HAARL1U3GE PREDIKBEURTEN Eerste Blad. iNo. 42. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vijftiende Jaargang 144. van ZATERDAG 27 Mei 1893 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 28 Mei 1895. Nederd. Herv. Kerk. XB0 NIE T E L E PjH O O N N U M M K R TÏLBPHONISCHE VERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden—,25. franco p. posi —,40. Afzonderlijke nommers 3 eenten per stuk Prijs per Adrertentie ran I tot 5 regels 26 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- sn Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middagt ten 18 vr», die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Da. Hoog. Voorin. 10 nre, Ba. Moeton. Nam. 2 ure, Da. Hoog. Doopsbediening. '«Avonds 6 ure, Da. H. H. Berger, Pred. te Bloemendaal Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ba. Barbae. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Da. Veen. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, de heer Faber. Eglise Wallonne. Pas de service. Gereformeerde Kerken. (GW. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 nre, Ba. Mulder. Woenadag 'sav. 8 nre, Da. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5 Vs nre, Ba. Schotel. Ridderatraat Voorm. 10 ure, 's av. 6 nre, Ba. Langhout. Lnthfrsehe Kerk. Voorm. 10 nre, Da. Poolman. Kerk derV ereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 nre, Da. Heata. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ba. G. van Gorkom, Pred. te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Dr. J. II. Gunning, Hoogleeraar te Leiden. De collecte, gebonden aan de denren der kerken op Zondag 21 Mei ten bate der Zending, heeft opgebracht de somma van f 153.117]. Ba. Hoog maakt aan zijne leerlingen bekend, dat hij tot nadere aankondiging sgne catechisaties niet honden zal. Da. Swaan is deze week verhinderd te oatechiseeren en de vergadering voor den Bijbelbond kan deze week niet plaats hebben. Met dankzegging ontvangen voor de Chr. school voor on- en minvermogenden door Da. Barbaa f 2.50, penningsken der wednwe. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A.Gerthvan Wyk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam. 2Vs nre, geen dienst. Heemstode. Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt, Pred. te Haarlem. Hillegom. Voorm. 9Vi nre, M. Buchli Peet. Houtrijk en Polanen. Voorm. 972 nre> C. Barneveld. Pred. te Zand voort. Spaar ndam. Voorm. 10 nre, Br. H. Oort, Hoogleeraar te Leiden. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Waai denburg. Nam. 6 nre, 11. Waardenburg 's Avonds 8 ure, Evangelieverkondiging op de Heide, de Heer van Zweden. éandvoort. Voorm 10 nre, B. J. Arende, Theol. cand. te Amsterdam. Nam. 272 ure, C. Barneveld. De raadsvergaderingen volgen elkaar in den laatsten tijd snel op; Woensdag tegen een nnr waren op nieuw de raads leden bijeen om te beraadslagen over het wel en het wee onzer goede Spaarnestad. Na de gewone formaliteiten, die wei nig aandacht eischen omdat de leden reeds in de gelegenheid zijn geweest er zich mee in kennis te stellen en de verschil lende mededeelingen waarvan wij noemen, dat het Gemeentebestuur aan dat van Velsen eenige oude schoolbanken in ge bruik had afgestaan, onder de noodige waarborgen natuurlijk, alsmede dat de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch werkliedenverbond Patrimonium*' ver zoekt voortaan den verjaardag van onze Koningin te beschouwen als feestdag, vin gen de beraadslagingen aan. De Raad besloot thans dat alle raadsleden plaatsvervangende leden zonden zijn voor de stembnreanx, wat de vorige week niet kon