De lord-mayor verdedigde zich tegen de in de petities voorkomende beschuldi gingen, verklarende, dat het hem nooit in het hoofd gekomen was, iemand, wien •ok, boven de koningin in hare burger lijke en wereldlijke heerschappij te wil len stellen. Hij betreurde bet, dat aan enkele der door hem gebezigde uitdruk kingen eene onjuiste uitlegging is gege ven, waardoor aan zijne collega's aldermen moeite is berokkend. OndankB deze verdediging werd met algemeene stemmen een motie van een der Alderman aangenomen, eveneens pro- testeerend, doch in zachter bewoordingen daB in de petities, tegen den door den lord-mayor nitgebrachten dronk. De inwijding der Tentoonstelling te Chicago heeft door president Cleveland plaats gehad onder de grootste geestdrift. Het weder was onaangenaamde lncht bewolkt; maar toch waren de tentoon stellingsterreinen overvol met dnizenden menschen. Tijdens den gang van Cleve land en de ministers, met den hertog en de hertogin van Veragna, werden al deze personen levendig toegejuicht, vooral de hertogin, wier rjjtuig vol bloemen was, haar door de toeschouwers toegeworpen. Nadat de mnziek nationale liederen had doen hooren, nadat er een gebed gedaan was en een ode aan Cleveland was opge legd, werd de openingsrede nitgesproken, waarin o.a. de vertegenwoordigers van VTeemde mogendheden welkom werden ge- heeten en waarin, in de tegenwoordigheid der afgezanten van de oude wereld, na druk werd gelegd op de groote dingen, door den jongen morgen tot stand gebraeht. Inmiddels denke men niet, dat, al hebben •p den eerBten dag ongeveer een half millioen personen de tentoonstelling be zocht de inriohting voltooid zon zijn. Niet tegenstaande het groot aantal werkkrachten nadert men het doel, in verhouding tot het geheel, nog maar zeer langzaam. De kwestie, zal de tentoonstelling op Zondag geopend of gesloten zijn, is thans opgelost. Op dien dag zal wel het publiek toe gang hebben, maar de maohineriën zullen niet mogen werken. Dit besluit had men waarschijnlijk niet verwacht met het oog •p de bekende strenge denkwijze der Ame rikanen omtrent Zondagsrnst. De over weging, dat de tentoonstelling internatio naal is, heeft stellig in deze den door slag gegeven. Nog wordt medegedeeld, dat aldaar ge durende de tentoonstelling uitsluitend Hol- landsohe cacao zal gebruikt worden. De Amsterdamsche cacao-firma Bensdorp Co. heeft namelijk contracten gesloten voor de levering der cacao op alle ter reinen en voor alle buffetten. Door deze contracten is alle andere bnitenlandsche eacao aldaar uitgesloten. De artikelsgewijze behandeling der Home-mie wet heeft in het Engelsche Lagerhuis een aanvang genomen. De voorsteller, de heer Gladstone heeft in overweging gegeven de financieels ar tikelen, die nogal aunstoot geven, nit te stellen tot na de behandeling der overige artikelen. Te Hnl, waar nog steeds de werk staking der dokwerkers voortduurt, werd Zondag eene poging gedaan om de groote stapelplaats van petroleum der Anglo- American Oil Company in brand te steken. Een waohter bluschte het vuur nog bij tijds. Een nog duivelscher toeleg, om eenen trein, die vrije arbeiders aanvoerde, te doen ontsporen, mislukte mede sleohts bij een baar af. Te Bristol besloten Zaterdag de dok werkers bij groote meerderheid tot her vatting van het werk. Sedert eenigen tijd werden uit de vestiaire van bet parlementsgebouw te Londen eiken dag een of meer paraplni- es gemist, welke de afgevaardigden daar hadden neergezet. Stokken, overjassen, bevonden zich altijd op hun plaats, maar de parapluies waren altijd verdwenen. Eindelijk is het een politie-agent gelukt dit raadsel op het spoor komen. Een goed gekleed heer maakte er zijn werk van de parapluies uit de kleedkamer te balen om ze dan zoo spoedig mogelijk naar een bank van leening te brengen. De man zal zich thans voor den rechter over deze zonderlinge liefhebberij hebben te verant woorden. Blijkens het verslag der commissie voor openbare verzoekschriften bij het parlement zijn tot dnsver bij haar inge komen voor Homernle 21 petities met 34 handteekeningen, en tegen Homernle 3100 petities