zoo is, zal wel blijken, maar het schijnt, dat de koning er het noodzakelijke van inziet, om den Congostaat niet langer toe te vertrouwen aan een leger van zeven duizend inlanders onder vrij willige officie ren. Welke buitensporige prijzen dezen zomer in Friesland besteed worden voor veevoeder kan hieruit blgken, dat een kamp hooiland onder Terwispel, dat ten vorigen jare verhuurd werd voor 35, thans niet minder dan f 323 heeft opge bracht. Te Rotterdam heeft Vrijdag ochtend in een handschoenenwinkel, waaraan ver bonden eene handschoen wasscherg, toebe- hoorende aan de familie Dumoulin een naphta-ontploffing plaats, welke, niette genstaande de brandweer onmiddellijk te hulp kwam, zeer noodlottige gevolgen had. Het ruim zeventigjarige eohtpaar Dumou lin is overdekt met brandwonden uit het brandende gebouw te voorschijn gehaald.' De man is kort na het ongeval overleden en de vrouw Zondag. Nog erger was eene zeventienjarige dienst bode er aan toe, die op eene slaapkamer haar werk verriohtte. Waarschijnlijk be dwelmd door de opstijgende dampen, heeft zij zioh niet kunnen redden haar ver koold lijk werd uit het brandende ge bouw te voorschgn gebracht. De oude batterijen bij Halfweg zijnde vorige week door onbekende oorzaak in brand geraakt; de grond waaruit deze zijn opgeworpen is grootendeels veen, zoodat het vuur zich spoedig over de geheele keten uitbreidde. Op telegraphisch bericht is Zaterdag het blussohingswerk door militairen uit Haarlem begonnen, waartoe de batterijen door een diepe geul van den beganen grond werden gesoheiden, terwijl de dorps brandspuit werd te hulp genomen om het vuur inwendig zittende te blusschen. He den Dinsdag was de brand bedwongen. Op initiatief van eenige ingezetene heeft zich te Houtrgk en Polanen eene commissie gevormd en zijn de noodige gelden ingezameld voor het houden eener harddraverij en volksfeesten op Woensdag 19 Juli a.s. HAARLEM, 11 Juli 1893. De afdeeling Haarlem van den Ne- derlandschen Bond van Oud-Onderofficie ren is druk bezig de laatste hand te leg gen aan de verschillende festiviteiten op 15, 16 en 17 Jnli a.s. te houden. Velen nit die Afdeeling doen hun best om 't feest zoo goed mogelgk te doen sla gen. Uit 26 plaatsen van ons land zullen de afgevaardigden, leden, donateurs enz. naar Haarlem komen, ten einde de belan gen van den Bond te bespreken en inge diende voorstellen te behandelen. Bovendien komen uit verschillende ste den van België de leden van den Kon. Bond. Dezen toch ontbreken nimmer bij de offieieële pleohtigheden van den Ned. Bond van Oud-Onderofficieren. Zaterdag morgen zal eene véór-verga- dering van afgevaardigden worden gehou den terwijl 's middags de offioieële ontvangst van de gasten aan het station zal plaats hebben. Van daar zal men zich in optocht met ontplooide banieren, de muziek voorop, door de stad naar de Sooiëteit „Vereeni- ging" (het vergaderlokaal) begeven. Ook de Onderofficieren van het garnizoen en de schermvereeniging „Mars" nemen aan den optocht deel. Hier zal een woord van welkom door den Voorzitter van het Eere-Comité Jonkhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Burgemeester van Haarlem, worden ge sproken. De groote zaal, welke ongeveer 1600 personen kan bevatten, zal keurig gedeco reerd zijn. 