v Delden, opdat de Kamer gelegenheid heb- be de wet nog te beetndeeren. De heer de Beanfort (Amsterdam) vreesde, dat na 22 Angnstns niets van de behandeling zal komen. De heer A. Mackay waar schuwde in 's Lands belang tegen over haasting. Het overijld sektie-onderzoek was reeds een fout; het gemeen overleg, meende Spreker, zon meer bevorderd wor den, door na het algemeen debat niet da- delg k met de artikelen te beginnen, maar einde September de disknssie te hervat ten, gelijk in der tijd met de schoolwet is geschied. De heer Kerdijk vreesde, dat nitstel tot Angnstns ten gevolge zal heb bed, dat de wet in 1894 niet kan wor den ingevoerd. De heer 8eret wilde spoedige behandeling. Het voorstel van den Voorzitter (behan deling op 12 Jnli) werd verworpen met 46 tegen 42 stemmen. Het voorstel v. d. Feltz (18 Jnli) werd verworpen met 50 tegen 38 etemmen. Het voorstel v. Del den (25 Jnli) werd aangenomen met 56 tegen 32 stemmen. Bij hervatting van de behandeling der Bedrijfsbelasting werd bij art. 37 door den heer Hartog een am. voorgesteld, om te waken tegen dnbbele belasting hier en in Indië. Wijl vooral in het zuiden van Frank rijk veel gevallen van de gevreesde cho lera voorkomen, bestaat bij sommigen de vrees, dat die ziekte weder spoedig onze grenzen zal naderen. Hieromtrent beeft de redactie van het Handelsblad de meening gevraagd van dr. R. H. Saltet, den di recteur van den gemeen telg ken gezond heidsdienst in Amsterdam. Kaar de meening van dr. Saltet behoeft er vooralsnog geen vrees te bestaan, dat de cholera, van Frankrijk nit, onze gren zen zal naderen. Het is bewezen dat de oholera-epide- mieën, die achtereenvolgens ons land be zochten, tot ons kwamen niet nit het Zniden, doch nit het Oosten, en thans is in het Oosten de toestand zeer gnnstig. Dnitschland is geheel vrij van oholera; Oostenrijk ook; in Rnsland heerscht de ziekte matig, breidt zich niet nit en is in sommige gonvernementen zelfs geheel geweken. Te Hamborg is de sterfte be neden het gemiddelde ojjfer der laatste tien jaren en bnikaandoeningen komen er bijna niet voor. Ook de steden, in de bnnrt van ons land gelegen, hebben een sterftecijfer beneden het gemiddelde, be halve daar waar veel influenza is, zooals te Aken en te Kenlen, maar ook daar treden darmziekten niet op den voorgrond De gevallen in Frankrijk zullen waar schijnlijk op ons land geen invloed heb ben, wat ook de meening der regeering schijnt te zijn, daar zij o. a. de haven van Lorient niet besmet heeft verklaard. Er schijnt uit ons land geen handelsver keer met die plaatsen te bestaan. Zindelijkheid en matigheid zijn echter nooit overbodig. Bovendien lette men bovenal op het water dat men drinkt. Men koke dit voor al, of filtreere het goed. Brugge zal thans werkelijk zeeha ven worden. De provinoiale raad heeft twee millioen toegestaan voor het te gra ven kanaal van af Heijs-, dat Brngge met de Noordzee zal verbinden. De kos ten in het geheel zijn geraamd op 25 millioen. Aan de Universiteit van Cambrid ge hebben tien jonge meisjes schitterend de mathematische examens afgelegdsom migen verkregen zelfs meer pnnten dan de heeren stndenteD. Het aantal landverhuizers te Rot terdam is nog voortdurend stijgende, niet tegenstaande gestadig personen worden in gescheept naar de nienwe wereld. De mees ten van hen zijn Rnssisohe Israëlieten. De waohtenden vinden een onderkomen in het gebouw van het Leger des Heils, waar zij echter alleen des nachts te reoht kunnen. Overdag leven zij op de straat, die daardoor als het ware in een bivonac herschapen iszuigelingen, kinderen, mannen en vrouwen, alles krioelt door een op de steenen ten getale van 50 en meer, wachtende tot tijd en wijle zij hun naohtverblijf weder kunnen opzoeken. Hoewel er