HAAELEMBCE PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 46. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang 144. van ZATERDAG 10 Juni 1893. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 11 Juni 1893. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TELEPJHOONNTJMMEK TELEPHONISCHE VEKBINDINS met AMSTEEMM. ABONNEMENTSPRIJS P«r drie maandenr —,25. franeo p. post ,4G. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advprtentis ?aa 1 tot 5 regels 25 eents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsda/n zoo mogelijk nog worden geplaatst. Bakenessor Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, de heer it. Faber. Eglise Wallonne. Dix henres, Mr. Debry. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'b av. 5 nre, Ds. Muiier. {Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5i/s ore, Ds, Schotel. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's av. 6 nre, Ds. Langhout. Woensdag 'b av. 8 nre, Ds. Mulder. Inth rsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Helper Sesbrugger. KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegp. 7 nre, Ds. T. Hoog, pred. te Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. H. J. James, pred. te Vlaardingan. Nam. 2 ure, Ds. Knottenbelt. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Ds. Barbas. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. C. F. Gronemeyer, pred. te Amsterdam. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J, W. Knottebelt, Pred. te Haarlem. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Tidernan. Half twaalf, na geeindigde godsdienst oefening, vergadering van leden en be gunstigers. I Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. A. E. van der Dussen pred. te Amsterdam, 's Avonds 7 ure, Ds. J. Pohlmann. Voor de Luthersche vereeniging voor in- en uitwendige zending. De collecte voor het Ned. Ger. Diaoonie- huis, gehouden aan de deuren der ker ken op Zondag 4 Jnni, heeft opgebracht f 103.021/2 Ds. Knottenbelt bericht namens een over leden meisje met hartelijken dank ont vangen te hebbenVoor de Weesinriohting te Neerbosoh 10, voor het Hulpzendeling- genootschap „De liefde van Christus dringt ons" f 10 en voor de Martha-Stiohting te Alfen a/d Rijn f 5. Ds. Barbas meldt met dankzegging ont vangen te hebben voor de Chr. school voor on- en minvermogenden van de naai- krans van de Dames S. en S. 10.50. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Nam. 1 ure, geen Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, H. H. Barger. Nam. 2V2 nre, H. H, Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, E. J. W. Posthumus Mei/es, Theol. kandidaat. Hillegom- Voorm. 91/2 ure M. van Kleef, Evang. Luth. Pred. te Leiden. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 ure, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Dr. M. A. N. Rovers, Em. Predikant. Spaarndam. Voorm. 10 ure, W. Hilbrander, Godsdienstonderw. te Haarlem. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Jt aat denburg. 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm 10 nre, C. Barneveld. Nam. 21/2 nre, O. Barneveld. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag werd het debat over art. 3 der Be drijfsbelasting voortgezet. De heer Goe man Borgesius lichtte een door hem voor gesteld am. toe, om van pensioenen, wachtgelden en lijfrenten de eerste f 1000 voor de helft te belasten. De heer de Ras stelde voor die zelfde reduktie ook voor alle vaste traktementen toe te staan. In het verder debat verdedigde de heer Levy de reduktie voor ambtenaren, welke de heer Rutgers van Rozenburg bestreed. Voorts kwam de heer Rutgers op tegen het am. Borgesius ten aanzien der lijf renten. Daaromtrent achtte hij het stel sel des Ministers alleen houdbaar. De heer van Velzen bestreed het am. Heems kerk (reduktie voor ambtenaar, militairen, predikanten en onderwijzers), dat door den heer Heemskerk nader nit een oog punt van billijkheid was verdedigd. De heer van Honten verklaarde, dat de Komm. van Rapp. eenstemmig tegen het am. Heemskerk was, en de meerderheid ook tegen de amendementen der heeren Poel man en de Ras, doch vóór het am. Bor- gesins. De minderheid der Komm. wensohte paragraaf 7 geheel te doen vervallen. De heer van Beuningen stelde een amen dement voor om paragraaf 7 geheel te doen vervallen. De Min. van Fin. verde digde paragraaf 7 en bestreed alle ver dere rednkties, vooral met het oog op de onbillijkheid tegenover de kleine win keliers en kooplieden. Hij had het minst bezwaar tegen het am. Borgesius. De heer Seret stelde een am. voor, om nit para graaf 7 de lijfrenten te doen vervallen. Het debat par 7 was afgeloopen, waarna het debat aanving over par. 8 met het am. Poelman (geen vrijstelling-landbonw be drijf), het am. Gerritsen (vrijstelling ook van zuivelfabrieken) en het am. Lieftinok (eveneens vrijstelling van de zuivelfa brieken). Hartverscheurende beriohten doen in de buitenlandsche pers weder de ronde over de ellende onder de Russisehe boe ren. In den Kankasns, waar anders de oogst goed is, verkeert de bevolking in den uitersten nood. In Kasehetiew, dis trict Tiflis, is het gebrek zóó groot, dat enkele boeren zich nitslnitend met wor tels voeden. Bovendien zijn de vooruit zichten van den oogst zeer slecht. In het binnenland bestaat groot gebrek aan trekdieren, zoodat de boeren zichzelf voor de ploegen en eggen moeten spannen en daarvoor zioh verplicht zien tot het bebouwen