vangen en daarover naar welgevallen te beschikken, wanneer die indnetiie niet grootendeels gedreven wordt met geld van den man of der gemeenschap. Het voorstel strekt ook o. a. tot aan vulling van de wet van 1881, waarbij het der gehnwde vrouw is gegeven om bij de postspaarbanken geld in te leg gen of op te vragen zonder machtiging des mans. Over de billijkheid en bescheidenheid van dezen wensch zijn allen het vrij wel eens, doch zal de kamer t(jd vinden voor de behandeling van het voorstel van mej Chanvin üit Berlijn wordt gemeld, dat het personenverkeer naar Amerika zeer leven dig ie, daarentegen komen er veel min der Amerikanen naar Europa dan anders. In de laatste week van April zijn door de beide Duiteche, door de drie Engel- Bohe en door de Fransche stoomvaartlijn bijna 4000 kajuitpassagiers naar de Ver- eenigde Staten vervoerd. In de afgeloo- pen week zouden 11 stoomschepen naar New-York, een naar Philadelphia en een naar Boston vertrekken. De meeste plaat sen op deze 13 stoomsohepen waren den 3en Hei reeds genomen doer a 8000 a 9000 kajuitspassagiers. Men berekent dat gedurende Mei en Jnni het drukke ver keer naar Amerika zal aanhonden, daar entegen verwacht men een vermindering in de maanden Jnli en Angustns wegens de dan in de Vereenigde staten heerschen- de hitte. Indien gedurende Mei en Jnni wekelijks 8000 a 9000 kajuitspassagiers naar Amerika bevorderd worden, dau zouden nog geen 100.000 Europeanen de tentoonstelling bezoeken. Blijkens de door den algemeenen se- oretaris overgelegde lijst en bescheiden is door 147 departementen, te zamen uitbren gende 471 stemmen, aan de verkiezing van twee hoofdbestuurders der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deelgenomen en met den volgenden nitslag: 1. Vacature mr. Gr. A. van Hamel. Op den heer mr. W. Boot te Amsterdam zijn uitgebracht 447 stemmen, op den heer mr. Boerlage te Amsterdam 24. 2. Vacature mr. A. Bloembergen Ez. Op den heer mr. H. Smeenge te Hooge- veen zijn uitgebracht 430 stemmen, op den heer F. B. Löhnis te 's-Hage 41 stemmen. Dientengevolge zijn tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren mr. W. Boot te Amsterdam en mr. H. Smeenge te Hoogeveen. Volgens Semper Virens heeft in het Westland het droge, zonnige voorjaar wonderen gedaan. Het eerste aanbinden van de drniveboomen voor den konden muur werd reeds vóór 18 April gedaan, terwijl in de raamdruiven vóór 1 Mei reeds „bloei"' werd gevonden, iets, dat, volgens getuigenis van ouden van dagen, bij hun weten nog nooit was voorgeko men in de Westlandsche drnivencultnur. In 1874, ook een zeldzaam drniven- jaar, werd de eerste band in de natunr- teelt gelegd omstreeks 10 Mei, terwijl dit in het vorige jaar geschiedde in de laatste week van bloeimaand. In 1887 en 1888 kon men niet voor de eerste week van Juni aanbinden. Een schoenmaker, die dacht er met vogels vangen wel wat bij te kunnen verdienen en hiermede dan ook op den Amstelveenschenweg bezig was, wekte in zoo groote mate den toorn op van een aldaar wonenden boer, die verklaarde dat het nog in den broeitijd was, dat deze laatste een steen opnam en er den sohoen- maker-vogelvanger zulk een geweldigen slag mee op het hoofd toebracht, dat de man met een hevig bloedende wonde naar het buitengasthuis moest worden ge