HAARLEMSCH Eerste Blad. No 45 Uitgave van OE ERVEN LOÖSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 7 Juni 1893. N ieu wsberichten. T 0 L E PjH OONNÏMMÏE TELBPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maandenr —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 iet 5 regel» S5 cents, elke regel meer 5 cents, groote letter» naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Adverientiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De eiiven Loosjes, te Haarlem. G RONDHOUT, A. A. Een worsteling om het Geluk. Oorspronkelijk roman.2.75. HOVEN, THÈRÉSE, Beter zoo3.—. LANGELAAN, HENRIETTE MARIA. Maar een nummertje font. met andere zwervelingen. Goedk. editie1.50. FERRY, GABRIËL „Costal" de Indiaan. Naar het Frnnsch door Mevr. van Henvelink1.90. Het boek der huisgeneesmiddelen. Eene uitgezochte verzameling van huisgenees middelen, samengesteld door een rus tend Geneesheer,60. KOONINGS, J. Leerboek der Paedago- giek voor aankomende onderwijzers 2 dink 1.35. Eenige opgaven van de admissie-examens voor de Hoogere Burgerscholen en 't Gymnasium van Rotterdam, verzameld door een' onderwijzer,60. DISSE, J. S. G., L. I). LABBERTÉ en H. v. KREEL, Anatomie en Physiologie. Handleidit gVoor den aankomenden Gym nastiekleraar. Tweede geheel omge werkte druk2. ZETTLER'S M. Gymnastische. Gezel schapsoefeningen door J. S. G. Disse. Met 74 figuren. Benevens een Supple ment. bevattende 48 oorspronkelijke py- ramiden door A. van Dijk.90. LABBERTÉ, L. D. Handhoek voor voor- turners. Oefeningsvoorbeelden. (mid- delb. scholen) naar W. Buleij en K. Vogt. Ie Gedeelte (le en 2e aflevering) met 30 figuren„—.90. Noten, Sleutels en Klaviertoctsen eerder, heter en aangenamer te leeren, of vra gen en antwoorden. Verklaring der hand- en schoolkaart van het Sys teem de Sonnaville-.40. Het piano-lotto of het Systeem de Sonna ville op dc Kinderkamer ter voorberei ding van vroegtijdig Pianospelen1.10 Buiten landsche nieuw verschenen werken OBERBREIJER, Dr. MAX. Der Mann als Esel Griechische Humoreske des Lucian. Nach Wieland's Ubersetzung .40 YlLLaMOSY, A. v. Amourette. Novel- listische NippesM 1 NEUMANN, KARL EÜGEN, Der Wahr- heitpfad. Ein Buddhistisches Denkmal. 2.30. BRUNTON, Prof. Dr. TLAUDER. Handbuch der allgemciuen Pharmako- logie und Therapie. Mit 167 Abbil- duugen 5.20. W1NCKEL. Dr. FRANZ v. Lehrbuch der Gebnrtsh ülfe einschlisslich der Patho logie und Therapie des Wochenbet- tes„14.30 FLüGGE Dr. ined. CARL. Die Verbrei- tungsweise und Abwehr der Cholera. 1.05. RIEDER, l)r HERMANN. Atlas der Klinische Mikroskopie des Blutes. 12 Ta- feln mit 48 Abbildungen in Farben- druckm 5.20. BOIS-REYMOND, EMIL du, Mau- pertuis. Rede1. BOURGET, PAUL Un Scrupule lllu- stratious Myrbach1.10. MICHAELIS, II. Novo Diccionario da lingua portuguera e inglera. Parte pri- meira: Portuguer-Ingler. Parte segnn- da: lngler-Portuguer„17.55. Bovenstaan le werken zijn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes Tweede Kamer. Woensdag deelde de Voorzitter by den aanvang der zitting mede, dat het eindverslag over de Kies recht-ontwerpen gereed is en nader aan de orde zal worden gesteld. Ale zijn aan vankelijk voornemen kondigde bij aan, voor te stellen het Kiesrecht ontwerp aan de orde te stellen op Woensdag 12 Juli, na afloop der Bedrijfsbelasting en afhan deling van eenige kleinere wetten, en nadat eenige kleinere wetten, en nadat de Kamer eenige dagen rust zal hebben genomen. Daarna werd het debat voortgezet over art. li der Bedrijfsbelasting (Vennoot schappen en Koöperatieve vereenigingen) met de amendementen vau Karnebeek en Kerdijk, om de Koöperatieve vereenigin gen sleohts te treffen, als zij of voor zoover zij aan niet-leden verboopen. De heer van Houten bestreed namens de Komm. van Rapp. de amendementen, op de gron den den vorigen dag door den heer Goeman Ëorgesins ontwikkeld. De heer Harte drong aan op verhooging van percentage voor de Koöperatieve vereenigingen, en op het heffen van belasting niet naar de winst, maar naar den omzet. De heer Lieftinck vroeg inlichting, wat verstaan wordt onder Koöperatieve en andere ver eenigingen. Hij wenschte zekerheid te hebben, dat de Koöperatieve zuivelfa brieken vrij zij. De heer van Beuningen bestreed de amendementen, en evenzoo de Miu. van Fin. die verklaarde groote sympathie te koesteren voor de koöpe- ratie, maar de billijkheid eischte belas