HAARLEMSGH Eerste Blad. 43. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaarganr. 144. van WOENSDAG 31 Mei 1893. Nieuwsberichten. TELEPjHOONNUMMSK TELBPHONISCHE VERBINDIN6 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par dria maandent —,25. n franco p. poat —,40. Afzonderlijke nommers 3 oenten per stak. Prjjs per Advertentie van 1 tot 5 regeia 86 cents, elke regel meer 6 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- an Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG det middagt ten 13 ure, die altdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. SIJLVA.jCAKMEN. Deficit. Romen 2illo. ing. ƒ4 50, geb. 4.90. DAHN, FELIX. Ughlu'' de Finlandsche. 1.75. WILDE. OSCAR. Het portret van Do rian Gray. Vertaald door Mevrouw Louia Couperus. 2 dia3.25. BERMOUT. J. In de koffie. Oorspronke lijke Indische Roman. 2 dln4,90. •SAVAGE, R. H. Mijn officieele vrouw. 2e drukingn. 1.90. j geb. 2.50. I •STAMPERIUS, J. Frans Naerebotit geb. 1.10. ij Een week vol avonturen.»„—.75. Ij NIJHOFF, Dr. D. C. Staatkundige Ge schiedenis van Nederland. Deel II.4. <Ge!oofsr oem in Verdrukking. Den Jiibi- le'zangers nagezongen door C. S. Ada- ma van Scheltema en R. Gerretson, afl. 1. Compleet in 0 afleveringen...» .75. 'Tien dagen voor een Rijnreis uit en thuis. Beknopte Gids van Keulen tot Mainz. .30. ANDRIESSEN, W. F. Gids door Ne derland. In linnen.50. 'Buitenlandsche nieuw verschenen werken JACOB!, E. Der Völkermord.35. •KIENNAFT. PAULA. Altbairische Pas- senspiele für die Dachauer Bühne bear- •beit. Zum erstenmale herausgegeben und erkiiirtSO. PAPPENHELM, Prof. Dr. EUGEN. Friedrich Fröbel. Aufsatzc aus den Jah- ren 1861 1893„—.80. Zeitschrift fiir bildcnde Gartenkunst. Or igan de3 Vereins DeutscherGaitenkünst- ler. Herausgegeben von Karl. Ham- pel und Heinr. Fintelmaun. Viert er Band Nr. 1—62.95. Payne's Illustrirter Familiën-kalender fiir 1894 uiit sieben Heilagen,30. I OOSDN, P. J. Kurzgefasste altwestsiich- sische Graminatik. Zweite, verbcsserte Auflage. Erster Theil: Die Lantlehre. .50. BENDZINLA, ALBERT. Zur Schulbank- frage. Ein amtliches Gntachten.55. BOIS, D. Les Orchidées2.20. vCURZON, HENRI DE, Musiciens du •temps pabsé.1.90. BESTRANGES, ETIENNE. V Oeuvre tliéfttral de Meyerbeer. Etude critique. 1.10. Bovenstaande werken zyn voorhanden j Vy de boekhandelaars de erven Loosjes. Tweede Kamer. In de zitting van Woeas- is het debat aangevangen over de over eenkomst tot verlenging van het kontrakt met de Ned. Handelmaatschappij gedu rende 5 jaar. De heer Vrolik drong aan op uitstel tot nader onderzoek, maar de .Min. van Kol. zag voor uitstel geen Teden. Ds heer Vrclik opperde toen verschillende bezwareD, wees op vele onduidelijkheden, en meende, dat de Staat best zelfde ver richtingen der Handelmaatschappij op zich kon nemen. De heer Gerritsen be streed uitvoerig verlenging van het Kon trakt, en achtte verscheping en verkoop door den Staat alleszins noodig en mo gelijk. De Handelmaatschappij verricht toch geen kommercieele, maar enkel ad ministratieve handelingen, die even goed, maar veel goedkooper door den Staat kon den geschieden. Vooral had Spreker be swaar, dat de Reg. de bevoegdheid prijs geett tot proefneming met eigen verkoop. De heer Plate achtte bet ontwerp zeer eenvoudig, als men de zaak ontdoet van alle kwestifên, die er niet direkt mede te maken hebben. Ilij wees op de noodza kelijkheid vaa verkoop in Nederland, doeh betoogde, dat eene bepaalde beslissing van omstandigheden afhangt, en dat het ont werp niets praejndicieert. Spreker bestreed den Heer Gerritsen en ontkende, dat Staats ambtenaren de Handelmaatschappij zonden kannen vervangen. Ook de heer Hintzen verdedigde het Kontrakt en bestreed den heer Gerritsen, die blijk gaf, dat hg op verschillende punten de kwestie niet van alle kanten had bekeken. De grief van slecht beheer der Handelmaatschappij noemde hij ten eenenmale ongegrond. De Min. van Kol. verdedigde uitvoerig het kontrakt en de Handelmaatschappg, die met onkreukbare eerlijkheid haar plicht verricht. Staataambtenaren kunnen haar niet vervangen. Het ontwerp is aange nomen met G4 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de Heeren: Vrolijk, Pyttersen, Veegens, Van Alphen, Kielstra, Gerritsen, Schepel, Goeman Borgesins en Heldt. Donderdag was aan de orde de Ver hooging van de Indische Begrooting. Op voorstel des Voorzitters werd besloten al gemeens financieels beschouwingen te