val bet tot een uitbarsting mocht komen TieeBt men dat de talrijke Chineeeohe koelies de Europeanen, die door de ver spreid wonen, zullen aanvallen. Onder alle protestantsche geestelij ken in de Vereenigde staten is een be weging op touw gezet tegen de voltrek king van de wet tot uitdrijving derChi- neezen. Zy hebben een beroep gedaan op president Cleveland zich daartegen te verzetten, daar zij vreezen "oor het voort bestaan de missiën en voor het leven der zendelingen in China. Netv-Yorksche kooplieden achten den nitgestrekten han del der Vereenigde staten met China door den maatregel bedreigd. Voorloopig wil de regeering er zich toe bepalen de ge vaarlijkste elementen onder de Cbineesche 'bevolking nit te wijzen. De burgemeester van Brussel zal by den gemeenteraad een voordracht tot oprichting van een fonds tegen werke loosheid indienen. Het fonds zou bestuurd worden door eene commissie, gekozen nit de patroons, de werklieden en den ge meenteraad. Het noodige geld zou ver kregen worden nit eene subsidie der stad. giften van particulieren en eene contri butie der toetredende werklieden, ten be drage van 40 centimes per maand. Daar voor krijgen ingeval van werkeloosheid, de ongehnwden 1. fr. per dag, de gehuw den 1.50 fr., doch alleen in den winter. Te Heinsberg, een provinciaal grens stadje by Roermond, is een dienstmeisje om de volgende oorzaak in hechtenis ge nomen. Voor eenigen tijd brandde de stal van den landbouwer Schilfers geheel af en twee dagen later zijn huis. De oorzaak was onbekend. In de vorige week heeft S. met zijn gezin eene nieuwe woning betrokken en thans is wederom niet al leen zijn huis, maar ook een aangrenzend gebouw geheel door brand vernield. Men is echter nu tot de ontdekking gekomen, dat het dienstmeisje telkens de brana- stichster was en alleen nit wrok, omdat zy den dienst by S. wilde verlaten en hare onders haar dwongen aldaar in dienst te blijven. Dat het er met de veiligheid van Europeanen in het Tnrksche rijk nog altijd slecht uitziet, bewijst het volgende voorval. Een leeraar van het Fransche zendelinggenootschap maakte voor eenige dagen met 15 zijner leerlingen een wan deling even buiten de poorten van Salo nika. Vijf Tntksche soldaten kwamen op hen af en dreigden de knapen. Toen de leeraar de kleinen wilde beschermen werd bij plotseling door een der soldaten in den hals gepakt, die hem dreigde te wor gen. De ongelukkige had nog juist tijd genoeg zijn degenstok beet te pakken en de degen den soldaat diep in de borst te steken de soldaat zakte ineen. Leeraar en scholieren zetten het. op een loopen, waarop de eerste in een nabij gelegen huis door de politie werd gearresteerd. Dank zy echter de krachtige tnsschen- komst van het Fransch consulaat, werd bij nog denzelfden dag op vrije voeten gesteld. De gonvernenr beloofde strenge straf te zullen opleggen aan de schuldigen. In de Nijm. Cour. schrijft iemand „Ik heb appels gegeten, die voor meer dan 1800 jaren lijp geworden warenbrood, gemaakt van tarwe, die gegroeid was j voordat de kinderen Israëls door de Roo ds Zee trokken, besmeerd met boter, die gemaakt was, toen Elizabeth Koningin van Engeland was, en daarbij wijn ge dronken, die reeds ond was toen Colum- hns barrevoets met de jongens van Genua speelde", is de opmerkelijke verklaring, afgelegd door een schrijver in de St. Louis Globe Democrat. „Deze merkwaardige maaltijd", aldns gaat de schrijver voort, „werd gegeven door een oudheidkundige, genaamd Goe- bel, in de stad Brnesel in 1871. De ap pels waren van een steenen kruik, die in de ruïnen van Pompeji gevonden was, die onder lava bedolven stad, van welker inwoners wij de knnst geleerd hebben om vrachten in te maken. De tarwe was ge nomen van een der vertrekken in een der kleinere pyramidende boter van een steenen uitstek in een ouden put in Schotland, waar ze eeuwenlang in een oude kruik onder yskond water gelegen had, en de wijn was verkregen nit een ouden wijnkelder in de stad Corinthe. Er