HAAELilSCE Mo. 61. Vijftiende Jaargang 144. van WOENSDAG 2 Augustus 1893. N ieu wsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNÜMMEX TBLBPHONISCHE VERBISD'S'- met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maandenr —,25, franco p, poet—,40, Prijs per Advertentie van tot regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk. meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- sn Vrijdagavond Advertentiiin worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags lm 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken, op aan- rrage ter bezichtiging te verkrygen bij De erven Loosjes, te Haarlem. SLUIJTER D. Jz. H. M. Handenarbeid in theorie en praktijkf 1.50. DEELMAN, H. De formeele leertrappen. Eene bijdrage tot de kennis der metho diek vau het lager onderwijs1.— JONG, Jz. S. de. Schriftelijke werkzaam heden, opgegeven hij verschillende exa mens voor Rijks-kweekscliolen en Rijks normaalscholen. Verzameld en de reken- voorstellen met antwoorden voorzien. Veertiende stukje. 1892 en 1893.... .50. NèderlancUch tijdschrift voor verloskunde en* gynaecologie. Uitgegeven vanwege de Neder landsche Gynaecologische Vereeniging," onder redactie van Prof. Dr. G. H van der Meij en van Prof. Dr. Hektor Treub en Dr. G, C. Nij- hoff Vijfde jaarg. afl. I. PerJaarg... 5. Buitenlandsche nieuw verschenen werken HEIBERG, HERMANN. Am Kamin... 3.25. ALBERTI CONRAü,Schröter&CoRoman 3.90. Der jiingste Diakon us. Novellen.1.10. ROSNER, KARL. Decadence. Novelletten 1.30. NEAL, MAX. Das End' vom Lied.Psy chologische Geschichten1.95. SONNTAG, DR. MED O. Die Krank- heiten der Lunge. Ihr Wesen undihre Behandlnng.80. WOLLER, RICHARD. Horaöopatischer Ratgeber. Nach langjahrigen Erfahrun- gen am Krankenbett znsammengestellt. .55. KNUTH, Dr. PAUL. Christian Konrad Sprengel. Das entdeckte Geheimniss der Natnr. Ein Jubilanms-Referat.65. T1SSANDIER, M. ALBERT. Voijage antour du monde. Inde et Ceylan Chine et Japon. 188718901891. Texte et dessins ,16.25. Paysagistes contemporains. Recueil de 101 paysages publié en deux fascicules. Première livraison1.65. BLANC, LOUIS. Les Anomalies chez l' homme et les mammifères1.90. BERN HEI\1, LE DOCTEUR SAMUEL, Traité clinique et thérapentique de la tubercnlose pulmonaire4.15. FÉRÉ, CH. La pathologie des emotions Etudes physiologiques et cliniques... 6.60. BRAUN, ALEXANDRE, Th M. HE- GENER EM. VER HEES. Traité pratique de droit civil allemand5 20. ALLEN, J. ROM ILLY, The illustrated Archaeologist. Vol. I No. 11.65. BAEDEKER's United States7.80. Bovenstaande werken zyn voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes. Eerste Kamer. In de zitting van Vrij dag was aan de orde het wetsontwerp betreffende de bekrachtiging van de over eenkomst aangaande de Geldersohe-Over- ijselsche lokaalspoorwegen en den lokaal spoorweg van Enschedé naar Oldenzaal. De heer I'okker bestreed bet ontwerp, de Min. van Waterstaat enz. verdedigde het, en het werd verworpen met 29 stem men tegen 5 stemmen. Later werd het ontwerp tot wijziging der Indiesohe be- grooting (krediet voor bereiding en ver pakking van opinm van Staatswege) zon der hoofdelijke stemming aangenomen, na een debat, waaraan de beeren van Gen nep, Fransen van de Putte, en de Min. van Kol. deelnamen. Tweede Kamer. De Heer Travaglino achtte in de vergadering van Dinsdag den 21 jarigen leeftijd veel te jong voor de kiezers. Op dien leeftijd is men nog te ondoordacht. De kenteekenen