's Avonds biedt de Sociëteit „Vereeni- ging" een concert san, terwgl om S uur op een der bovenzalen, de Algemeene ver gadering zal worden gehouden. Zondag 16 Juli wordt in de Bloemendaal- sche duinen een groote schietwedstrijd gehouden met het Beaumontgeweer en flaubertbuks. Voor dezen wedstrijd zijn een belang rijk aantal en keur van medailles geschon ken, waaronder door H. H.M. M. de Koningin en de Koningin Regentesdoor den Commissaris der Koningin in Noord- Holland, Jhr. Mr. J. W. M. Schorer; door den Eere-Voorzitter van den Bond, den Gep. Lt. Generaal A. W. Ph. Weitsel door den Eere-Voorzitter der Afdeeling Jhr. J. B. van Merlen; door Mr. W. Jager Gerlings, Majoor kommandant der d. d. Schutterijdoor de officieren dezer schutterijdoor de Offioieren der Infanterie, door de Vereeniging „Voor Vaderland en Koning" enz. |De medailles zijn geëxpo seerd in het wapenmagazijn van den Heer S. de Jager, Barteljorisstraat. Prachtige prijzen voor den personee- len wedstrijd werden aangeboden: o. a. een zilveren bloemenmand door H. K. H. Groothertogin van Saksen, geb. Prinses Sophie der Nederlanden; een oompleet eetservies (65 stuks) door den Eere-Voorz. der Afdeeling, Jhr. J. B. van Merleneen flaubertbuks in étui door den Heer Ed. de Beaumont te Maatstriohttwee prach tige gravures in lijst door de Schietver- eeniging „Willem III", enz. Tal van zusterafdeelingen schonken eveneens keurige prgzen, o. a. 's Graven- hage, Amsterdam, Rotterdam en Utreoht. De wedstrgd met het Beaumontgeweer zal op 2 banen worden gehouden. Om 8 uur 's morgens wordt het eerste schot gedaan, 's namiddags 4 uur zal de wed strgd eindigen. Daarna zullen de prgzen aan de winners worden uitgereikt. Voor den wedstrgd op de flaubertbuks zullen 6 baantjes worden gereed gemaakt, meer achterwaarts en op zijde van de groote banen. De muziek van het 3e Regt. Huzaren (Kapelmeester de Heer van Waasdijk) zal zich gedurende een paar uur op het terrein doen hooren. Op 't terrein is eene ververschingen- tent met de noodige buffetten opgeslagen door den Heer J. J. Wagner, eigenaar van hel Hotel „Lion d' Or". Verder de noodige kampementstenten en huisjes tot afscheiding van de schutters en het pu bliek. Voor de deelnemers is het eene heerlij ke wandeling van ongeveer uur langs den Overveenschen weg naar de Bloemen- daalsche duinen, waarheen echter ook ge legenheid bestaat per omnibus of trein te komen. Alles zal zoo gezellig mogelgk zijn ingericht. 's Avonds te 8 uur zal in de reeds genoemde zaal van de Sociëteit „Vereeni ging" een concert varié gegeven worden, waarvoor 't programma een aantal uitste kende nummers aangeeft. De Voorz. van Afdeeling Haarlem, de stiohter van den Nederland schen Bond van Oud-Onderofficieren, opent daar met een woord van Welkom 't feest. Na afloop van bet concert-varie zal het Bal voor de leden, genoodigden en hun ne dames aanvangen. Maandag 17 Juli wordt door de leden met hunne dames een rijtoer gehouden over Schoten, Sandpoort, waar tevens de rnïne van Brederode zal beziohtigd worden vervolgens over Bloemendaal, Overveen, Elswoud, Aardenhout, Zandvoorderlaan naar Heemstede, alwaar de feestvierenden zullen worden ontvangen op 't landgoed „Boschbeek en Groenendaal" van den Eere-Voorzitter Jhr. J. B. van Merlen. Daar zullen den leden en hunne dames eenige ververschingen worden aangeboden, om vervolgens de rijtoer voort te zetten over de Glip, Bennenbroek om langs den Rijksstraatweg naar Haarlem terng te keeren. Wij kunnen ons niet onthouden een woord van lof te spreken over den wak keren Voorzitter der Afdeeling, die door zijn flink en humaan karakter, het Bestuur en de leden bezielt en twijfelen daarom geen oogenblik of 't feest, waarvoor kos ten noch moeiten gespaard zgn, zal uit stekend slagen en een parel te meer zgn aan de kroon van den Nederlandscheh Bond van Oud-Onderofficieren, die zoo uitnemend werkt als Bond van Orde. Met het oog op de aanwezigheid van zoovele bezoekers, ook uit den vreemde, en het feit dat zij in engeren zin de gas ten der gemeente Haarlem zgn, zou het stellig als een bewijs van beleefdheid aan gemerkt worden als de ingezetenen er toe konden