Nieuwsberichten. grond met de gemeente Haarlemmerliede en Spaam wonde voerden 't woord de Heeren van Dieren Bgvoet, Enschedé en de Kan ter, doch werd aangenomeD, evenals dat inhoudende het voorstel om niet te ver- koopen aan Mevrouw Vegelin van Claer- bergen een stukje grond aan de Meester- joostenlaan, dat in hnur is bij A. Ploeg. De Raad verhuurde verder opnieuw aan J. Boeree een strook gemeentegrond, liggende véér zijne perceelen aan den Zijl- weg. Tengevolge van eene vacature aan de kostelooze school D en de toeneming j van bet aantal leerlingen en de vermeer dering van klassen moest aan de beide tnsschenscholen en aan de kostelooze scholen B. C. en D. de onderwijskracht worden verstrekt. Om in een en ander te voorzien benoemde de Raad tot onder wijzeres aan de eerste tusschenschool Mej. P. Breedveld te 's Gravenhage, tot on derwijzer aan de tweede tusschenschool L. van der Have te Zierikzee, aan de kostelooze sohool B. tot onderwijzer W. Kes te Stegen, aan de kostelooze scholen C en D, tot onderwijzeressen respectieve lijk Mej. Reiding te stad Vollen hove en D. Duval te Helder en tot onder- wijzere aan school D, W. H. Jintes te Huizen en H. van Leeuwen te Haarlem mermeer. Het Verslag omtrent het eindexamen der Burgeravondschool alsmede dat om trent Hoog er, Middelbaar en Lager Onder wijs werd aangenomen voor kennisgeving. Het rapport van B. en W. betreffende verlenging der concessie voor de gasfa briek kwam alsnu aan de orde. Op het allerlaatste oogenblik was in deze door de Heeren Tjeenk Willink, van Dieren Bgvoet, Sabelis en Beg nes eene motie ingediend van de volgende strekkingAan de Directie der I. C. O. A, te kennen te geven, dat hij (de Raad) de door haar ingediende voorstellen tot ver lenging barer met ultimo December 1902 eindigende concessie niet in overweging wenscht te nemen. De Gascommissie had voorgesteld op eenige bepalingen wel met de I. C. G. A. in overleg te willen treden. Het was een zware strijd tussohen deze beide richtin gen. Op voorstel van B. en W. werd de motie het eerst in behandeling genomen, waartoe deze door den Heer Tjeenk Wil link nader werd toegelicht: Als men op de conoessie ingaat, bindt men zich voor dertig jaren, wat gevaarlijk is met het oog op de tegenwoordige wetenschap. Mogelijk geeft het aanleiding tot nieuwe voorstellen en wg moeten ons vrg houden. De heer de Kanter gelooft niet, dat het op den weg der gemeente ligt, zaken ais eene gasfabriek zelf te drijven. Het verwondert, verbaast en doet hem ieed, dat de Heeren niet veel vroeger met hunne motie zijn gekomen: 't had tijd en geld uitgespaard. Met den inhoud is hij het volstrekt niet eens. Ook de Heer Enschedé betreurt de indiening even als de in deze zaak gevoerde oppositie tegen vroegere Raadsbesluiten, bad ge-1 dacht dat de Heeren uu ook zouden ge geven hebben een financieel overzicht omtrent de kosten van gemeente-exploi tatie en vindt, aanneming beneden de waardigheid van den Raad. De Heer van Dieren Bg voet verdedig de mede de motie. De Heer Prins daaren tegen meent, dat als zij een jaar vroeger ware gekomen, zij dan op hare plaats zou geweest zijn, maar nu is het rappott er en dus pnbliek eigendom geworden, de motie doet al haar werk te niet, wat de Heer Tjeenk Willie k niet toegeeft, terwijl de Heer de Haan aantoont, dat de motie eenvoudig geen reden van be staan heeft. De voorzitter stelde nu voor, wegens het vergevorderde uur de vergadering te verdagen tot Vrijdag één uur. De Raad besloot tot voortzetting. Laat, zeide de Heer van Dieren Bgvoet, de I. C. G. A. met voorstellen komen: dat de Raad het doet, vindt hij gevaar lijk. Voor de motie verklaren zich ook de Heeren de Clercq van Weel en Snel- tjes. De laatste trad nog in nadere de- schonwingen en betoogt dat als de I. C. G. A. het aandurft voor den tijd van dertig jaren een nieuwe fabriek te bou wen, de gemeente het ook gerust kan wagen. De Heer Beynes meende, dat wij geen haast moeten makende gasfabriek kan reeds nu niet