wekelijks honderden per scheeps gelegenheid vertrekken, vermeerdert het aantal der aankomenden nog altijd, zoodat deze toestand bestendigd dreigt te worden want men verwacht nog ettelijke duizen den dezer landverhuizers. Te Bozum is P. C. Visser op ruim honderdjarigen leeftijd overleden. Hij was oud-strijder. In eene vuilnisschuit te Rotterdam zijn Donderdag gevonden twee mensohen- handen en een gedeelte van een arm, vermoedelijk door een vuilnisman aange bracht nit den omtrek van de Zandstraat. De politie stelde, op vermoeden dat een misdaad gepleegd zou zijn, een scherp on derzoek in, doch waarschijnlijk staat de vondst in verband met eene operatie nit vroegeren tijd, of moeten ze bljjkbaar af komstig zijn van iemand, die zich met anatomisohe studies bezig hondt, hoewel in dat geval de verregaande slordigheid met de preparaten niet te verdedigen is. Een nieuw soort opliohterij meldt men uit het Overijselsche dorp Diepen veen Een net gekleed heer treedt bij een voudige lieden binnen, vraagt inzage van de assnrantiepolis en beweert dan, na zich te hebben uitgeven voor controleur der maatschappij, dat de verzekerde sedert jaren te veel heeft betaald. Dat teveel betaalde zal door zijne zorg worden te ruggegeven. Voor noodzakelijke onkosten laat hij zioh dan terstond een zeker be drag uitbetalen, neemt daarmede afscheid en laat niet meer van zioh hooren Volgens het Vaderland bleek het bij de inspectie van het reg. grenadiers en jagers na de spoorwegoefening, dat verscheidene onderofficieren en minderen den ransel niet volgens het voorgeschre ven model gepakt hadden. Ettelijke dagen kamer- en kwartierarrest waren daarvan het gevolg. Bij groote hitte hebben de militairen, naar het schijnt, liever een paar dagen arrest, dan den zwaar ge laden ransel te dragen. Voor de schutsluizen te Spaarndam liggen sedert 3 weken twee stoombagger machines, bestemd voor Rusland en ver vaardigd aan de werf Conrad te Haar lem. De schutkolk is voor deze machi nes te klein, waarom het wachten was op gelijken waterstand, waardoor de bui- ten- en binnendeuren gelijk open zou den kunnen. Dit wachten duurt echter te lang, waarom men zal overgaan tot het maken van eenen kistdam, voorzien van deuren om alzoo de kolk te verlengen. Aan den preekstoel van een der katholieke kerken te 's-Gravenhage is een klankbord aangebraoht, dat den vorm heeft van een groote schelp aan de achter zijde over den kansel welft. Het is een Amerikaansohe vinding, welke hier te lan de nog niet was toegepast. Bij de predi king bleek Zondag, dat het bord zeer doelmatig is. De stem van den geestelij- lijke was tot aohter in het ruime kerk gebouw verstaanbaar. Davenport - alias Sequah - schijnt in zijn verhaal betreffende de moeielijk- heden met zijn maatschappij toch niet de geheele waarheid gezegd, maar gezwegen te hebben over grieven der Compagny die hem aanstelde en bezoldigde. De laatste klaagt, dat Davenport niet voldoende hare belangen voorstond en ontsloeg hem dien tengevolge. Er was verhaald dat de CompagDy hare betalingen gestaakt had, maar dit schijnt alleen maar betrekking te hebben op Da venport, die hierover natuurlijk zeer nit zijn hnmeur is. In Zeeland, bij name te Zierikzee, blijkt men erg met den veron gelijkten man te doen te hebben. HAARLEM, 20 Juni 1893. In de afdeelingsvergaderingen van de kiesvereeniging Vooruitgang is de aan staande periodieke verkiezing voor leden van den Raad besproken. Heen van de aftredende leden werd daarbij ernstig be streden, zoodat waarschijnlijk allen door Vooruitgang als candidaten zullen worden gesteld, nl. de heeren: G. J. van Dieren Bijvoet, Dr. D. de Haan, Mr. J. de Clercq van Weel, J. Krol Kz., J. A. Lodewijks, C. Prins Sz.. Mr. A. A. van der Mersoh, Dr. H. D. Tjeenk