Beperking van het kiesrecht zal niet ba ten; de invloed den sociaal-demokratie zal er niet door verminderen, veeleer toe nemen. Spreker kwam op tegen de tegen het algemeen kiesrecht geopperde bezwaren, en achtte een toegeven aan de rechtmatige eischen der demokratie een behond voor Vaderland en Kroon. De heer Borret oor deelde het voorgestelde kenteeken van welstand uitstekend, en zelfs ook vatbaar om geschiktheid te bewijzen. Hg zag in de kiesrechthervorming volstrekt geen ge vaar voor een toenemend socialisme, maar zijn eisch was, dat men zon big ven bin nen de door de Grondwet gestelde perken, en daar zijns inziens het ontwerp dat niet doet en het kenteeken van welstand door den Minister wordt geëscamotteerd, zon hg, indien dat bezwaar niet werd opge lost, niet vóór knnnen stemmen. Hij drong aan op gemeen overleg. De heer Lam- brechts bestreed het ontwerp, als bevattende te groote uitbreiding, gevaarlijk voor het eigendomsrecht, en waardoor Land en Kroon gebracht zonden worden tot het verderfe lijk algemeen stemrecht. De heer Land verklaarde zich voorstander van dat ont werp, maar wensohte formeele bezwaren op te lossen, door kollektief te spreken, evenals in de Grondwet van kenteekenen van maatsohappelgken welstand en ge schiktheid en opnoeming van de negatie ve kenteekenen, om daardoor de pozitieve kenteekenen der Kegeering aanmerkelijk in kracht te doen winnen. De heer Lief- tinck betreurde het gemis van enthnsiasme in de disknssie, en verheugde zich er over, dat de Regeering homogeen is. Hg ver dedigde de Liberale Unie, en meende, dat waar de lagere standen pliohten hebben, men hun de rechten niet mag onthouden. De bestaande kiezers znllen door uitbrei ding opgefrisoht en verjongd worden, wat hard noodig is. Het peil der Kamer zal rij- zen.Gezond verstand zal er niet minder zijn, en wat geleerdheid knnnen wg best mis sen. Misschien znllen we dan wat prak tischer worden. De omkooping zal niet toenemen, want ieder, die kiezers koopen wil, wil ze geleverd hebben, en daarvan is men bij het conloir-stelsel niet zeker. De sociaal-demokratie heeft, volgens spre- li ker, met dit ontwerp niets te makenzij wil andere zaken en zal door de aanne ming van het ontwerp niet gebaat wor den. De heer de Ras verklaarde zich voor groote nitbreiding onder behoorlijke waar borgen. Hg zou elk amendement aanne men, dat verbetering kan brengen, en drong er bij den Minister opaan, zich den eeretitel waardig te maken pacificator van het land. De heer Gerritsen de 38ste spreker over deze zaak betoogde, dat alle nn gehoorde waarschuwingen ook in 1848 waren uitgesproken. Hij noemde kiesrechtnitbreiding noodig om te breken met de bevoorrechting van bepaalde klas sen en verwaarloozing hnnner belangen. Hg wees op de antecedenten van den heer van Honten. Wat den eisch van konces sies aangaat zeide spreker, reeds in 1887 werden die onzerzijds toegestaan, en dit ontwerp gaat nog niet eens zoover als de grondwet toelaat, daar het drie ken teekenen stelt in plaats van één. Verder bestreed hg de heeren van Honten, Rnt- gers van Rozenburg en de Beaufort, en verdedigde hij het standpunt der radicale partg. Omtrent den toestand in Noorwegen schgnt men niet geheel gerust te zijn, althans het feit dat voor Noorsche reke ning heimelijk op groote schaal wapenen aankoopen plaats hadden geeft tot naden ken aanleiding. Een Russisch toongevend blad gevoelt zich geroepen tot de ver klaring, dat Rnsland in geen geval de vestiging van een republiek, zoo dicht aan zijne grenzen, overschillig zon knnnen aanzien. De Fransche valsche papieren-zaak is bij het Hof van Assises in behandeling gekomen. Het geruchtmakende zaakje heeft de Figaro reeds eene geldboete van achthonderd francs berokkend, omdat dit blad reeds de acte van beschnldiging, ge heim, had geplnbiceerd. Ook de lastige kwestie der Banca Ro- mana komt in behandeling. Uit de in deze gehouden instructie blijkt, dat ver schillende hooggeplaatste Italiaansche re- geeringspersonen zich hebben schuldig gemaakt aan het aanvaarden van geld sommen der Bank. Het licht in de reden, dat die geldgeschenken het denkbeeld van omkooping of zoo