aan hare verplichtin gen voldoen. In 1903 zal, zegt de Heer Walier, bij eigen exploitatie, de gemeente het gas moeten leveren tegen den kostenden prijs er blijft voor de gemeentekas geen dub beltje over. De Heer Prins wil aantoonen, dat de schitterende uitkomsten van eigen exploi tatie niet veel beteekenen en de Heer de Haan is het hiermee eenssleohts twee fabrieken, Utrecht en den Haag, geven in hunne verslagen cijfers en die zijn zoo aanlokkelijk niet. Nadat nog de Heer Loomeger er op gewezen had, dat de Heer Tjeenk Willink wel wat veel ge zegd had met te beweren, dat de weten schap voor 1877 niets op de hoogte was van de gassen, werden de discussiën ge sloten en kwam de motie in stemming. Zg werd aangenomen met achttien tegen elf stemmen, waardoor nu echter nog niets vóór of tegen eene gemeentefabriek is bepaaldde aanneming beduidt alleen, dat men op de tegenwoordige voorstellen der Gasmaatsohappg niet wenscht in te gaan. Dooh de wetenschap, dat blgkbaar de I. C. G. A. er op gesteld is hier haar ter rein te behouden, alsmede de onverholen uitgesproken ingenomenheid die men buiten den Raad betoont, voor eigen exploitatie, tegenover de voorstanders van het aangaan eener nieuwe concessie, doet vermoeden, dat het laatste woord over deze zaak in onzen Raad nog niet is gesproken, al iB zg door het aannemen der motie voorloopig van de baan gescho ven. Tegen kwart voor zessen ging de Raad uiteen. Ongetwgfeld kunnen de le den wijzen op eene welbesteden namiddag Bg de Chr. Ger. Gemeente te Half weg hoopt Ds. Breukelaar van De Leek Zondag zgne intrede te houden. Staakten in de vorige vergadering van den raad der gemeente Haarlemmer meer de stemmen over het geven eener Subsidie ad. ƒ400 aan het voorloopig comité van den ontworpen lokaalspoor weg Haarlem-Nieuwerslnis, thans is f 700 toegestaan. Ingekomen was een adres van een 200 tal ingezetenen waarin werd ver zocht die som toetestaan. Aan den Sloterweg te Haarlemmer meer is de woning van den winkelier Goudriaan geheel uit- en afgebrand. HAARLEM, 26 Hei 1893. In de Woensdag avond gehouden vergadering van het Bestuur der Sociëteit Vereeniging met het College van gecom mitteerden lasthebhenden van (Je gewo neleden is besloten, de thans loopende 5 procents-leening groot 80.000 gulden af te lossen en opnieuw te sluiten een 4 procents-leening tot een bedrag van 150.000 gulden. Het verhoogde bedrag wordt noodig geoordeeld voor de verbouwing van de sociëteit, voor welk plan het BeBtnnr der sociëteit en de leden van bovengenoemd College zeer gunstig gestemd zgn. Na de volteekening der nieuwe leening, welke naar men ons mededeelt, ongetwgfeld zal slagen, zal een prgsvraag voor een deug delijk en fraai ontwerp worden uitge schreven en kan de verbouwing van de sociëteit nog dit jaar worden tegemoet gezien. Maandag '29 Mei e.k. zal te 2 ure op het Kunstngverheidsmuseum in het Paviljoen te Haarlem, bg gelegenheid van de jaarlijksche Vergadering van den Raad van Bestuur een openbare voordracht gehonden worden door den voorzitter van den Raad, Prof. A. Pierson, over het ontwerp„de Grieksche Kunst jong." Daarna zal de Directeur van het Mu seum, de Heer F. W. van Eeden, eene meedeeling doen omtrent een nieuwe tak van nationale Kunstngverheid. De Leden der Maatschappg van Nij- verheid hebben vrgen toegang met hunne dames. In de Woensdag avond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeni- ging Vooruitgang, bgeen geroepen tot het stellen van een kandidaat voor een lid van Provinoiale Staten, ontstaan door het vertrek van Mr. E. A. Iordens, deed de Voorzitter de mededeeling, dat van de twee voorgestelde kandidaten de Heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden zich bereid verklaard had eene kandida tuur aan te nemen, terwgl eenige leden verzekerden dat de tweede kandidaat, Mr. A. Kist, zioh niet op dit punt had uitgelaten. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat hoe billyk ook de kandidatuur van den Heer Kist zon zgn, de kandidatnnr van den Heer Boreel, als burgemeester van de gewestelyke hoofdstad, alle aanbeveling zou verdienen. Tot stemming overgaande, bleek de Heer Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden de gewenschte kandidaat te zgn. Omstreeks een jaar geleden, toen vooral door de uitvoeringen van het Am- sterdamsche a capella Koor onder de leiding van den heer Dan. de Lange, de beoefening van zuiver vocale-muziek op nieuw in het lioht trad als een bron van rein en verheffend muzikaal genot, rijpte bg den heer E.F. Brugnsteen, muziek onderwijzer en organist alhier, het voor nemen, ook in onze stad de vorming van een klein, doch uitgelezen a capella koor te beproeven. Het gelukte den heer Brugnsteen de beste kraohten om zioh heen te verzame len en al spoedig mochten onder zgne leiding de oefeningen aanvangen in een der lokalen van de Muziekschool, daartoe welwillend beschikbaar gesteld. Nu het Koor ongeveer een jaar heeft samengewerkt, wenscht het eene uitvoe ring te geven, welke sleohts toegankelgk zal zgn voor belangstellende genoodigden. Deze uitvoering is bepaald op a. s. Zondag middag te 2 ure en zal plaats hebben in de Waalsohe Kerk, op het Be gijnhof. Het programma bevat een negen tal gewgde toonwerken, waaronder wg zeer belangrgke aantreffen o. a. van Sweelinck Ptaln 90 en 122) van Pale- strina (O, bone Jem), van Brahms (Hu/ ear Maria) van Mendelssohn Psalm 100) en anderen. Ongetwgfeld mag men, met het oog op het programma en de uitvoerende kraohten, van dit eerste optreden de schoonste verwachtingen koesteren. De Heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden heeft, naar men ons mededeelt, het Eere voorzitterschap der Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen aangenomen. In de zaal van het Museum van Kunstngverheid alhier zal aanstaanden Zondag en eenige volgende dagen een vuurscherm tentoongesteld zgn dat werd geschilderd door eene Dame uit Utrecht. De harmonische kleuren en het eigen aardig oorspronkelijk karakter der ge- heele compositie veraden eene zeer artis tieke opvatting. Het is zeker, datderge- lgke voorbeelden eenen gunstigen invloed zullen uitoefenen, daar tot nog toe bg werkstukken van dien aard de stgliesee- ring der natuurvormen over het algemeen zeer veel te wenschen overlaat. Des Zondags ie de toegang vrg. Aanstaanden Maandag des namiddags te 5 uur wordt de Haarlemschs Kinder speeltuin, gelegen aan de Bakkerstraat, opnieuw geopend. In 1892 is deze inriohting eiken dag van 16 Mei tot 8 October door ongeveer 160 kinderen bezocht. Veel hebben de kinderen genoten en het Bestuur der inriohting legt er zich met ernst op toe, dat er zooveel kinderen als slechts mogelgk is, onder toezicht spe len en leeren spelen, opdat straatschen- derg en ruwheid worde tegengegaan. Alle belangstellenden worden uitgenoo- digd de opening met hunne tegenwoor digheid te vereeren. De Kinderspeeltuin, op initiatief van de vereeniging Volksbelang opgerioht is thans zgn vierde levensjaar ingegaan. BUKHEKLIJ&E STAND. ONDERTROUWD. 24 Mei. B. Slar en F. Koning. S.van Frank en S. Fransman. J. van Dokkum en C.WH. de Boer. P. J. Kors en P. G. J. Kroonenburg. C. J. H. Kelderman en E. G. Reijnders. C. Sierveld en H. C. Zegwaart. J. H. C. Oor vers en A. Zwart. 25 Mei. D. J.van der Wilk en AC. Blommendaal. GETROUWD. 24 Mei. G. Jansen en A. J. Franken. J. Klerk en H. van den Bogaard. -— T. H. Mulder en A. Zeilmaker. A. C. Fioole en J. P. van Duck. F. van Waard en J. de Graaff. 25 Mei. E. G. A. L. ter Haar en P.E. Schuite maker. K. J. Janse en A. M. R. Schröer. F. C. Kuipers en J. C. Wijnsoud. D. Drie- huijzen en S. M. Baggerman. A. T. Droste en J. 1Smeding. GEBOORTEN. 