waren zes gasten aan tafel en ieder had een mondvol van het brood, een theele pel van den wijn, maar by mocht zoo veel van de boter eten als by zelf wilde, daar er verscheidene ponden van waren. De krnik met appels bevatte ongeveer twee-derde gallon en de vrucht was even zoet en aangenaam, alsof ze den vorigen dag was ingemaakt." Een Eogelsche ondernemer heeft aan het rijk en het gemeentebestuur van den Haag een plan ingediend tot het aanleg gen van eene wandel pier in zee te Scheven- ingen, ter hoogte van het Kurhaus. Dit wandelhoofd zou zich bij eene breedte van 20 M. over eene lengte van 465 M. in zee nitsteken. In het midden van de pier is een rondpoiot ontworpen voor het plaatsen van muziektempels en ook ligt het in het plan, langs beide zijden van de pier electrisohe wagentjes te laten loo- voor hen, die niet te voet de wandeliDg wensclien te doen. De kommen aan beide zijden zijn be stemd voor haventjes, waar stoom- en pleizierbooten eene veilige ligplaats zon den verkrijgen. Door het Schoterlandsche raadslid, den heer S. L. ten Gate, is aan het Ka merlid mr. S. van Houten, een open brief geschreven, waarin hij dezen, naar aanleiding van diens uitlatingen over den toestand der arbeidersbevolking in Fries land, „oitnoodigt om met eigen oogen het lijden der arbeiders midden in den zomer te aanschouwen." De heer Ten Gate biedt daarbij zijn persoonlijk geleide aan. De heer W. Vester, sedert bijna 20 jaar lid van den raad der gemeente Heemstede, heeft als zoodanig zijn ont slag aangevraagd, hetwelk hem in de jongste vergadering op eervolle wijze werd verleend. In den raad der gemeente Haar- lemmerliede c.a. staakten de stemmen over het geven eener subsidie aan het voorloopig comité voor den aanleg van den locaalspoorweg Haarlem-Nieuwer- slnis. HAARLEM, 30 Mei 1893. Het Bestuur der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren alhier ontving een sohrijvern verzonden door de Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van Dieren te 's Gravenhage. Aan dit belangrijk stok ontleennen wij het volgende: De aandacht van het Hoofdbestuur werd door eene mededeeling van ten derDuitsche bladen gevestigd op eene proef, genomen op last der Saksische regeeriDg ten aan zien van het slachten volgens de Israëlie- tische wijze, door middel van de halssne de, en wel naar aanleiding van het ver bod om voortaan van deze slachtwijze gebruik te maken, tegen welk verbod on der belanghebbenden eene sterke beweging was ontstaan. Uit deze proeven bleek, dat de dood der tot deze proef gebezigde ossen bij de Joodsche slachtwijze eerst na 5 minuten intrad, terwijl de reactie van den hoornboid der oogen van tien tot dertien minnten aanhield. Bij deze wijze van slachten was de marteling der slachtbeesten vreeselijk om aan te zien. Een en ander zal tengevolge hebben, dat wedertoelating volgens deze methode in Saksen niet meer denkbaar is. Hier te lande werden op verzoek van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging tot bescherming van dieren in 1887 proeven genomen met het Sigismuod- masker. Het zaakrijk rapport in deze uitgebracht, constateerde: Door aanwen ding van dit masker was het dier onmiddellijk dood en het bloedde beter nit, terwijl het vleeech zich veel beter deed conserveeren, dan volgens de slacht wijze door middel van de halssnede. Door deze gunstige resultaten geleid, werd ge noemd slachtmasker bij bijna de geheele Nederlandsche Zeemacht ingevoerd. Intnsschen mag niet veiheeld worden, dat in de grooie steden van Nederland het werktuig nog nagenoeg onbekend is. Voor zoover bekend, wordt het te's Gra venhage alleen aangewend in de slachterij van „Eigen Hnlp" en in die van den Heer Komijn in de Baukasstraat. „Moge daarin spoedig verandering ko men 1" zoo eindigt het schrijven. Stel len de dierenvrienden den slageis den eiseh, dat in de slachthuizen alleen wordt gebruik gemaakt van het schietslacht- masker, dan zal de ouder wetsche slacht wijze spoedigtotdegeschiedenisbehooren