Nieuwsberichten. noeming van de nieuwe straat aan den Kleinen Houtweg. 0e Heer Krelage stelde in een adres aan den Baad voor den naam Bloemhof- straat. Volg liever een stelsel van namen, luidde een adres van de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem, zooals te 's Gra- venhage, te meer daar deze straat het begin staat te worden van een nieuw stadskwartier. De bewoners zelf der straat, bleven, mede bij adres, bij den naam Krelage- straat. De algemeene beraadslagingen, waar aan deel namen de heeren de heeren de Haan Hugenholtz, Krol, Waller, Sneltjes, 't Hooft, Tjeenk Willink, Klein waren een krnisvunr van meeningen voor elk der namen. De heer Stoel trachtte nog han dig den invloed der parlementaire welspre kendheid te stuiten,, dooh de Heer Krol meende nog te moeten opmerken, dat hij het eigenlijk met alle heeren eens was en toen kwam een amendement van den HeerHugenholtz in stemming ten gunste van Bloemhofstraat en de raad besliste met 17 tegen 9 stemmen, dat de ■aam zou zijn Bloemhofstraat. Als nu de spraakmakende gemeente dien naam maar niet verkort tot Hofstraat, wat natuurlijk tot verwarring aanleiding zou kannen geven omdat we zoo'n straatnaam bezitten. Aangenomen zonder discussie werd het voorstel van B. en W. om de suppletoi- re begrooting van inkomsten en uitgaven der voormalige corporaties van neringen, ambachten en bedrijven over 1S92 goed te kenreneveneens de rekening en ver antwoording van het Burgerlijk Armbe stuur, sluitende in ontvangst en uitgaaf met eene som van ƒ18396.47» waaron der 14418.15, als toelage uit de gemeen tekas. De rekening van het Barbara-gasthuis werd mede goedgekeurd, evenzoo een voorstel om uit de post onvoorziene uit gaven uit te betalen ƒ21.60 ter betaling van eene onbetaalde post over het dienst jaar 1891. Aan de Kostelooze school Lr. C. waren door ontslag van eene onderwijzeres en door toeneming der schoolbevolking twee •nderwijzeressen noodig. Uit de hiertoe gestelde voordrachten werd benoemd op een jaarwedde van ƒ600.Mejuffrouw J. E. H. Boelhou wer alhier en op een jaarwedde van /500.Mejuffrouw C. van Oosterhout te Spaarndam. Thans kwam aan de orde punt 2, het rapport der Commissie voor strafveror deningen met ontwerp verordening tot regeling van het toezicht op de prostitutie. In zake waren ingekomen een adres van de Vereeniging tegen prostitutie en adressen van adhaesie, namelijk van de Vereeniging Middernachtzending, dejon- gelingsverceniging. van den Kerkeraad van Gereformeerde Kerk A. en Hederland- schen Vrouwenbond. De algemeene beraadslagingen werden geopend door den Heer Mr. A. van der Hersch. Hulde brengend aan den ijver en de scherpzinnigheid der Commissie had hij bezwaren, hoewel spreker de nieuwe bo ven de oude verordening stelt. Doch om een prostituée te kunnen straffen moet eerst aangetoond worden het bestaan van het feit en dat zal in vele gevallen niet mo gelijk zijn, ja zelfs zullen vrouwen kun nen blootstaan aan willekeurige handelin gen der politiq, hoewel die geheel ter goeder trouw zullen kunnen begaan zijn. Ook de Heer van Styrum had bedenkin gen. Het staat te vreezen, dat vele ver volgingen niet zullen ingesteld worden, terwijl het ook kan wezen, dat eene ver volging lichtvaardig is ingesteld, waar door vrijspraak volgen moet, maar dan zal toch de vervolgde in hare eer zijn aangetast. De Heer Klein is teleurgesteld door de verordening; dat de nieuwe beter zou zijn is slechts schijn. De Heer Macaré beantwoordt de Spre kers, na een overzicht omtrent het beloop der zaak gegeven te hebben en vindt het ten slotte onwaardig, dat door de bestrij ders der controle op de prostitutie de fei ten onjuist zijn voorgesteld. Ha nog eeni- ge discussies werden de algemeene beraad slagingen gesloten en overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling. Artikel 1, vaststellende wat verstaan moet worden door den naam prostituée, werd besproken door de Heeren Van