iets niet dadelijk bni- tenslniten. In het algemeen doet het Ita liaansche bank schandaal, wat omkooping en knoeierij betreft, sterk denken aan de veelbesproken Panama-zaak in Frankrijk. In de Belgische badplaats Ostende maakt veel sensatie een reeks van dief stallen, gepleegd in badkoetsjes, op de uren dat de meeste baden werden geno men. Den bedrijver der roovergen kon men niet meester worden, tot Donderdag een politie-agent een net gekleed man betrapte op diefstal van een gevnlde por- temannnie uit een badkoetsje. De aange houdene bleek te zijn een kapitein in aotieven dienst bij het Belgische leger. De welstand der arbeiders bevolking in de veenstreken is sterk gedrnkt door het slniten van vroege huwelijken. Om die te voorkomen is eene Vereening ge sticht onder den naam van Nederlandsche Volksvereeniging. De leden verbinden zich, niet voor hnn dertigste jaar te tronwen. Reeds hebben vijftien leden zich aangesloten. Bij hnn huwelijk na dertig jaar ontvangen de leden eene bepaalde som uit de bondskas. In Gelderland hebben de jaarlgk- sohe vrnchtenverkoopingen een aanvang genomen. Wegens den ruimen oogst worden geen hooge prijzen besteed. De appelen en peren brengen hoogstens f 1.25 per Hectoliter op, de groote prnimen /l. en de witte prnimen zijn totaal onverkoopbaar. De bessen worden tegen fabelachtig lage prijzen van de hand gedaan. De fijne vrnohten zijn, hoewel meer gevraagd, ook niet bijzonder hoog in prijs. Omtrent het aardappelengewas worde medegedeeld, dat verschillende soorten doorgroeien. Het gevolg is, dat de knol len dier soorten klein blijven, terwijl zij in kwaliteit zeer verliezen, aangezien de kiem zich voedt ten koste van den knol, die dns in voedingswaarde afneemt. Algemeen wordt stérk geklaagd over de wespeD, die dit jaar veel menigvnldiger dan andere jaren voorkomen. Zij bescha digen in sterke mate de meest rijpe vrnoh ten. Om de nesten der lastige insecten te verdelgen, wordt aangeraden in den voor avond als alle thnis zijn, mime inspniting van zwavelzuur te bewerkstelligen. De pijnlijke steek van wespen wassohe men met anmoniakhet nitznigen der wondjes is meestal niet voldoende. Naar het Hlbld. verneemt, heeft de heer J. G. de Groot den Parksohonw- bnrg namens eene combinatie aangekocht, zoodat de Nederlandsche Opera dien schonwbnrg zal blijven exploiteeren. De nienwe raad van beheer van het Paleis voor Volksvlijt heeft dienzelfden heer nit zijn midden gekozen tot direc teur van het het paleis, in de plaats des heeren C. E. van Kesteren, die als zoo danig is afgetreden. Tevens wordt bericht, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, niet al leen voor het a. s. speelseizoen aan den heer J. G. de Groot weder een subsidie van 2500 toe te kennen ten behoeve van de Nederlandsche Opera, maar dat bovendien de snbsidie door H. M. de Koningin-Regentes met f 1000 werd verhoogd Terwijl een boerenknecht, te Hen- men, in het veld aan het ploegen was, werd hij door eenen zwerm bijen over vallen en zoodanig toegetakeld, dat hij thans in levensgevaar verkeert. In de gemeente Beerta zijn van de 19 dienstplichtige lotelingen niet minder den 9 naar Noord-Amerika uitgeweken, zoodat het hoogste nnmmer thans ter inly ving is opgeroepen. Ook waren van de 46, bij de inspectie over de ver lofgangers der militie te land, in de pro vincie Groningen gehonden, niet minder dan 44 afwezig, als zijnde naar Amerika nitgeweken, zonder vergunning daartoe te hebben erlangd erlangd van den mi nister van Oorlog. Door de Rotterdemsohe politie is op de markt aan de Gedempte Botersloot aldaar in beslag genomen het grootste gedeelte van een inventaris, afkomstig nit een benedenhnis van het pand, staande van Meekeren-hoek Boezemstraat. In dat benedenhnis, hetwelk thans ledig staat, was een winkel in Geldersche waren ge vestigd. De diefstal van dezen inventaris heeft op klaarlichten dag plaats gehad zonder dat de buren, die er getuigen van waren, kwaad vermoeden hadden. Onder de in beslaggenomen voorwerpen komt voor eene toonbank, boterstelling, weeg schalen enz. Eene drie-en-negentig jarige vrouw te Bleiswijk werd dezer dagen door de geboorte van een