laten voorafgaan. De heer Bahlman bestreed het financieel beleid, meende dat de toe stand voorzichtigheid eischt, en zon stem men tegen de werken, voor welke de ver hooging werd aangevraagd, omdat zij ten onrechte als buitengewoon prodnktieve werden beschouwd, waarvoor mag worden geleend. De heer van Houten erkende, dat voorzichtigheid plicht is, maar achtte het bnitengewoon karakter der voorge stelde werken boven twijfel verbeven. Voorts wensohte hij kombinatie van Spoor weg-aanleg met de uitgifte van woeste gronden, opdat de Staat geen rente be hoeve te garandeeren. De heer Pijnakker Hordijk aohtte de voorgestelde werken in het belang van land en volk. De Min. van Kol. sloot zich hierbij aan. Het denk beeld van den heer van Houten, kon, meende hg, op Java geen toepassing vinden. De heer Roëll betoogde, dat de financieele toestand van Indië niet zonder zorg is, maar erkende, dat de aanneming dezer werken niet mag afhaDgen van den toestand, als ze op zich zelf produktief zijn. De heeren Bahlmann en van Hou ten volhardden bij bnnne gevoelens. De heer Rotgers van Rozenburg bestreed ook de financieele politiek der Regeering, doch zou vóór stemmen, omdat hg de werken zoo nuttig vindt. De Min. van Kol. bleef zijn politiek verdedigeD. Ver sterking van het produktief vermogen van Indië is het doel der voorgestelde werken. Na sluiting van het algemeen debat werd het ontwerp voor den aanleg van een spoorweg Probolingo-Panaroekan en zg- tak Radoeagoeng-Pasirian aangenomen met 46 tegen 16 stemmen. Daarna ving de discussie aan over het ontwerp tot verbetering van de bevloeiirg en afwate- tering der Solo-vallei. De beer Conrad kenrde de zaak goed, maar opperde ver schillende bedenkingen tegen het plan. De heer Land verdedigde het ontwerp en bestreed de bezwaren van den heer Con rad. De Min. van Kol. sloot zich geheel bij de verdediging van het ontwerp door den heer Land aan. Na replieken werd het ontwerp aangenomen met 55 tegen 16 stemmen. Voorts werden goedgekeurd ont werpen tot grondverkoop te Grave, Weesp, Hontenisse en Leeuwarden. Vrijdag hervatte de Kamer het alge meen debat over de Bedrijfsbelasting. De heer v. d. Velde bestreed het ont werp als niet nationaal, daar de natie er niet mee instemt, en als niet leidende tot d8 hooggeroemde belastingshervorming. De Min. heeft herhaaldelijk verwachtin gen opgewekt, dis niet worden verwe zenlijkt. Volgens Spreker is het nn reeds te voorzien, dat van de afschaffing van tollen, van herziening van het Personeel en van de regeling der gemeente-financiën niets zal komen, daar toch de Reg. ten gevolge van de Kieswet het einde harer taak nadert. Spreker achtte zich niet ge bonden door de aanneming der vermogens belasting beter half gekeerd, dan ge heel gedwaald. Na replieken van de hee ren v. Karnebeek en de Meyier bestreed de heer Bahlman de splitsing; hij ver klaarde zich echter vóór deze wet, om dat daarbij alleen de winst belast wordt, en een prikkel zal worden gegeven tot afdoende herziening van het tarief op de rechten, en de Patentbelasting zal worden afgeschaft. Hij achtte het het beste, de behandeling der Kieswet nog een jaar te verschuiven, en inmiddels eene goede her ziening van het Personeel tot stand te brengen. „Neen, neen!" riepen nn sommi gen. De heer da Beaufort Wijk bij-Duur stede) wenschte onderscheid tusschen aan slag voor beroep en bedrijf, door aftrek van beroepskosten bij K. B. duidelijk te omschrijven. De heer Rcëll bestreed het denkbeeld van den heer Gerritsen om het patent te behouden naast de Vermogens belasting. Met kracht en onder toejuiching van vele Kamerleden protesteerde hij tegen de handelwijze van notarissen, die hnnne tarieven niet verlagen, waardoor het groote voordeel van de vermindering der mutatie rechten niet zal komen in den zak van den minderen man, maar in de zakken dier notarissen. Spreker vroeg, of men niet door wijziging der wet op de benoeming en het ontslag bij het notariaat met ont slag ook zon knnnen bedreigen voor open bare ambtenaren, die zich vierkant ver zetten tegen letter en geest der wet. De heer Tydens bestreed het denkbeeld om den landbouw te treffen en protesteer de tegen het denkbeeld van den heer Bahl mann, om de behandeling der Kieswet nit te stellen tot na de herziening van het Personeel. De heer van Houten bestreed den afstand van het Personeel aan de ge meenten. De afschaffing van het Patent juichte hij toe. De vrijstelling