plaats hebben. Nn kwam aan de orde de vaststelling van het kohier der directie plaatselijke belas ting, dienst 1893. Het primitief kohier voornoemd was door het Dagelijksoh Bestuur opgemaakt tot een bedrag van f 275.246,47s. Daar tegen dit cijfer nn eenmaal niet valt te protesteeren of te redeneeren, om dat dit reeds in hoofdzaak uit de begroo ting was op te maken, stelde de Raad het natuurlijk vast en later benoemde tot leden der Commissie van advies bedoeld in art. 9 der verordening op de heffing de Heeren: de Kanter, Sneltjes, de Breuk, Sabelis en de Lanoy. De raad had den 29 November des vorigen jaars ter fine van advies in handen van B. en W. gesteld een voorstel van het raadslid den Heer J. A. Lodewijks inhoudende in hoofdzaak opheffing van de Hoogere Burgerschool ter opleiding1 voor Handel en Nijverheid en in de plaats stelling van eene School voor meer nit- gebreid lager onderwijs. Genoemd advies kwam heden ter tafel. Bijna zonder uitzondering, zeggen B. en W. ontraden al de adviezen, ingewonnen van een aantal autoriteiten de oprichting van eene school met zeer uitgebreid leerplan zooals de Heer Lodewijks voorstele. De ondervinding heeft den indrak gegeven dat aan zeer nitgebreid lager onderwijs weinig of geen behoefte bestaat, zoodat ten slotte B. en W. adviseeren aan het voorstel Lodewijks de goedkeuring te onthonden. Naardien echter de H.B. Sohool met vijfjarigen cursus te groot dreigt te wor den, terwijl die met driejarigen cnrsns voor nitbreiding zon vatbaar zijn, geven B. en W. na gedachten wisseling in zake met de Commissie van Toezicht den Raad in overweging B. en W. uit te looft hij, dat die hier volkomen fiasco zon lij den. Bovendien gaat het de krachtea der gemeentelijke financiën te boven. De Heer Klein vindt, dat de Raad geen genoegzamen tijd tot nadenken gesohonkea is in deze. De sohool voor H. N. vol doet nietniet om 't onderwijs, maar omdat zij geen verband hondt met H. B. S. Het voorstel van B. en W. lacht hen toe, de groote drang naar de H. B. 8. zal er door gekeerd worden en 't verband behouden. De Voorzitter verklaart onverdiend te zijn het verwijt omtrent den korten tijd van voorbereiding; de Heer Klein tracht het misverstand in deze op te helderen, hij bedoelt geen verwijt. Het kleine incident doet den Heer Ma- caré den wensch uiten, dat de goede traditie, om als er feestdagen aan eene raadsvergadering voorafgaan dan de non- vocaties wat vroeger rond te zenden, in noodigen een plan in te dienen totstich- het vervolg in eere blijve, iets wat da ting van één gebonw, waarin driejarig Voorzitter gaarne belooft te zullen in 't en vijfjarig middelbaar onderwijs kan ge- oog honden. geven worden aan jongens, zóó, dat in De Heer Lodewijks verdedigt nader dat gebonw gevestigd worde lo één of zijn ingenomen standpnnt en het is voor namelijk om middelmatige knapen te hel meer H.B. scholen met drie jarigen cnr sns, ieder met een directeur, die echter verplicht zal zijn, zioh wat betreft leer gang en leerstof te verstaan met den directeur, van de H.B. School met vijf jarigen oorsns, de laatste mede in dat te stichten gebonw te vestigen en waar van de drie laagste klassen desnoodig ge splitst in pararel&fdeelingeD, doch waar van de derde klasse aansluit jnist bij de vierde klasse van H. B. Sohool met vijf- ll jarigen cnrsns. Bij de indiening van het plan zon rekening moeten gehonden wor den met eventueele nitbreiding. De heer Lodewijks kon zioh met het ge voelen van B. en W. omtrent de door hem noodzakelijk geaehte opriohting van eene school voor lager onderwijs met zeer uitgebreid leerplan niet vereeni