voor gesohiktbeid en welstand aohtte hij ten eenenmale onvoldoende, ongrondwettig en d# ontwerpen, die drommen ongeachik- ten tot kiezers zouden promo voeren, waren in zijn oog in strijd met 's Lands belang. In 't algemeen, meende hij, verlangt het volk niet naar uitbreiding van Kiesrecht, wel naar verlichting van lasten. Een be roep op het buitenland gaat, volgens Spre ker, niet op. Waar algemeen Kiesrecht beetaat, voldoet het alles behalve, en bo vendien is de volksontwikkeling hier achteriyk geweest, vergeleken bij sommige andere landen. Spreker achtte de voorge stelde Kiesrecht-uitbreiding ongewenscht, met het oog op de demokratisohe woe lingen, en ook met het oog op de toe komst van Indië, dat in deplorabelen toe stand zal geraken. De ontwerpen gaan veel te ver en zullen de overmaoht bren gen bij enkelen, die geen eerbied hebben voor de rechten van anderen. Ook bij aanneming zal de agitatie niet ophouden reeds nu hoort men eisohenafschaffing van de Eerste Kamer en het Koningschap. Spreker hoopte, dat overleg met de re geering nog mogelijk zal zgnanders zon hij beslist tegen stemmen. De heer Smeen- ge verdedigde uitvoerig Kiesreohtuitbrei- ding in 't belang van het Land en van het gezag, omdat daardoor alleen eene wezentlijke volksvertegenwoordiging zal worden verkregen, gebroken zal worden met den verderfelijken belastingcensus, en gearbeid zal worden ten bate ook van het volk. Spreker verdedigde de voorge stelde kenteekenen als volkomen juist. Daardoor zal het kiesrecht-vraagstuk voor langen tijd van de baan komen, en de ontevredenheid ophouden van een breeden zoom van werklieden, niet behoorende tot de sociaal-demokraten. De heer Michiels van Verdnynen bestreed de ontwerpen als ongrondwettig en veel te ver gaande, als in strijd ook met den geest, dien men had mogen verwachten van deze RegeeriDg. Uitbreiding wilde deze spreker ook, maar met behoud van den belastingplicht. Ten slotte berinoerde hij aan Kappsyne's waar schuwing tegen algemeen Kiesreoht. De heer v. Karnebeek bestreed de voorgestelde kenteekenen als strijdig met de Grondwet, en keurde het zeer af, dat men het stem biljet voorspiegelt als de sleutel tot elke lotsverbetering. Ook deze Spreker wees er op, wat de ervaring in het buitenland leertdat het algemeen stemrecht niet baat. Hij meende ook, dat de leeftijd van 25 jaar stellig nog te laag zon zgn, en be twijfelde, of de voorgestelde kandidaats stelling overeenkomstig de Grondwet is. Woensdag werd de beraadslaging over het omwerp regelende de kiesbevoegd heid voortgezet. De heer van Vlijmen bestreed de ontwerpen. Hij betrenrde, dat een der bekwaamste en rechtvaardigste Ministers dit voorstel had ingediend, uit een verkeerd begrip betreffende de eischen van sociale rechtvaardigheid. De Min. doet een salto mortale, vergetende, dat waar algemeen kiesrecht is ingevoerd, men zeer teleurgesteld is. Nergens in het buiten land voldoet het algemeen stemrecht, en niet minder dan elders heerscht daar on tevredenheid. Het volk verlangt ook geen uitbreiding, die sleohts zal strekken om de beginselen van het Christendom nog meer op den achtergrond te dringen. De nooden der maatschappij zullen door het geven van een stembiljet niet worden weg genomen, wel door invoerrechten. Alleen in beperkt kiesrecht zag spreker heil. De heer Tydeman is evenmin een warm voor stander. Hij erkent niet de noodzakelijk heid van groote uitbreiding, al heeft hij