18 Mei. J. C. Besteman geb. de Ridder z. C. Verhagen geb van der Grift z. B. P. J. Hogeveen geb. van Brero z. K. Bouwman geb. Kater d. 19 Mei. J. S. Menkegeb. Bouwmeester z. M. C. Spoor geb. Knappert z. 20 Mei. H. Luijten geb. Nieuwenhuijsen z. T. C. E. Kruupgeb.Droogz. A.M. Hendriks geb. Brasem z. M. Plevier geb Surdde z. S. Geldorp geb. Burghout d. 21 Mei. I. Reiningh geb. van Reijen z. J. C. Ophuijsen geb. Dijkland z. J. J. van der Steur geb. Quintus z. 22 Mei. H. W. Blok dijk geb. van Hoek z. G. Hellingman geb. Pijper d. J. van den Berg geb. van Gastelen z. A. van Diest geb. Brasser d. C. van Oden geb. Wijnands z B. E. Koster geb. Jongbloed d. M. Maasen geb. Kooij d. 23 Mei. J. C. Smiis geb. Roebers d. H. M.d« Wit geb. Kosier z. C. M. Becker geb. van der Putten d. G. Geerevliet geb. Laros d. A. A. van Os geb. van der Piggez. J. K. Koper geb. van Maris d. 24 Mei. H Zwart geb. Kraak z. A. Kooijman geb. Joren d. C. A. Smits geb. Erdtsieck d. T. M.van Balen geb. Jansen d. 25 Mei. J. P. Cliteur feb. Vermeer d. H. M. van Soest geb.Vallen- uuk d. OVERLEDEN. 18 Mei. A. E. de Wilde geb. Lamslag 75 j. L. Hofstraat. -- H. van Ainesvoort geb. Poot 54 jFrankenstraat. Mr. U. J. Suermondt 31 jKennemerplein E. Godefrooij 12 m. d. K. Lakenstraat. R. J T. Cornelisse 4 m. z. N. Kerksplein. 19 Mei. L. de Jong 4 m. z. Koolsteeg. E. M. de Vries 4 m. z. Scheep- makersdijk. G. Kollerie geb. Naafs 44 j. Tulpenstraat. J. Castenberg 83 j. Nieuwe Gracht.20 Mei. G.Thönegeb. Beets74j. Parklaan. R. K. Tienstra geb. Wijma 35 j. Veerpolder. S. A. N. van Petersom Ram- ring 83 j. BakenessergrachtJ. F. Robin 20 j. L. Begijnenstraat. R. Tinnemans 84 j. L. Molenstraat. 21 Mei. J. Luijten geb. Rip 30 j. Oudeweg. 22 Mei. A. van Rnijven geb. Smits 84 j. Jansstraat. C. van Drunen geb. Martens 66 j. Kruisweg. 23 Mei. C. Speijkerman 84 j. Gr. Houtstraat. M. G.Ver boog 41 jSpaarnwouderstraat. H. B. Har mans 9 m. d. Gr. Markt. C. Duin 8 m. z. Banne5teeg. 24 Mei. A. Kok 42j Ripperda- straat. M. Beukers geb. Stoltenhof 60 j. Schotersingel. W. H. Reijke 16 j. Spaarne. A. A. van Gerven3j.z. Spaarne. M.O. Krot n geb. Janse 62 j. Nassaulaan. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gesloten brief, geadresseerd aan den Heer A. Stiel. Eene portemonnaie waar in eenig geld en twee postzegels. Een krui wagen. Een handwagen. Een grana ten armband, met gouden sluiting. Eene broohe van perle d' amour. Drie ledi ge gooje-zakken. Een tweewielige hand wagen.— EeBe portemonnaie meteenig geld. Eene tulen muts. Een Protes- tantsch kerkboek. Een koperen honden halsband. Een zilveren armband. Een R. K. kerkboek.Een lorgnet. Een hazenwindhondje. Een glacé hand- sohoen.Een nikkelen remontoir-hor loge waaraan een dito ketting. Een bril in ètni. Een gouden broohe. Een bloedkoralen armband met gouden sluiting. Een ledige portemonnaie. Een mes. Een dnimstok. Een smous- hondje. Eenige sleutels aan een ring. Eenige slentels. Markt van 23 Mei 1899. Boter. Aangev. 219, verk. 219 K.G. L. pr. f 1.40, H. pr. ƒ1.50 p. K.G. Biggen. Aangev. 172 verk. 172 stuks. L. pr. 10.— H. pr. f 15.p. stuk. Bc/irammen. Aangev. 81 verk. 81 stuks. L. pr. ƒ17.H pr. ƒ25. p. stuk. Aardappelen Aangev. 223, verk. 223 H. L. L. pr. ƒ1,00 H. pr. ƒ1.75 pr. H. L. VEEMARKT 24 M»i 1893. Aangevoerd Prys 96 Schapen 13.19. 192 Lammeren 6.9. 8 Paarden KAASMARKT van 24 Mei 1893. Aang. en verk. 52 stapels, nitmakende 5899 kazen, wegende 11160 kilogrammen. Hoogste prgs per 50 kilogr 28. NEGENDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 28 Mei des namid dags van 2%4 uur, door bet Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1. MarschWagner. 2. Ouverture Le9 Clocbes de Cor- nevillePlanquet. 3. Rosen aus dem Suilen, Walzer.Strauea. 4. Graude fantaisie sur des motifs de '1 opera, Les Rantzau..Masecagnie. 5. Les Frères Polka pour deux PistODSMoorre. 6RhapaodieLiaxt. (Geïnstrumenteerd door Kriena). 7. Potpourri de 1' operette. La Duchease du Gérolsteiu.Otfeubach. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 30 Mei 1893, des namiddags vam 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Prelude en FugaE. Mobach. 2. AdagioHaijdn. 3. Fantasie op: „Christus, der ist mein Leben"Markuil. 4. AdagioG. Merkel. 6. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2