met 970.283 handteekenin gen- Volgens een schrijven uit de pro- vinoie Groningen aan het li bid telt de Bond van orde door hervorming reeds een tiental afdeelingen met meer dan twee dnizend leden, en van alle kanten komen nog bewijzen van instemming en aanvra gen om inlichtingen. Te Groningen zal binnenkort eene groote propaganda-verga- dering worden gehouden. Intussohen zijn sommige afdeelingen reeds aan het werk getogen Oudepekela riohtte een voorsohotkas op. Nieuwbeerta benoemde commissies om te onderzoeken of het mogelijk zou zgn den werklieden goedkoopen tuingrond te verschaffen en en voor het onderzoek naar de kanalisa tie van den Sohansoberdijk als middel tot productieve werkverschaffing. Ook het hoofdbestuur zit niet stil. Het heeft tot de afdeelingen het verzoek ge- rioht in de eerste plaats middelen te wil len zoeken om de kwaal daar werkeloos heid krachtig te bestrijden en zooveel mo gelijk gegevens omtrent de werkeloosheid en werkverschaffing te verzamelen. Drie venters van Jacoba- pannetjes, ontmoetten Zaterdagmiddag even bniten Axel eene vrouw met twee emmers melk. Een der venters nam een pannetje van de steekkar en wilde daarmee onge vraagd, ongeweigerd uit een der em mers scheppen, om zich aan de melk te goed te doen, wat de vrouw begrijpelij kerwijs niet hebben wilde. Ze zette de emmerB neer en weerde den brutalen ke rel af. Toen de vrouw daarna haar em mers weer opnam om verder te gaan, kreeg zij een geweldigen duw tegen den rug, waardoor zij voorover viel en aide melk door het omvallen der emmers ver loren ging. De venters vervolgden in- tusschen hun weg, doch de bereden po litie, spoedig met het geval in kennis ge steld, had hen vrij ving aehterhaald en den melkliefhebber ingerekend. Hij werd meegenomen naar de kazerne, waar van de gesohiedenis eenige aanteekeningen wer den gemaakt, waarna men den man weer vrijliet. De brand in het Weerdingerveen neeemt allengs grooter verhoudingen aan en bedreigt thans den Weerdingermond met een ramp als in 1880, wanneer de wind naar het westen mocht keeren. Eene boerderij is reeds eene prooi der vlam men geworden, en dag aandagiseen vijftig tal personen bezig met het blussehingswerk dat uit den aard der zaak veel van eenen tantalns-arbeid heeft, omdat de bodem zelf brandt en de brandende veen-vlok ken over elk beletsel, nat-veendammen, die men opwerpt, heenstuiven. Immiddels hangt er znlk een zware rook, dat vele veenarbeiders het werk in den tuifput moeten staken. Voor menigeen is het een tamelijk ongunstig voorjaareerst dwong watergebrek vele baggelaars af te trekken, en nu het vuur. Te Tiel is naar men zegt een dnèl op handen. In de sociëteit heeft ie mand den heer V. W oommandant der schut terg, bij eenen woordentwist eenen klap in aangezioht toegediend. Pogingen om de zaak in der minne te schikken zijn afgestuit. Het duèl zou reeds geregeld zijn geweest, indien niet beide partgen, naar men zegt, geheel onkundig waren in hanteeren der wapenen. Twee winkeljuffrouwen, werkzaam in het magazijn der Compagnie Lyonnaise te 's-Gravenhage, zijn onder verdenking van diefstal van zijde ter waarde van f 600 gearresteerd en Woensdag middag, na een verhoor op het politiebureau, naar het hniB van bewaring overgebracht. Als een bewijs, dat nog altijd vele gezinnen Amsterdam verlaten, ten deele zeker wegens de stijgende belastingen, meldt het Hbld., dat een firma aldaar met Mei meer dan taohtig verhnizingen heeft aangenomen van personen, die zich voorgoed te Hilversum of Baarn gaan vestigen. Het lid van den Amsterdamschen gemeenteraad de Heer Wormser heeft voor gesteld op te heffen de gemeentelijke kweek school voor onderwijzers en onderwijzer essen. In de aan zgn voorstel gevoegde statistiek komt bij tot de slotsom dat ter wijl gedurendede jaren 1884 tot 1891 wer den afgewezen 87/10 pot der onderwijzer candidaten van de Rijkskweekscholen, dit getal voor den Amsterdamsche kweek school 24 pet bedraagt. In het kleine Friesche dorpje Friens brandden dezer dagen twee arbeiderswo ningen af. Dit op zichzelf niet zeer be langrijke feit heeft een treurigeB nasleep. Men