der Merscb, van Styrum, Macaré en Klein. In stemming gebracht werd het aangeno men met 17 tegen 7 stemmen en werden de verdere discussies verdaagd tot eene volgende vergadering, waarna de raad nog eene korte geheime zitting hield. Ha af loop is de vergadering door den voor zitter gesloten. Een meisje te Sliedreoht is door aanhoudend touwtje-springen zóo onge steld geworden, dat zij terstond onder ge neeskundige behandeling moest worden ge steld; terwijl te Katendrecht een meisje van tien jaar 's morgens dood te bed ge vonden werd; wat men ook toeschrijft aan al te druk touwtje-springen. HAARLEM, 5 Mei 1893. De mannenzangvereeniging Kunst en Broederschap geeft morgen en over morgen, Zaterdag en Zondag, een natio- nalen en internationalen wedstrijd voor mannenzang in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam. Daar twee onzer Haar- lemsche ZangvereenigingenCrescendo, on der de leiding van den heer H. H. An- driessen en Haarlem's Zangenotonder den heer B. J. Visser in dien wedstrijd hare krachten zullen meten, laten wij eenige bijzonderheden het concours betreffende volgen. De wedstrijd is verdeeld in 5 afdee- lingen, waarvan de eerste drie afdeelingen volstrekt nationaal en de afdeeling van uitnemendheid Division exellencé) en de eere-afdeeling Division d' honneur) internationaal zijn. Aan den wedstrijd in de 3de afd. (laag ste) kunnen uitsluitend deelnemen ver- eenigingen, welke nog nimmer bekroond zijnvijftien liedertafels zullen er in op treden. Aan dien der 2de afdeeling nemen deel vereenigingen, die reeds bekroond zijn, echter nog nooit een lsten prijs of eere- prijs behaald hebbenzij zingen eveneens twee vrije nommers. In deze afdeeling treedt Haarlem's Zanggenot op. De liedertafel vindt er de navolgende concurrenten 1 Oefening na Arbeid, te Wormer; 2 Kunst na Arbeid (Amster dam) 3 Wormerceer s Mannenkoor (Wor mer veer) 4 Nationale Zangschool (Am sterdam), 5 Cecilia (Amsterdam.) Ie prijs 1 verg. zilv. medaille en 150, 2e prijs: 1 verg. zilv. med. en f 100,3e prijs 1 verg. zilv. med. en ƒ50. Aan dien der 1ste afd. zullen deelne men vereenigingen, welke reeds eerste prijzen behaald hebben in mindere afdee lingen. Een verplioht koor benevens een vry nommer moet door haar worden ge zongen. In de afdeeling van uitnemendheid (division ii' exellence) zingen zoowel He- derlandsche als buitenlandsche liedertafels, die reeds vroeger in eene soortgelijke af deeling optraden zonder daarbij een lsten prijs behaald te hebben, alsook vereeni gingen die eerste prijzen behaald hebben in eene 1ste afd., boven bedoeld. Crescendo van Haarlem opent deze af deeling en beeft de onderstaande mede dingers: 1 Onderlinge Oefening (Amster dam) 2 Zanglust (Amsterdam) 3 L' Union chorale (Ougrée België) 4 Sociëté carolo- gienne (Chareleroi België). Ie prijs: 1 verg. zilv. medaille en 250; 2e pr.1 idem en ƒ160; 3e pr.1 idem en 75. Aan de internationale eere-afdeeling (division cC honneur) ten slotte, nemen deel Hederlandsohe en uitheemsche zang vereenigingen, die reeds eerste pry zen be haald hebben in den wedstrijd van uit nemendheid (division d' exellence). De Koninklijke Zangvereeniging Ceci lia van 's Gravenhage onder Biohard Hol zal in deze afdeelingen kampen tegen de beroemde Belgische liedertafel Les Mel- lomanes (Molenbeek Saint Jean) en So cicté royaleLa Concorde (Chênée, België.) Ie pry e, een gouden medaille en 1000; 2e prijs een verg. zilv. med., benevens een kunstvoorwerp. Voor hen die den strijd van onze stad- genooten persoonlijk willen gadeslaan, volgen hier van de afdeelingen waarin Zanggenot en Crescendo betrokken zijn, dag en uur van optreding. Zanggenot, Zaterdag avond 8 uur; Cres cendo Zondag namiddag 1 i/s uur. Cecilia zingt Zondag avond te 8 uren. Wij wen8cben de Haarlemsohe ver eenigingen een goed snccès toe en hopen in het volgend nummer van dit blad van de onderscheidingen melding te kunnen maken. Er is in den handel gebracht