geen vrees daarvoor. Uitbreiding moet naar historische ontwikkeling geleidelijk geschieden. Eenmaal voorgesteld, erkent spreker, dat het tijdstip geschikt is, en dat door de ontworpen regeling de zaak voor lang van de baan zal zgn. Ongaar ne zal hg tegen stemmen, maar hg heeft groot bezwaar tegen het kenteeken van welstand, n.l. niet-bedeeling, en hoopt, dat gemeen overleg zal leiden tot weg neming der bezwaren. De heer Levy be streed het Haagsohe adres, dat uitgaat van de meening, dat de voorstellen der Be geering alle maoht zullen brengen in han den van de nieuwe kiezers. Hg noemde dat vreesaanjaging, bazuingesohal. De kwestie van uitbreiding is geen machts vraag, maar eene reohts vraag. De adres santen scheren alle ciet-kiezers over één kam, als geweldenaars, vergetende, dat ook bij het volk plichtbesef en deugden bestaan, zonder welke de kracht van het zwaard en het geweer, waarop de konser- vatieven rekenen, niets zou vermogen. Het buitenland bewijst, dat van het algemeen stemrecht niet die gevaren zgn te duch ten. Is de Legerwet in Duitschland niet aangenomen onder het stelsel van alge meen stemrecht, en sloot de Begeling in Frankrijk niet de arbeidsbeurs, ondanks den gevreesden invloed der arbeiders syn- dikaten Spreker somde nu de voordeelen op der voorstellen, allereerst, dat recht wordt gedaan, en niet eene gansche klasse ongeschikt wordt verklaard. Ver der, dat klesreehtuitbreidiBg de zedelijke kraoht der wetten verhoogen zal. Daarna ontwikkelde spreker eenige bezwaren. Hij erkende, dat de eisch van inschrij ving op de bevolkingsregisters meer po- zitief is, maar hield vol wat hij in zijne nota beweerd heeft, dat er een behoor lijk kenmerk van welstand ontbreekt. Spreker konkludeerde: het ontwerp is politiek gewensoht, en daarom hoopte hij, dat de deur, waarboven staat art. 80 der Grondwet, zou worden geopendhij ver trouwde op het staatkundig beleid van Reg. en Kamer om een vruchtbaar werk tot stand te brengen. De heer Roëll aohtte eene nieuwe Kies rechtregeling onvoorwaardelijk noodzake lijk, vooral omdat het bestaande Kies recht zoo grillig tussohen platteland en stad is verdeeld, en het oogenblik daar toe juist gesohikt is ouder het Regent schap, daar men de jeugdige Koningin bij de aanvaarding der regeering niet moet stellen voor verwikkelingen. Bij het na gaan van den formeelen en materieelen inbond der ontwerpen had spreker liever gewensoht eene andere regeling van het Kiesreoht der Prov. Staten en eene ge lijktijdige regeling van het Gemeente-Kies recht; maar verder is hg vast overtuigd, dat de ontwerpen in strijd zgn met de Grondwet, al huldigen ze 't algemeen stem- reoht niet. De strgd bestaat niet ten op zichte van den eisch van gesohiktheid, maar van dien maatschappelijken wel stand, welk kenmerk berust op het ne gatieve kenteeken van niet bedeeling. Sprekers bezwaar is dat eene feitelijke aanwijzing voor den welstand ontbreekt, terwijl er ook wat de uitsluitingen betreft strgd is met Grondwet. Doch dit bezwaar is te ondervangen. Beter ware het ook schrijven en lezen niet uitsluitend als teeken van gesohiktheid aan te nemen; de jeugd wordt daardoor bevoordeeld boven de onderen. Ondanks den eisch van niet- bedeeling worden nog velen uitgesloten, terwijl er minder kiezers zullen zgn naar mate de winter langer dunrt: en vele bedeelden zgn onwillige belastingbetalers dezen behooren geen kiesrecht te krijgen. Het verdrievoudigen van het