ting te heffen waar winst word behaald. De Min. antwoordde den heer Lieftink, dat de koöperatieve zuivel-fabrieken zon der twijfel onder bepaling van art. 1 vallen en dus 2 peroent zullen betalen. Na repliek van den heer v. Karnebeek verdedigde de heer Levy nader het am. Kerdijk c. s. Hij betoogde, dat de koö peratieve vereenigingen geen winst maken, maar dat het verschil tusschen verkoop en inkoop bij vereenigingen, die enkel voor de leden werken, geen win6t, maar zeker soort van arbeidsloon is. Spreker wees er ook op, dat door deze belasting de ambtenaren belemmerd worden in het eenige middel, dat hun van dienste staat, om iets minder gedrnkt te worden, en dat de Minister niet uit zueht naar popula riteit onbillijkheid mag plegen. De heer Rntgere van Rozenburg bestreed met kracht de stelling van den heer Levy en het amendement. Na replieken van de heercn van Houten en van Karnebeek bestreed de Min. van Fin. nogmaals de amendementen. Tegenover den heer Levy betoogde hij, dat de ondernemingswinst bestaat uit loon en ondernemingspremie. Bij koöperatieve vereenigiDgen wordt het loon door de administratie genoten, maar de premie genieten de leden. Na sluiting van het debat over art. 16 wordt beslo ten, dat de stemming over de amende menten volgt aan bet einde van het ar- tiekel. Bij de behandeling der verdere alineas van het artiekel achtte de Min. onbillijk, wat de heer Pyttersen wen- schelijk vond, dat gepensioneerden in het buitenland vertoevende zonden getroffen worden in de belasting. De heer Hintzen had een amendement voorgesteld, om alinea j (de bnitenlandsche hnizen, die in Nederland aan particulieren verkoopen) vervallen. De voorsteller verdedigde zijn am. Hij wilde bnitenlandsche hnizen alleen dan treffen, als hier dépots of filialen zijn gevestigd. De heer van Beuningen be twijfelde, of buitenlanders konden worden belast. Het am. werd bestreden en be sproken door de heeren Mutsaers, Bool en Tydeman en door den heer van Honten namens de Komm. van Rapp. De zitting van Donderdag begon met een woord door den Voorzitter gespro ken, gewijd aan de gedachtenis van den overleden Vicepresident van den Raad van State, Jhr. Mr. C. C. I. van Ree- nen, toegerust met uitnemende gaven van hart en hoofd, die bij wijdde aan Vorst en Volk, was van Reenen een warm vaderlander, toegankelijk en hulpvaardig voor ieder en genoot verdiende hij in zijne hooge betrekking het onbeperkt ver trouwen van alle partijen, terwijl hij mesr dacht aan zijn plichten dan aan zijn reohten. Zoolang karakter, burger deugd en toewijding aan de algemeene zaak worden gewaardeerd zal de naam van van Reenen in dankbare herinne ring blijven. De Min. van Fin. begon met zieh namens de Regeering, aan de ze woorden des Voorzittes aan te sluiten. Hij betoogde verder wat art. 1 van de Bedrijfsbelasting betreft, de wenschelijk- heid aan, ons in het algemeen te ver trouwen op de administratie voor de toepassing dezer wet, en bestreed het denk beeld om de verpliohting tot betaling voor buitenlanders reeds te eischen na verblijf van één maand hier te lande. Na nog eenig debateeren art. 1 werd het am. van Karnebeek (vrijstelling derKoöpera tieve vereenigingen die enkel aan leden ver koopen) ver worpen met 81 tegen 1 stemHet am. Kerdijk-Levy- Veegens (belasting der koöperatieve vereenigingen enkel voor het gedeelte verkoop aan niet-leden) werd verworpen met 76 tegen 6 stemmen. Het am. Hintzen (vrijstelling van buiten- landsohe verzekering-maatschappijen, die hier gemaohtigden hebben) werd verwor- jvwt met 76 tegen 6 etemmen. Het am. Hintzen belastingplichtigheid van bui tenlanders, die hier persoonlijk of door gevestigde inrichtingen bedrijf of beroep uitoefenen) werd verworpen met 78 tegen 3 stemmen. Het am. Hintzen (vrijstelling van bnitenlandsche groote hnizen, als Louvre, Bon Marchéwerd ook verwor pen met 76 tegen 5 stemmen. Art. 1 werd toen onveranderd goedgekeurd. Bij art. 2 bestreden de Komm. van Rapp. en de Minister met kracht twee door den heer Vrolik voorgestelde amendementen welke eohter ten slotte door den voorsteller wer den ingetrokken. Nadrukkelijk bestreed bij voorts een amendement van den heer Dob- belma,n om 2 (verhooging als men niet in de Vermogensbelasting is aangeslagen) te doen vervallen. Na disknssie is dit am. verworpen met 62 tegen 21 stemmen. Toen nam de beraadslaging over art. 3 een aanvang. In