bracht. Tegen den ruwen vogelbeschermer zal proces-verbaal worden opgemaakt. Als een bewijs hoe diep iemand kan zinken, wordt medegedeeld, dat in de rij ks-werkinrichting no 2 te Veen- hnizen de vorige week als verpleegde op genomen een persooD, die vroeger bur gemeester was van eene bloeiende en volkrijke gemeente in het noorden des lands. Bij het leggen van nienwe riolen te Yenlo vond men op eene diepte van ruim 1 Va eene leiding van zware door boorde eikenboomen, die gelijk de tegen woordig vervaardigde buizen juist in el kander sloten. Daardoor kwam men tot de ontdekking dat deze in de 15e eeuw dienst hebben gedaan om het water van eenen veraf gelegen berg naar de stad te brengen, ten einde eene fontein op de markt te laten ontspringen. Te Echterbosch, onder Echt, is den vorigen Zondag een moord gepleegd onder de volgende omstandigheden. Anna H., wier ouders aldaar wonen, ging van Boerinond, waar zij diende, eene zieke znster opzoeken. Zekere D. S. uit Maasniel, een man van ruim 50 jaar, die gaarne met haar verkeering had willen aanknoopen, doeh van wien zij niets wil de weten, wachtte haar in de uitgestrekte bosschen onder Echt op en heeft haar daar vermoord, vermoedelijk met een mes. Daarna gaf hij per brief aan den vader van het meisje kenniB van het gebeurde en verzocht dezen om verder voor de be grafenis te zorgen, daarbij duidelijk de plaats aangevende, waar het lijk te vin den was. DeEijkspolitie uit Roermond, Echt en an dere plaatsen is terstond uitgerukt om hem te vatten. In verband met dezen moord wordt nog bericht, dat de justitie uit Roermond, vergezeld van twee geneesheeren, den ka pitein der kon. marechanssée en een de tachement mareohaussées ter plaatse van den moord een onderzoek heeft ingesteld. Uit het onderzoek, op het lijk ver- rioht, moeten de desknndigen geconsta teerd hebben, dat Anna H. vermoord is geworden met een zeer scherp meshet hoofd was bijna van den romp af. De dader D. S., zeepziedersknecht, heeft zioh waarschijnlijk verdronken, althans zijn hoed is op de spoorbrug te Bugge- num gevonden. De minister van oorlog deelt in de St. Ct. mede dat de som, die jaarlijks tot tegemoetkoming in de kosten van de cadettenschool voor iederen leerling moet worden bijgedragen, is vastgesteld op ƒ400. In de gemeenten Haarsteeg, Kuyk en Vlijmen, het kruisbessen- en frambozen- land van Noord-Brabant, worden groote verwoestingen aangerioht door de groene rupsen. Uitgestrekte velden met kruis bessen zijn geheel bladerloos. Ook de frambozen-kever is in aantocht, en zoo het schijnt is deze niet alleen tevreden met het vernielen der frambozen-bloem, maar ook de aardbeziën zullen het dit jaar moeten ontgelden. Vele landbouwers lijden aanzienlijke schade. De rechtbank te 's Gravenhage deed uitspraak in de zaak tegen den direoteur der naamlooze vennootschap de Leidache waterleiding maatschappijaangeklaagd van onvoldoende gezuiverd water te heb ben doen aanvoeren. De reohtbank sprak hem vrij. Zooals men weet had de amtenaar van het O. M. 7 dagen hechtenis geeisoht en de verdediger tot vrijspraak geconclu deerd. Zaterdag namiddag wilde in de Willemstraat te Amsterdam een slagers knecht, die door een jongen geplaagd werd, dezen in den slagerswinkel te lijf gaan. De jongen ontvluchtte, maar de knecht wierp