uister ter hand gesteld; het schenkt vol doening nagenoeg aan al de eischen van den Antwerpechen handel. In den nieuwen Parijschen gemeen teraad gaat het er niet minder heftig toe dan in den onden. In de zitting van Maan dag werd heftig uitgevaren tegen de po litiedienaren, die volgens den prefect van politie alles gedaan hadden om handge meen worden te voorkomen. Een der leden van den Raad, Picau, voegde hierop den pre fect toe: „Men zal n op nwe beurt de slagen wel betaald zetten." De prefect antwoordde dat die taal als een staaltje kon dienen van hetgeen de politie heeft moeten hooren. Wat ik gezegd heb houd ik staande, hernam de vechterbaaas in den Raad, ik ben besloten u de slagen terog te geven die ik van uwe dienaren mocht krijgen. Hierna werd met 63 stemmen tegen 17 eene motie aangenomen, waarbij de Raad verklaart alle betrekkingen met den pre fectuur van politie af te breken. Te Londen heeft een proces tussohen twee kunsthandelaars over een aan Frans Hals toegeschreven schilderij de gemoede ren in beweging gebraoht. De eene, de firma Lawrie had van den anderen, Wert- heimer, een stuk met twee bijna levens- groote figuren voor meer dan f 54.000 ge kocht, hetwelk voor een Frans Hals moest doorgaan. Hoewel dezen grooten meester in het onderwerp, de opvatting en pen seelbehandeling zeer nabij komende, be wees een monogram links in den hoek, bestaande nit de letters J. L. met een sterretje en het jaartal 1630, dat hier aan een ander meester moest gedaoht wor den. Toch is de gelijkenis van dit „vroolijk paar" met de echte werken van Hals zoo groot, dat eenige zeer bekwame Londen- sche experts niet aarzelen te verklaren, dat de Haarlemsche meester waarschijn lijk zoo af en toe eens een afwijkend mo nogram moest gebruikt hebben. Immers er zijn nog meer stukken van dezelfde hand bekend, zooals in de verzameling Six, in het mnsenm te Stookholm en elders. De heer Bredius, wiens advies reeds te 's-Graven hage gevraagd was, trad zeer positief voor de meening in het krijt, dat men bij al deze werken met een nog onbekend, zeer begaafd volge ling, wiens naam men nog niet kent, te doen heeft, die blijkens de jaartallen, om-f streeks 1629 en 1630 werkzaam was. De uitslag van het proces is ten Blotte geweest, dat de partgen eene sohikking getroffen hebben, waarbij de firma Lawrie het stnk voor ƒ48.000 behoudt. Te Wester-Blokker is bij het af breken van een ond hnis, op het erf van den heer J. Wagenaar, Zaterdagmiddag, diep onder den voormaligen vuurhaard, door de werklieden een verteerd zakje gevonden met dertig zilveren mnnten, zoo groot als een gulden, maar half zoo zwaar, sommige aan de eene zijde met een dub belen arend en het jaartal 1686, andere met een leeuw en in het Latijn de op schriften „Deventer munt" en „Eendracht maakt macht." De keerzijde toont bij som migen een geharnasten, bij andere eenen ge wonen ruiter, terwgl alle als muntwaarde 6 S (6 stuiver) melden. In vroegere jaren was op ditzelfde erf een dergelijke vondst gedaan, en daarom had de eigenaar nu met de bouwlieden de noodige afspraak gemaakt. Wij vernemen, dat de minister van Justitie den burgemeester der gemeente Amsterdam volledige opgave verzocht heeft omtrent den nachtdienst der