besluiten bij deze gelegenheid het feestelijk aanzien der stad te verhoogen door het uitsteken der vlaggen. Bij den laastleden Zondag gehouden wegwedstrijd, uitgeschreven door de Rotter- damsohe Wielrijdersvereniging Thor, be haalde de Heer Jaap Eden alhier den eersten prgs, bestaande uit een gouden medalle en een drinkbeker met zilver gemonteerd, benevens een groote bron zen medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin, welke eohter elk jaar verde digd moet worden. De weg liep van Rotterdam naar Utrecht en terug, een afstand van 113 Va kilome ter, welke door den heer Eden in 4 uur 6 min. 26 sec. werd afgelegd. De Heer Eden bereed bij die gelegenheid een Whit- worth-machine, afkomstig uit het maga zijn- van den Heer Augustinus, Zijlstraat alhier. De tweede prijs werd behaald door een vroegeren stadgenoot, den Heer C. Wit- teveen. Aan dezen wedstrgd werd ook door een vijftiental Belgische rijders deelgenomen. De Raad onzer gemeente heeft in 't laatst van het vorige jaar in beginsel besloten tot het invoeren van eene plaat selijke belasting naar het inkomen, ter vervanging van die naar de vertering. Hierdoor wordt tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat eene breede sohaar van belastingschuldigen, wier inkomen gelgk aan de vertering is naardien maatstaf hooger belast zijn dan hunne draagkracht toelaat, alsmede dat een einde gemaakt wordt aan het heffen van ééne percenta ge voor alle klassen. In verband hiermede heeft de Com missie van financiën bij Burgemeester en Wethouders ingediend eene ontwerp-ver- ordening op de heffing eener plaatselijke direote belasting naar het inkomen. In hoofdzaak bevat de verordening het vol gende Het dienstjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. Het bedrag der belasting wordt door den raad bepaald bg het vaststellen der jaarlijksche begrooting. Wie te Haarlem zgn hoofdverblgf en een jaarlgksche inkomen heeft van 500 of meer is belastingplichtig. De grondslag der klassificatie is het zuiver inkomen, waar-onder verstaan wordt al wat in geld of geldswaarde genoten wordt uit roerende of onroerende geede- ren, beroep, bedrgf, handel, nijverheid, onderneming enz. of uit elke andere bron onder welke benaming, onder aftrek van renten van kapitalen waarmede de eigen dommen zgn bezwaard of verpand, uit gaven voor onderhoud van onroerende goederen, onkosten van bedrgf enz. uit te keeren lgfrente en het bedrag van grond-, dijk-, polder- of andere zakelijke lasten. Het inkomen uit roerende of onroerende goederen wordt gesteld op het bedrag in het jaar, dat het dienstjaar voorafgaat; dat uit beroep enz. op het gemiddelde der laatste vier jaren. Naar de eerste klasse worden aangesla gen zij wier inkomen van ƒ500 tot be neden 600 bedraagt verder bestaat van Ie tot 4e kl. opklimming van f 100» 5e 13e 200» 14e 17e 300» 18e 19e 400» 20e 21e 500» 22e 23e 600, de 24e 700, 25e en 26e 800» de 27e 900» 28e tot 33e 1000, 34e 38e 2000, 39e 42e 3000» 43e 44e 4000, 45e 46e 5000, 47e 48e 6000, de 49e y> >7000, 50e tot 51e 8000, In de 51e klasse bedraagt het inko men 100,090elke 10,000 boven dit cijfer vormt eene nieuwe klasse. In de eerste klasse wordt, altijd als dit ontwerp verordening wordt, slechts be lasting geheven van 10 pot. van het in komen, van elke der 18 volgende klas sen met opklimming van 5 pot, zoodat eerst van inkomens boven ƒ4600 belas ting geheven wordt van het geheele in komen. Ieder is gehouden op het hem uitge reikte insohrgvings-biljet de daarin ge stelde vragen te beantwoorden wie het niet ontvangt moet het aanvragen. De teruggave der ingevulde biljetten kan plaats hebben onder gesloten omslagheeft dit plaats gehad, dan wordt het aanslag biljet in