kind nit hare onlangs gehnwde achterkleindochter, grootmoeder in den derden graad. HAARLEM, 11 Augustus 1893. De Haarlemsche Vereeniging „Door Vermaak tot Nut" heeft ten doel het schoolverzuim tegen te gaan, of juister gezegd, door het geven van kinderfeesten het geregeld sohoolgaan der kinderen op de scholen voor on- en minvermogenden te bevorderen. Zij geeft hiertoe een zomer en een winterfeest. Het zomerfeest had Woensdag plaats. Het Bestnnr had thans eens een goede zevenhonderd kinderen doen nitnoodigen tot het bijwonen van eene voorstelling van Holden's wereldberoemd Marionetten theater. De zeer ruime tent was reeds voor het bepaalde nnr geheel bezet; in spanning werd de opening van het miniatnnr-too- neel verbeid, en eenmaal een aanvang genomen, was het kleine volk al heel spoedig onder den indrnk van de werke lijk fraaie vertooningen. Reeds met de eer ste nnmmers van het programma „De koorddansers" bleek dat velen in de mee ning verkeerden, hier met miniatnnr- mensobjes te doen te hebben en nit som mige vragen en opmerkingen, alsmede de uitroepen van verbazing en de onstuimige toejuichingen na elk nommer mocht men gerust beslniten, dat de kinderen zich amuseerden. In de scènes waar de aller- klnchtigste clowns aan het woord waren en bij een geval met een politieman daverden de wanden van de kinderpret, en voor namelijk dan, als er braaf wat klappen gewisseld werden. Met zekerheid kan be paald worden, dat het Bestnnr met. dit feest eene goede kens deed. Na afloop van de voorstelling ontving v ieder kind nog den traditioneelen koek en togen ze wel voldaan huiswaarts De directe resultaten te bepalen van de kinderfeesten der Vereeniging gaat niet aan. Men behoort hierin tot maat staf aan te nemen het voorheen en het heden. Vergelijkt men de toestanden in dit opzicht met eenige kennis van zaken, dan diene het volgende: Als in vroegere, dat wil zeggen voor dertig a vijf en dertig jaren van school verzuim sprake was, dan rekende een klasse-onderwijzers hier ter stede zich ge lukkig als van zijne zestig a zeventig leerlingen dooreengenomen een zestal af wezig was, en wanneer het schoolverzuim zonder buitengewone omstandigheden, als kinderziekten en buitengewoon slecht weer, in den winter niet hooger was dan tien per honderd, dan mocht men van gelnk spreken. Tegenwoordig kan men dit cij fer dooreen per jaar stellig met de helft verminderen en het moedwillig verzuim cijfer bereikt zeker niet meer dan twee per honderd, hoewel van dit „moedwillig" noch veel in het voordeel der leerlingen behoort afgeschreven. Tot dezen meer gnnstigen toestand hebben verschillende omstandigheden meegewerkt. Vooreerst bestaat bij de onders een dieper inzicht I in de noodzaak tot geregeld ter school zenden van de kinderen, hoewel men dezen invloed weer niet te hoog moet stellen. Ver volgens is den kinderen het schoolgaan meer aanlokkelijk gemaakt, nn dompige, enge schoollokalen tot de nitzonderingen behooren en de schoolmenbelen en de on derwijsmiddelen, gevoegd bij zoovele voor deden voor het onderwijs in den tegen- woordigen tijd, werkelijk de sohool meer aantrekkelijk gemaakt is, terwijl boven dien de kinderen heel goed weten, dat bg het vaststellen van de lgst dergenen, die aan de schoolfeesten mogen deelnemen in de eerste plaats de absentielyst hare diensten moet bewijzen en zeer dikwijls één enkel verznim meer de schaal in zijn nadeel kan doen doorslaan. In het algemeen kan vastgesteld wor den, dat door Vermaak tot Nnt aan het schoolverznim een gednehten slag heeft toegebracht en voortgaat steeds in dit opzicht gewichtige diensten te bewijzen; I zij is dus haar plaats nog altgd dubbel waard, om welke reden de voortdurenden stenn der ingezetenen zeer gewenscht blgft. Zooals men zich zal herinneren, bestaat het Bestnnr uit de heeren P. Dyserinck, Mr. A. W. Tböne, J. H. Koolhoven, G. C. Merens, J. Smits, CJzn, Mr. W. H. Smit,. Gedurende de kermisdagen sedert Maandag was het zeer kalm. Alleen Don derdag, deals uitgangsdag gegkte dag voor de dienstmeisjes, kwam er na afloop van het orgelconcert in de Groote kerk, waar ieder heengaat, wat meer beweging op het