Willink en H. van den Berg. Voor de vaoature, ontstaan door het bedanken van den heer J. H. Stoel Az. zijn de navolgende hee ren op de candidaten-lijst gebrachtD. E. L. v. d. Arend, F. N. G. Haitsma Mu iier. G. E. L. Hijmans, J. Smits en H. F. van Thiel. Spoedig zal de kiesvereeniging tot het stellen van definitieve candidaten verga deren. De verkiezing heeft plaats den derden Dinsdag der volgende maand, 18 Juli. Het schoolfeest, dat jaarlijks door den heer en mevrouw Gerdessen den leer lingen der openbare scholen alhier wordt aangeboden, zal plaats hebben op Dins dag 25 Juli a. b. In afwijking van vroeger zal dit jaar de pret bestaan in het maken van een boot tocht langs het Noorder Spaarne en het NoordZeekanaal naar Amsterdam. Aan het Tolhuis aldaar zullen de kinderen gelegenheid vinden zich te vermaken, om te bestemder tijd terug te keeren. Twee stoombooten zijn voor dit doel door den heer Gerdessen besproken. Ten einde in het gezang der kinderen, waaraan het na tuurlijk niet zal ontbreken, de gewenschte eenheid te krijgen, wordt aan de verschil lende scholen de kindercancante, Naar Buiten van S. van Millingen geleerd. Wij hopen dat het weder voor dit heerlijk kinderfeest reoht gnnstig moge zijn. Door Heeren Regenten van het St. Elisabeths-gasthuis is onlangs een maat regel ingevoerd die zeer stellig waardig is opnienw onder de aandacht gebracht te worden. Menigeen weet bij ondervinding welke bezwaren verbonden zijn aan het in de woningen verplegen van zieke dienstbo den, onder anderen een gevolg van gemis aan de voor zieken zoo noodige rnst. Om hierin te gemoet te komen is voor ingezetenen van Haarlem de gelegenheid opengesteld in geval van ziekte hnnne inwonende dienstboden in de derde klasse van het Gasthuis te doen verplegen, in dien zij zich verbot den hebben tot beta ling van drie gulden per jaar voor elke dienstbode Wie deze verbintenis nog gedurende den loop der maand Juli a. s. aangaan, be talen voor het loopende jaar/1.50 per in wonende dienstbode. Bij den portier van het Gasthuis zijn de hiertoe strekkende Invallings-formu- lieren aan te vragen. De zwemwedstrijd aan de badinrich ting aan de Hontvaart, den lOJnui aan gevangen, werd Zaterdag voortgezet. Thans waren de deelnemers boven 16 jaar aan de benrt. Aan het eerste nnmmer, Borstzwem- men, baan 200 Meter werd deelgenomen door 16 strijders, van welke de heer W. Middelberg den prijs en de heer Van Gen- deren de premie behaalde reep. in 3.39'/5 en 4.104/6 min. Bij het tweede nnmmer, Zwemmen op den rug, baan 50 meter, behaalde de heer W. Middelberg den prijs in 523/4, de heer B. Lingeman de premie in 57 '/s min. Bij nummer drie, Duiken, bestaande in het naar boven brengen van een bezwaard mandje, werd de prijs in 26 sec. behaald door H. L. W. van Ghert, de premie in 35'/s sec- door den heer H. Tromp. Bij het slotnummer, Bal vangen, waren de heeren Du Croo, W. Meyer en D. A. Flier de winners. L.l. Zondagavond omstreeks ure is een paard, gespannen voor een rijtuig, aan den Wagenweg op hol geraakt en aan de Houtbrng gegrepen waarbij geene ongelukken hebben plaats gehad; alleen is het rijtuig beschadigd. L.l Zondag is door de politie al hier aangehonden een 13 jarige knaap, die aan de Zwemsohool in het Noorder Bui ten Spaarne een zilveren horloge had ontvreemd. Gisteren, Maandag morgen, omstreeks 11% ure heeft een begin van brand plaats gehad ten hnize van den menbelmaker J. H. Strijbos, wonende Groote Hout straat no. 148, ontstaan door onvoorzich tigheid met een brandende lucifer bij het zoeken onder een kast, waarbij eenige palmtakken, die daar aanwezig wa ren, vlam vatten. De brand is door de be woners geblnscht. De slangen wagen is nog uitgernkt, maar heeft geene diensten verrioht. In de afgeloopen maand zijn door de politie afhier 32 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Mei van het vorige jaar was dat getal 38, dus 6 meer. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG, 21 Juni 1893, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stnkken. Goedgekeurde besluiten. Prooesverbaal kasopneming Verzoek ontslag onderwijzer 3e klasse sohool C. Adressen ontslag leden Comm. v. Toezicht op het M. O. 2. Voordracht B. en W.W. en Distriot- Soboolopziener benoeming Hoofd Tweede Burgerschool. 3. Idem benoeming lid Burgerlijk Arm bestuur. 4. Idem Commissarissen Stads-Apotheek benoeming Commissaris. 5. Benoeming Stembureau! verkiezing 10 leden van den raad op 18 Juli a.s. 6Voorstel B. en W.W. en rapp. Com missie van financiën met staten af- en overschrijving en suppl. begrootingen dienst 1892. 7Idem idem snbsidie gemeentelijk Muziekkorps met versohillende a- dressen. 8. Idem idem stiohting nienwe H. B. school met 5 j. cursus. 9Idem idem verhooging sohoolgeld twee hoogste klassen idem. 10. Idem idem wijziging reglement Gym nasium. 11. Rapp. Comm. v. financiën rekening 1892 St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis. 12. Idem idem idem idem voormalige Corporatiën van neringen, am bachten bedrijven. 13. Voorstel B. W.W. rekest M. A. Poel terrein „de Fhoenix". 14Idem idem mtt ontwerp-overeenkomst verhuring Vleesohhal. 15. Idem idem met rapport Comm. v. finanoiën verhuring grond Pape- torenvest aan D. Merens Dz. 16. Idem idem rekest H. C. Kriege aan koop grond Rozenstraat. 17. Idem idem opruiming pomp Kruis straat. 18. Idem idem aansohafling sohoolbanken enz. Proveniershuis. 19. Gasrapport over April. KAASMARKT van 14 Juni 1893. Aang. en verk. 77 stapels, uitmakende 9893 kazen, wegende 18554 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr f 27. Markt van 19 Juni 1893. Boter. Aangev. 226, verk. 226 K.G. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.50 p. K.G. Biggen. Aangev. 176 verk. 176 stuks. L. pr. f 9.H. pr. ƒ11.p. stuk. /schrammen. Aangev. 65 verk. 65 stuks. L. pr. 16.H pr. 17. p. stuk. Aardappelen Aangev. 291, verk. 259 H. L. L. pr. ƒ1.20 H. pr. ƒ4.50.pr. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 19 Juni 1893. fVitte tarwe. 6.15 CONCERT in de Groote of Sint Bavo Kerk, op Woensdag 21 Juni 1893, des avonds van 71/rj 9 uur, te geven door de heeren Joh. J. Rogmans (zang^ Joh. Steenman (viool) en Louis Hoog (orgel). PROGRAMMA. 1Preludium eu Fuga (E moll)Bach. (Peters Band ill No. 10). Orgel. 2. Sonate (G moll). Viool en orgel..Tartini. 3. Ree. en Aria (Schöpfung). ...Haydn. Zang. 4. a. Concert (D moll) late deel H&ndeL b. Adagio (Sonate Op. 65 No. 1) Mendelssohn, Orgel 5. Benedictus (missa No. 2). Zang.Verhuist. 6Romance (G dur). Viool cn orgel. Beethoven. 7. a. Die Ehre Gottes iBeethoven. b. Aria „Kreuzfahrer".?Gade. c. Dies Irae. Verhuist. Zang. ZEVENTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 2 i Juni des avonds van 8 tot 10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1Soldaten Humor, MarschSchrÖder. 2. Ouverture op Motiven nit Mo zart's operaSuppé. 3Schmeichel Kützchen, Salonstuck Eillenberg. 4. BalletDesormes. 5. Fest OuvertureLeutner. 6. Gilda Walzer a. d. Operette, De Vice admiralMillocker. 6Serenade Espagnole voor Piston soloEillenberg. Uit te voeren door den Heer Henry Hofmeester, 8Potpourri de 1' operette La Gran de Duchesse du Gérolstein. Offenbach, ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Juni 1893, des namiddags van 23 uur door den Heer WEZERM AN, PROGRAMMA. 1. Toccate en FugaJ. S. Bach. 2. AdagioA. Mailly. 3. Sonate No. 3A. Guilmant. a. Allegro Maestoso. b. Pastorale. c. Allegro con brio. 4Marche funèbreChopin. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2