In den Raad van Beroep voor de Vermogensbelasting zijn door Gedeputeer de Staten benoemd als lid de Heer Dr. D. de Haan en als plaatsvervangend lid de Heer C. Prins S.z. Bij den op 28 en 29 dezer te Roer mond gehouden Internationalen Gymnas- tiekwedstryd behaalde de Gymnastiek- vereeniging Kracht door Volharding al hier een eersten prijs, gouden medaille, toestellen, in afdeeling Seniores en de heer C. Voet van dezelfde Vereeniging een eersten prijs, verguld zilveren medaille, voor hoog- en verspringen. Het Verslag over de jaren 1891 en 1892 van de Vereeniging tot behar tiging van de geestelijke en stoffelijke belangen der Armen te Haarlem heeft het licht gezien. Wij teekeren er het volgend nit aac: In het getal contrubueerende is eene gestadige achternitgang te constateeren; het slonk tot 181. Onder de dames wer kende leden kwamen veel wisselingen voor, terwijl ook het Hoofdbestuur be langrijk gewijzigd werd zoo door sterfge val als door bedanken. Het getal gezinnen, aan de Vereeni ging toevertrouwd, bedroeg 137 met 426 kinderen beneden 18 jaar. De rapporten der dames omtrent de aan hare zorgen toevertrouwde gezinnen was over 't algemeen gunstiger dan wel vroeger. In 1891 en 1892 werden resp. 2 en 3 gezinnen van de lijst afgevoerd omdat zij den steun der Vereeniging niet lan ger verdienden. Een gezin bedankte. In genoemde jaren ontvingen 12 ge zinnen nieuwe kribben. De voorschotten bedroegen ƒ20.,de uitgaven voorsohool- geld 14.Een voorschot, groot ƒ10. werd later terng gegeven. Het Verslag maakt met dankbaarheid melding van een legaat groot ƒ500 en een van 200. Verschillende instellingen bezorgden der Vereeniging geregeld werk voor 90 naai sters. Ook de loterij mocht beide jaren goed geslaagd heeten. De breischool verhnisde van het Pro veniershuis naar de school in de Laken straat. Aan contribntien en giften werd ont vangen ƒ668.10; aan naailoon van goe deren ƒ311.015; aan opbrengst van ge maakte goederen 1394,73. makende met nog eenige anderen inkomsten een bedrag van ƒ3548.73 De uitgaven bedroegen ƒ3608.945. De rekening sluit dus met een nadeelig saldo groot ruim ƒ60. Uit goede bron vernemen wij, dat de Haarlemsche Jongelingsvereeniging het plan heeft opgevat eeD Militair Tehuis te dezer stede op te richten. Gaarne brengen wij deze mededeeling ter kennis van het lezend publiek, en bevelen het edel pogen dezer jongeleiden om iets voor hunne medejongelingen te doen, dringend aan. In eene garnizoensplaats als Haarlem is het eene behoefte geworden een Mili tair Tehuis te bezitten. Bovengenoemde vereeniging, die deze taak heeft ter harte genomen, zal zich dezer dagen tot de ingezetenen van Haarlem wenden, met het verzoek om finanlieelen eteun. We gens de geringe geldmiddelen kannen wellicht niet allen door middel van cir culaires bereikt worden. Daartoe kun nen zij, die belang stellen in het werk voor onze militairen op aanvrage gratis en franco een circulaire verkrijgen bij den Heer W. ten Boom, Ged. Unde Gracht 22. Ondervinde genoemde Vereeniging veel sympathie by onze stadgeDooten op dat naast onze kazernes ook spoedig een Tehuis voor Militairen moge verrijzen. Door het Hoofdbestuur der Alge- meene Vereeniging voor Bloemboilenool- tnur is aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een Adres aangeboden. De Ver eeniging stelt daarin de Kamer in kennis, dat de indiening van het wetsontwerp betreffende eene beroeps- en bedryfabelas- ting door haar met ingenomenheid is ver nomen, alsmede dat hare bezwaren tegen Bommige artikelen van het eerst ingediende ontwerp in het later ingekomene zijn weg genomen en dientengevolge de Vereeni ging de Kamer eerbiedig maar dringend verzoekt, Hare goedkeuring te verleenen aan die artikelen van het gewijzigde wetsontwerp, waarin de Bloembollen- j kweekerij is betrokken. Zaterdag werd in „Felix Favore" de Tentoonstelling geopend, uitgeschre ven door de Haarlemsche Amateur foto grafenclub. De Heer F. J. M. Hnysscr opende de bij eenkomst met