Eerste Blad. BERICHT. No. 55. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. Per drie maandenr -25. vac UCV^SQAG Juli 189o. VERSCHIJNT: De ondergeteekenden berichten dat de lijst van nieuw versche nen boekwerken 1 April tot 1 Juli 1893 gereed is, en op aanvrage GRATIS te bekomen is of worat toegezonden. Van de vorige lijsten zjjn nog enkele exemplaren verkrijgbaar. De Erven Loosjes. Nieuwsberichten. TELEPHOONNÜMMEH jLJ A. T CT* Cal f* jWÏ TELBPHONISCHE VERBINDINfl 144 -kJ» -Ca* Xle JLé Md JUL O XJ XX met Amsterdam. iwiTunnu ABONNEMENTSPRIJS' „rAr,.TOn T7> .o T ior>o franco p. post—,40. Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groot? letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dee middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken, op aan- trage ter bezichtiging te verkrggen bij De erven Loosjes, te Haarlem. "WERNER, E. Vrije baaning. 5.50. geb. 4 25. DOIJLE, A. COM AN. De schat van Agra. Naar het Engelsch1.90. STRATEN US, LOUISE. Een Sint-Nico- lftaskind.75. Proeven van bewerking van een vanwege de provincie Friesland uit te geven Friesch woordenboek en van eene lijst van Friesche eigennamengratis. Compleet in 20 afleveringen a .50 by iüteek; bniteninteekening.62* DUIJSER, J. L. Pb. en L. DE VRIES, De studie van het Nederlandsch. Vragen en aanteekeningen over taal, stijl en letterkunde. Inzonderheid voor onder wijzers 1.50. RIJKE. Mr. A J. B. Notarieele vraag stukken ter voorbereiding tot het examen 1.65. Gids voor Assen en omstreken, met 2 platte gronden, een wandelkaart en zes plaatjes.35. Buiten landsche nieuw verschenen werken: IjAVERRENZ, VICTOR. Die Denkmaler Berlins und der Volkswilz.65. BERNHARD, M. Helm und Spitzeutuch. Salon und Mauövergesehichten.65. POMPECK J, Dr. J. F, Beitrage zu einer Revision der Ammoniten des Schwabi- schen Jura.-Liefr. I. 3.25. ADAMS, FRANCIS. The Australians. A social sketchcloth 6.85. Bovenstaande werken zyn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes De jonge khedive, onderkoning, van Egypte, zal nn toch naar Konstantinopel gaan om zijne aanstelling bij den saltan zelf te gaan ontvangen. Er wordt nog gezegd, dat het bezoek in verband zon staan met een plannetje van den saltan om een van zijne dochters nit te huwe lijken aan den khedive. Indien dit op zet doorgaat dan iB zeker de stelling des laatsten sterker dan ooit, terwijl verder zoowel Turkije als Egypte slechts win nen kannen bij eene dusdanige verbin ding van beider belangen. De khedive heeft nog het voornemen een bezoek te brengen aan Weenen, Pa rijs, Berlijn en Kopenhagen, in welke laat ste stad hij den czaar hoop te ontmoeten. Naar men weet, heeft de Dnitsche regeering hare eischen betreffende de le- gerwet, in verband met de algemeen ge. uite wensohen, wat lager gesteld. Het vroegere ontwerp vroeg 492,068 man in lijd van vrede, het tegenwoordige vraagt 479,229 man, dns ongeveer dertien dui zend man minder. Tengevolge hiervan vervallen 345 offi- oieren, 6 militaire artsen en 3036 dienst paarden. Toch zijn nog 54,000 reernten meer noodig dan thans. Volgens bericht uit Malta was het niet zinken van de Cumperdotcn bij de aanvaring tegen de Victoria te danken aan de koelbloedigheid van een stoker, die, de aanvaring ziende aankomen, alvast zonder dat bij daartoe bevel had ontvan gen, de waterdiohte schotten sloot. By het einde van het werk stond het wa ter hem tot aan de lendenen. De stoker zal nu bevorderd worden en jaargeld ontvan gen. In de St. Stefanns-domkerk te Weenen hebben Dinsdag verschrikkelijke tooneelen plaats gehad. Omstreeks 4000 bedevaart gangers hielden na hnnne terugkomst nit de bedevaartsplaats Mariazell den gewonen feestelyken intocht in de St. Stefannskerk. Toen ongeveer de helft der bedevaart gangers reeds in het gebouw was, vatten plotseling de op de banier aangebraohte gedroogde velbloemen aan de kaarsen in de kerk vunr. Men wierp de brandende veldbloemen op den grond, waarop er een vonkenregen ontstond en dadelijk het ge roep van: „brand!" volgde. Er onetond een wild gedrang. De menigte in de kerk ijlde naar de uitgangen, terwijl de