ontdekte namelijk dat de sloten van het kabinet en van de kasten open ge draaid waren, hoewel de bewoners zich elders bevonden, terwijl aan den kant van den straatweg kleedingstnkken van den eigenaar werden gevonden. Dat alles wekte het vermoeden dat er diefstal was gepleegd en dat daarna de woning in brand was gestoken. Na de afstemming van het leger- wets-ontwerp door den Rjjksdag heeft keizer Wilhelm niet te lang gewacht om zijne gevoelens in deze bekend te doen worden. Na eene groote wapenschonwing heeft de keizer als naar gewoonte de officieren van den generalen staf om zioh verzameld en zgn spijt uitgedrukt, dat hg zich vergist had in zijne hoop om de wet aangenomen te zien, doch hg hoopte dat de nieuwe Bgksdsg er zijne goedkeuring aan zou sohenken, terwijl, mooht hij ook hierin teleurgesteld worden, alles zou aangewend worden om die te verkrijgen, want, zeide hij, ik ben te zeer overtuigd van de noodzakelijkheid van het tot stand komen der regeling voor het behoud van den vrede en ik geloof niet dat het volk zioh door onbevoegden zal laten leiden; integendeel, ik weet dat ik ten aanzien van dit legerontwerp eens van zin ben met de bondstaten, het volk en het leger. Nu vraagt men welk nieuw middelde keizer zal ter hand nemen om de goed keuring, bij nieuwe weigering, te erlangen anders dan alweer door eene Rijksdag-ont- binding, en vervolgens zou men meenen te weten, dat verschillende hooggeplaatste offioieren met het ontwerp niet te hoog wegloopen en dan omtrent de sympathiein deze van het volk; daar schijnt men te begrijpen, dat elke vermeerdering geld kost. Nu is het waar, dat het beter is iets te verliezen, dan alles op't spel te zetten, maar er zgn toch ook heldere hoofden, die den tegenwoordigen toestand al sterk genoeg en al duur genoeg vinden. De Avondpost meldt thans, dat het bericht betreffende opruiende geschriften, die in de kazerne der grenadiers en jagers in den laatsten tijd verspreid en aange plakt zouden zgn geworden, gebleken is geheel en al onwaar te zgn. Een treurig uiteinde had Woens dagmorgen een jeugdig remmer, werkzaam op den zandtrein der inundatie te Haar lemmermeer. Bezig zijnde met het aanhaken van een zandwagen, raakte hjj bekneld tus- schen de bnffers, waardoor de borstkas werd irgedrnkt. Hij was onmiddellijk een lijk. Gelijktijdig werd ter sohouwing naar het lijkenhuis te Hoofddorp vervoerd, mede een werkman, dien men dien morgen dood te bed vond. HAARLEM, 12 Mei 1893. Dezer dagen ontving het Koloni aal Museum van den Heer Jhr. T. A. J. van Asch van Wgck, Gouveneur van Suriname, een prachtig geconserveerde hnid van de Aboma slang, eene soort Boa; deze huid heeft eene lengte van 17 voet en is merkwaardig wegens haar fraaie teekening en heldere klenr. Wat zou men keurige luxe-artikelen van dergelijke hui den kunnen maken, wanneer zij slechts even geregeld werden ingevoerd, als de thans veel verwerkte en uit Britsch- Gnyana afkomstige „Lizard-skins" van eene soort Ignaan. Van den Heer C. Westenberg te Am sterdam werden twee stoeltjes ontvangen (Palembangsch model), vervaardigd uit 16 versohillende Oost- en West-Indische houtsoorten en passende, bij het, reeds vroeger van de zelfde zijde ontvangen tafeltje. Deze keurig bewerkte stukken geven een goed denkbeeld van de fraaie kleurverscheidenheid der in onze Koloniën voorkomende houtsoorten. Vooral trekken de aandacht, het helder gele Nangka, het zacht bruingrijze Laban, het donker roo- de Rengas, het zwart gestreepte Aren, het dofzwart Ebben, het witte Sandelen het zaoht bruine Sonohout. Merkwaardig, wegens kleur en teekening, zijn het Am- bonsch wortelhout en het Snrinaamsche Letterhout, zoo genoemd naar de zwarte lettervormige figuren op diep bruinen grond, die vooral bij het gepolitoerde hout, duidelijk te voorschijn treden. Wellioht zal er eens een tijd aanbreken, dat deze fraaie houtsoorten geregeld aangevoerd worden en dat zij meer algemeen in de meubelindustrie kunnen worden toegepast Dr. W. Burck, Onder-directeur van 's Lands Flantentnin .te Buitenzorg, zond een klein, doch zeer interessant monster tje