kiezerskorps iB meent spreker vergeleken met de geleidelijke uitbreiding van het Engelsohe kiesreoht, te groot. Veel bezwaar heeft het ook in, dat een gezin meer dan één kiezer telt bij bedienden en boerenarbei ders. Spreker wensohte meer kategorieën van geschikte kiezers, b. v. nit hen, die eenigen belastingaanslag betalen en feite lijk een hnis of gedeelte bewoneneven zoo aoht hij leeftgdsverhooging weneche- lijk. Kommensalen, bedelaars en landloo- pers moeten worden uitgesloten. Spreker hoopte de kamer in 's Lands belang tot koncessiën bereid te zullen vinden, want door het kenmerk van niet bedeeling is het ontwerp voor hem onaannemelijk ook verwachtte hg koncessies van de Reg., die, niet luisterende naar stemmen van buiten, door behartiging van 's Lands belang zich zelf zal oprnimen. De heer Rink was van oordeel, dat de bestaande willekeurige, voorloopige kiesrechtregeling, vastgemaakt aan belastingsbetaling, spoe dig moest worden vervangen door Kies- reohtuitbreiding, gelijk thans is voorge steld. De tijd toch voor eene geleidelijke uitbreiding is thans voorbij, en eene fina le uitbreiding zal de agitatie bezweren. Strgd met de Grondwet ontkende spreker. In de zitting van Donderdag vervolg de de heer Rink zijne rede. Hg betoogje,1 dat er volstrekt geen strgd met de grond wet bestaat, noch met de woorden, noch met hare bedoeling, daar er kenteekenen zijn aangegeven, en dus algemeen kies recht zonder kenteekenen is uitgesloten dat de grondwetgever zou uitsluiten zoo ver te gaan als thans is voorgesteld, ontkent hij ten sterkste. Men wilde eene volkomen elastieke bepaling, en eene vaststaande bedoeling des grondwetgevers omtrent de grens van uitbreiding (met uitsluiting van algemeen kiesreoht) be etaat niet. Het kenteeken van maatschap pelgken welstand is niet strijdig met de Grondwet; het is een pozitief kenmerk: voorziening in eigen onderhoud en van het gezin en niet-bedeeling mag wel de gelijk tot bewijs strekken. De uitbreiding zelve verdedigde spreker krachtig. Er be staat, meende hij geen enkele grond om het toekomstige kiezersvolk als onrijp te beschouwen vrees voor revolutie is dwaas heid, als men door uitbreiding aan het volk een wettig instrument in handen geeft, wordt revolutie voorkomen. Uitbrei ding van het kiesreoht is geen panacé, maar de reohtvaardigheid eisoht, dat men niet een groot deel van het volk onmon dig verklare, te minder daar men het vertrouwen mag koesteren, dat het een goed gebruik daarvan zal maken. De heer de Beaufort Amsterdamverklaarde be hoedzaamheid plieht te aohten, omdat op eene beslissing tot kiesrecht uitbreiding niet is terng te komen. De Reg. gaat hier verder dan de meerderheid wensoht. Toch aanvaardt spreker groote kiesreoht- uitbreiding, dooh zioh de vrijheid voor behoudende, het vraagstuk anders op te los sen dan de Reg., wier voorstellen het niet aanbevelenswaard voorkomen, ook wegens hnn strgd met de Grondwet. Men hadmeen de hg, de kwestie op tweeërlei wijze knnnen oplosseneerstens tot invoering van alge meen stemrecht, met dit voordeel, dat dan nieuwe aandrang naar uitbreiding zou ach terblijven, want spreker is er zeker van,dat men ook na aanneming dezer wet niet niet tevreden zal zgn. Men had met her ziening van art. 80 der grondwet de er varing van algemeen stemreoht kunnen opdoen. Nu echter de Reg. dat niet ge wild heeft, had zij alle afbaokelijken en

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1