HAAKLEHSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. INo. 64. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 12 Augustus 1893 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 13 Augustus 1893. Nieuwsberichten. TELSPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN* met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden. r —,25. franco p. posi ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Prijs per AdTertentie ran 1 tot 5 regels 2& cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën won-den aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. In alle beurten behalve Vroegpreek an Bakeneaserkerk zal voor het Gods dienstonderwijs worden gecollecteerd. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Ds. Hoog. Voorm. 10 nre, Ds. H. H. Barger Pred. te Bloemendaal. '«Avonds 6 nre, Ds. Veen. 41e Zondag Heid. Catechismus. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. A. E. van der Dussen, Pred. te Amsterdam. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, de Heer Hilbrander. Eglise Wallonue. Pas de culte. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'sav. 5Vs ure, Ds. C.S.Boss, Pred. te SpraDg. Ridderstraat Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Zanghout. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Zanghout. Bijbellezing. Lnthersche Kerk, Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Kerk der V ereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. G. E. Frerichs, Pred. te Borne. Remonstrantsche Kerk. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. 's Avonds 6 ure, Ds. Weiss. Voorbereiding. Ds. Veen hoopt deze week al zijne eatechisatiën te hervatten. Nederd. Herv. Kerk. Benneb-oek. Voorm. 10 nre, J. A Gerthvan Wijk Jr Beverwijk. Voorm. 10 ure, A. J. van der Zee Em. pred. te Sliedreoht. Geen Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, K. Zoggers, Pred. te Westerkapelle. Nam 2y2 ure, E. H, Barger, Doopsbediening. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hillegom Voorm. 91/3 ure, M. Buchli Eest. Houtrijk en Folanen. Voorm 9 V2 ure, C. Barneveld, Pred. te Zandvoort. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Jelgersma Em. predikant. Spaarndam. Voorm. 10 nre, T. Boogy Velsen Voorm. 10 uur E. Waardenburg. 'savonds 7% uur Bidstond in lokaal voor Chr. helang. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. van Dis Pred. te Silvolde. Nam. 2Vs ure, geen dienst. Het Gemeenteverslag over 1892. Het uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toestand der Gemeente Haarlem heeft thans het licht gezien. Als naar ge woonte ontleenen wij eraan de volgende gegevens De bevolking der gemeente bedroeg op 31 December 1892, 26442 mannen, 28525 vrouwen, te zamen 55967 zielen tegen 53685 op 't eind van 1891. Geboren werden 1825 kinderen en overleden zijn 1136 personen. Er werden 393 hu welijken gesloten. In vier gevallen werd by sluiten van het huwelijk door den man, in tien door de vronw verklaard, dat zg de schrgfknnst niet verstonden. Negen echtscheidingen werden ingeschre ven Het grootste getal geboorten had plaats in de maand Maart, in Januari bereikte het steritecgfer het hoogste getal, terwijl in Augnstus de meeste huwelgken gesloten werden. Naar de godsdienstige gezindheden kan men de bevolking verdeelen in Hervormden, Nederlandsche en Waal- sche 24251, Roomsch-Katolieken 20913, Lntherschen, Evangelisch en Hersteld, 2840, Doopsgezinden 2780, Christeiyk Gereformeerden 1166, Israëlieten, Neder landsche en Portugeesche 764, Remon stranten 575, Ond-Roomsohen 98, Mora- visohe broeders 83, Zevende dags Bap tisten 18, terwgl 1815 personen gerekend worden tot een ander of geen Kerkgenoot schap te behooren. Wegens nalatigheid in het doen van aangiften ten behoeve van de Burgelg- ken stand werden in 1892 enkele pro- cessenverbaal opgemaakt. Volgens de kiezerlgsten bedroeg het getal kiezers voor Tweede Kamer, Pro vinciale Staten en Gemeenteraad respec- tievelgk 2941, 2933 en 2928. Op 1 November 1892 had eene ver kiezing plaats van een lid voor den Ge meenteraad, noodig wegens het ontslag nemen van den Heer D. de Clercq. Bg eerste stemming waren uitgebracht 1240, bg de herstemming 596 stemmen; verkozen werd de Heer J. Lenpen. In 1892 hadden plaats 24 openbare raadsvergaderingen en acht met gesloten deuren. Het getal vergaderingen van het Col lege voor Burgemeester en Wethonders bedroeg 171. Aan den Heer Mr. A. A. Land werd den 30 November eervol ontslag verleend als Secretaris der Gemeente onder dankbetui ging voor de nitstekende diensten der Gemeente bewezen. Tot diens opvolger is benoemd de Heer Mr. C. M. Rasch, die 28 December zgne betrekking aan vaardde. - Het personeel der Gemeente ambtenaren onderging wgziging door het eervol ont slag van den griffier ter gemeente-secre tarie, den Heer P. van der Eist en door het aanstellen van een vierden Stadsbode, waartoe benoemd werd P. J. Martens. Het stedelgk archief bevindt zich in behoorlgk geordenden staat en wordt ge stadig vermeerderd, zoo door geschenk als door aankoop. Tot het doen van nasporingen op ver schillend gebied werd vele malen aanvraag