van een beperkt Btuk grond. In vele distrioten begint de hongerty- phns te heerschen. Van 500 gezinnen in een dorp in het anders vruchtbare gou vernement Podolië, leden, volgens de me- dedeelingen van den predikant, 188 aan hongertyphns, terwijl 207 gezinnen noch brood, noch eenig ander voedsel hadden. In vele gouvernementen neemt de be volking af. In het gouvernement Sama ra overtrof in 1892 het aantal overlede nen dat der geborenen met 40,000, terwijl anders het sterftecijfer veel geringer is. De bevolking in het gouvernement Sara- tow nam in 1892 met 14,081 zielen af. De arbeidskrachten zijn hier en daar zoo verminderd, dat zij niet meer toereikend zijn voor de noodzakelijke levensbehoeften der landelijke bevolking. Een werkman krijgt niet meer dan 30 kopeken per dag, een arbeidster 20 a 25 kopeken, arbei ders met eigen paarden 1% roebel. Zul ke geringe arbeidsloonen moeten noodza kelijk de gezondheid nog meer nitputten en een verder afnemen der bevolking ten gevolge hebben. Te Nizza heeft zioh in een drnk bezooht café een Amerikaan, Henry Monks, doodgesohoten. Monks, een bekende straat figuur te Nizza, was een teringlijder. Hg vond er genoegen in den straatjongens, die hem in heele groepen naliepen, sous- stukken toe te werpen. Tegen Monte Car lo en het speelhol aldaar trok hg altijd hevig te velde. Op den 23en Mei 's avonds bestelde hij in een café warmemeik; om de kelners voor een oogenblik te verwij deren wierp hij eenig geld op de Place Massena en schoot zich daarop twee ko gels door de slapen. Hij was oogenblik- kelijk dood. Een vreeselijk ongeluk heeft erop het schietveld niet ver van Ni mes plaats gehad bij de schietoefeningen met vèr- dragend gesohnt. De knlas van een kanon van 138 millimeter sprong, kwam op aoht meter afstands achter het affuit neer op den bodem, vloog toen weer omhoog, 120 meter ver, en trof twee officieren, den kommandant Mayol de Lupé en een luitenant. De kommandant werd letter lijk onthoofd, den luitenant werd het hoofd in tweeën gespleten. De directie der Prnisisohe staats spoorwegen heeft eindelijk toegegeven aan een dringend verlangen. Tot nog toe mooh- ten er op hare stations in Sleeswijk-Hol- stein geene liberale bladen worden ver kocht, en in hare contraoten met de paoh- ters der stationsbnffetten had zij ook streng die bepaling gehandhaafd, dat er in de stations geene andere dan door haar goed gekeurde bladen ter lezing mochten lig gen. Na de talrijke klachteD, die daar over uit het publiek zijn opgegaan, heeft zij thans ook liberale bladen toegelaten. De brug over de Schelde, noodig "oor de eventueele vergrooting van Ant werpen Daar de overzijde van de Schelde, zoo wordt nit Antwerpen aan de Indépen- dance gemeld, heeft geen kans van slagen meer. De regeering trekt zich terug, door hare beslssing afhankelijk te maken van het besluit van het gemeentebestuur, en dit laatste doet volmaakt hetzelfde als de regeering. En na eene historisehe her innering aan het vóór ruim 20 jaren reeds door de Kamers goedgekenrde plan van overhrngging der Schelde, dat echter uit partg-politiek tot heden onuitgevoerd gebleven is, eindigt de beriehtgever met de opmerking: „Baron Sadoine' de ont werper, heeft te Antwerpen geen enkel politiek man gevonden om zijn plan te stennen. Het zou dus tgdverspilling zgn, over het plan te praten." Als dit niet sarcastisch, maar ernstig gemeend is, dan is het toch al zeer treurig, dat zelfs het bouwplan eener brug over de Schelde een politieke quaesie is. Naar de Figaro uit Bournemouth, eene EDgelsohe kustplaats verneemt, is Cornelius Herz den beruchte PaDama- man deu laatsten tijd zeer opgeknapt. Hg gaat dikwgls rijtoeren maken met zgne vrouw, en Woensdag heeft de berioht- gever hem zelfs in de nabgheid van zgn hotel zien wandelen hij zag er toen nog eenigszins lijdend nit. Over zgn uitlevering sohgnt hg zioh niet ongerust te maken, en de bewaking gesohiedt ook nog sleohts voor den vorm door politieagenten uit Bournemouth, die hem echter op zgn rgtoeren niet verge zellen. De Londensche detectieve komt eens in de veertien dagen naar den in teressanten patiënt zien. Men heeft in Centraal-Amerika een boom ontdekt, welks bladeren deze klenr vertoonen's morgens zgn ze wit, 's mid dags rood en 's avonds blanw. Jammer dat de boom niet alle drie de kleuren tegelgk draagt, anders zonden wg dien tot onzen nationalen boom kun nen maken. Een eigenaardig en sprekend ge schenk ontving de saltan van Turkge van den czaar, nl. een fraai albnm, waar in de goed uitgevoerde afbeeldingen van al de schepen der Russche Zwarte zee- vloot voorkomen. De saltan kan das een juist overzicht verkrggen van de strgd- maoht, die zgn hoofdstad bedreigt, als Rnsland den droom van Peter den Groo te en van Catharina II meester te wor den van Konstantinopel en wat daar- bg behoort mocht pogen te verwezen- 1 ijken. Men meldt nit Brussel, dat de Com missie, ingesteld door het staatsbestuur om de vermindering der havenrechten te be- stndeeren, aanbeveelt: de afschaffing der vunr- en bakengelden op de Schelde; de vermindering der onkosten van lood sen, experten en griffiede opzegging der overeenkomst met den spoorweg van Me- ohelen-Ternenzenhet graven van een kanaal naar de Roer. Dienovereenkomstig verzoekt de Commissie de Belgische regeering zich met de Hollandsohe te verstaan over de loodsrechten op de Sohelde. Het verslag is aan den mi-

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1