vrouw Dnrand ging met een kan petrolenm naar hnis, vergezeld van haar 4-jarig dochtertje. Een onbekende viel haar aan en mishandelde haar op menschonteerende wijze, waarna hg moeder en kind met petrolenm begoot en in brand stak. Zekere Dnranx, een 33-jarig man, snelde op het geschreeuw der ongelukkige toe, maar werd door den moordenaar zoodanig door stoken, dat hg Dinsdag bezweek, zonder eenige aanwijzing te hebben knnnen doen. Hg had echter een bos haar in de hand, vermoedelijk van den misdadiger, die daardoor misschien zal worden ontdekt. De lijken van vrouw Dnrand en haar kind werden geheel verkoold gevonden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1