politie, en zulks in verband met de vele aanran dingen en diefstallen, daar ter plaatse in den laatsten tijd voorgekomen. Een ingezetene te Rozendaal kooht op eene publieke verkooping eenige oude schildergen voor ruim een gulden. Later bleek, dat deze sohilderijen, op glas ge- schilderd, reeds eenige eeuwen oud zijn en groote waarde hebbenten minste een uur later werd er reeds te vergeefs ƒ250 voor geboden. Sedert eenige dagen is te Amster dam een nieuw stoomvaartljjntje geopend binnen de grenzen der gemeente, en wel tussohen het Haarlemmerplein en Zeeburg. De dienst wordt ingericht als had men met eene tram te doen, zoodat men on derweg, op welk punt men maar wil, kan af- en instappen. De route van het Haar lemmerplein tot Zeebnrg is genomen door Brouwersgrachten, Heerengrachten, Bin- nen-Amstel en Nieuwe Vaart; voor het geheele traject worden kaartjes a 15 oent verkocht. In de Kolderveensche Bovenboer> in de nabijheid van Steenwgk, woont de oud-strijder Hendrik Wolters Snijder, ge boren 16 Juni 1793 en dus binnen en kele dagen honderd jaar ond. Hg is een der laatst overgeblevenen van hen, die den slag van Waterloo mede gemaakt en met de legers der verbonden mogendhe den onder de muren van Parijs vertoefd hebben. Vijf jaar lang heeft hij de zwa re vermoeienissen van het krijgsmansle ven in die dagen uitgestaan en daarvoor later de zilveren Waterloo-medaille ont vangen. Tot vóór korten tijd verrichtte de grijs aard, die niet groot, doch zwaar en sterk gebouwd is, nog zijn dagelijksohe bezig heden maar nadat hij verleden jaar in fluenza werd aangetast, moest hij meer rust nemen. Zjjne zintuigen zijn nog goed, zijne geestvermogens tamelijk helder. Hij loopt nog rechtop. Het zal den dapperen oud-strgder op zijn aanstaanden honderdsten verjaardag zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Uit Arnhem wordt gemeld: De heer P. en zijne echtgenoote werden Woensdag in hnnne woning in de Hoflaan doodgeschoten gevonden. De vrouw is ver moedelijk eerst door den man vermoord. De waarschijnlijke beweegreden tot deze daad van wanhoop was geldelijke moeie- lijkheid. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft na vrij langdurige discussie, met 24 tegen 7 stemmen aangenomen het prae- advies van burg. en weth., om afwij zend te beschikken op de adressen, waar in wordt aangedrongen op kindervoeding van gemeentewege. Verder verwierp de raad het voor stel van den heer Wormser, tot ophef fing der kweekschool en nam hij de voor dracht van B. en W. betreffende de hef fing van schoolgeld aan. Verworpen werd ook het voorstel tot stichting eener twee de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus. HAARLEM, 9 Juni 1893. De Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap, onder de leiding van den heer W. Robert, zal deelnemen aan den zangwedstrijd, welke morgen (Zaterdag) avond te Groningen wordt gehouden. De liedertafel zingt daar behalve het ver- pliohte koor Gereohtighcid van Riehard Hol, Hymne aan den Vrede, eveens van Hol. Nij.neeg's Mannenkoor onder Alb. Roothaan en de Vereenig de Zangers te Amsterdam onder Maurice Hageman zul len daarbij tegen Zang en Vriendschap in het krijt treden. Zondag morgen kan de uitslag van dezen wedstrijd bekend