kermisterrein. Ter geruststelling van velen, die zioh aan znlke dingen ergeren, zy opgemerkt, dat het getal onordelgken, onordelijk onder den invloed van Schie dam, vooral niet grooter was dan vroeger, maar dat het getal kinderen, dat onbe heerd tot zeer laat in den avond langs de kermis drentelt toenemende is, en dat in 't algemeen het toeziobt op opgescho ten kinderen van beiderlei kunne te wenschen overlaat, dooh hiertegen zijn geen politie-maatregelen denkbaar. De verschillende voorstellingen binnenshuis gingen hnn geregelden gang. De Schon- burg bleef met het Opereltengezelschap van Kreeft en Boderman voor volle za len spelen en „Het mannetje nit de maan verheugde zioh mede in goede opkomst. Als nienwigheid op onze kermis ver diende vermelding de gelegenheid om een ritje te doen per bokkewagen. De nette karretjes en de welgedane bokken zagen er aanlokkelgk genoeg nit. Als reclame-artikel deden in een paar tentjes dienst jonge meisjes die zooge naamd gemagnetiseerd werden. De trek van het pnbliek naar het wonderbaar- lijke veroorzaakte soms belemmering van het verkeer gedurende den tgd dat het pnbliek werd binnen genoodigd en dit terwgl de ruime Onde gracht nog zooveel plaats aanbood, waar zoo'n tent kon staan zonder hinder te veroorzaken. Het 'blgkt intnsschen dat het pnbliek de „nette" voorstellingen meer en meer de voorkenr schenkt, getnige de flinke opkomst in Vereeniging, Kroon en Schouw burgen. Naar aanleiding van ziektegevallen die zich bier ter stede bg kinderen heb ben voorgedaan, zyn verschillende caont chonc-speentjes door het lid van den ge neesknndigen raad van Ledden Hnlsebosch onderzocht. Het is gebleken, dat in eene grijze speen 27.34 pet. zinkoxyde aan wezig was. Dr. Dozy, geneeskundig inspeotenr van Noord-Holland, acht het dns van belang het pnbliek te waarschuwen tegen het gebrnik van grgze caoutchouc-epen en. Sedert eenige jaren is het de ge woonte, den verpleegden van het krank zinnigengesticht te Meerenberg in de ker- misweek eene matinee aan te bieden. Met groot verlangen wordt van de zgde der patiënten de dag, daarvoor bestemd, te gemoet gezien. Reeds in den morgen wor den op een lommerrgke plek, onder het hooge geboomte, zitplaatsen aangebracht en deze tegen den aanvang der matinée door de rustige zieken, nit de verschil lende klassen, onder geleide van het dienst personeel ingenomen. De geneesheeren met hunne dames en enkele invitees zgn me de tegenwoordig. Opvallende is de belang stelling, aan de afwisselende nommers van het pogramma geschonken en de blymoe- digheid, die de opgewekte tonen dermn- ziek bg vele weten te wekken. Eene vroolgke marsch is meestal het slotnum mer op de maat ervan trekt men dan in optocht naar het gestioht terug en weldra is de voor een oogenblik verbro ken stilte in de heerlgke wandeldreven van het gestioht terug gekeerd. Aan ons Stedelyk Muziekcorps was gisteren weder de taak opgedragen, deze hoogst eigenaardige uitvoering op Meeren berg te geven. De heeren van het korps vertrokken tegen den middag met den trein naar Sandpoort en keerden omstreeks vyf nnr met dezelfde gelegenheid naar Haarlem terng. Eenige der altaarkandelaren en andere stiikken in metaal, die als afgietsels in het Mnsenm van Knnstngverheid ten toongesteld waren, zgn nn gepolychro meerd en weder ter bezichtiging gesteld. In den afgeloopen nacht ten rnim twee ure is eene felle brand uitgebroken op het bovenhuis van perceel No. 17 aan de Leidsche straat bewoond door den Heer van Ryn, die afwezig was, terwgl zgne vronw met een kind alleen tehuis was. De brand is ontstaan door het breken van een petroleumlamp. Het bovenhnis is geheel uitgebrand, de bewoners hebben zioh met moeite gered. Het benedenhnis was eerst sedert gisteren bewoond door Hoef jes, die j nist des morgens in het huwe- lgk was getreden. Het huis is tegen brandschade verzekerd, maar de inboedels van beide bewoners niet. Ten rnim 4 ure was de brand geheel geblnsoht. De poli tie met haar slangen wagen en de brand weer, voornamelgk de kranige jongelieden van spuit 10, alsmede spuit 11, hebben goede diensten bewezen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2