Horn by's Oatmeal of Havermout. Meer en meer heeft men in den laatsten tijd de haver als uitstekend voedingsmiddel leeren waardeeren, hoewel zich bij bet toebe reiden en bij het gebruik van havergort en havermeel zioh lastige verschijnselen voordoenhet spoedige aanbranden bij het koken en de bittere smaak. Om beide eigenschappen te döën verdwijnen, heeft men de beste haversoort, zorgvuldig ge zuiverd, onderworpen aan een proces waardoor die eigenschappen verdwijnen, waardoor tevens de voedingswaarde ver hoogd en het bederven zooveel mogelijk wordt voorkomen. Deze havermout is ge makkelijk in tien minuten te koken en de kans voor aanbraden is zeer gering. De meening bestaat, dat wie aan het ge bruik van havermout gewoon is, niet ge- makkelijk een ander preparaat zal ver kiezen. Het is verkrijgbaar gesteld in nette verpakking in doozen van 0,52», ƒ0,27' en ƒ0,15 by verschillende winkeliers hier ter stede, in achterstaande adverten tie vermeld. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, zullen Zondag 7 Mei tentoon gesteld zijn eenige reproducties betrek- jj king hebbende op bouw-, schilder- en beeldhouwkunst der Duitsche Benaisssan- ce, alsook eenige tot dezelfde rubriek be- hoorende voorwerpen der Kunstnijverheid. Zoodoende werden achtereenvolgens de ItaliaanBohe Fransche, en Duitsohe Renais sance op het Museum vertegenwoordigd. Het plan bestaat om naderhand de He derlandsohe en Vlaamsche Renaissance nog maals aan nadere beschouwing te onder werpen. Des Zondags is de toegang vrij. Sedert eenige jaren, woont in de Spaarwouderstraat een uitdrager, genaamd W. CJmans, die tevens houdt een huis van verkoop met recht van wederinkoop. Hij is ongehuwd, leeft als een kluizenaar in een slecht onderhouden huis waarin geen ruit meer heel is en de ramen met plan ken zijn dichtgespijkerd. Hij heeft veel last van de straatjeugd, die hem meer malen schade heeft toegebracht, zoo ook Woensdagavond, waarover hij zeer driftig is geworden, vervolgens een revolver heeft geladen en op de vergaderde menigte staan de voor zijne woning, schoten gelost, waarbij een 29 jarige bleekersknecht in het linkerbeen bd een 14 jarige knaap in de hand is geraakt en verwond. Eerstge noemde is naar het St. Elisabeths of Groole Gasthuis overgebracht. Umans is door de politie aangehouden, dooh na ver hoor ontslagen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 28 April. W. G. Schouten en H.van der Snel. L. P. C. Bijleveld en E. Metselaar. 3 Mei. WJ. Pollé en P. G. Willemse. J. C. Smit en M. H. van Hattum. N. van der Vlerk en. A. Wijnands. G. Jansen en A. J. Franken. P. H Boeree en C. C. Misset. D. Rozen- hart en J. Veldhuis. J. Huyge en C. van der Hulst. A. Koeijers en J, M. van Luin. J Mus en A. G. Loerakker. J. P. Hulsebosch enW.M. de Graaff. P. Elferink en S. M.van der Riet. A. J. KoelemeijerenJ.T. Beuke- ma. A. Smit en L. M.van der Meer. J.van der Veldt en J. Jansen. J. Fortgens en W. Derks. G. Weijers en C. M. Leader. G. Steenkist en M. B J. Zoet. J. P. van Leeu wen en J. W. Janssen. J. Sindorf en P. Nijs- sen. 4 Mei. P. Clausing en I. Ates. J. A. üijkhoffz en J. G. Daudeij. C Klaver en M. Traksel. D. van den Eijkhof en J. Smit. GETROUWD. 3 Mei. II. Balm en J.Thoolen. - - J. de Weers en H. Kipperman. H. J. Kuenen en E. M. Geerlings. D. Halderman en J.van der Spek. W. Kok en A. Verhoeven. P. C. Kuvener en B. K. Bottema. J. Droog en M. C. Hen driks. P. van den Broek en M. Flipsen. G. H. Meijer en A. Bac. A. Lablans en G. Boschman. M. Roosenhart en A.C. Cree- mers. G. W. Kuijt en A. A. Retel. 4 Mei. J. Hiel en JRoks. L. Keizer en H. van der Kaars. W. A. Witsen en E. van Vloten. J. A. J. Nolthenius en M. S. Schreuder. G. A. Verbeek en C. W. H. Mijnders. GEBOORTEN. 25 April. J. Kuijper geb. Slootjes 2 z. (levenl.) 27 April. A. E. Bijland geb. Dalman z. C. Baks. geb. Dekker d. M. Pierlot geb. de Vries d. 28 April. J. de Jonge geb. Keizer z. S. R. van Meurs geb. Lionarons d. J. van Goor geb. Wubbe z. G. Ondersma geb. Stop pels z. S. J. Hage geb. Vring z. G. Tarstal geb. Brienen z. (levenl.) 