zijnhopen wij, dat hij voor onze zan gers eervol moge wezen. Gaarne vestigen wg de bijzondere aandacht van belanghebbende lezers op de uitvoering van het algemeen geroemde Waldhoorn Quartet, dat a.s. Maandag avond in den tuin van de sociëteit „Ver- eeniging" eene uitvoering zal geven. Het programma biedt zeer veel goeds en geeft, vooral wanneer de heeren het in de open lucht kunnen ten gehoore brengen, uit zicht op een eigenaardig muzikaal genot. Het quartet bestaat uit de h. h. Richter, Klöpfel, Ehrhardt en Unger, terwgl het viertal wordt vergezeld door den heer Rammelt, pianist uit Hannover, die bij deze uitvoering eenige solo's voor piston zal voordragen. Het Waldhoorn-Quartet treedt morgen avond op in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam. Naar aanleiding van de muziek uitvoering in Zomerzorg te Leiden, gege ven door het Gemeentelijk muziekkorps alhier, meldt de Leidsche courant o.a. het volgende „Was de verwachting omtrent dit muziekcorps gunstig, de uitvoering zelve beantwoordde daaraan volkomen, immers die uitvoering ondersoheidde zich door groote eenheid, zeldzame virtuositeit en voortreffelijke leiding, alle eigenschappen welke natuurlijk niet slechts lofwaardig worden geacht, maar daarenboven zoo zéér er toe bijdragen om het succes van eene muziekuitvoering volkomen te ver zekeren." En „er behoeft niet aan getwij feld, dat dit début van de Haarlemsche kapel haar suoces volkomen heeft ver zekerd." Bij Kon. besluit is benoemd tot amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem, ter standplaats Haarlem, Mr. H. J. D. D. Enschedé, advocaat te Haar lem. Op Zaterdag den 10 en den 17en Juni des middags te 1 ure in de Zwem en badinrichting aan de Houtvaart een Zwemwedstrijd gehouden worden, waar van wij het Pogramma hieronder laten volgen Zaterdag 10 Juni, I Borstzwemmen, baan 50 meter. a Voor deelnemers beneden 13 jaar, prijs: een Compaa, premie: Courantendrager. b Voor deelnemers van 13-16 jaar, prijsKeil klokje, premie: Een veldBeach. II Zwemmen op den rug, baan 25 meter. a Voor deelnemers beneden 13 jaar, prijsEen Reiskroes, premie: Een Courantendrager. b Voor deelnemers van 13-16 jaar, prijs: Een Sigarenkoker, premie: Een sportpijp. Poedelprijs: Drie Poedels. Zaterdag 17 Juni, III Borstzwemmen, baan 200 meter. Voor deelnemers boven de 16 jaar, prijs: Eene buste, premie: Een bierpal, PoedelprijsEenOli- ph&nt. IV Zwemmen op den rug, baan 50 meter. Voor deelnemere boven 16 jaar, prijs: Een Reiatasch, premie: Sigarenkoker. V Duiken. Voor deelnemers, die in den kortsten tijd een voorwerp (Een mandje eenige Kilo's zwaar) van den grond ophalen, en bij den trap brengt die bij de gewone pringplank is geplaatst.Prijs: Beschilder de schaal, premieCognacstel. VI Balvangen. Prijs Suprise BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 7 Juni. J. H. Karsen J. G. A. Handgraaf. J. Vring en A. de Bruijn. H. C. J. Mommaas en D. bcbuurman. P. P. van Scbooten en W. A. van der Spek. C. J. Dommisse en J IJfs. G. de Haas en G. Muijs. P. J. Hetem en A.van der Riet. J. de Boer en M. C. Jans sen. H. L. van Dijk en A. Tesselaar. D. Schuurman en C. Hammers. J. Smit en G. Bruin. J. Fortgens en J. M. Madern. 