gedaan. Wat betreft het archief na 1813 big ft groote behoefte bestaan aan lokali teit tot berging der stukken. De Gemeente-rekening over 1891, goed gekeurd 28 December 1892 bedroeg: In ontvangf 1359.479,91. en in uitgaaf.1295.033,97' Het batig Baldo was dns.64.445,93* De Begrooting wees in ontvang en uitgaaf een bedrag van 1169.774,51 aan. De Gemeente schuld bedroeg ƒ2558.060; het oorspronkelgk bedrag was ƒ3097.200. Hiervan wordt jaarlgks afgelost 46.000. De rente der schuld bedraagt per jaar f 80.740,25. Het Kohier de plaatselgke directe be lastingen bedroeg met inbegrip der sup plementaire kohieren 7557 aangeslagenen. In het geheel werden door B. en W. hierop toegepast 2455 verhoogingen, wat 247 reclamatiën tengevolge had; 95aan slagen werden gewgzigd en op 51 werd gunstig beschikt. De onderhoudswerken aan de gemeente- gebouwen waren in aanbesteding. In 1892 werd voortgegaan met het aanbrengen van belangrgke verbeteringen aan het Raadhuis. De trap, toegang ge vende tot den hoofdingang, werd vervan gen door een hardsteenen trap met bor dessen. In de Groote Zaal zgn de beide uitbouwsels weggebroken en tot opslui ting werden pedestals aangebracht. De Burgemeesterskamer onderging belangrg ke restauratie. Een eu ander eischte eene uitgaaf van ƒ3688. In de gang bg de Raadzaal werden de borstbeelden van H. H. M. M. Koning Willem I, Willem II en Willem III, het laatste een geschenk van den Heer G. L. van Lennep, terwgl de Raadzaal werd versierd met de in crayon geteekende portretten van de Koningin en de Ko ningin-Regentes, vervaardigd en ten ge schenke aangeboden door den Heer van Lennep, terwgl de beroemde ets van Dake, voorstellende Koningin Wilhelmina en een portret in olieverf van Koning Wil lem I, geschenken van Mr. H. ÊnBohe- dé en Mr. A. J. Enschedé, in Burgemees- sterekamer een plaats vonden. Verder ondergingen verschillende ge meentegebouwen wgziging voor gebrnik. Een brandspnithnieje, Bnrretstraat, werd gesloopt en door een nienw vervangen. Voor de verpleging van choleralgdera werd in den tuin van het gesticht van den H. Johannes de Deo in de MaerteD Heemskerketraat eene barak geplaatst. Met dankbaarheid werd gebrnik gemaakt van bet welwillend aanbod hiertoe door den broeder-overste dier stichting. Da vergoeding voor den hiertoe benoodigden grond werd bepaald op 300 voor den tgd van één jaar, terwgl voor het weg ruimen van het gewas op het ingenomen terrein ƒ200 moest betaald worden. Het maken van de barak met wachthnisie, en het aanschaffen van de benoodigdhed'en kostte met inbegrip van een raderbran card ƒ8340. De torens, welke het eigendom der gemeente zgn, worden onderhonden in eigen beheer. Het St. Bavo-orgel, mede gemeente eigendom werd onderhonden op de gewone wgze. De gebouwen voor Onderwgs waren in onderhond bg de aannemers. Om te dienen voor eerste tnsschensehooi werd aan het einde der Parklaan een gebouw gestioht met bewaarderewoning, eischende eene uitgaaf van ƒ48190, de sehoolmeubelen en heuoodigbeden vroegen 6000. Op een terrein aan de Teylerstraat, aangekooht voor rnim ƒ5000, werd be sloten een sohoolgebouw te stichten voor kosteloos onderwgs en in verband met de plannen tot reorganisatie van het Mid delbaar Onderwgs werd een voorstel tot bouw van een nieuw lokaal voor de Hoo- gere Burgersohool met vgfjarigen curcns aangehouden. De gebouwen en stallen in gebrnik van het garnizoen, eigendom der gemeente, worden door het Rgk onderhonden. De vaarten en paden buiten de gemeen te waren in aanbesteding. De weg langs bet Noorder-Spaarne werd bereden door 8023 voertuigende brng over de Jan Ggzenvaart werd in 1892 593 malen geopend tot het doorla ten van vaartnigen. Door aankoop beeft geen vermeerde ring van gemeentegronden plaats gehad, wel door roiling of schenking, en wer den enkele grootere en kleinere stukken gemeentegrond aan anderen afgestaan tot een gezamenlijk bedrag van ƒ1217.63. wordt vervolgd. Tweede Kamer. Dinsdag werd het kies recht debat voortgezet, en was de heer Pyttersen het eerst aan 't woord. Hg ont kende, dat er grondwettig bezwaar tegen de ontwerpen bestaat, en protesteerde te gen de honding van de leiders der libe rale party, die het vaandel ontrouw wor den en oppozitie voeren tegen een bevriend minister en diens ontwerp. Had spreker nog hoop gehad, dat er eene bevestigende oplossing zou worden gevonden, na de rede van den heer van Houten liet hg die hoop varen, die den minister geplaatst heeft voor de keuzede se Soumettre ou de se dimettre. Kraohtig protesteerde hg tegen de wgze, waarop een deel der liberale partg gesproken heeft over een deel van 't volk dat als „stemvee" is betiteld. Spre ker verweet den heer van Houten, dat deze thans verguist, wat hg vroeger beeft aangebeden. Wat de Minister thans voor stelt, heeft Mr1 v. Houten in 1877 ver dedigd. En niets verklaart zgn ommekeer' evenmin als die van de heeren Levy en v. d. Kaay die vroeger den belasting-censns sterk afkeurden. Met de thans door den heer v. Houten aangekondigde voorstellen, be weerde spreker, zou geen plattelands-ar beider in Friesland kiesrecht bekomen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1