29April. J.van Huizen geb. Dalman d. A. M. Hejjligers geb. Spijkman z. C. Bak geb. Kemp d. T. Amersbeek geb. van de Kapellez. H.van den Berg geb. de Vries d. M. C. Jansen geb. van der Voort d. L. Scheers geb. Kurfmaker z. 30 April. C. Buurman geb. Smit z. JO. Knopf geb. Geersen z. J. H. M.Visschergeb. van der Woerd d. C. Bonger geb.van Rosen- beek d. N. Snoeks geb. Geugjes d. H. L. Miedema geb. Meyer 2 z. A. S. Maas geb. Aan de kerk z. 1 Mei. M. Calandt geb. vam Os d. C. Bouman geb. Diemei z.E. Hujjk- man geb. Knikker d. J. de Graaf geb. Tim mer z. D. Winkel geb de Vries z. J. P. Poschgeb. Winkel d. H. Brand geb. Spruit d. 2 Mei. C. Kors geb van Roode z. P. C. Metz geb. van den Berg d. M. Durge geb. van Zon z. M. A.Siliakusgeb. RozenmuTder d. 3 Mei. J E. Fransen geb. Wagenerz. S. Waalewijn geb. Vollenga d. C. van der Ree geb van Dam d. OVERLEDEN. 26 April. C. de Graaft' 64 j. L. Heerenstraat. F. Bakker3 m. z. Brouwerstraat. 27 ApriL J. Kern 56 j. Scheepmakersdijk. S. C. van Coeverden 10 j. Nieuwe Gracht. 28 ApriL J. Peper 82 j. Schotersingel. A. van Es geb. Zwaaneveld 65 j Z. Buitenspaarne 29 April. C. J. Smits 11 j. z. Spaarne L. Hommels 2 m. z. Jan Steenstraat. JH. Arnken 8 j. z. Zijl straat. 30 April. P. A. Kok 53 j. L. Raam straat Cde Ruiter in. i. Oudeweg 1 Mei. M. Üweelaard lm. d. Begijnhof. A. Blad 5 m. z. KI. Houtstraat. 2Mei. T. Droog 30 j. Minnebroedersteeg. A. Blommaert 5 m. z. Raamsteeg. J. Fabel 50 j. de Haasstraat. 3 Mei. C. Hommel» 2 m. d. Jan Steenstraat. H. Welsenaar 50 j. Zijlweg. A. M. Roeland lij. d. Boerensteeg Voorworpen, gedeponeerd aan hei Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gouden kinder-oorbelletje. Eene portemonnaie met eenig geld. Een ge zondheidsgordel. Een paar bruine hand schoenen. Een paar nieuwe binnenzool- tjes voor schoenen. Een duimstok. Eene pantoffel. Een wandelstok. Een koperen gewicht. Een gouden ring met steen. Een koperen slinger eener klok. Een koperen gewicht. Eene spren kel tot het vangen van nachtegalen. Een bril met schilpad gemonteerd. Een zakkammetje. Een witmetalen insigne, vermoedelijk van een kegelclub. Een armband, bestaande uit eenige gonden snoeren en dito slot met haarwerk. Een paternoster. Een zilveren theele pel. Een lap blauw dames-laken. Eon B. K. vragenboek. Twee ijzeren spanningen. Een pakje katoen.Een ijzeren hoepel met haak. Een lombard briefje. Een schildersdiamant. Een- bos sleutels. Eenige sleutels. GBAAN- EH ZAADMARKT. Marktberieht Witte tarwe Rogge Haver Dnivenboonen 1 Mei 1893. 5.90 4.75 5.—. 3.75 4.12® 1- Markt van 1 Mei 1803. Boter. Aangev. 240, verk. 189 K.G. L. pr. 1.20, H. pr. ƒ1.30 p. K.G. Biggen. Aangev. 170 verk. 170 stuks. L. pr. ƒ8.— H. pr. 12.p. stuk. Bchrammen. Aangev. 82 verk. 73 stuks. L. pr. 15.H pr. 25. p. stuk. Aardappelen Aangev. 191, verk. 176 H. L» L. pr. ƒ0,90 H. pr. ƒ1.50 pr. H. L. VEEMARKT 3 M»i 1893. AangevoerdPrijs 164 Schapen 12.19.- 24 Lammeren KAASMARKT van 3 Mei 1893. Aang. en verk. 22 stapels, uitmakende 2548 kazen, wegende 4864 kilogrammen- Hoogste prijs per 50 kilogr. 25.50. DERDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 7 Mei des namid dags van 2%4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van don Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1. Marsche MilitaireKriena. 2. Ouverture ZauherflöteMozart. 3. Podagra PolkaLabitzky. 4. Fantaisie sur des Motifs de 1' opera L' AfricaineMeijerbecr 5Ouverture das goldene KreuzBrüll. 6. Entie Nous, Valze"Waldteutel.. 7. Ballet de 1' opéra Gustave lII.Auber. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 9 Mei 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BachSchumann. 2. Koraal uit de MatlhcusBach. 3. Sonate No. 6Mendelssohn. 4ImprovisationTiipfer, 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2