8 Juni. F. van West en M. G. van Lookhorst. F. A. Helman en A. Hartman. GETROUWD. Maandag den 19en Juni aanstaande, van des mor gens 10 tot des namiddags 4 uur, ten einde een een ieder in staat zoude zijn om, in geval hem eenige personen of omstandigheden mochten voor komen, die op die lijsten nog zouden aangetoo- kend of daarvan weggelaten moeten worden, daar van aan de Commissie tot de loting kennis te gevenalsmede dat de loting zal plaats hebben op den Doelen binnen deze Gemeente, op Vrij dag den 23e» Juni 1893, des morgens ten 9J uur. Wordende de belanghebbenden aangenaamd, om, welke reden tot vrijstelling of uitsluiting zjj ook vermeenen ie hebben, op den hiervorcn gemelden tijd en plaats in persoon bij de loting tegenwoor dig te zijn, of ingeval zij door ziekte of ander be letsel hierin verhinderd worden, een ander voor hen te doen verschijnen, die met hnnne belangen en omstandigheden genoegzaam bekend is. Haarlem, 7 Jnni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Voorwerpen, gedeponeerd aanbot Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eee boezelaar. Een pakje borduur werk. Eene koppelplaat. Een R. K, kerkboek. Eere breikous op vier sta len breipennen, een kluwen sajet. Ee ne rijzweep. Eene portemonnaie met geld. Een houten emmer. Een blik ken deksel. Een doublé armband. Een dames-reismandje waarin een fleachjo eau de cologne, een ring met sleutels, twee dames-zakdoeken, eene portemonnaie met eeDig geld en een quitantie. Een zwartlederen kaartenhoekje waarin o. m. een muntbiljet van ƒ10. Een bloedko ralen armband met gouden sluiting. Een bakwagen. Een papiertje met geld. Een gouden dasspeldje. Eene gou den oorbel met steen. Eenige sleutels eener velocipède. Eene kleine onde por temonnaie waarin zeer weinig geld en twee lombardbriefjes. Een gouden kin- der- oorbelletje met steentje. Een zil veren dames-remoutoir-horloge met nik kelen ketting. Een velooipède-olie- fleschje. Eene parapluie. Eenige sleu tels. 7 Juni. J. H. Kuijters en J. Korenstra. J. van Dokkum en C. WH. de Boer. P. J. Kors en P. G. J. Kroonenburg. C. J. H. Kelderman en E. G. Reijnders. C. Sierveld en H. C. Zeg- vraart. B. Star en F. Koning. J. H. C. Oor vers en A. Zwart. 8 Juni. D. J. van der W ilk euA.C. Blommendaal. GEBOORTEN. 30 Mei. G. J. Zwikker geb. de Klerk d. 31 Mei. B. Walter geb. Huizinga z. M. der Kinderen geb. de Boer z. T. C.Versteeggeb. Kalsbeek ff.1 Juni. J. W ensing geb. Rees z. M. Smit geb. Kolfschoten d. A. van Ouden- niel geb. Mulder z. A. Mobach geb. de Wit z. A. M. van Bemmelen geb. Wentholt d. J. Alot geb. Kooij d. 2Juni.G.C.M. Rooze- krans geb. Bnijs z. C. M. van Leuven geb. Buijsd. A. M. J. Peijra geb. Peeters2 z. J. Woutersegeb. Kriebel z.P. A.vanAmstel geb. Sarlet z. G. M. Smit geb. van der Polz. 3 Juni. E. Blankwater geb. Harlgerink z. JM. Biansklej geb. Andriessen z. C. A. M. Ruifrok geb. Four d. E. Harren geb Rosen- hart z. A.vanderVeurgeb. Beend. 4 Juni. L. S. van Egdom geb Groot z. J. H. For- mancy geb. Kamp z. E. G. Rutte geb. Heere mans d. (levenl.) M. E. van der Linden geb. Dolle d. (levenl.) 5 Juni. C. van Loon geb. Bar.se Sehimmelpenninck van der Oije d. M. W. Bekooij geb. Andrecd. 