een hartelijk woord en noodigde de aanwezigen uit vau de in zendingen kennis te nemen. Zestig Amatenr-fotagrafën en 10 vak mannen hadden verschillende voorwerpen ingezonden. De jury, bestaands nit de beeren J. E. C. Schlenker te Bussum, en J. Bütting- hansen en J. .1. M. Gay de Coral te Amsterdam, kende o.a. de volgende bekro ningen toe. In de afdeeling Vak-fotografen, eervolle vermelding den Heer Pürtzgen alhier. In de Afdeeling Amateur-fotografen, eervolle vermelding den Heer Ign. Bis- pinck te Bloemendaal, bronzen med. den Heer Manrits H. Binger, verg. zilveren en zilveren med. den Heer J. Bes, beiden alhier. Voor reproducties langs mechanischers weg, verg. zilveren med. de Heeren Em- rik en Binger alhier, voor fotografie-be- noodigheden eervolle vermelding de Haar lemsche firma G. Oostenbroek Zn. en den Heer Ign. Bispinck te Bloemendaal, By de heden gehouden stemming voor de verkiezing van eeo lid voor Pro vinciale Staten, ontstaan door het vertrek van Mr. E. A. lurdens zyn ten Raad- huize alhier ingeleverd 1168 biljetten. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 27 Mei 1893, in de „Gouden Leeuw" te Haarlem 1. Een HUIS eu EKVE, aan de Botermarkt. Nu. 14, 4125, J. P Maas. 2. Een HUIS eu ERVE, aan de Botermarkt, No. ft, 3475, W. Koaij. 3. Een HUIS en ERVE, aan de Witie Heeren- steeg No. 14. f 2620, G. F Evelein qq 4. Een PAKHUIS en ERVE met PLAATS, aan de Lauge Boogaardatraat No. 3, f 1090, W, ilrenih. 5. Een HUIS en ERVE met TUINTJE, aan de Lange Boogaardstraat No. 12, 2550, G. da V riea. 0. Een HUIS met TUIN en ERVE, in de Kom der Gemeente Heemstede, aan den Voorweg, No. 16 2930, opgch. 7. Een HUIS ERVE, aan de Kiuderhusvest No. 26, 8. Een perceel BOUWTERREIN, naast Eet voorgaaude aan de Kinderhuisveat. 9. Een perceel BOUWTERREIN, naast Eet voorgaande aan de KinderEuisvest 10. Een perceel BOUWTERREIN, naast het voorgaande aan de KinderEuisvest Tot AMOT1E: een HooiEnia met Paardeustai- ling, staande op de perceeleu Nos. 8, 9 sn 10*. No. 27 en 29. De perceeleu No. 7 tot eu met 11 gecombi neerd, 10215, W. Bosch. 12. Een HUIS en ERVE. aan de Gedempte- Oude Gracht No. 59, f 1910, L. J. v. Oa. 13. Een dubbel HEERENHUIS en ERVE inet groeten TUIN, aan de Jansstraat No. 79,15965, H. H. J. Hogeruan. 14 Een HUIS en ERVE, aan het Krom, No. 29- 720, D Groeneodaal. 15. Een HUIS en ERVE, achter het voorgaande- in het Krom No. 31a, f 550, F. J. Martens. 16. Een HUIS en ERVE, naast Eet voorgaande, No. 31n, f 330, M. Mok. 17. Een HUIS en ERVE, naast het voorgaande,. No. 31c, f 360, L. Mok. 18. Een HUIS en ERVE, naast het voorgaande- No. 31D, 370, P. Tijdgaat. GRAAN- EN Z A A JL> M AR K T. Marktbericht van 29 Mei 1893. Witte tarwe f 5 80. Kogge 5.60. Hater 4.12* Markt van 29 Mei 1893. BoterAangev. 182, verk. 182 E.G. L. pr. 1.50, H. pr. ƒ1.60 p. K.Gl. BiggenAangev. 164 verk. 164 stake. L. pr. f 8.M. pr. f lo.p. stuk. Schrammen. Aangev. 74 verk. 74 stuks,, L. pr. H pr. 30. p. etua. Aardappelen Aangev. 271, verk. 271 H. L>. L. pr. 0,60 H. pr. f 17.pr. H.L., TIENDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Ynjdag 2 Juni des avonds van 8 tot 19 uur, üoor het Gemeentelij Muziekkorps onder directie van den Luiio- nant-Kapelineest er C. P. \V. KRIENS. 1. Bravour MarschZillmanu. 2. Ouverture Les deux jouriiées..Cherubiui. 3. Immer lleiterer, WalzerStrauss. 4. Fantaisie de l'opera l'ümbre.Fiotow. 5. Ouverture lanciedRossini. 6. Riuaie de 1' opera VitoryPisany 7Intermezzo de l'opera Cavalleiia Rusticana.MasoaguL 8. Grande iantaisie sur des inotils de 1' opera, FaustGouuod. ORGELBESPELING in de Groote- of öt. Ravoiterk aibier, nj? Donderdag 1 Juni 1893, des naniidri&£r&- van 3 uur door uen Heer VV EZERM AN*>. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaF S. Bacli. 2. Adagio int de 5e Sympliouie. .B«ethoven. 3. Sonate No. 1Mendelsbohru. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Ree. et Finale. .4 Marche funèbreCliopin- 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2