gesloten omslag toegezonden. Omtrent het advies uitbrengen over bezwaarschriften benoemt de Raad een of meer Commissiën. Ieder Raadslid of amb tenaar werkzaam aan of behulpzaam bij het opmaken der kohieren is tot geheim houding verplicht. In de gisteren avond gehouden le denvergadering van de Katholieke Kies- vereeniging zgn alle aftredende leden van den Raad voor de verkiezing van a. s. Dinsdag opnieuw tot candidaten gesteld, terwgl inplaats van den heer J. H. Stoel Az.die niet weder in aanmerking wenscht te komen, is gesteld de heer S. Roog, bouwkundige alhier. De Anti-revolutionaire Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" heeft als nieuw lid aanbevolen den heer A. van Huizen. Ten dienste van de belangrgke ver bouwing der sociëteit „Vereeniging" al hier zal eene prijsvraag worden uitge schreven. Het fraaiste en deugdelijkste plan zal daarbij worden bekroond met ƒ500. De deelneming is opengesteld sitslui- tend voor bouwkundigen in de gemeente woonachtig; de desbetreffende aanwijzin gen en voorwaarden zg n tegen vergoeding aan de sociëteit verkrijgbaar. Eenigen tijd geleden hebben ook wij melding gemaakt van het feit, dat bij gele genheid van den verkoop van eenige uit de bank van leening onafgehaalde panden eene der bloedverwanten van de op 26 Februari 1892 alhier vermoorde vrouwen in een ter tafel gebracht jak, het jak van eene der verslagenen meende te herkennen in verband daarmede kunnen wij thans mededeelen, dat het te dezer zake door da justitie ingestelde nauwkeurige onderzoek heeft geleid tot de zekerheid, dat dit jak oorspronkelijk één geheel heeft uitgemaakt met een van dezelfde stof vervaardigden rok en dat van dien rok nu twaalf jaren geleden een gedeeltelijke overtrek van een deken is gemaakt, terwgl het jak sedert jaar in jaar uit als onderpand bij de bank van leening heeft gediend. Het is dus on mogelijk, dat dit jak in de laatste jaren aan een der verslagene vrouwen heeft toe behoord en de betrokken bloedverwant moet zich dns vergist hebben. 11. Zaterdag namiddag is in het Noorder Spaarne onder de gemeente Spaarndam opgehaald het lijk van den 17 jarigen zoon van den koopman Ja- cobson in de Anthoniestraat, die bij het baden was verdronken. Door de politie alhier is bekeurd de bierhuishoudster de wed. B,, woonachtig in de 2e Kleine Houtstraat, ter zake het verkoopen van sterke dranken in het klein zonder de daartoe vereisohte vergun ning. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 10 Juli 1893. Witte tarwe ƒ6.65. Sater 4.40. Duivenboonen 7.50. Karwijzaad 14.80. ƒ15.75. p. 50H.L. Markt van 10 Juli 1893. Boter. Aangev. 122, verk. 122 K.G. L. pr. 1.60, H. pr. ƒ1.70 p. K G. Biggen. Aangev. 131 verk. 131 stuks.' L. pr. 6.H. pr. ƒ12.p. stuk. Schrammen. Aangev. 67 verk. 67 stuks. L. pr. ƒ12.H pr. ƒ18. p. stuk. Aardappelen Aangev. 387, verk. 375 H. L. L. pr. ƒ3.H. pr. 4.50 pr. H. L. DRIE EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 12 Juli des avonds van 8 tot 10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1. Marsch eus AthaliaMendelssohn. 2. Ouverture Peter Schmoll"Weher. 3Jonia PolkaWardroped. 4. Fantaisic sur des Motifs de 1' Opera La TrouvèreVerdi. 6. Ouverture La Cheval de Bronze.Auber. 6. Valse EspagnoleMita- 7. Le Colibri, Polka door Picolo soloSennelich. Uit te voeren door den Heer George Schmidt, 8. Grande Fantaisie sur des Mo tifs de 1' opera FaustGounod. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 13 Juli 1893, des namiddags van 23 uur door den Heer WEZERM AN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bacb. 2LargoHandel. 3. SonateA. G. Ritter. (a. MelodieGuilmant. (b. Ave MariaBacb-Gounod. 6Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2