6 Juni. J. G. Henzen geb. Luijken z. A. van der Meij de Bie geb. Heekelaar d. E. J. de Munnik geb. Steenken z. W. A. Jasper geb Breeman z. 7 Juni. A. M. Gaus geb. van Miegem z. JF. Luttik geb. K ernekamp z. A. Ade Laat geb. Cornet d. A. Portegies geb. Witteman z. 8 Juni. A. C. E. Keijzer geb. Albers d. (levenl.) OVERLEDEN. 31 Mei. A. P. van Deursen 13 m. d. Esschil- derstraat. 1 Juni. P. H. Donok 59 j. Ged. Voldersgracht. M. van Eyk 78 j. Z. Polder straat. 2 Juni. G. 1'. J. do Wit 9 dg. z. Nas- saulaan. K. Alderlieate geb. van der Wal 70j. N. Soboolsteeg. 3 Juni. J. H. Stieustra geb. Wierdsma 55 j. Brouwerstraat, O. Da- men 41 j. Hageatraat. A. L. Swart 9 dg. z. Houtvaart. G. llartlenberg lij.», Hageatraat. 4 Juni. W. Gorter 2 m. z. Zomervaart. L. van Otoh 29 dg. z. Barrevuettestraat. W. van Koulen 5 m. z. Tuinstraat. O. Lutyten 5 m. z. Omleweg. H, J, van Westerkappel geb.Swaantlij, liaiui. tlJuni.J.Stieustraili. Brouwerstraat. O, M. lleudriksz 5 j. ff. Z. PoldorstraatA O. de Vogel geb. de Ko ning 83 j. K. Lakenstraat, 7 Juni. J, van Brecmen 12 dg. L, Vlamingstraat, E. C. van der Pjjl 79 Zuiderstraat. KENNISGEVING. Burgemeester cn Wethouders van Haarlem. Gezien ZM. besluit van don -Isten Maart 1828, houdende reglcmcntnire bepalingen betrek kelijk de wet op de Schutterrjj, van 11 April 1827 Brengen ter kennis vande belanghebbenden, dat de Alphabetiscbe Naamlijsten van al de personen, die zich voor den dienst der Schutterij hebben doen inschreven, ter visie zullen liggen ten raad- hnize dezer gemeente, van Vrijdag den 9en tot VEEMARKT 7 Juni 1893. AangevoerdPrijs 8 Koeien f 100.f 160. 1 Graskalf 18. 36 N. Kalveren 6.— 10.— 38 Schapen 11.18. 272 Lammeren 6.— 10. 2 VarkenB 50.60.—. 3 Paarden. KAASMARKT van 7 Juni 1893. Aang. en verk. 75 stapels, uitmakende 9944 kazen, wegende 18265 kilogrammen. Hoogste prys per 50 kilogr f 27. DERTIENDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 11 Juni desnamid- dags van 2%uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1Augen rechtsMarschUnrath. 2Ouverture Romildaet Constrance.Meyerbeer. 3Fest PolonaisseKühnei. 4. Ballet CopjpeliaDelibes. 5. Ouvertnre Les Dragons de Vil- laersMaillart. 6. Man Lebt zuEinmal, Walzer .Stranss. 7. Potpourri sur des motifs des opera's ItaliennesClement. Sociëteit „VEREENIGING" Groszes Waldhorn-Quartetl-Concert, ausgefübrt von den Königlichen Kammermusikern Herren RICHTER, KLöPFEL, EHRHARDT, UNGER und unter Mitwirkung des Piston-Virtuosen Kö niglichen Kammermusikers Hern RAMMEL Tau» Hannover. PROGRAMMA. I. Theil. 1. Auf zur Jagd.Loienz. 2. Grosie Fantasie (Piston-Solo)Hoch. 3. Gedenke mein, RomanzeLorenz. 4V erlegenlioit, Lied (Piston-Solo). Abt. 5. Melodieu aus der Oper „Frei- sohütx"C. M. v. Weber; II Theil. 6Pilgerchor aus der Oper „Tann. hiinser"R. Wagncr. 7. Arie aus der Oper Bar bier von Sevilla" (Piston-Solo)..Rossini. S, Am Meer, LiedSchubert. t). Concert-Polka Piston-Solo). ..Sabathil. 10. Potpourri aus dor Oper „Lo hengrin".R. Wagner. ORGELBESPELING in do tiroote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 13 Juni 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaA. Hease. 2. Vorspiel zu ParsifalWagner. 8. Sonate No. 3Bach. Andante. b. Adagio. c. Vivace. 4Communion.Gigout. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2