de zitting van Vrijdag waren eerst eenige kleinere ontwerpen aan de orde. Aangenomen werden de volgendeGoed keuring van het protokol tot uitvoering der internationale konventie tot het tegen gaan van drankverkoop door visschers op de Noordzeeonteigeningswetten te Sche- veningen en 's Gravenhage overeenkomst met Groningen voor den verkoop van groDd voor het Mnsenm van Oudheden verkorting van den termijn voor de af kondiging van bestnnrsmaatregelen af stand van grond te Breda. Daarna werd het debat voortgezet over art 3. der be drijfsbelasting. De Minister verklaarde over te nemen twee amendementen van de Komm. van Rapp. ter voorkoming dat dezelfde uitgaven en kosten tweemalen in mindering van de winBt werden gebracht, en om aftrek toe te staan voor premieën van levensverzekering veor pensioen of lijfrenten tot een maximum van f 100. Voorts heeft de Min. overgenomen een amendement van den heer Goeman Bor- gesius, om aftrek voor de helft toe te staan van koeten voor onderhond en her stelling van bedrijfszaken, als ze ook die nen voor persoonlijk genot. De Min. bet streed een am. van den heer de Beaufort {ffijk bij- Duurstede) om bij K. B. den aftrek vast te stellen voor ambtenaren. Over de paragrafen 3 - 5 werd geen dis knssie gevoerd. Op paragraaf 6(verhuur van woningen als bedrijf) werd door den heer Donner een amendement voorgesteld, om die alinea te doen vervallen, en door den heer Bool een am. om aan de admi nistratie der belasting over te laten, wat het bedrijf van woningverhnnr vormt. Na lang debat bestreed de Min. het am. Donner, terwijl hij de beslissing over het am. Bool aan de Kamer overliet. Op pa ragraaf 7 (berekening van pensioenen, lijfrente en waohtgelden voor de helft) werd door den heer Heemskerk een am. voorgesteld, om ook half vrij te stellen de jaarwedde van militairen, of bnrgerlij- ke ambtenaren en onderwijzers, en door den heer Poelman een am., om alle vas te traktementen en voor bepaalden of on- bepaalden tijd vastgestelde inkomsten te berekenen naar 75 percent. In een uit voerig debat kondigde de heer Conrad een overgangsbepaling aan, om de be staande ambtenaars traktementen lager te belasten, en de heer A. van Dedem, om rednktie toe te staan voor alle kleine in komens, totdat het personeel zal zijn her zien. De Min. bestreed de amendementen- Heemskerk en Poelman, maar achtte ten slotte laatstgenoemd amendement aanne melijker dan dat van den heer Heems kerk. Dinsdag word het debat voortgezet. Ten aanzien van de loopende ver schillen tusschen de Tentoonstellings- com missie en de exposanten te Chioaga ver neemt men, dat thans door genoemde com missie een regeling is tot stand gekomen die tot bevrediging der beide partgen leidde. Het bestnnr der tentoonstelling is hoogst voldaan over de tot nu verkregen gelde lijke resnltaten. Er is een batig saldo van een kwart millioen dollars en het beste gedeelte van bet seizoen moet nog komen. Men hoopt het beste, vooral wanneer de spoorwegen vermindering brengen in de tarieven voor reizigers. Het voorstel is gedaan de tentoonstel ling te San Francisco voort te zetten en haar daar met Kerstmis te openen. Reeds hebben 3000 exposanten beloofd zich, na slniting van de tentoonstelling te Chi cago, naar San Francisco te begeven. Algemeen heerscht de meening, dat deze verplaatsing of voortzetting van veel in vloed zal zijn op den toeloop te Chicage. Een Pool, onlangs te Parijs aange komen, ontmoette daar in rne de ïnrrenne een jonge vronw, die gearmd liep met een heer. Hg herkende in haar zijn eigen vrouw, die hem verlaten had, en hield haar tegen; de ander, een Franschman, beweerde dat de dame zijn vronw was. Uit het verhoor voor de politie bleek nu, dat de 20-jarige Anna Ratn achtereen volgens te Amsterdam met een Rns, te Brussel met een Belg, te Parijs met een Franschman „wettig" was getrouwd. De politierechter besliste, dat de trouwlusti ge dame voorloopig bij haar laatsten „be zitter zou big ven. Volgens een Engelsch blad is dezer dagen in eene vergadering ter sprake ge bracht het denkbeeld om in 1895 of 1896 te Londen eene wereldtentoonstelling te houden. Men wilde hiervoor de medewer king inroepen van den Lord Mayor en zoodoende trachten de onderneming in be weging te stellen. Of het plan tot uitvoering zal komen, is nog de vraag, omdat de Engelschen, na

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1