gen, dooh daar het voortdurend stijgen der kosten voor middelbaar onderwijs enz. nog vele geldelijke offers van de bnrgerij zal eischen is het noodig, dat maatregelen genomen worden om den stroom naar de H. B. School met vijfjarigen cnrsns intijds te keeren en stelt als nn voor het aantal scholen voor lager onderwijs te vermeerderen met eene voor meer nitge breid voor jongens, waar onderwijs zal gegeven worden in de vakken a—j, 1. m. n., 0 en p, genoemd in Art. 2, der wet op Lager Onderwijs. De discussies werden geopend door den Heer Waller. Hg brengt dank aan den Heer Lodewijks voor de wijze waarop hij de zaak voor den Raad heeft gebracht, doch toont aan, dat de onders er toe ko men om de jongens naar H. B. S. met 5 jarigen cnrsns te zenden omdat zij meestal niet goed weten wat met de kna pen aan te vangen, alsmede dat de Heer Lodewijks zijns inziens ten onrechte eeni ge uitspraken in zijn voordeel nitlegt. Het graphiesch overzicht omtrent den gang der bevolking op school Handel en Njjverheid bewijst wel, dat een groot per cent Inssehentijds de school verlaat, doch ook meer niet. De Heer Krol is het eens met B. en W; te meer, nergens bestaat naast H. B. S. eene sohool als de Heer Lodewijks wenscht. Te Zntphen heeft zg bestaan, dooh is weggekwijnd. Alleen te Breda bestaat nog zoo'n inrichting, maar deze versohilt alleen daarin van onze Opleidingeschol endat er één klasse meer is. Hoe nitstekend znlk eene hier ter stede ook zon mogen zijn, ge pen, dat hg de school wenschelgk acht, de wet heeft alleen 't oog op de vlugge, terwijl bovendien L. O. goedkooper uit komt dan M. O. Ten slotte betoogde de Heer Waller, dat die sohool dan eene bijzondere zon moeten zijn. In stemming gebracht, werd het voor- Lodewijks verworpen met 22 tegen f stemmen en toen kwam voorstel B. en W. in behandeling. De Heer Bijvoet vraagt naar de kos ten van eene inrichting als B. en W. voorstellen. Hoewel op deze vraag niet voorbereid, zegt de Heer Waller, dat het gebonw ongeveer f 125.000 zal kosten doch dan zon ook de lokaliteit aan de Nassanlaan vrijkomen. Als men verder de kosten nagaat welke de H. B. S. eischt, dan diene het volgende staatje. In 1881, 93 joDgens, netto f 12.000. In 1886, 148 jongens, netto 13.000. In 1891, 240 jongens, netto 14.000. dooh nn ontstaat een sprong. Na 1891, 299 jongens, netto f 24.000, dit was te danken aan het feit, dat meer leeraren moesten aangesteld wordeD, doch dit laatste is er nn ook op berekend, dat de kosten bij een stijgend getal leer lingen niet belangrijk hooger zal worden. De Heer de Kanter vindt het plan van B. en W. het minst dnre, dooh gelooft niet, dat de kosten zullen meevallen en wil nog eens beproefd zien wat meer hnlp van de regeering te ontvangen. De Heer van den Berg doet nog eene vraag met betrekking tot het schoolgeld en na beantwoording wordt het beginsel, een plan in te dienen tot stichting van een gebonw voor een of meer H. B. S. met driej. en een vijfjarigen cnrsns aan genomen en verder stuksgewijze het ge- heele voorstel van B. en W. Nn kwam aan de orde de verordening voor de op te riohten tweede Bnrgerschool voor jongens en meisjes en de mede op te richten kostelooze sohool Lett. F. De Heer Prins stelt voor deze te stel len in handen der Commissie van Toe zicht L. O. vooral met het oog op de voorgestelde traktementen, maar nadat de Heer Krol had aangetoond, dat deze aangelegenheid niet behoorde tot de com petentie dier commissie, werd dit voorstel ingetrokken en de verordening aangenomen. Over punt 5, voorstel tot railing van

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1