andere helft der bedevaartgangers, die nog bniten stonden, juist wilden binnengaan. Vele per sonen werden ter aarde geworpen en tal van vrouwen vielen in zwijm. Eenigen, die hnnne tegenwoordigheid van geest hadden bewaard, traohtten de rust te her stellen, dooh de paniek bleef tien minu ten aanhouden. Vele personen, meestal vrou wen, werden gekwetst en twee kinderen zijn levensgevaarlijk uit de menigte te voor schijn gehaald. Eeu geestelijke, die het hoofd niet ver loren had, liet te midJen der vreeeelyke verwarring plotseling het orgel spelen, waardoor de paniek bedaarde. Met het onderwijs in de Kaapko lonie blijkt het niet zeer gunstig gesteld. Ia het verslag over 1892 van den su perintendant van onderwijs zegt een der inspecteurs; „Vele kinderen verlaten de school zonder ooit iets gehoord te heb ben van de opkomst en den bloei der Brit- sche koloniën". Een ander schrijftHet is noodeloos het bestaande feit te verber gen, dat er, zelfs in de plaatsen waar men het niet verwachtte, geen geringe wederstand bestaat tegen het stelselmatig onderwijzen en stndeeren van Hollandseh". Weder een ander gaf drie middelen ter verbetering aan de hand 1dat En gelsch en Hollandseh stelselmatig onder wezen moeten worden en hand aan hand gaan; 2. dat behoorlijke aandacht moest gewijd worden aan Hollandsche recitaties 3dat de spraakkunst moest onderwezen worden in verband met de leesles. Verder leest men in het verslag „Het aantal onderwijzers in niet voldoende voor de behoefte. Een kwaad van de boeren- scholen ia de onregelmatige opkomst. De inspecteurs beginnen nu particuliere boe- rensoholen te bezoeken en men hoopt op verbetering. De bestuurders van het kanaal van Suez hebben, van 1 Ootober a. s. af, voor de sohepen die 's nachts het ka naal willen doorstoomen, het gebruik ver plichtend gesteld van een apparaat, dat het licht van den electrisohen liohtwer- per in twee uiteenloopende bundels splitst. Op deze wijze kunnen de schepen, die elkander ontmoeten, bewegingen uitvoe ren, zonder hnnne stuurlieden door de reohtstreekeche stralen van den liohtwerper te verblinden. Het apparaat met verdeeling van de lichtstralen, is nitgedaoht door een agent van de maatschappij. Sedert eenigen tijd dagen in ver schillende steden eu dorpen van Beieren tooneelgezelsohappen van dillettanten op, die ridderstukken, vrome legenden enz. opvoeren. De heer Dreher, een lieveling van het publiek uit het Gartnerthetrer te Munchen, riohtte het vorige jaar een tooneelgezelechap van boeren te Schlier- see op en gaf daar met heueche boeren alleen boerenstnkken, gelijk ze door de Münchener heinde en ver zijn bekend ge worden. Voor eenige dagen nam hy nu de interessante proef deze boeren voor een etadspnbliek in het Gartnertheater te laten optreden. Alle medespelenden be halve figuranten waren boeren uit Sohlier- see en deu omtrek. Daar zy in hun eigen karakter en kwaliteit optraden, was huu spel bij uit stek natuurlijk eu waar, maar bovendien tooneel'matig in de goede beteekenis van her woord en vol humor. De boeren speel den zoo uitstekend, dat de oritiek ver klaart: zy hebben in dezelfde rollen de spelers van beroep overtroffen. Onmogelijk wordt het niet geacht, dat de heer Dreher met zijn boerengezelschap een kunstreis onderneemt. In de stad Konitz zal een gedenk- teeken voor Keizer Wilhelm I opgericht worden. De inzamelingen hebben niet vol doende opgebracht. Om nn de leege kas van het opriohtingscomitee te vullen, heeft de Landrat een middel gevonden om het ontbrekende bijeen te brengen. Aan de hoofden der gemeenten in het distriot be val hij een belasting van 25 Ff. per hoofd voor dit doel te heffen. In een gedrukte cireulaire worden gemeentehoofden aange maand per omgaande de „vrijwillige" ga ven te zenden. Over het algemeen schijnt men met deze gedwongen hnldebetooningen niet erg ingenomen en zeker dient de wijze waarop men te werk gaat niet om kei- zerlievende gezindheden aan te kweeken. Een geneesheer te Lyon, dr. Roux, meent een nieuw, eenvoudig en goed wer kend geneesmiddel tegen de oholera te heb ben gevonden in gerstenwater, na