van den landbouw en halveering van de pensioe nen kenrde hij af. De heer van Vlijmen behield zich zijne stem voor. Een geneesknndige in Ohio heeft in allen ernst voorgesteld het knssen bij de wet strafbaar te stellen, als zijnde schadelijk voor de gezondheid. Natuurlijk kan de man hiermede in zijn recht zijn, niemand heeft altijd ongelijk maar dan zal hij eene andere soort van liefkozing er voor in de plaats moeten stellen, bijvoorbeeld de onderlinge aanraking der nenzen, zooals bij zeker onbeschaafd volk de gewoonte is. Even goed had de dokter afschaffing kunnen wenschen van het handen druk ken als teeken van vriendschap, want de handen zijn ook niet altijd vrij van bacilleD, waarvoor hij zoo bang is; vol gens Prof. O verbeek de Meyer huisves ten onder de nagels soms ettelijke bac- cillen-kolon'ëo, en zoo voortredeneerende zou elke aanraking met eenen natnnr- geuoot ons in de noodzakelijkheid stellen tot het aanwenden van een ontsmettings proces. Waarschijnlijk heeft de genees heer nog geen succes op zijn werk te wachten. Een 500 studenten te Innsbriik hiel den Zaterdag, ondanks het verbod van de overheid, een meeting, om te protes teeren tegen een besluit van den minister van oorlog, dat aan alle Einjahrigen, alsmede aan reserve-officieren verDiedt, om lid van stndentenvereenigingen, die een eigen insigne dragen, te wezen. Er werd besloten een adres aan het parlement ta zenden en de college's niet bij te wonen, zoolang de academische senaat niet voor de academisohe voorreohten in de bres zal gesprongen zijn. Uit New-York wordt gemeld, dat de overheden in de Vereenigde Staten bevel ontvingen van de regeering om alle weerspannige Cbineezen terstond nit te wijzen. Men betwijfelt de uitvoerbaarheid van dezen maatregel, daar er honderddui zend Chineezen nit te wijzen zonden zijn, terwijl het congres slechts een crediet van 100,000 dollars ten behoeve van de nitvoering der wet beschikbaar stslde. In eene fabriek te Sedan is een stoomketel gesprongen, jnist op het oogen- blik, dat de werklieden na schaftttijd weer aan het werk gingen. Twintig werklieden en de directeur werden gedood of gewond. Een extract nit een proces-verbaal van de zitting van het gemeentelijk be stuur van Atchinek, stad in Russisch Tomsk, luidt aldus: „Voor het hoofd der gemeente Patjukow, voor de raadsleden, de heeren Iwanow, P. Sojew, D. Burisow, P. Rassoohin, F. Eleschin, P. Kisselew, E. F. Besproswanny en Shonrawiew, die niet knnnen schrijven, het raadslid N. Kisselew. Atohinsk telt 4000 inwoners De Brnsselsche politie schijnt thans geheel op de hoogte omtrent den jnweelen- diefstal op 1 Februari 1). gepleegd in het paleis van den graaf van Vlaanderen. De bende die het feit pleegde bestond nit zes personen onder leiding van den Engelseh- mau White, die reeds herhaald in Londen en New-York wegens diefstal gevange nisstraf had ondergaan. Waarschijnlijk in overleg met een ont slagen lakei stelde White zioh op de hoogte omtrent den plaatselijken toestand en thans volkomen toegerust met de om standigheden maakte hij hiervan gebruik om de daad te volvoeren, toen de familie naar een bal en het zestigtal bedienden ter ruste was. Na afloop liet hij zich langs een koord nit een der vensters af om met zijn buit den vasten grond te bereiken. Het edel metaal werd gesmol ten, en een paar handlangers naar Ame rika gezonden om de jnweelen ten gelde te maken. De laatsten werden te New- York gevat en voor den hoofdaanlegger is te Londen uitlevering gevraagd. Verdient een berichtgever van de Standard geloof, dan wordt de verhou ding tusschen Frankrijk en Siam zeer gespannen. De Franschen bewerkstelligen in de Mekongvallei eene langzame voor- nitschniving hunner strijdkrachten langs beide oevers zij hebben reeds de stad Shing Treng bezet, in afwachting dat de gelegenheid gnnetig zal zijn om een groo teren slag te slaan. De Siameezen, van hnn kant, zitten ook niet stil. Zij hebben in allerijl krijgsbehoeften naar de voor naamste strategische pnnten in de Mekong vallei gezonden, en zijn bezig een nieuw rivierfort bij Bangkok op te richten. Voor Engeland is nu het oogenblik daar, om tnsschenbeide te komen, schrijft de correspondent, want door paleistwisten is het gezag des konings verzwakt, de Siameesche prinsen liggen met elkaar over hoop en zijn niet in staat zonder hnlp aan een crisis het hoofd te bieden. Inge-

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1