hem een mes achterna, dat den knaap zoo ernstig in de zijde trof, dat hij in bedenkelijken toestand naar het Binnen-Gasthnis moest worden ver voerd. Omtrent de oprichting van een ge bouw te IJmuiden, waarin de loodsen nachtlogies kunnen nemen, wordt gemeld, dat de minister van marine aan de Ver- eeniging Recht door Zee een stuk grond, gelegen naast het bestaande gebonw van het Loodswezen, heeft afgestaan. De stad Maastricht begint weder met twee oentimestnkken overstroomd te worden. Deze Belgiesche munt, waarvan de gemeente eenige jaren versohoond was gebleven, neemt zoodanig de overhand, dat het te vreezen is, dat zij spoedig on ze centen zal verdrongen hebben. Een verscherpt toezicht op de uitgave zon daarom zeer gewenscht en in het belang der neringdoenden zijn. HAARLEM, 9 Hei 1893. Bjj den zangwedstrijd, dezer dagen te Amsterdam gehouden, mocht het onzen stadgenoot de heer N. H. Andriessen ge lukken, met de vereeniging Caecilia te Amsterdam, welke mede onder zijne lei ding staat, den eersten prijs te behalen, zijnde een vergald zilveren medaille en 150. Deze onderscheiding werd toege kend met algemeene stemmen. De Haarlemsche zangvereenigingen Cres cendo en Haarlem's Zanggenot zijn niet bekroondtoch mocht het beiden gelukken een goeden indruk achter te laten. Cres cendo zong het verplichte koor de Wraak van Tilman bijzonder mooi, zoodat velen onder het publiek in de vaste meenirg verkeerden, dat haar een prijs niet zou ontgaan. De stem des volks bleek even wel niet die der jury te zijn de uitspraak viel in teleurstellenden zin uit. De Belgische zangvereenigingen van Ongrée en Molenbeek-St. Jan (Brussel) maakten op dit concours een kranig fi guur. Sterk in aantal (resp. 116 en 160 zangers) en goed gedisciplineerd, wisten zij hare voordracht te verheffen tot de glanspunten van het internationale deel des concours. Ougrée ontving den lBten prijs in de afdeeling van nitnemendheid (verg. zilveren med. en 500), terwijl aan Les Mélomanes met 9 van de 11 stemmen de lste prijs in de hoogste of eere-afdeeling werd toegekend (gouden med. en 1000.) De Koninklijke liedertafel Cecilia uit den Haag werd door de Belgen geslagen, hoofd zakelijk doordien zij in het verplichte koor het ongeluk had te eindigen in Es inplaats van E. waardoor hare voordracht zioh niet kon verheffen en de vereisohte uitdrukking moest derven. Met bnitengewone geestdrift werden de zuidelijke zangers toegegejnicht, zoodat deze zich noch over het succés, nooh over de ontvangst zullen kunnen beklagen. Zaterdag werd in 't lokaal der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen eene vergadering gehouden van de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen. Besloten werd het Eere-voorzitterschap der Vereeniging aan den Heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden aan te bieden. De Voorzitter, Jhr. Mr. A.J.Rethaan Macaié, bracht vervolgens ter tafel een adres van de Amsterdamsche Vereeniging Liefdadigheid naar Vermogen aan H. M. de Koningin, houdende verzoek tot het in overweging nemen van wijziging der Wet op het Burgerlijk Armbestuur, oor- deelende zij de kerkelijke en particuliere Armenzorg niet voldoende en wel in de eerste plaats door gebrek aan samenwer king, terwijl verder met aandrang de zorg voor verwaarloosde