guttapercha, omdat het, volgens de nieuwste methode, uit de bladeren van den Palaquium borneënse verkregen werd. Zooals bekend, is men in de laatsten tij den druk bezig proeven te nemen in de zen geest, mochten deze op den duur een gunstig resultaat opleveren, dan zou dit voor de guttapercha industrie van groot belang zgn. Gaat men tooh voort de hoo rnen, tot het winnen van de guttapercha om te hakken dan is binnenkort hunne totale uitroeiing te vreezen. Men heeft namelijk berekend, dat, om in de tegen woordige behoefte aan guttapercha te voorzien, jaarlijks ongeveer 12 millioen boomen moeten geveld worden. De gaskwestie werd Dinsdag avond, ter vergadering, uitgeschreven door de kiee- vereeniging Vooruitgang en de Vereeniging van Industrieelen, ingeleid door den Heer G. E. L. Hijmans. Spreker bleek een tegenstander te zgn van verlenging der concessie. Door verwerping van het bekende gas- voorstel, kan de Baad reeds over en kele jaren uitmaken wat geschieden zal, wat bij aanneming nog dertig jaar zal moeten uitblijven. Ook verbiedt het al gemeen belang verlenging der concessie, omdat bij het monopolie de baten voor de gemeentekas betrekkelijk gering zullen zgn, wordende dns wel de gas verbruikers, doch niet het overige publiek tot de ge meenschap behoorende, bevoordeeld. Wordt gemeente-exploitatie ingevoerd, dan kan het gas geleverd worden tegen den kostenden prijs. Verlenging doet ons voor dertig jaren den prijs vaststellen heeft de concessionaris nieuwe concessie noodig, dan zil hij wel weder prijsver- laging aanbieden. Sprekers conclusie washet belang van enkelen bij de verlenging moei wijken voor het algemeen belanghet belang der ge- heele gemeente moet worden behartigd. Het vereenigde Bestuur, bovengenoemd, stelde thans voor de volgendemotie: „De openbare vergadering van belanghebben den en belangstellenden in de gasquaestie, bijeengekomen op uitnoodiging van de kies- vereeniging Fooruitgang en van de Ver- i eeniging van indnstrieelen en kooplieden ter bespreking van het rapport aan de raadscommissie onder dagteekening van 27 Maart '93 aan den Baad uitgebracht, gehoord den inleider en gehoord de de batten, is van oordeel, dat het gemeentebe lang vordert om de bestaande conoessie met de I. C. G. S. niet te verlengen en om eene afwachtende hooding aan te nemen totdat de termijn waarop de bestaande concessie zal afloopen zóóver gevorderd is, dat een be- slisssing omtrent gemeentelijke exploitatie of exploitatie door derden moet worden genomen. De vergadering draagt aan de besturen op, deze motie ter kennis te brengen van den gemeenteraad." Met groote meerderheid werd deze motie aangenomen. De vergadering was zeer druk bezocht. Onder de aanwezigen merkte men ook vele raadsleden op. In Engeland bestaat sedert 1887 een pensioenfonds voor ziekenverpleegsters. Hel werd opgerioht door Henry C. Bur nett en nadat de Prins van Wales kort daarna als beschermheer was opgetreden en het fonds met zeer aanzienljjke bijdra gen gestennd werd, verkreeg het eene groote uitbreiding. Ook in Nederland heeft deze instel ling de aandacht getrokken. Het maand blad voor ziekenverpleging verklaart de groote vluoht van het fonds, door de dringende noodzakelijkheid van het pen sioneeren der verpleegsters. „Heel lang" zegt dit blad, „kan het Ziekenhuis zijne verpleegsters niet gebruiken." Het Engelsche fonds, aldus blijkt uit eene correspondentie van het Bestuur en Mejuffrouw Fleischmann alhier, zou gene gen zgn zich in deze met een dergelijke Nederlandsche instelling te verstaan, als dit door de hospitalen hier te larie werd opgericht. In hoevere dit laatste moge lijk is, kunnen wij niet oepalen, wel, dat Mejuffrouw Fleischmann, die hiertoe het initiatief nam, reeds instemming vond en verder bereid is tot het geven van alle inlichtingen. Van de „Gids voor Haarlem en omstreken", uitgave H. D. Tjeenk Wil link, is de tweede druk verschenen. Zoo als men weet is deze Gids bewerkt door den kundigen schrijver van „Wandelin gen door Nederland", wat zeer stellig de betrouwbaarheid waarborgt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2