welke gebrnik de brakingen en diarrhee onmid dellijk ophouden. Om den grooten toevloed Israëlietisohe Russische landverhuizers te keeren zooals men weet gaan zij over Nederland naar Amerika zijn aan onze oostely- ke grenzen op verschillende punten tij delijk mareohansées geplaatst, of bestaan de posten versterkt. Een en ander strekt om te voorkomen, dat Nederland de blij vende plaats worde van de duizenden die door gebrek aan het noodige niet de reis naar Amerika knnnen volbrengen, waar door het getal armlastigen op bedenkelyke wijze vermeerderd en de weldadigheid op misschien al te zware proef zou gesteld worden. Ook bestaat de meening, dat som mige besmettelijke ziekten op die wijze minder kans hebben van ingevoerd te wor den. De kansen voor Brnssel-zeehaven be ginnen gunstiger te staan. Brussel krijgt zijn haven, terwijl het kanaal BrusselWillebroek dieper ge maakt, verbreed en tot de zee wordt ver lengd. Het geheels plan, door de regeering goedgekeurd, wordt geraamd op 33.400.000 fre. Een maatschappy, te vormen uit den Staat, de provincie Brabant, de stad Brus sel, haar voorsteden en de steden Vilvorde en Willebroeck, neemt de uitvoering van al het werk en de exploitatie van kanaal en haven op zich. De statuten der maatschappy stellen al het noodige omtrent rente, winstverdeeling enz. vast. De Belgische Staat geeft 4 mil- lioen franc a fonds perdu en neemt verder 6.700.000 frs. aan aandeelen. De Kamers zullen das 10 millioen frs. hebben toe te staan. Wekt een moord in den regel af- gryzen, in het Fransohe dorp Bayet heeft er een plaats gehad, die algemeens instem ming vond. In dat plaatsje leefde zekere Murat, een forsohe kerel, waar ieder bang voor was. Wanneer de prins, zoo noemde men hem, iets wensohte, dat werd dit als een bevel opgevolgd wie dit niet deed kon den een of anderen dag op een pak slaag rekenen. Onlangs waren, in ongeteekende brie ven, ernstige besohnldigingen omtrent mis handelingen by de jnstitie ingekomen, dooh niemand durfde tegen hem te getuigen. Korten tijd geleden had hij eenen grijs aard mishandeld, maar de oude man wilde van geen aanklaoht weten. Zijn zoon ech ter, een strooper, wreekte zijn vader. Hy zocht twist met Mnrat en schoot hem doocÜ De dader gaf zelf den moord by het gerecht aan, doch het geheele dorp jnichte den strooper toe en deed hem uitgeleide, toen hy door de gendarmen werd wegge voerd. Reeds hebben de dorpelingen een adres geteekend om voor den dader vrijspraak te vragen. Vrijdag heeft de eerste vergadering plaats gehad van den nieuwen Rijksdag. De rijkskanselier von Caprivi was toen aan het woord en hy deed dit met kalm te, verklarende, dat hij volstrekt geen nieuwe politieke of strategische gezicht punten had, maar datde verwerping van de legerwet aan Duitschlands handel reeds meer millioenen heeft gekost, dan de le gerwet zon gevorderd hebben. Verder verklaarde hij dat by het opleggen der deze betreffende laeten de zwakste draag krachten het meest zouden ontzien wor den. Verder heeft de eereteleziDg zonder stemming plaats, gehad, de artikelsgewij- ze behandeling zal Donderdag aanvangen. Vrydag heeft de Fransche regeering de arbeidsbeurs te Parijs gesloten, als zijn de een middelpunt geworden waaruit op de brutaalste wijze tot verzet tegen regeeringsmaatregelen werd aangezet. De arbeidsbeurs heeft allang in dit op zicht de verontwaardiging der goedgezin- den gaande gemaakt. De sluiting, hoewel dns op zichzelve een belangrijke regee- ringsdaad, heeft echter nieuwe gisting doen ontstaan, want waarschijnlijk zullen honderd en twintig vereenigingen op socialistischen grondslag thans het werk staken. De arbeidsbeurs is eene stiohting van de stad Parijs. De aangesloten vereeni gingen zijn echter verplicht hunne sta tuten en de ledenlijsten bij het gemeen tebestuur, deponeeren, doch aan deze be paling sohijnt niet geregeld de hand ge- honden, waardoor thans de regeering in dit zeer bijzondere geval kon' tussohen beiden komen. Er is sprake van, dat België een ko loniaal leger zal vormen. In hoeverre dit

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1