kinderen werd aan bevolen. Besloten werd het zeer belangrijke stnk te stellen in handen van het Bestuur. De financieele toestand der Vereeniging is niet gunstig; hoewel over den welda digheidszin niet te klagen valt er was veel noodig zijn verschillende uitgaven nog te dekken. Het Bestuur hoopt, dat de Weldadig heidsdag op Hemelsvaartdag hiertoe het zijne moge doensteeds is de Vereeni ging geholpen, ook thans zal de Welda digheid van onze ingezetenen zich niet verlooohenen. De leden werden verzocht elk zooveel mogelijk in eigen kring hiertoe mede te werken. De Voorzitter deelde mede, dat op den genoemden dag, als het vorige jaar, buseen zullen geplaatst worden in de tramwa gens, sociëteiten, stations en winkels, en tevens de opmerking gemaakt, dat zij meer opzettelijk gesteld zijn tot ontvangst van de kleine giften, voor welker ontvangst de Vereeniging zich ten zeerste houdt aan bevolen. Tevens hoopt de Voorzitter, dat de vele leden, de vergadering was slecht bezocht die thans niet zijn opge komen, hiervoor door het schenken van eene dubbele bijdrage zullen boete doen. Naar aanleiding van deze opmerking werd het verlangen geuit om in den vervolge tot het houden der vergadering eenen anderen dag en een geschikter unr te kiezen. Het Bestuur zou gaarne dezen wenk opvolgen. Tot assistent- onderwijzer aan de Volkezangschool van de Maatschappij tot Nnt van 't Algemeen alhier, is benoemd de Heer B. J. Visscher. De Vereeniging van InduBtrieelen en Kooplieden betreffende Bouwknnde en Aanverwante Vakken heeft zioh tot den Raad gewend met het verzoek dat de Raad besluite, geen verder contraot, loopen- de over verlenging der concessie met de Gas-maatschappij, te willen sluiten en dns het bestaande voorstel der Raads commissie niet aan te nemen en wel om dat blijkt, dat gemeentegasfabrieken, mits goed beheerd, bij lage gasprijzen, gunstige resultaten afwerpen voor de gemeentekas dat de prijs der nevenproducten, vooral die van cokes, belangrijk lager zoude kunnen gesteld worden door eene gemeente- fabriek dat door de prigs verlaging van het gas van 9 op 6 cents wel een oogenblikkelijk voordeel wordt behaald, doch dat hiermee niet het geheele publiek wordt gebaatdat voor het verleenen van eene concessie, loopende over onge veer dertig jaren, op den voet als door de Comm issie is voorgesteld, voor de ge meente verloren gaan alle voordeelen die het gevolg zouden zijn van nienwe uit vindingen op 't gebied van gasfabrikatie. L.l. Zaterdagavond is een winkelier in schoenen en laarzen alhier de dupe geworden van eene brutale oplichtster van 13 h 14 jaren. Dit meisje vervoegde zioh met een briefje in den winkel, waarin verzocht werd eenige paren bottines op zicht voor den Heer P. in de Koningstraat. De winkelier heeft haar acht paren mede gegeven, te zamen ter waarde van ruim vijftig galden, en moest eenigen tijd daarna ontwaren dat hij was opgelicht. In den nacht van 1.1. Zondag op Maan dag, omstreeks 2% ure, heeft een begin van brand plaats gehad in perceel n°. 4, gelegen aan den Dreef, tijdelijk onbewoond maar wel gemenbileerd, vermoedelijk ont staan door onvoorzichtigheid van het werk volk, dat met licht arbeid had verricht aan het privaat op een bovengang. De brand werd door de politie ontdekt en is door haar geblnscht. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 6 Mei 1893, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem 1. Een WINKELHUIS en ERVE. aan de* Kruisweg No. 33, f 8200, E. G. Schürmann. 2. WINKELHUIS en ERVE, aan de Groote Houtstraat, hoek Korte Houtstraat No. lGOzwart en rood. 3. Een PAKHUIS, aan de Korle Houtstraat No. 23. Uc perceelen No. 2 en 3 te zamen 7865, C. A. Joekes qq. 4. Een WINKELHUIS en ERVE, aan de Patientieslraat No, 11, f 1280, J. JGroenendaaL 5. Twee aan een verheelde HUIZEN en ERVEN, waarvan één aan de Patientiestraat No 22 en één aan de Korte Hofstraat No. S, f 1030, P. B. Verberne. 6. Een HUIS en ERVE, aan de Patientiestraat No. 14, 610, H. C. Tombergh qq. 7. Een PAKHUIS en ERVE, aan de Kamper vest No. 9, 750, T. J. v. Roozenbeek. 8. Een HUIS, aan de Ooetvest No. 1, 185, P. Hoogeveen. 9. Een HUIS en ERVE, in een poort, ingaande Korte Lakenstraat No. 4, f 340, hl. Nieuwjaar. 10. Een HUIS en ERVE, gelegen als vore* No. 4. 610, J. H. Bierboom. 11. Een WINKELHUIS en ERVE met TUIN, aan de Kleine Houtstraat No. 8, f 5500, W. V. Overhoffqq. 12. Het noordelijk gedeelte aitkomcnde van in de Wagenmakerslaan zijnden TUINGROND, No 17. 13Het oostelijk gedeelte van het HEERENHUIS en ERVE met TUIN, aan de Baan No. 11. 14Het westelijk gedeelte van voornoemd Heeren- hnis, No. 11. De perceelen 12, 13 en 14 tezamen ƒ27825, opgeh. 15Een WINKELHUIS en ERVE met TUIN, aan de Barteljorisstraat No. 24, 22600, P. Brujn Pz. qq 16. Een HUIS en ERVE met TUIN, aan de Gaathnisvest No. 15. 3786, H. J. NelisBen qq. 17. Een HUIS en ERVE, aan de Koudenhom No. 66, ƒ2235. J. M. Remmc. 18. Een GEBOUW, ingericht tot Smederjj e* Wagenmakerij, aan de Kleverlaan No. 9. 19. Een HUIS en ERVE, naast het voorgaande No. 7. De perceelen 18 en 19 te zamen ƒ2890, P. Hoogeveen. 20. Een HUIS met twee PAKHUIZEN en ER VEN, aan de OranjeboomBtraat No. 169 e* aan de Zuid Brouwerstraat No. 32, ƒ3000, A. v. d. Linden. 21Een WINKELHUIS en ERVE, aan den Kruis weg No. 22, 6475, J. E. W. Kriege. 22. Een HUIS en ERVE met TUIN, aan het Rozenlaantje No. 9, 2525, T. de Vries. 23 Een BOERENWONING met Stalling voor 13 stuks Hoornvee, WAGENHUIS, HOOIHUIS, ERF, WERF en TUIN, aan de Zomervaart No. 22, 2285, B. van der Woerd. 24. Een perceel WEI- OF HOOILAND, inde* Vereenigdcn Grooten en Kleinen Polder aan den Zuid-Schalkwijkerweg, onder de Gemeente Haar- lemmerliedc en Spaarnwoude. 3025, H. C. Tombergh. 26. Een GEBOUW en ERVE, aan de Spaarn- wouderstraat No. 18. 26 Een HUIS met twee PAKHUIZEN e* ERVE, aan de Beeksteeg No. 9. De perceelen 25 en 26 te zamen 5830, C. W. Scbonhuth. 27. Een PAKHUIS en ERVE, in de Eierboer- poort, nitkomende aan de Bakenessergracht nabij de Korte Begijnestraat, 480, R. van Riemsdyk, 28. Een WINKELHUIS en ERVE, aan de Korte BegijDestraat No. 29, 3250, opgeh. Markt vau 8 Mei 1893. Boter. Aangev. 219, verk. 219 K.G. L. pr. f 1.20, H. pr. ƒ1.30 p. K.G. Biggen. Aangev. 182 verk. 182 stuks. L. pr. 8.H. pr. f 14.p. stuk. Schrammen. Aangev. 93 verk. 93 stuks. L. pr. ƒ15.H pr. ƒ25. p. stuk. Aardappelen Aangev. 236, verk. 236 H. L. L. pr. ƒ0,90 H. pr. ƒ1.60 pr. H. L. GRAAN- EN ZAAD MAR KT. Marktbericht van 8 Mei 1893. Roode tarwe f 5.f 5.75 Witte tarwe f 5.75 6.30 Haver 3.90 4.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2